"Зенит" унизи "Спартак". Футбол

Феновете винаги очакват с нетърпение дербито на двете столици между Зенит и Спартак, но този път то бе придружено от редица интриги. Първо, конфликтът между Артьом Дзюба и феновете на червено -белите се засили. Те обидиха нападателя на мача за националния отбор в Сан Марино и продължиха да го правят вече в играта на RPL с Урал. В резултат на това лигата дори глоби клуба.

И вече в Санкт Петербург, точно пред дербито, феновете на гостите, скандиращи обидни скандирания към капитана на националния отбор. Разбира се, самият той беше нетърпелив да отговори на Спартак на терена, особено след като не бе вкарал гол в бившия отбор на Дзюба от 2017 г. насам.

Освен това този мач беше изключително важен за петербургците. Буквално няколко часа преди него Локомотив загуби от Динамо в Москва и предостави на лидера отлична възможност да запълни разликата. Единственото, за което феновете на домакините биха могли да се притесняват, е функционалното състояние на играчите, тъй като във вторник подопечните на Сергей Семак изиграха изтощителен мач срещу Лион в Шампионската лига.

"Спартак" излезе от европейското състезание през лятото и затова имаше възможност спокойно да се подготви за дербито. Освен това тежестта на отговорността оказва натиск върху червено -белите не толкова, защото те вече изостават сериозно от челната петица. От друга страна, в случай на победа, московският тим получи отлична възможност да се доближи до него в светлината на последните пропуски на Ростов и Локомотив. Освен това беше необходимо да не се остави играещото Динамо да продължи напред.

Е, в случай на поражение в градината на Доменико Тедеско, едва ли някой би хвърлил камък. В същото време гостите имаха отлична възможност да играят отново като „номер две“ при контраатаки, както в мача срещу Локомотив (3: 0). Досега червено-белите се справят много по-добре, отколкото да пробият наситена защита.

Що се отнася до стартовите състави, и двамата треньори като цяло не изненадаха феновете, като освободиха всички най -силни играчи на терена. Дали Зенит имаше Олег Шатов на десния фланг на халфа, а не Далер Кузяев, който имаше изключително енергоемка среща с Лион.

Избледнели „Спартак“ и „Зенит“ в класа

Още от първите минути петербуржците демонстрираха, че не възнамеряват да отстъпят инициативата на своя опонент. Те притежаваха топката около 70% от времето и в случай на загуби веднага изпаднаха под високо налягане, като не позволиха на Спартак да започне контраатаки.

В резултат на това практически нямаше опасни шансове за червено -белите през първото полувреме. Спомням си само няколко попадения на Зелимхан Бакаев извън наказателното поле и едно неприятно центриране от десния фланг. Десетият номер беше практически единственият играч на гостите, който се опита да измисли нещо на чуждата половина на терена. Джордан Ларсон и Езекиел Понсе му оказаха цялата възможна помощ, но Зенит се справи доста спокойно с атакуващите трима на противника.

От своя страна отборът на Семак уверено управляваше топката в чуждата половина и непрекъснато търсеше свободни зони в наказателното поле на червено-белите. Те често се появяваха въпреки формацията от три централни бека. Петербургците редовно развиват атаки през десния фланг, възползвайки се от неточността на Айртон.

Всъщност точно оттам попадението стигна до целта на "Спартак". След сервиса на Магомед Оздоев, Дзюба проби Иля Кутепов и удари главата му от няколко метра. Александър Максименко по чудо парира топката, но я прехвърли директно в крака на същия Кутепов, от когото снарядът все пак влетя в мрежата.

Защитникът се опита да убеди съдията Виталий Мешков, че нападателят го е нарушил в битката, но съдията, използвайки помощта на видеоасистенти, посочи центъра на терена.

Малко по -късно VAR се намеси отново в играта. В борбата между Себастиан Дриуси и Роман Зобнин топката сякаш удари ръката на последния, но и тук Мешков реши, че няма нарушение на правилата. Също така реферът беше запомнен с факта, че през първото полувреме показа пет жълти картона: три на гостите и два на домакините.

Неуспешни замени на Тедеско и сблъсък между Ананидзе и Мелгарехо

"Спартак" обаче нямаше намерение да се предаде на милостта на победителя, а през второто полувреме на терена излезе напълно различна игра. Това до голяма степен се дължи на тактическото преструктуриране от Tedesco. Той замени централния защитник Кутепов с халфа Лоренцо Мелгарехо, докато Айртон падна малко по -ниско.

Също по темата

"Живеем в ерата на хейтърите": защо злоупотребата с фенове може да излезе на преден план в мача "Зенит" - "Спартак"

Феновете на Спартак трябва да помнят, че преди това са били считани за най -приличните и интелигентни. Такова мнение преди мача на 18 ...

И преди парагвайският да се появи на полето, той стана герой на противоречив епизод. Футболистът нахлу в наказателното поле на някой друг и падна на поляната, след като бе бутнат от Оздоев. Мешков реши, че има игра в корпуса, и отново не назначи дузпа.

И след няколко минути съдията отстрани Магомед за привидно не много трудна игра с лакът срещу Ларсон. Реферът показа на защитния играч втори жълт картон и той беше принуден да напусне терена.

Така "Зенит" неочаквано остана в малцинството, а "Спартак" започна системна обсада на наказателното поле на противника. Освен това Тедеско пусна Андре Шюрле вместо Айртон, като накрая заложи на атаката.

И в тези моменти изглеждаше, че петербургците са на път да потреперят. Гостите натовариха топката в наказателното поле на противника, а защитниците си свършиха работата с голяма трудност. Понсе пропусна особено опасен момент. След сервиране отляво, Есекиел удари с глава далечния ъгъл, но отборът на Семак бе спасен от гредата.

Постепенно обаче натискът на червено -белите става все по -слаб и Семак прави компетентни замени. Центърът на полето беше подсилен от Александър Ерохин и Алексей Сутормин. Сега петербуржците се защитиха без паника.

Но не остана без още едно противоречиво съдебно решение. 15 минути преди края Ярослав Ракицки прекъсна центрирането на Ларсон в наказателното поле в подкатегорията, след което топката вероятно се търкулна по ръката му. Мешков и тук не посочи "точката", която предизвика възмущението на пейката за гости.

Това беше може би последният шанс на Спартак. В крайна сметка червено-белите не успяха да организират насипно състояние. И излизането на Джано Ананидзе не помогна особено. Напротив, грузин в ръкопашен бой със собствения си партньор Мелгарехо, когато той неуспешно отиде на удара. И като цяло заместванията на Тедеско не бяха най -успешните.

Вече в добавеното време на съдията Зенит имаше по -голяма вероятност да удвои преднината. И така, Ерохин от смъртоносната позиция удари по -високо след трансфера на Дзюба.

По един или друг начин те направиха още една крачка към защитата на титлата. Спартак пропусна възможността да се доближи до челната петица и загуби шестата линия от Динамо.

На пресконференцията след мача той отговори подробно на въпросите на журналистите.

„Важна и трудна победа. Първото полувреме беше добро по отношение на качеството, през второто ситуацията се промени с изпращането. Дори в малцинството имаше моменти, те можеха да вкарат гол. Радваме се, че постигнахме резултата ”, - така специалистът коментира играта на своя отбор, който изигра почти цялото второ полувреме в малцинството след изгонването си.

Главен треньорРуските шампиони и лидери на настоящия сезон разказаха подробно за времето, прекарано от неговия отбор в малцинството, като отбелязаха, че моментите на Спартак произтичат от разположението на терена.

„Всеки отбор може да създаде един или два шанса. Играхме доста добре. Имаше два момента: в началото, когато защитниците допуснаха грешка, и след сервиса, когато топката уцели гредата. Имахме и добри, може би дори по -ярки. Не се защитавахме през цялото време, можехме да атакуваме, това е много важно,

- подчерта Семак. - При първия фал имаше малко докосване, това не е груб фал, съдиите понякога показват, понякога не. Втората карта е инцидент, има десетки такива епизоди. Играчите изскачат, като естествено поставят ръцете си отстрани. Не можете да изскачате с ръце, приковани към тялото. Скача, балансира, помага с ръце. Силите не са неограничени, има нюанси, в които ни е трудно да се защитим в малцинството. Излязохме от тази ситуация с чест. "

Речта на наставника на победителите също не мина без темата на Артьом Дзюба, който отново беше обиден от трибуните, и не само с сканди, но и с транспаранти.

„Познавам го много добре, говорихме за това веднага след националния отбор. Той е човекът, който се мотивира от моменти на несправедлива критика. Той ръководи и действа за отбора. Голът бе отбелязан с негово участие, все още имаше моменти с негова помощ. Той се справя, това не пречи на екипа да направи това, което трябва, - каза Семак.

Не трябва да разделяте феновете. Нецензурно периодично се случва, за съжаление. С това трябва да се борим, трябва да има култура на болест. Трябва да се радваш цивилизовано, да подкрепяш отбора. Ако има мат, без значение от чия страна, това е лошо за мен във всеки случай. "

Менторът на Спартак Доменико също беше подробен и подробен, който веднага разпозна редовността на крайния резултат.

„Мисля, че загубихме, защото играхме лошо през първото полувреме. Нямаше смелост, имаше нервност. Искахме да играем кратко, имаше много щрихи. Допуснахме гол, това беше ключов момент, - каза Тедеско. - Играхме по -добре през второто полувреме. Контролирахме играта, още преди отстраняването доминирахме. Независимо от многото подходи, нямаше много шансове, тъй като те не се отвориха добре. Висяхме много, въпреки че знаехме, че защитниците на Зенит играят добре с тях. Заслужаваме да бъдем победени. "

Също така германският специалист се застъпи за защитника си Иля Кутепов, когото журналистът обвини на пресконференция за лоша игра и поражението на отбора.

„Кутепов е играч на вашия национален отбор, който игра добре на световното първенство. Той е страхотен играч, умен човек, има добра техника, мощен е, играе добре с глава. Да, той загуби нещо от Dziuba, но Dziuba е страхотен играч. Смених го, защото имаше карта. "

Тедеско също похвали Зенит за пореден път, като заяви, че отборът не само постигна победа в неговия клуб по естествен път, но и заслужава билет за плейофите на Шампионската лига, а също така се разпръсна в комплименти за стадиона. Вярно е, че вече в предаването „След футбол“ на „Мач ТВ“ той, очевидно, след като изгледа епизода с топката, удряща Ярослав Ракицки в ръката в синьо-бяло-синята кутия, леко коригира тона на изявленията си.

„Наказанието беше чисто. Не знам какво да кажа на момчетата. Ако това продължи, не разбирам как да играя футбол след това “,

- лаконично коментира момента на Тедеско.

Главният герой на руското футболно информационно поле мина с усмивка покрай смесената зона, но не отговори на въпросите, като се прибра за вечеря.

„Някои лаят и ръмжат, други чукат. Казах това на онези, които са сектанти, които са фашисти, а останалите са нормални фенове “

Нападателят хвърли.

Тези думи вече бяха помолени да коментират ръководителя на комисията по етика.

„Ако комисията по етика получи жалба от RFU или RPL, определено ще разгледаме тези думи. Моето лично отношение? Не го изразявам. Това ще съответства на решението на нашата комисия, ако този случай бъде разгледан “, каза функционерът пред Sport-Express.

Но Бранислав Иванович, като капитан на "Зенит", не избягваше да общува с журналисти в смесената зона.

„Играта беше напрегната. Дадохме много сила и емоции. Три дни след Лион се събрахме и вкарахме три важни точки. Когато играеш в малцинството, разбира се, е трудно, но играхме добре. Имаше няколко момента, в които паднахме, но като цяло спечелихме три точки, - каза сръбският защитник.

- От началото на сезона играем добре в защита - целият отбор. Действаме дисциплинирано в продължение на 90 минути. Добре е, че победихме [Спартак] два пъти подред. Когато имаме достатъчно концентрация, много зависи от нас. Не казвам, че сме най -силните, но много зависи от нас. "

Вратарят на Зенит, признат от експерта на Match TV, по -големият му брат, най -добрият играч на мача, говори за важността му.

„По принцип второто полувреме беше донякъде подобно на второто полувреме с Лион, но останахме в малцинството. Естествено, Спартак се възстанови, започна да играе 4-4-2, според мен. Ако през първото полувреме са играли с петима защитници, то през второто полувреме са играли с четирима, ако не се лъжа. Премахването беше трудно, но феновете ни преследваха и ни принуждаваха да се задържим. Много им благодаря! - каза вратарят.

- Мисля, че от гледна точка на интензивността играта беше по -силна и по -важна от играта срещу Лион. Е, съдейки по атмосферата, разбира се. "

От името на играчите на Спартак, чешкият халф Алекс Крал направи коментар за играта в ефир.

„През първото полувреме загубихме много топки, загубихме много. Във втория те получиха червен картон, отстъпиха назад и се надяваха на контраатаки. Имахме шансове, но не успяхме да отбележим - каза Крал. - Променихме формацията, защото играха двама нападатели. Искахме да ги изненадаме с промяна в състава. Фактът, че са останали с десет мъже, също играе роля, за нас беше по -лесно да атакуваме. "

времева линия

Футбол. Руското първенство. Зенит унижи Спартак

2017-08-06 21:58:04

„Зенит“ в домакинския мач от 4 -ия кръг на руското първенство победи „Спартак“ - 5: 1. Това беше първата среща на синьо-бяло-синьо и червено-бяло на стадиона в Санкт Петербург.

„Зенит“ настигна „Локомотив“ - с 12 точки след четири победи отборът е начело.
Преди мача Александър Кержаков се сбогува с феновете на Санкт Петербург.

ЗЕНИТ - СПАРТАК - 5: 1
САНКТ ПЕТЕРБУРГ. 6 август. 53359 зрители.
ЗЕНИТ: Лунев, Смолников, Иванович, Маммана, Кришито, Паредес, Кузяев (Терентьев, 86), Шатов (Жирков, 80), Дриуси, Ерохин, Кокорин (Дзюба, 87).
СПАРТАК: Ребров, Ещенко, Джикия, Бочети, Д. Комбаров, Фернандо, Глушаков, Самедов, (Пашалич, 72), Ивелин Попов (Зе Луис, 58), Промес, Луис Адриано.
ГОЛОВЕ: 1: 0 - Кокорин (36, пас - Дриуси). 2: 0 - Ерохин (46+, пас - Кузяев). 3: 0 - Кришито (57, пас - Кокорин). 4: 0 - Кузяев (63, пас - Дриуси). 4: 1 - Промес (70, от дузпата за фаул срещу Зе Луис). 5: 1 - Кришито (77).
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ: Паредес, Терентьев; Джикия, Глушаков, Д. Комбаров, Фернандо.
ПРЕМАХВАНИЯ: Смолников (92+); Луиз Адриано (92+).