Дагалдах үг дэх nn үсэг. Н, NN-ийн нэр томъёо, нэр үгийн үсэг

–o, -e-ээр төгссөн үйл үгийн нэг ба хоёр N.

(үргэлжилсэн сэдэв)

Зорилтууд:

    Сурагчдын зөв бичих чадварыг бэхжүүлэх -o, -e-ээр төгссөн үйл үгийн n-nn; хэлбэрийн хувьд ижил төстэй ярианы хэсгүүдийг ялгахыг заах (богино үг хэллэг, богино оролцоо, үйлчлэл);

    санах ойг хөгжүүлэх, логик сэтгэлгээ, чадварлаг бичих чадвар;

    хэлний сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц.

    Зохион байгуулалтын мөч.

Гэрийн даалгавар: жишээ нь. 258.

    Оюутнуудын мэдлэгийг шинэчлэх.

1. Судалгаа.

- Өнгөрсөн хичээл дээр бид ямар сэдвийг судалсанаа санаж байна уу?

- N эсвэл NN-тэй үйлдлийг зөв бичихийн тулд бид юу мэдэх хэрэгтэй вэ?

- Бид N, NN гэж тэмдэгт бичдэг байсныг санаж байна уу?

(Тэмдэг үгэнд -IN-, -AN-, -YAN- дагаварт нэг N үсэг бичигдсэн байдаг.

Жишээ нь: хун (дагаварт -IN- нэг N үсэг бичигдсэн), арьс (дагаварт)

AN- нэг N үсгээр бичигдсэн), ноосон (-YAN- нэг N үсэг дагаварт бичигдсэн).

Үл хамаарах зүйл: МОД ЯНН Өө, ТИН ЯНН Өө, ШИЛ ЯНН YY.

(N хоёр үсэг нь нэр үгээр бичигдсэн, дагавар нь О эсвэл Е үсгээр эхэлдэг.

Жишээлбэл, РЕДАКЦИЯ, УЛАМЖЛАЛТ, СҮРЭЛ, Цангис.

Үл хамаарах зүйл: салхитай

Хоёр N үсэг нь N үсгээр эхэлсэн иштэй нэр үгнээс N дагаварыг ашиглан үүссэн нэрийн нэрэнд бичигдсэн байдаг.

Жишээ нь: ЭНГИЙН =ТАЛД Н A+ N)

Тиймээс, үйл үгэнд бид энэ дагалдах үг үүссэн нэр, нэр үгийн олон тооны N-ийг бичдэг. (слайд 1)

2. Гэрийн даалгавраа шалгах.

Жишээ нь. 259.

"Тууль" гэдэг үг нь "был" гэдэг үгнээс гаралтай. Гэхдээ энэ бүгд үү хэлсэнтуульсуудад энэ үнэхээр болсон уу?

Юу гэж хэлсэн бэ гэвэл шар шувууны төрлийн бүрэн гишүүн бөгөөд энэ нь бид NN гэж бичдэг гэсэн үг юм.

Туульсын жүжигчид үргэлж байдаг урам зоригтойгоор, чин сэтгэлээсэээрэлхэг баатруудын тухай өгүүлэв айдасгүйгээрОросын газар нутгийн дайснуудтай тулалдсан.

Урам зоригтой - adverb (enthusiastic нэр үгээс); чин сэтгэлээсээ-үйлчлэлийн үг (adj.incere-ээс), айдасгүйгээр - үйл үг (нэг.айдасгүй гэсэн үг)

Мэдээжийн хэрэг, туульс дээр маш ихуран зохиол, гэхдээ тэдгээрт сэтгэл догдлонхамгийн хүнд сорилтыг тууштай даван туулсан баатруудын тулаан, эр зоригийн тухай өгүүлдэг.

Маш гэдэг нь дагалдах үг (синонимоор сольж болно - маш их), excitedly бол үйл үг (догдсон).

АнхааралтайгаарЭртний үлгэр сонсох эсвэл уншиж байхдаа хүмүүс Оросын түүхэн дэх мартагдашгүй үйл явдлуудыг санаж байна.

Анхааралтай – adverb (Тэр үгээс гаралтай – анхааралтай).

Хүмүүс санамсаргүй хэрэг бишард түмэнд үнэнч, харамгүй үйлчилж, тэдний эрх чөлөө, амар амгалан амьдралыг хамгаалдаг эрхэм зуучлагчдын тухай туульс зохиосон.

Энэ нь тохиолдлын зүйл биш юм - дагалдах үг (та синонимыг сонгож болно - байгалийн, логикийн хувьд), чин сэтгэлээсээ - дагалдах үг (тэмдэг үгээс - зориулагдсан), аминчлан - үйл үг (бие даасан - нэр үг)

    Шинэ материалын тайлбар.

Манай дүрмийг (слайд дээр) дахин харж, ямар дүрэм, ямар мэдлэг бидэнд хэрэгтэй хэвээр байгааг хэлж өгнө үү. зөв бичихДагалдах үгс дэх N ба NN?

(Бидэнд N ба NN-ийн нэр томъёоны зөв бичгийн талаархи мэдлэг хэрэгтэй болно, үүнээс гадна бид богино үгийн тэмдэг, богино оролцоо, үйлдлийг ялгаж сурах ёстой).

Жишээнүүдийг харцгаая:

1. Анги төвлөрсөн сонссон багшийн тайлбар.

Анги-субъект, сонссон - предикат; сонссон - (яаж?) төвлөрөлтэй - энэ нь ADVERB-ээр илэрхийлэгдсэн үйлдлийн арга хэлбэр юм. Үйл үг хэлнэ, өөр үйл үгээр сольж болно - анхааралтай. Тиймээс энэ бол маш их зүйлийг бичсэн үйл үг юм n нэг үгээр хэд вэ төвлөрсөн.

2. Нүүр царайхүн бүр төвлөрч байсан, ноцтой байна.

Энэ саналыг тавьцгаая задлан шинжлэх.

Хүмүүс - субъект; нүүр царай (юу байсан бэ?) - төвлөрч байсан - энэ бол угтвар үг, үүнийг бүрэн нэр үгээр сольж болно. төвлөрсөн, тиймийн тул, энэ бол богино нэр үг, энэ нь маш их зүйлийг хэлдэг n , Хэдэн n бүрэн хэлбэрээр).

3. Цэргүүд төвлөрч байсантал дээр.

Энэ өгүүлбэрт синтаксийн шинжилгээ хийцгээе.

Цэргүүд - сэдэв; төвлөрсөн байсан - предикат; Төвлөрсөн- үйл үгээр сольж болно төвлөрсөн, тиймээс энэ нь нэг үсэг бичигдсэн богино өгүүлбэр юм n .)

Тиймээс,

1) Өгүүлбэрт үйлдлийн аргын нөхцөл байдал (асуулт ба to?) нь үйл үгтэй холбоотой байвал энэ нь үргэлж маш олон бичигдсэн үйл үг юм. n , үүсэлтэй үгэнд хэр их байгаа; үүнийг өөр үйл үгээр сольж болно.

2) Хэрэв энэ үг нь предикат бол богино өгүүлбэр эсвэл богино тэмдэг байж болно. Богино гишүүнийг үйл үгээр сольж болно. Заримдаа богино гишүүнтэй үйлдлийг үүсгэгчийг харуулсан үг байдаг. Богино үе нь үргэлж нэг үсэг агуулдаг n .

Богино нэр үг k a k o v гэсэн асуултад хариулдаг. Үүнийг бүрэн хэлбэрээр сольж болно. Богино нэр үг нь ихэвчлэн үүрэг гүйцэтгэдэг нэгэн төрлийн гишүүд. Энэ нь маш их зүйлийг хэлдэг n , хэд нь бүрэн хэлбэртэй байна.

БИЕИЙН МИНУТ.

    Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

1. Ангитайгаа хамтран ажиллах.

Үндэслэл диаграммыг ашиглан ярианы янз бүрийн хэсэгт N ба NN үсгийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.

1) Бодол санаа нь тайланд төвлөрдөг (төвлөрдөг).(богино өгүүлбэрт үргэлж нэг үсэг бичигддэг n ).

кр. adj. кр. adj.

2) Охин(Чи хаана байна?) анхааралтай Тэгээдтөвлөрсөн (анхааралтай болон төвлөрсөн;В богино нэр үгмаш их бичсэн байна n , Хэдэн n бүрэн хэлбэрээр).

adv.

3) Тэр сонсов(Яаж?) төвлөрсөн(маш их бичсэн n , Хэдэн n Дагалдах үг үүссэн үгэнд).

Үзэсгэлэн зохион байгуулсан ивээн тэтгэгчид (богино оролцоо, сольж болно - ивээн тэтгэгчид зохион байгуулдаг).

Аялалөнгөрчээ(Яаж?) зохион байгуулалттай байдлаар (зохион байгуулалттай гэсэн үгнээс гаралтай үйл үг, үгэнд зохион байгуулсанхоёр n )

Оюутан(Чи хаана байна?) сахилга баттай Тэгээдзохион байгуулсан (богино хавсаргасан, сахилга баттай, зохион байгуулалттай бүрэн маягтаар сольж болно)

Уулзалт сэтгэл хөдөлсөн мессеж (богино оролцоо, үйл үгээр сольж болно - уулзалт мессежээр сэтгэл хөдөлсөн).

Бүгдсонссонмессеж (?) сэтгэл догдлон . ( NN гэж бичсэн - сэтгэл хөдөлсөн гэсэн үгнээс гаралтай үйл үг)

Үр тараагдсан талбай даяар (богино гишүүн, үйл үгээр сольж болно - үр нь тарсан)

2. Хосоор ажиллах.

Даалгаварууд: SS-ийг үйлдлээр бичих. N, NN үсгийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.

гэж урам зоригтойгоор хашгирав

маш их

хүчтэй үнэртэй байсан

тархай бутархай хэвтэв

аймаар уйтгартай

чанга барьсан

огт сонирхолгүй

урам зоригтойгоор - урам зоригтой (оролцоо)

хүчтэй - хүчтэй (нэр үг)

тархай бутархай - тархай бутархай (үе үг)

аймшигт - аймшигт (үйлчлэлийн үг)

эрчимтэй - эрчимжсэн (боловсрол)

туйлын - төгс (нэр үг)

сонирхолтой - сонирхолтой (нэр үг)

Ажил дууссаны дараа харилцан шалгалт явагдана.

    Бие даасан ажил.

Взволнова..ярианы тухай

Галзуу харагдсан...

Цөхрөнгөө барсан..о хашгирлаа

Залуусын анхаарал сарнисан..o

Салхи үрийг тариалангийн талбай даяар тараадаг

Хотын дундуур аажуухан алхав

Байшингийн дээвэр цасанд дарагдаж цайрчээ

Сэтгэл догдлонярих (үйл үг)

Галзуухарсан (үйл үг)

Цөхрөнгөө барсанхашгирав (үйл үг)

Анхаар залуусаа эзгүй(нэр үг)

салхиар тараагдсантариан талбай дахь үр (үлцэгч)

Аажмаархотоор алхсан (Нэр үг)

Цастайбайшингийн дээвэр цагаан болсон (нэр үг)

Үнэлгээний шалгуур.

"5" - 8

"4" - 6-7

"3" - 4-5

    Хичээлийг дүгнэж байна. Тусгал.

Энэ үсгээр үг бичихэд ямар бэрхшээл тулгарч болох вэ?

Энэ юутай холбоотой вэ?

– Алдаа гаргахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

    Гэрийн даалгавар.

Жишээ нь. 258 х 107. (даалгаврын дагуу)


Хичээлийн сэдэв: -o ба -e үйл үгийн нэг ба хоёр n үсэг.

1. Org. мөч

Сайн байна уу залуусаа, сууна уу.

Одоо бид диктантаас өгүүлбэр бичиж, дүн шинжилгээ хийнэ.

Гэнэт ой дуусч, алс холын хөх туяа нээгдэв Тэнгэр, нугын шүүдэрт гялалзах нь нүдийг минь бүрхэв. (В. Солоухин.)

Даалгаврууд:

- Мацаг барих нөхцөлийг амаар болон графикаар тайлбарлашинэ цэг таслал.

Оюутнууд дүрмийн хоёр суурийг тодорхойлдог:ойн кон гэрэлтэж байсан, гэрэлтэж байсан; тэд санал хэлж байнацогцолбор (цогцолбор), диаграммыг барих[=-], [=-]. Хэлхээний бүтцийг шалгана (дэлгэц дээрх зураг).

Дараа нь тэд оролцоотой хэллэгийг нарийвчлан олдогТэд үүнийг хэрхэн хийдэгийг хэлэх (бид юу гэсэн асуултыг тавьдаглав? эсвэл юухэрэгБи?, хамааралтай үгсийг хайж байна).Би оюутнуудын анхаарлыг нэгдэл хоёрын хооронд байсан гэдэгт анхаарлаа хандуулж байнатаслал.

- Дагалдах үг хэрхэн үүсдэг вэ?гэнэт?

Бид бичнэ:гэнэт гэнэтийн.

- Дагалдах үгээс бүтсэн үйл үгэнд хэдэн n байдаг вэ?nn-тэй юу?

Бид бичнэ:хүчтэй хүчтэй.

- Хэдэнn нэр үгээс үүссэн үйл үгэндs n?

Энэ бол санамсаргүй тохиолдол биш, хэв маяг гэж би хэлж байна-o-оор төгссөн үйл үгийн хувьд,-e, нэр үгээс үүссэн: prelaБи оюутнуудаас зөв бичгийн дүрмийг боловсруулахыг хүсдэгn, nn үйл үгэнд.

Хичээлийн өмнө бэлтгэсэн үгстэй ажлын хуудас дээр ажиллах. Сурагчид дутууг бөглөнө.үсэг, зөв ​​бичгийн дүрмийг сонгох нөхцөлийг тайлбарлаж, бичнэ үүойролцоо нь өгөгдсөн нэр үгээс бүтсэн үйл үг, илэрхийлдэг"N, nn" гэсэн үгийн үсэг-o, -e” гэж бичжээ. Анги нь тэгдэгдэвтэр дээр ажиллах.

Хиймэл

удаанмөнгө
шилэн
арьс ... th

даруухан

айсан

сэтгэл хөдөлсөн

уламжлалт .y

хамгийн тохиромжтой. .y

сайхан сэтгэлтэй

утгагүй. .y

Бид дууссан ажлыг дэлгэц дээрх дээжтэй харьцуулна.

Хиймэл(хиймэл байдлаар)

удаан(удаан)
мөнгө
шил
арьс

даруухан(даруухан)

айсан(айсан)

сэтгэл хөдөлсөн(сэтгэл догдолж)

уламжлалт(уламжлал ёсоор)

хамгийн тохиромжтой(төгс)

сэтгэл хангалуун(өрөвч сэтгэлээр)

эвгүй(эвгүй)

Та яагаад бүх нэр томъёог бүрдүүлж чадаагүй юм бэ?үйл үг? (Чанараас гаралтай, үйл ажиллагааны арга замыг заанаiya - үйлдэл хэрхэн хийгддэг.)

Зөв бичгийн дүрмийг сонгохын тулд юу мэдэх хэрэгтэй вэn ба nn үйл үг?

1.-аас-аас нэмэлт үг үүсдэгийг мэдэх-о ба дагаваруудын хүчээр-e.

2. Аль нь нэр үгэнд хэдэн n бичигдсэнийг мэдэхүйл үг үүссэн байна.

Би танд ширээгээ санахыг санал болгож байна ТэгээдН.Н нэрээрнэр үг" (дэлгэц дээр харагдана):

Н.Н

1) -enn-, -onn-

үл хамаарах зүйл:салхитай

2) n + n

бусад

3) шилцагаан тугалгамодон

Ан-, -ян-

Дотор-

En-, -n-(нэг үгээр, гэх мэттөгс бус үйл үгсээс дуудагдсаншинэ төрөл:давстай)

3. Дагалдах үгийг богино гишүүнээс ялгах.

Товчоор хэдэн n гэж бичсэн байнахэсгүүд(захидал илгээсэн) мөн би хоёр саналыг харьцуулахыг санал болгож байна:

нэр үг юу?

1) Далай сэтгэл хөдөлсөн шуурга.

Ч.Яаж?

2) Илтгэгч сэтгэл догдлон ярив.

- Ярианы аль хэсэг нь адилхан болохыг хэрхэн тодорхойлох вээхний болон хоёр дахь өгүүлбэрт байгаа авиа үгс? (1) Бид мөрийцсөнөссөн, 2) тэдгээрийг тодорхойлох синтаксийн үүрэг, 3) хаанаас харахЯрианы аль хэсэг хамаарна: тэр яаж хэлсэн бэ?сэтгэл догдлон (зураг үйлдэлviya, үйл үгээс хамаарна) - adverb; далай юу вэ? түүнд юу болоод байгаа юмболж байна уу?сэтгэл хөдөлсөн (өгүүлбэр нь нэр үгээс хамаарнанэр) - богино өгүүлбэр.

Үгтэй богино өгүүлбэр зохиотараагдсан - анхаарал сарнисан, айсан - айсан, зохион байгуулалттай - зохион байгуулсан Гэхдээ. (Хүү хайхрамжгүй сонсов. - Тариа тариалангийн талбай даяар тархсан байна. Re Хүүхэд үл таних хүн рүү айсан харцаар харав. - Хүүхэд бол нохойноос айдаг. Хурал маш зохион байгуулалттай болсон. - Үүнийг долдугаар ангийнхан зохион байгуулсан.)

Өөр нэг бэрхшээл байгааг би танд анхааруулж байна; байсангэсэн үг нь предикат байхын тулд асуултанд хариулдаг-ий тухай? к а к о в а?, гэхдээ хамт бичсэнnn.

- Энэ хэзээ тохиолддог вэ?

Сурах бичигт ажиллах: 1 дугаартай өгүүлбэрийг уншина уу. n ба зөв үсгийг тайлбарлаnn. Тэд ингэж тайлбарлаж байна: Би харсанЯаж?эзгүй - энэ нь нэр үгээс үүссэн нэмэлт үгээр илэрхийлэгддэг нөхцөл байдал юмүгүйухаангүй, өөрөөр хэлбэлхайхрамжгүй, бид бичдэгnn, -аас хамаарнаүйл үг;

ямар охин бэ?ухаангүй - энэ бол үүнтэй холбоотой предикат юмнэр үг, гэхдээ энэ нь богино өгүүлбэр биш, харин богино үг юмямар ч шинж чанаргүй тул зарим нэг нэр үгүйл ажиллагаа, чанарын үнэ цэнэ байдаг -хайхрамжгүй мөн зарим үедЗарим нэмэлт үгэнд бүрэн тэмдэгттэй адил олон n бичигдсэн байдаг.

Би танд бодож үзэхийг санал болгож байнахүснэгт (хүснэгтийг дэлгэцэн дээр харуулав):

Нөхцөл байдал

Яаж?

үйл үг VIII . Гэрийн даалгавар : догол мөр 38, зөв ​​бичих 59, дасгал 236

-Н- ба -НН- in зөв бичих янз бүрийн хэсгүүдилтгэл нь Нэгдсэн улсад багтсан болно улсын шалгалт 11-р ангийн орос хэлээр (даалгавар 14).

Дагавар дахь N үсгийн тоо нь тухайн үгийн ярианы хэсгээс хамаарна.

Нэрлэх үгийн дагаварт -Н-, -НН- үсгийн зөв бичих

Нэг N нь дагавараар бичигдсэн:

  • -АН- ба -ЯН- (шавар, элс гэх мэт), эс тооцвол: шил, цагаан тугалга, мод;
  • -IN- эзэмших шинж тэмдэг (шоргоолж, хулгана гэх мэт).

Давхар N гэж бичсэн:

  • хэрэв нэр үг нь N-ээр төгссөн иштэй нэр үгнээс бүтсэн бол -N- (манан, үнэ цэнэтэй гэх мэт) дагаварыг ашиглан: залуу, улаан, гахай, zealous, дун, хөх, ногоон, час улаан;
  • -ONN- ба -ENN- (лекц, тоо томшгүй олон гэх мэт) дагаваруудад: салхитай (гэхдээ салхигүй - NN угтвартай).

-ENN- ба -YAN- дагаваруудыг ялгах шаардлагатай.: -ЯН- дагавар нь ихэвчлэн үгэнд нэгэн зэрэг ордог стресстэй төгсгөл-МЯ (үр, нэрлэсэн, овгийн гэх мэт) -ээр төгссөн нэр үгээс үүссэн үгсээс бусад нь OH (ургамлын, салхитай гэх мэт).

Мөн цөцгийн тос (амаар, "гадаргуу дээр тостой" гэсэн утгатай) ба тослог (нэрлэсэн, "тосоор хийсэн" гэсэн утгатай): тосолсон хайруулын таваг (тосоор бүрсэн), цөцгийн тос (тосоор хийсэн) гэсэн нэр томъёог ялгах шаардлагатай. ).

Өгөгч үгийн дагавар, үгийн дагаварт -Н- ба -НН- үсгийн алдаа

Дагавар дахь H үсгийн тоог тодорхойлохын тулд та дараах алгоритмыг ашиглах хэрэгтэй.

  1. Оруулсан үйл үгийн төрлийг тодорхойл үгийн тэмдэг(үйл үгэнд асуулт асуу: хэрэв асуулт нь “юу хийх вэ?” бол хэлбэр төгс бус, хэрэв асуулт “юу хийх вэ?” бол хэлбэр төгс байна. Та мөн хэлбэрийг шалгаж болно. Үйл үг өөр аргаар: хэрэв үйл үг (болон оролцогч эсвэл үгийн тэмдэг тус тус) NOT- ба ХАГАС-аас бусад угтвар байвал хэлбэр нь төгс, эс тэгвээс хэлбэр нь төгс бус болно):
    • Хэрэв төрөл нь төгс байвал дагавар нь -NN- (дэвтээсэн, шарсан гэх мэт) гэж бичнэ;
    • Хэрэв харагдах байдал төгс бус байвал 2-р алхам руу очно уу;
  2. Оролцох үг эсвэл үгийн нэр нь хамааралтай үгтэй эсэхийг шалгана уу:
    • Хэрэв байгаа бол дагаварыг -NN- гэж бичнэ (тосонд шарсан гэх мэт);
    • Хэрэв үгүй ​​бол 3-р алхам руу очно уу;
  3. Оролцох гишүүн эсвэл үгийн нэмэлт нь -OVA- эсвэл -YOVA- дагавартай эсэхийг шалгана уу:
    • Хэрэв байгаа бол дагаварыг -NN- гэж бичнэ (даршилсан, илгээсэн гэх мэт);
    • Хэрэв үгүй ​​бол дагавар нь -N- (шарсан, шархадсан гэх мэт) гэж бичнэ.

Дараахь үг, хэллэгийн зөв бичгийн дүрмийг санах нь зүйтэй.

  • нэг Х-тэй: хуурамч, зажилсан, ховхорсон, ухаантай, галзуу, инж, нэртэй ах, шоронд хоригдсон аав, өршөөгдсөн Ням гараг, хайлсан цөцгийн тос, нөхөөстэй (болон түүнтэй төстэй үгс);
  • давхар H-тэй: гэнэтийн, санаанд оромгүй, хараагүй, сонсогдоогүй, хүссэн, хөөрхөн, санамсаргүй, уншсан, харсан, сонссон, хийсэн, харсан, гэнэтийн, ариун, удаан, гомдсон, шийдсэн, хасагдсан, баригдсан, хаягдсан, хэлсэн, өгсөн, суллагдсан, өршөөгдсөн, амласан , худалдаж авсан, сүнслэг нөлөө бүхий, халаалттай байшин.

Богино гишүүн, дагалдах үгийн дагаварт -Н- ба -НН- үсгийн алдаа

N тоо нь ярианы хэсгээс хамаарна.

  • Богино гишүүнчлэлийн дагавар нь үргэлж нэг Н-тэй байдаг ("юу хийсэн бэ?", "юу хийсэн бэ?" гэсэн асуултанд хариулах, хамааралтай үг байдаг эсвэл далд утгатай, өгүүлбэрт богино гишүүнийг үйл үгээр сольж болно. ): тэр найздаа итгэлтэй байдаг;
  • Богино үгийн нэмэлт үгс нь бүрэн хэлбэрээр байгаа шигээ олон N-тэй байдаг ("юу(s)?" Гэсэн асуултанд хариулна уу): тэр итгэлтэй, бахархаж байсан;
  • Дагалдах үг, нэр үгээр бүтсэн -О үсгээр төгссөн үйл үгийн дагаврын дагаврын дагаврын дагаврын дагаврын дагаврын олон тооны H үсэг байдаг ("яаж?" Гэсэн асуултад хариулах): Тэр өөртөө итгэлтэй байсан.

Нэр үгийн дагаварт -Н-, -НН- үсэг бичих

Хэрэв нэр үг нь N үсгээр төгссөн иштэй нэр үгээс үүссэн бол дагаврыг ашиглан:

  • -NIK- эсвэл -NITs-, дараа нь үгийг бичсэн -NN- (фен, шүтэн бишрэгч гэх мэт);
  • -OST-, дараа нь үг бичигдсэн -N- (залхуурал гэх мэт).

Хэрэв нэр үг нь -IK-, -ITs-, -OST- дагаврыг ашиглан Н-ээр төгссөн үндсэн үг, нэр үгнээс бүтсэн бол дагаврын дагаврын дагаврын дагаврын нэр, нэр үгийн тоотой адил тооны H-тэй байна. Энэ нь үүссэн: тамхи татдаг ("тамхи татдаг" гэсэн үгнээс), орооцолдох ("орозод" гэх мэт).

Хичээлийн сэдэв:

« N ба NN үсэг –o (-e)-ээр төгссөн үйл үгэнд»

Хичээлийн төрөл: Шинэ материалын тайлбар

Технологи: асуудалд суурилсан сургалт

Сургалтын хэрэгслүүд:компьютер, танилцуулга, мультимедиа суурилуулалт, картууд бие даасан ажил, самбар

Хичээлийн зорилго:

Оюутнууд дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой.

  1. -о(-е)-ээр эхэлсэн үйл үгийн -Н- ба -НН- үсэг
  2. Тэмдэглэл, нэрийн үгэнд -Н- ба -НН- үсгийг бичих
  3. -о (-е)-ээр төгссөн үйл үг, саармаг хүйсийн богино идэвхгүй үгийн тэмдэг

Оюутнууд дараах чадвартай байх ёстой:

  1. нэр үгээс үйлдэх үйлдлийг үүсгэх;
  2. саармаг хүйсийн үйлдлүүд ба богино идэвхгүй хэсгүүдийг ялгах;
  3. ярианы янз бүрийн хэсэгт -N- ба -NN- үсгийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарлах;
  4. -о (-е)-ээр төгссөн нэмэлт үг, саармаг хүйсийн богино идэвхгүй оролцоотой өгүүлбэр байгуулах;
  5. яриандаа үйл үг хэрэглэх

Зорилгын танин мэдэхүйн (боловсролын) тал:

  1. сэдвээр материал судлах " N ба NN үсэг –o (-e)-ээр төгссөн үйл үгэнд»;
  2. N, NN-ийг нэмэлт үгээр бичих чадварыг хөгжүүлэх;

Зорилгын хөгжлийн тал:

  1. Анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
  2. ярианы хөгжил.

Зорилгын боловсролын тал:

  1. хувь хүний ​​ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх;

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулалтын үе шат
  1. мэндчилгээ;
  2. хичээлийн бэлэн байдлыг шалгах;
  3. анхаарлын зохион байгуулалт.
  1. Оюутнуудыг боловсролын материалыг идэвхтэй, ухамсартай сурахад бэлтгэх үе шат

Огноо, ажлын төрөл (анги танхим) самбар дээр бичигдсэн байна) , Хичээлийн сэдэв “Үг үсгийн алдааН ба НН -o (-e)-ээр төгссөн үйл үгэнд"

  1. Багш хичээлийн сэдэв, зорилгыг илтгэнэ.

Бидний хичээлийн сэдэв бол "Үсгийн алдаа"Н ба НН –o (-e)-ээр төгссөн үйл үгэнд.”

Та өнөөдөр хичээл дээр юу сурах ёстой вэ? Та бидний хичээлийн зорилгыг хэрхэн томъёолох вэ?(бид N, NN-г үйл үгэнд бичиж сурах ёстой, эс тэгвээс бид ямар дагалдах үгэнд N, аль нь NN бичих ёстойг олж мэдэх ёстой)

Тэмдэглэл, нэр томъёог судалж байхдаа бид тантай ярианы эдгээр хэсгүүдийн Н, NN үсгийн зөв бичгийн талаар ярилцлаа. Танд шинэ сэдвийг ойлгоход хялбар болгохын тулд эдгээр дүрмийг дахин авч үзье.

  1. Слайд дээр:

Мөнгөн бүрсэн Мөнгөн бүрсэн

Салхитай Салхитай Салхи

Эвдэрсэн Эвдэрсэн Эвдэрсэн

Үнэ цэнэтэй үнэ цэнэтэй үнэ цэнэтэй

Асуултуудын талаархи яриа:

1) 1-р баганын үгсийг юу нэгтгэдэг вэ? (Тэмдэг үгийн дагаварт N - NN үсэг бичих)

2) Эдгээр үгсийн аль нь таны бодлоор илүүц, яагаад? (эвдэрсэн шугам - үгийн тэмдэг, үнэ цэнэтэй - бичсэн NN)

3) 1-р баганад байгаа үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла

Мөн N ямар дагаварт бичигдсэн бэ? NN?

4) 2-р баганад байгаа үгсийн зөв бичгийн дүрмийг та хэрхэн тайлбарлах вэ?

5) Яагаад N-г 3 баганатай үгээр бичсэн бэ?

Багш: Мөн бид үгсийн сангийн зарим үгийг зөв бичихээ санах хэрэгтэй.

  1. Карт дээрх үгс

Гэнэтийн

Таамаглаагүй

Жинхэнэ

Сонсож байгаагүй

Урьд өмнө байгаагүй

Хичээл зүтгэлтэй

Сарнай

Гахайн мах

Ухаалаг

Слайдын дугаар 2

Өгүүлбэрүүдийг тайлбартай бичнэ үү.

1) Зүрх сэтгэлээ үргэлж сайн сайханд чиглүүлж, сүнсээ зоригтой байлга.

2) Мөн гэрлийн туяа хулгана ... нүх рүү нэвтэрнэ.

3) Айсан амьтан хол гүйдэг.

4) Зөвшөөрөл нь чулуун хананаас илүү хүчтэй байдаг.

5) Би энэ тухай ухаалаг бодсон ... өө, гэхдээ би үүнийг галзуу хийсэн ... өө.

Эдгээр өгүүлбэрүүдээс таны бодлоор үйлдлүүдийг үүсгэж болох нэр, нэр томъёог бич.

Багш самбар дээр бичнэ:

Зоригтой - зоригтой ...o (тэмцэх)

Айсан - айсан ... өө (хараарай)

Та яагаад нэмэлт үгээс үйл үг үүсгэж болохгүй гэж?хулгана, чулуу? (эдгээр нь харьцангуй нэр үг)

Эдгээр нэмэлт үгэнд хэдэн N бичих ёстой гэж та бодож байна вэ?

Тэдгээрийг хэллэг болгон бич.

Хэрэв N нь нэр үгээр бичигдсэн бол, жишээлбэл, үгэндгалзуу , тэгвэл энэ дагалдах үгээс үүссэн нэмэлт үгэнд хэдэн N бичих вэ?

(энэ үйлдлийг агуулсан хэллэгийг бичнэ үү)

Галзуу - галзуу

Тиймээс, дүгнэлт хийцгээе: N, NN-ийн үгийн үсэг нь юунаас хамаардаг вэ?

Сурах бичгийг ашиглан өөрийгөө сорих-тай. 41.

Нэгтгэх

Жишээ нь. 569 тайлбартай.

Энэ үед би 2 сурагчийг самбарт дуудаж байна.

Хувь хүний ​​ажил

Картын дугаар 1

Төвлөрсөн... харц, мөнгө... бөгж, баярласан... инээмсэглэл, тасархай шугам, хязгаарлагдмал хариулт... салхигүй цаг агаар, галзуу... үлээх салхи, алтан цаг.

Картын дугаар 2

Арми төвлөрсөн...ойд, гунигтай...харж, хуучин цаг, асуудал шийдэгдлээ, тарахыг сонс... өө, хурал хойшиллоо... өө, тасарсан мөчир , овъёос ... будаа.

Шалгалт

Ижил дуудлагатай үгсийг олоорой. Энэ хүрээнд тэдгээрийг бичнэ үү.

Слайд 3.

фокус nn өө харагдаж байна - цэргээ төвлөрүүлгэхдээ ойд

Яагаад чи, ..., NN-тэй, харин чи, ..., N-тэй бичсэн юм бэ?

Тиймээс, бичгээр бичихдээ саармаг хүйсийн үйлдлүүд болон богино өгүүлбэрүүдийг ялгах хэрэгтэй.

Үүнийг хэрхэн хийх талаар сурах бичгийг p. 42.

Багш (дүрэмтэй танилцсаны дараа):

Богино гишүүнийг -о(е) үсгээр төгссөн үйл үгээс хэрхэн ялгах вэ

Бид үүнийг засдаг. Жишээ нь. 572 тайлбартай

Бид 1 ба 2-р өгүүлбэрийг самбар дээр бичдэг. Бид онцолж байна дүрмийн үндэс, бид ярианы хэсгийг тодорхойлдог.

Эдгээр үгсийг найрлагын дагуу задлан шинжил.

Хэзээ бид юу санах ёстой вэ морфемик задлан шинжлэхүйл үг? (тэд өөрчлөгддөггүй, тиймээс тэдэнд төгсгөл байхгүй).

Тэгээд товчхондоо идэвхгүй оролцооБид төгсгөлийг онцолж байна.

Дагалдах үг ба богино өгүүлбэр өөр юугаараа ялгаатай вэ? (үгний найрлага)

2-р өгүүлбэрийг газар дээр нь тайлбартайгаар бичнэ.

3 ба 4-р сонголтуудын дагуу бие даан.

(амаар) Одоо үгээр өгүүлбэр зохиободолтой, бодолтойгоор(573-р дасгалаас)

Туршилтын ажил

Ингээд мэдлэгээ шалгацгаая. Таны өмнө 3 сонголттой картууд байна. Хэн сурсан гэж бодож байна шинэ материалмаш сайн, дараа нь 1-р сонголтыг сонгоно. Мэдлэгтээ бүрэн итгэлгүй хүмүүс 2-р хувилбарыг, харин судалж байгаа зөв бичгийн дүрмийн дагуу ажиллах шаардлагатай гэж бодож байгаа хүмүүс 3-р хувилбарыг сонгоод танд хүндрэл учруулах үгсэд асуултын тэмдэг тавьж болно.

Сонголт 1 Сонголт 2

1. цацраг идэвхт бодисын ангилал

2. талбай хоосон байна...a

3. элсэрхэг эрэг

4. тоосго ачсан вагон

5. цаг…o ажиллахгүй байна

6. зохион байгуулах... нэгдэх

7. зохион байгуулалт сайтай...o

8. санаанд оромгүй байдлаар гарч ирэх...өө-хөөрхий...өө

9. итгэлтэй…o хариулах

1. сайтар судалсан

2. чийгээр ханасан

3. бэлтгэгдсэн тамирчин

4. судалгаа дууссан...o

5. гэнэтийн зочин

6. оч хүсэх

7. хөдөлгөөнтэй ярих

8. хуурамч үнэт эдлэл

9. харамгүй үйлчлэх

Сонголт 3

1. баяр ёслол дээр хэлсэн үг…a

2. шархадсан тэмцэгч

3. үзэгний тухай... бичих

5. хөгжимд дуртай

6. ариун үүрэг

7. бүх зүйл холбоотой ...o

8. асфальтан зам

9. хадсан өвс

Дүгнэлт: 1) Та өнөөдөр хичээл дээр юу сурсан бэ? Дагалдах үгийн N ба NN үсгийн алдааг юу тодорхойлдог вэ?

2) Өгөгдлийг богино идэвхгүй үгээс хэрхэн ялгах вэ?

D/z хяналт. 570.

ХОТЫН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

LYTSYUM №15 САРАТОВЫН ЗАВОДСКИЙ ДҮҮРЭГ

N ба NN үсэг –o (-e)-ээр төгссөн үйл үгэнд

(7-р ангид орос хэлний хичээл

UMC S.I-ийн дагуу. Львова ба В.В.

Боловсруулсан Полканова Наталья Анатольевна,

дээд зэрэглэлийн багш

САРАТОВ - 2011 он


Бид тулгарч байна бичгээрхаа сайгүй: дотор нийгмийн сүлжээнүүд, найз нөхөд, гэр бүлдээ богино мессеж, хамт ажиллагсаддаа бичсэн албан бичиг, зарим нь сургууль дээрээ. Ихэнхдээ хүүхэд, насанд хүрэгчид нэг, хоёр "n" үсэг бичихэд бэрхшээлтэй байдаг, учир нь энэ сэдэв орос хэл дээрх хамгийн хэцүү сэдэв юм.

Дагалдах үг нь...

Та ихэвчлэн яаж инээдэг вэ? Хөгжилтэй, чанга, даруухан уу? Ярианы аль хэсэг нь таны инээдийг тодорхойлдог вэ? Энэ бол үйлдлүүд (хурдан алхах, хамтдаа амьдрах), зарим тэмдэг (маш хурдан, маш хөгжилтэй), объект (чанга унших, алхах) зэргийг тодорхойлоход туслах үг юм. Текстээс нэмэлт үг олохын тулд "яаж?", "хаана?", "хэзээ?", "хаана?", "хаанаас?", "яагаад?", "яагаад?" гэсэн асуултыг асуухад хангалттай. ”. Adverbs нь өөрчлөгдөөгүй морфологийн нэгжийг хэлнэ, тэдгээр нь урвуу болон нийлэх боломжгүй, ямар ч төгсгөл, хүйс, тоо байхгүй; Зөвхөн чанарын үйлдлүүд нь харьцуулах зэрэгтэй байж болно.

Үйл үгийн утга

Дагалдах үгсийг утгаар нь дагалдах үг, аттрибутив гэж хоёр ангилдаг.

Нөхцөл байдал (үйл ажиллагааны шинж тэмдгийг заана):

  • Цаг (өчигдөр ирсэн).
  • Хэмжилт ба градус (бага зэрэг хожуу).
  • Үйлдлийн горим (хурдан ажилладаг).
  • Газар (зайнд алхдаг).
  • Шалтгаан (хураангуй хашгирав).
  • Зорилтот (санамсаргүй байдлаар унасан).

Тодорхой (чанарын шинж тэмдэг, өөр шинж тэмдгийг илэрхийлнэ):

  • Тоо хэмжээ (маш их унтсан).
  • Өндөр чанартай (аймаар ядарсан).
  • Харьцуулалт, зүйрлэл (чоно шиг улих).
  • Үйлдлийн арга, арга (усанд сэлэх аялал).
  • Бүлэг (хамтдаа суух).

Дагалдах үгсийг харьцуулах зэрэг

Дагалдах үгс нь нэр үгийн нэгэн адил харьцуулах болон давах үгтэй байж болно.

Харьцуулсан зэрэг гэж бид их бага хэмжээгээр илэрдэг аливаа шинж чанарыг хэлнэ. Энэ нь "илүү", "бага" гэсэн үгс, "-ээ", "-эй", "-э", "-ше" дагаваруудыг ашиглан үүсдэг. Жишээлбэл, илүү чимээгүй, илүү чимээгүй.

Илэрхийлэл нэмэх, зарим чанарын дээд түвшинг илэрхийлэхэд ашигладаг. Энэ зэрэг нь ашиглан үүсдэг харьцуулсан зэрэгмөн "бүгд", "нийт" гэсэн үгс. Жишээ нь: хамгийн чимээгүй, хамгийн чанга.

Би хэдэн "n" үсэг бичих ёстой вэ?

Би хэдэн үсэг бичих ёстой вэ? Дагалдах үгэнд нэг ба хоёр "n" бичигдсэнийг санацгаая. Дүрэм нь богино бөгөөд тодорхой сонсогддог: үйл үг нь үүсэлтэй үгтэй ижил тооны "n" үсэг агуулдаг. Жишээ нь: салхитай (тэмдэг үг) - салхитай (үйлчлэлийн үг), галт (нэр үг) - галт (үйлчлэлийн үг).

Яагаад алдаа гардаг вэ?

Дүрэм нь анх харахад энгийн мэт санагдах юм бол дагалдах үгэнд нэг ба хоёр "n" үсэг бичихэд яагаад алдаа гардаг вэ? Үүний үндсэн шалтгааныг авч үзье.

Ярианы хэсгийг тодорхойлох чадваргүй байх. Нэг ба хоёр "n" үсэг бичих дүрэм нь ярианы бүх хэсэгт өөр өөр байдаг тул хэрэв та үгийн морфологийн хамаарлыг зөв тодорхойлохгүй бол алдаа гаргаж болно. Дагалдах үг нь нэр үг, нэр үгээс бүтэж болно. Иймд дагаврын дагаварт нэг, хоёр “н” бичигдсэн эсэхийг тодорхойлохын тулд эхлээд энэ дагалдах үгийн үүсэлтэй үг хэрхэн бичигддэгийг олж мэдэх хэрэгтэй.

Хийхийн тулд зөв сонголт, та нэг ба хоёр "n" үсгийг сонгох дүрмийг санах хэрэгтэй нэр үг. Бидний санаж байгаагаар нэр үгэнд "n" гэсэн хоёр үсэг бичигдсэн байдаг.

  1. Энэ нь "-enn-", "-onn-" дагаваруудыг ашиглан үүсдэг.
  2. Үгс нь "n"-ээр төгссөн нэр үг ашиглан үгийн сангийн нэгжийг үүсгэдэг.
  3. Үл хамаарах үгс нь "цагаан тугалга", "модон", "шил" юм.
  4. Тэмдэглэл нь "-an-", "-yan-", "-in-" дагаваруудыг ашиглан үүссэн бол нэг "n" үсэг бичнэ. Жишээлбэл, "ихэвчлэн" гэдэг нь "ердийн" гэсэн үгнээс үүсдэг. "-enn-" дагаварын тусламжтайгаар үүссэн "ердийн" гэсэн нэр үгэнд "н" гэсэн хоёр үсэг бичигдсэн байдаг тул "ихэвчлэн" гэсэн үгэнд бас бичдэг.

Өгүүлбэрт "n" давхар үсгийг дараах тохиолдолд бичнэ.

  1. “No-” гэхээс өөр угтвар байдаг.
  2. Энэ үг нь угтваргүй төгс үйл үгнээс бүтсэн ("шархадсан"-аас бусад).
  3. Хамааралтай үг байдаг.
  4. Энэхүү хэл шинжлэлийн нэгж нь "-ovanna-", "-evan-" дагаваруудыг ашиглан үүсдэг. Үл хамаарах үгс: "хуурамч", "зажилсан", "зажилсан".

Нэг "n" үсэг дараах тохиолдолд бичнэ:

  1. Үгс нь угтваргүй төгс бус үйл үгээс гаралтай. Үл хамаарах үгс: "хүссэн", "санаачлаагүй", "гэнэтийн", "гэнэтийн".
  2. Энэ бол богино холбоо юм. Жишээлбэл, "зохион байгуулалттай" үйл үг нь "зохион байгуулалттай" гэсэн үгнээс үүсдэг. Энэ гишүүн үг нь "-ovanna-" дагаварыг ашиглан үүссэн тул түүнд "n" гэсэн хоёр үсэг бичигдсэн тул үйл үгэнд ч бас бичдэг.

Яаж алдаа гаргахгүй байх вэ?

Дагалдах үгэнд нэг ба хоёр "n" үсгийн дүрмийг ашиглахдаа алдаа гаргахаас хэрхэн зайлсхийх вэ? Үүнийг хийхийн тулд таны өмнө үсгээр бичихэд хэцүү гэж үзсэн үгийг харахад таны толгойд үйлдлийн тодорхой алгоритм гарч ирэх ёстой.

Энэ нь ямар байх ёстой вэ?

Таны өмнө байгаа ярианы хэсгийг тодорхойл (та асуулт асууж болно). Тиймээс, энд нэг дагалдах үг байна. Одоо та ямар үгнээс гаралтай болохыг олж мэдэх хэрэгтэй.

  • Хэрэв нэр үгийн нэрийн өмнөөс бол энэ үг үл хамаарах зүйл мөн эсэхийг бид санаж байна. Хэрэв тийм биш бол бид нэр үгэнд дан болон давхар "n" бичих дүрмийг ашигладаг.
  • Бид нэр үгэнд байгаа олон тооны "n"-г тавьдаг.
  • Өгсөн үгнээс үйл үг үүссэн бол дүрмийн дагуу энэ үгэнд ганц эсвэл давхар “n” бичигдсэн эсэхийг тодорхойлно.
  • Бид "n"-ийн тоог оролцогчийн адил бичдэг.

Дагалдах үгс дэх нэг ба хоёр "n" дүрмийн дагуу алгоритмыг нэгтгэхийн тулд бид "талбай эзгүй" гэсэн хэллэгийг жишээ болгон ашигладаг. "Цөл" нь чанарын нэмэлт үг бөгөөд "цөл" гэсэн нэр үгээс үүссэн "юу?" Гэсэн асуултанд хариулдаг тул хасагдсан "n" гэж бичнэ.

Дасгал хийхийг хичээ. Тодруулсан үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тодорхойл.

  • удаан явах;
  • баяр зохион байгуулсан;
  • тараах даалгаврыг сонсох;
  • ухаалаг хувцаслах;
  • puta_o ярих;
  • гэнэтийн унтсан;
  • урам зоригтойгоор ярих;
  • урам хугарсан харагдах;
  • тулалдах гэж цөхөрсөн;
  • ичсэндээ инээмсэглэх;
  • аажмаар усанд сэлэх;
  • баяртай гэж хэлэх тухай бодож байна.

Таны харж байгаагаар үйлдлийг зөв бичихийн тулд та орос хэлний дүрмийг сайн мэдэж, практикт чадварлаг ашиглах хэрэгтэй. Хэрэв та зөв бичгийн дүрмийг үл тоомсорлохгүй бол ямар ч асуудал гарахгүй!