Cyklus dusíku v přírodě. Prezentace z biologie na téma „Cyklus dusíku v přírodě“ (stupeň 11) Prezentace na téma cyklus dusíku

Lekce na téma: „Dusík. Cyklus dusíku v přírodě. “

Lekce z technologie kritického myšlení prostřednictvím čtení a psaní.

Účel lekce: seznámí studenty s typy existence dusíku v přírodě, cyklem dusíku v přírodě.

Cíle lekce:

1. Vzdělávací:

Porozumět cyklu dusíku v přírodě a přítomnosti dusíku v přírodě.

2. Vzdělávací - vzdělávací:

Environmentální výchova studentů

Podpora kultury duševní práce při práci s textem

3. Vzdělávací - rozvoj:

Rozvíjejte samostatné pracovní dovednosti s další literaturou

Podporovat další rozvoj kritického a kreativního myšlení

Podporujte rozvoj dovedností k zobecnění, zvýrazněte hlavní věc, systematizujte své znalosti.

Plánované výsledky učení:

1. Studenti by měli vědět, v jaké formě se dusík nachází v přírodě, jeho význam.

2. Pojmenujte fáze dusíkového cyklu v přírodě.

3. Zapište vzorce přírodních sloučenin dusíku a reakční rovnice doprovázející jejich vznik.

Typ lekce: Učení nového materiálu.

Zařízení: Tabulka „Cyklus dusíku v přírodě“. Vzdělávací texty na téma „Dusík“.

Plán lekce:

1. Organizační moment.

2. Výzva (téma, myšlenky studentů k tématu atd.). Shluk.

3. Odraz.

4. Odraz.

5. Shrnutí lekce.

6. Domácí úkol.

Shrnutí lekce

Říká téma lekce; představuje cíle a úkoly lekce; odhaluje relevanci studovaného tématu; povzbuzuje studenty k aktivní práci pomocí klastru.

Cluster je grafická organizace materiálu.

Poslouchat; klást otázky; dělat si poznámky do sešitů.

3. Porozumění

Dohlíží na práci studentů; pomáhá v nepředvídaných situacích.

Studenti pracují s kognitivním textem „Dusík“ pomocí vložky.

Vložit je způsob označování textu znaky.

« PROTI“- známé informace,

„+“ - nové informace,

" -" - Myslím jinak,

"?" - nejasné

"!" - velmi zajímavé

4. Odraz

Monitoruje plnění úkolů studentů; kladení otázek;

řídí a monitoruje akce studentů; komentuje odpovědi studentů.

Jsou rozděleni do tří skupin a každá skupina plní svůj úkol.skupina - volný dusík v přírodě.IIskupina - sloučeniny dusíku v přírodě.IIIskupina - dusíkový cyklus v přírodě. Na konci semestru každá skupina podá zprávu o odvedené práci. Pokračování klastru. Zbytek pracuje v noteboocích.

5. Sečteno a podtrženo.

Shrnuje, co bylo v lekci provedeno.

Poslouchat učitele. Klást otázky.

6. Domácí práce.

Nastavuje domácí úkoly; komentáře k úkolům; odpovídá na otázky studentů.

D / z: provést transformaci:N2 → NE → NE 2 → HNO 3

Ca (č 3 ) 2 ... Uveďte, které procesy probíhají v atmosféře a které v půdě.

Záznamy úkolů; klást otázky učiteli.

Učební pomůcky:

1. Informativní texty z chemie pro studenty ve stupních 8-11. Autoři: L. I. Lagunova, S. I. Politova. TOYUU 2005 rok.

2.S.N.Stepanko. Aplikace pedagogických technologií ve škole. Nakladatelství „Učitel“, 2008.

3. Časopis „Chemie ve škole“, č. 3, 2010.

4. OS Gabrielyan, N. P. Voskoboinikova, A. V. Jasušková. „Chemický stupeň 9“. Příručka učitele. M.: „Bustard“ 2007.

Připravila: Safronova Maria 9 "B" třída

    Cyklus dusíku je cirkulace po uzavřených propojených cestách v biosféře. Různé mikroorganismy extrahují dusík z rozpadajících se materiálů a přeměňují ho na molekuly, které potřebují pro metabolismus. V tomto případě se zbývající dusík uvolňuje ve formě amoniaku (NH3) nebo amonných iontů (NH4 +). Poté další mikroorganismy váží tento dusík a přeměňují ho na formu dusičnanů (NO3-). Při vstupu do rostlin se dusík podílí na tvorbě biologických molekul. Po smrti organismu se dusík vrací do půdy a cyklus začíná znovu.


  • Hlavním dodavatelem vázaného dusíku v přírodě jsou bakterie (90 až 140 milionů tun dusíku), například ty, které se nacházejí v uzlinách luštěnin.


  • Část dusíku se během bouřky přemění na vázaný stav. Elektrický výboj ohřívá atmosféru kolem sebe, dusík se spojuje s kyslíkem (dochází ke spalovací reakci) za vzniku různých oxidů dusíku (pokryje 10 milionů tun dusíku za rok).


  • V průběhu lidské činnosti je dusík také vázán a přenášen do biosféry. Přibližně 20 milionů tun dusíku ročně je spojeno se spalováním fosilních paliv.


  • Eutrofizace (znečištění vodních ploch řasami) jezer je nejotravnějším environmentálním problémem spojeným s dusíkem. Dusík oplodňuje jezerní řasy a ty rostou a vytlačují všechny ostatní formy života v tomto jezeře.


  • Bez dusíku není žádný protein, bez bílkovin není život. Tělo zvířete obsahuje od 1 do 10%, vlna a rohy - 15%a bílkoviny se získávají z rostlin.


Cyklus dusíku v přírodě. Dusík ve formě amoniaku a sloučenin amoniaku, získaný v procesech biogenní fixace dusíku, se rychle oxiduje na dusičnany a dusitany (tento proces se nazývá nitrifikace). Ty poslední, které nejsou vázány rostlinnými pletivy (a dále v potravním řetězci býložravci a predátory), nezůstávají v půdě dlouho. Většina dusičnanů a dusitanů je vysoce rozpustných, takže jsou smyty vodou a nakonec skončí ve světovém oceánu (tento tok se odhaduje na 2,5–8107 t / rok). Dusík obsažený v tkáních rostlin a živočichů po jejich smrti prochází amonifikací (rozklad komplexních sloučenin obsahujících dusík za uvolňování amoniaku a amonných iontů) a denitrifikací, tj. Uvolňováním atomového dusíku a jeho oxidů . Tyto procesy jsou zcela dány aktivitou mikroorganismů za aerobních a anaerobních podmínek. Obsah.

Snímek 13 z prezentace „Dusík a jeho sloučeniny“ na lekce chemie na téma „Dusík“

Rozměry: 960 x 720 pixelů, formát: jpg. Chcete-li stáhnout snímek zdarma pro použití v hodině chemie, klikněte pravým tlačítkem na obrázek a klikněte na „Uložit obrázek jako ...“. Celou prezentaci „Nitrogen and its Compounds.ppt“ si můžete stáhnout v zip-archivu 1294 KB.

Stáhněte si prezentaci

Dusík

"Kyslíkové sloučeniny" - 10. Vlastnosti. 13. 2. 1. Vazba dinitrogenu N2. 4. 6. Acidobazický sv-va ve vodě. Sloučeniny vodíku N. Objev prvků. 5. N - 1772, angl. Podobně pro Li2NH (imid), Li3N (nitrid). 12.9.3.

„Získání radioaktivních izotopů“ - medicína. Získání radioaktivních izotopů. Pomocí jaderných reakcí lze získat izotopy všech chemických prvků. Prvky, které v přírodě neexistují. Ozařování semen rostlin (bavlna, zelí, ředkvička). Radiace způsobuje mutace v rostlinách a mikroorganismech. Radioaktivní izotopy jsou široce používány ve vědě, medicíně a technice.

"Lekce fosforu" - R. Allotropie fosforu. 1669 - H. Objevitel značky fosforu. Fosfor jako prvek. Chemické vlastnosti fosforu. (Práce s učebnicí str. 160 a doplňkovou literaturou). 2 Р + 3Cl2 (týdny)? 2 PCI3 2 Р + 5Cl2 (g)? 2PCI5. Cíle lekce: Motivační a orientační fáze. "...Ano! Černá. 1682 - R. Boyle v chemické laboratoři při práci s fosforem.

„Lekce dusíku“ - 1 lekce: Dusík jako jednoduchá látka. Metodická doporučení ke studiu tématu „Dusík jako jednoduchá látka“. Aby studenti zkontrolovali asimilaci znalostí na dané téma, jsou vyzváni k vyplnění testu. Diskutujte o vzniklých otázkách. Cíle lekce. Kontrola plnění hlavní části úkolů. Na konci hodiny studenti vyhodnotí svůj výkon podle sebehodnocujících kritérií.

„Lekce sloučenin fosforu“ ​​- interaktivní tabule. CRC (zkušenost ilustrující přechod červeného fosforu na bílý). Testovací program na téma „Fosfor“. Dokončeno: student 42bgr. Podklady: Tabulka „Fyzikální vlastnosti bílého a červeného fosforu“. Formování dovedností při práci se vzdělávacími počítačovými programy. Kyslíkové sloučeniny fosforu.

Popis prezentace pro jednotlivé snímky:

1 snímek

Popis snímku:

OBĚH DUSÍKU V PŘÍRODĚ Práci provedli žáci: 11. ročník Potapova Tatyana a Pichugina Victoria Učitel: Turutina Lyudmila Yurievna

2 snímek

Popis snímku:

Dusík nepřetržitě cirkuluje v zemské biosféře pod vlivem různých chemických i nechemických procesů a v poslední době se vázaný dusík dostává do atmosféry především díky lidské činnosti.

3 snímek

Popis snímku:

Dusík je jednou z nejhojnějších látek v biosféře, úzké skořápce Země, kde je podporován život. Téměř 80% vzduchu, který dýcháme, se tedy skládá z tohoto prvku. Většina atmosférického dusíku je ve volné formě, ve které jsou dva atomy dusíku spojeny dohromady za vzniku molekuly dusíku - N2. Vzhledem k tomu, že vazby mezi dvěma atomy jsou velmi silné, nejsou živé organismy schopny přímo využívat molekulární dusík - ten je nutné nejprve přenést do „vázaného“ stavu. V procesu vazby se molekuly dusíku štěpí, což umožňuje jednotlivým atomům dusíku účastnit se chemických reakcí s jinými atomy, například s kyslíkem, a tím je znemožňuje jejich opětovné spojení do molekuly dusíku. Vazba mezi atomy dusíku a jinými atomy je poměrně slabá, což umožňuje živým organismům asimilovat atomy dusíku. Proto je vazba dusíku nesmírně důležitou součástí života na naší planetě.

4 snímek

Popis snímku:

5 snímek

Popis snímku:

Cyklus dusíku je řada uzavřených, propojených cest, kterými dusík cirkuluje v zemské biosféře. Uvažujme nejprve o procesu rozkladu organické hmoty v půdě. Různé mikroorganismy extrahují dusík z rozpadajících se materiálů a přeměňují ho na molekuly, které potřebují pro metabolismus. V tomto případě se zbývající dusík uvolňuje ve formě amoniaku (NH3) nebo amonných iontů (NH4 +). Poté další mikroorganismy váží tento dusík a převádějí jej, obvykle ve formě dusičnanů (NO3–). Tento dusík vstupuje do rostlin (a nakonec vstupuje do živých organismů) a podílí se na tvorbě biologických molekul. Po smrti organismu se dusík vrací do půdy a cyklus začíná znovu. Během tohoto cyklu jsou možné jak ztráty dusíku - když jsou zahrnuty ve složení sedimentů, nebo se uvolňují během života některých bakterií (tzv. Denitrifikační bakterie) - a kompenzace těchto ztrát vulkanickými erupcemi a jinými typy geologických aktivita.

6 snímek

Popis snímku:

7 snímek

Popis snímku:

Představte si, že biosféra se skládá ze dvou komunikujících rezervoárů dusíku - obrovského (obsahuje dusík obsažený v atmosféře a oceánech) a velmi malého (obsahuje dusík obsažený v živých věcech). Mezi těmito nádržemi je úzký průchod, ve kterém je dusík vázán tak či onak. Za normálních podmínek dusík z prostředí vstupuje tímto průchodem do biologických systémů a vrací se do prostředí po smrti biologických systémů. Zde je několik čísel. Dusíková atmosféra obsahuje asi 4 kvadriliony (4 1015) tun a oceány obsahují asi 20 bilionů (20 1012) tun. Bezvýznamná část tohoto množství - asi 100 milionů tun - se každoročně váže a je obsažena ve složení živých organismů. Z těchto 100 milionů tun vázaného dusíku se pouze 4 miliony tun nacházejí v tkáních rostlin a živočichů - vše ostatní se hromadí v rozkládajících se mikroorganismech a nakonec se vrací do atmosféry.

8 snímek

Popis snímku:

9 snímek

Popis snímku:

V důsledku přírodních procesů je tedy ročně vázáno 100 až 150 milionů tun dusíku. V průběhu lidské činnosti je dusík také vázán a přenášen do biosféry (například stejný výsev polí s luštěninami vede ke vzniku 40 milionů tun vázaného dusíku ročně). Navíc při spalování fosilních paliv v elektrických generátorech a spalovacích motorech se vzduch ohřívá, jako v případě úderu blesku. Kdykoli cestujete autem, uvolňuje se do biosféry další vázaný dusík. Přibližně 20 milionů tun dusíku ročně je spojeno se spalováním fosilních paliv.

10 snímků

Popis snímku:

11 snímek

Popis snímku:

Když shrneme celý příspěvek člověka k dusíkovému cyklu, dostaneme číslo asi 140 milionů tun ročně. Přibližně stejné množství dusíku je přirozeně vázáno v přírodě. V relativně krátkém časovém období tedy člověk začal výrazně ovlivňovat koloběh dusíku v přírodě. Jaké to bude mít důsledky? Každý ekosystém je schopen asimilovat určité množství dusíku a důsledky jsou obecně příznivé - rostliny rostou rychleji. Když je však ekosystém nasycen, začne se do řek vyplavovat dusík. Eutrofizace (znečištění řasami) jezer je možná nejotravnějším environmentálním problémem spojeným s dusíkem. Dusík oplodňuje jezerní řasy a ty rostou, čímž vytlačují všechny ostatní formy života v tomto jezeře, protože když řasy odumřou, spotřebuje se k jejich rozkladu téměř veškerý kyslík rozpuštěný ve vodě. Musíme však připustit, že modifikace dusíkového cyklu je stále daleko od nejhoršího problému lidí, kterým lidstvo čelí. V tomto ohledu slova Petera Vitoshka, ekologa na Stanfordské univerzitě, který studuje rostliny: „Směřujeme k zelenému a plevelnému světu, ale není to katastrofa. Je velmi důležité umět odlišit katastrofu od degradace “.

Snímek 1

Snímek 2

Když se organická hmota rozpadne, významná část dusíku v nich obsaženého se přemění na amoniak, který se pak pod vlivem triifikujících bakterií žijících v půdě oxiduje na kyselinu dusičnou. Ten v reakci s uhličitany v půdě, například s uhličitanem vápenatým CaCO3, vytváří dusičnany: 2HN03 + CaCO3 = Ca (NO3) 2 + COC + HOH

Snímek 3

Neustálá ztráta sloučenin minerálního dusíku měla už dávno vést k úplnému zastavení života na Zemi, pokud by v přírodě neexistovaly procesy, které by kompenzovaly ztrátu dusíku. Tyto procesy zahrnují v první řadě elektrické výboje vyskytující se v atmosféře, ve kterých se vždy vytváří určité množství oxidů dusíku; druhá s vodou dává kyselinu dusičnou, která se v půdě přeměňuje na dusičnany.

Snímek 4

Dalším zdrojem doplňování dusíkatých sloučenin půdy je vitální aktivita takzvaných azotobakterií, které jsou schopné asimilovat atmosférický dusík. Některé z těchto bakterií se usazují na kořenech luštěnin, což způsobuje charakteristický otok - „uzlíky“, proto se jim říká uzlové bakterie. Asimilací atmosférického dusíku jej uzlové bakterie zpracovávají na sloučeniny dusíku a rostliny je zase přeměňují na bílkoviny a další složité látky.

Snímek 5

V přírodě tedy existuje souvislé kruhové ústí dusíku. Každoročně se však na polích sklízí ty části rostlin, které jsou nejbohatší na bílkoviny, například obilí. Proto je nutné do půdy aplikovat hnojiva, která vykompenzují ztrátu nejdůležitějších rostlinných živin v ní.