Илтгэл 3-р ангийн 4-р улирал. Орос хэлний хичээл "Боловсролын танилцуулга" (3-р анги) УМК "Оросын сургууль"

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google болон нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Боловсролын танилцуулга 3-р анги

Асуултууд Вася, Катя нар хаашаа явсан, яагаад? Тэд хэнийг авч явсан бэ? Хүүхдүүд зулзага хэрхэн мартагдсан бэ? Муурын зулзагыг ямар аюул хүлээж байсан бэ? Муурын зулзагад хэн туслахаар ирсэн бэ? Түүхийг сонсоод ямар мэдрэмж төрж байна вэ?

Төлөвлөгөө 1. Хүүхдүүд тоглохоор явлаа. 2. Нохойн дүр төрх. 3. Вася бол аврагч юм. Урагшаа, тэд үүнийг хараад, үүнийг зогсоосон.

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? Муурын зулзага гэрийн тосгоны анчин нохойг булааж авахыг хүссэн

Үг үсгийн бэлтгэл Муурын зулзага - муур Зугтсан - гүйж байна Хүссэн - шүүрч авахыг хүсч байна - тулалдана Гэр - гэр Тосгоны анчин нохойг санаарай

Муурын зулзага Вася, Катя нар тосгонд тоглохоор явсан. Тэд зулзага авч явсан. Хүүхдүүд зулзага түүж, зулзагаа мартаж эхлэв. Энд нэг анчин явж байсан. Хоёр нохой урд нь гүйж байв. Ноход зулзагыг хараад барьж авахыг хүссэн. Вася зулзага руу гүйж очоод түүнийг нохойноос хаажээ. Анчин нохойнуудыг дуудав. Вася зулзагыг барьж аваад гэртээ авчрав.

Өөрийгөө шалгах Текстийг уншаад алдаа олсон, ямар үсэг бичсэнийг санаарай, анхааралтай засаарай Хичээлд баярлалаа!

Багшийн бэлтгэсэн илтгэл анхан шатны ангиуд MBOU дунд сургууль "Өдрийн интернат-84" Сладкова Т.С.


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

Боловсролын танилцуулга.

Энэ хичээлээр тэд Карел-Финландын “КАЛЕВАЛА” туульсыг судалсны дараа эмхэтгэсэн “Калевала” зохиол дээр үндэслэн хураангуй бичиж сурна...

"Ухаалаг Jackdaw" боловсролын танилцуулга. Илтгэл

"Smart Jackdaw"-ийн танилцуулга - энэ бол анхных юм танилцуулах хичээл 2-р ангид мэдэгдэл бичиж сурах үе шаттайгаар....

2-р ангийн орос хэлний хичээлийн хураангуй Аман-график төлөвлөгөөтэй засварын сургалтын танилцуулга бичих

Хичээлийн тойм нь 2-р ангид өөрийгөө төлөвшүүлэх эхний үе шатанд мэдэгдэл бичихдээ дүн шинжилгээ хийх график төлөвлөгөөг хэрхэн яаж байгуулах, текстийг илүү сайн цээжлэх арга зүйтэй танилцах боломжийг олгоно.

Боловсролын илтгэл №1.

Үүр.

Шувуу бутнаас нисч, бидний толгой дээгүүр эргэлдэж байв. Бид ногоон мөчрүүдийг болгоомжтой салгав. Тэнд үүр байсан. Бид үүрэндээ хүрээгүй, бүр хүрдэггүй.

Дэгдээхэйнүүд гарч ирэв. Бид үүрэндээ байнга ирдэг байсан. Шувууд бидэнд дассан. Тэд биднээс айгаагүй.

Дэгдээхэйнүүд өсөж, нисч одов. Бид хот руу явлаа. Гэртээ бид дулаахан зун, итгэлтэй шувуудынхаа тухай байнга санаж байсан.

Лавлах үгс: энэ нь нисч, бидэнд хүрээгүй, шувууд итгэж байсныг санаж байна.

    Бутанд үүрлэх.

    Шувууд бидэн рүү нисэв.

    Хотод.

Боловсролын илтгэл №2.

Зорилго: текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх (ярианы төрөл, сэдэв, санаа, хэсэг болгон хуваахыг тодорхойлох); текстийн хэлийг ойлгох чадвар, бодлоо илэрхийлэх хамгийн зөв үгсийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; текстийн үндэслэлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; аман болон бичгийн яриаоюутнууд; тэдний идэвхийг баяжуулах үгсийн сан; хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Хаалганы цаана нэг хүүхэд уйлж байв.

Костя Морозов босож, нүүрээ угааж, дасгал хийхийг хүссэн. Гэнэт түүнээс шатаж буй үнэр үнэртэв. Хүү өрөө, гал тогоог тойруулан хараад шатаар гарав.

Хөрш зэргэлдээх орон сууцнаас утааны урсгал урсаж байв. Хүүхдийн уйлах чимээ сонсогдов. Костя сүх бариад хаалга руу гүйв. Хагархайнууд цацрав. Тэр хаалга өшиглөж гүйж, дараа нь дахин сүхээр ажиллаж эхлэв. Хаалга унав. Галт тэргэнд утаа асгарчээ.

Хүүхэд босгон дээр хэвтэж, уйлав. Костя түүнийг барьж аваад шатаар гудамж руу гүйв.

Лавлах үгс: гүйлтийн эхлэлээс, түүний.

    Орон сууцанд шатаж буй үнэр.

    Хүүхдэд туслахын тулд.

    Аюул дууссан.

Боловсролын илтгэл №3.

Зорилго: текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх (ярианы төрөл, сэдэв, санаа, хэсэг болгон хуваахыг тодорхойлох); текстийн хэлийг ойлгох чадвар, бодлоо илэрхийлэх хамгийн зөв үгсийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; текстийн үндэслэлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; сурагчдын аман болон бичгийн яриаг сайжруулах; тэдний идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах; хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Гацуур сувилагч.

Намар гэхэд хуучин гацуур дээр хүнд боргоцой өлгөөтэй байв. Тэдний дотор үр нь боловсорч гүйцсэн. Гацуур шувууд, амьтдыг тэжээхээр бэлтгэж байв.

Өвлийн улиралд ойд өлсөж байв. Нэг хэрэм цоорхой руу үсрэн гарч ирэв. Тэр модонд авирч, боргоцой авч идэж эхлэв. Толботой тоншуул гацуур мод руу яарч байна. Тэр боргоцойг аваад ой руу нисэв. Гацуур дээр олон хонгил бууж ирэв. Хөндлөн хошуу нь боргоцойны хайрс доор муруй хамраа нааж, үрийг нь гаргаж авдаг.

Олон боргоцой хавар хүртэл гацуур дээр үлдсэн. Нар дулаарлаа. Хөнгөн үрнүүд боргоцойноос нисэв. Үр нь чийгтэй хөрсөнд унаж, соёолдог. Энэ нь шинэ модонд амьдрал өгөх болно.

Лавлах үгс: үсэрч, дулаарсан, үр, үр, хайрс, соёолох болно, тэдгээрийн дотор.

    Намрын улиралд гацуур.

    Өвлийн зочид.

    Гацуур нь модны амьдралыг өгдөг.

Боловсролын илтгэл №4.

Зорилго: текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх (ярианы төрөл, сэдэв, санаа, хэсэг болгон хуваахыг тодорхойлох); текстийн хэлийг ойлгох чадвар, бодлоо илэрхийлэх хамгийн зөв үгсийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; текстийн үндэслэлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; сурагчдын аман болон бичгийн яриаг сайжруулах; тэдний идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах; хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Нэг удаа бид хөдөө очоод буфетэнд талх мартчихаж. Бид долоо хоногийн дараа л гэртээ харьсан. Талх нь хөгцтэй байна. Би түүнийг орхихыг хүссэн ч нэг явдлыг санав.

Дайн болсон. Манай анги тосгоныг чөлөөлсөн. Нэг охин гэрийн үүдэнд зогсоод талх гуйв. Би цүнхнээсээ жигнэмэг гаргаж ирлээ. Тэр тэднийг барьж аваад шуналтайгаар идэж эхлэв.

Би талхнаас татгалзахыг хүсч байгаадаа ичиж байсан. Би аваад гадаа гарлаа. Би модны дэргэд талхыг бутлав. Сүрэг бор шувуу нисч, талхны үйрмэгийг шаналав. Зүрх сэтгэл минь тайвширч, хөнгөн болсон.

Лавлах үгс: хөгц, энэ, чөлөөлөгдсөн, тавих, надтай хамт.

    Буфет дотор нэг хэсэг талх үлдэв.

    Охин талх гуйж байна.

    Талх алга болоогүй.

Боловсролын илтгэл №5.

Зорилго: текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх (ярианы төрөл, сэдэв, санаа, хэсэг болгон хуваахыг тодорхойлох); текстийн хэлийг ойлгох чадвар, бодлоо илэрхийлэх хамгийн зөв үгсийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; текстийн үндэслэлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; сурагчдын аман болон бичгийн яриаг сайжруулах; тэдний идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах; хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Ойн аварга.

Ойн нам гүм дунд цасны шуугиан сонсогдов. Хусан ойн шугуй дундаас хандгай гарч ирэв. Тэр цоорхой руу гарч эргэн тойрноо харав.

Энэ ойн аварга ямар сайн байсан бэ. Тэр урт, дэгээтэй хамартай, асар том эвэртэй байв. Тэр өөрөө хүнд, илүүдэл жинтэй, хөл нь өндөр, нарийхан байдаг. Мөн ямар гоё өнгө вэ дээлний өнгө! Хөл дээрээ цагаан оймс өмссөн.

Хандгай анхааралтай сонсоод, хөндийн зах руу алхав. Тэр хачин толгойгоо сэгсэрлээ. Зузаан хус мод урагшаа ургасан. Хандгай хонгилын завсраар авирав. Түүний нэг эвэр тасарч, хус модны мөчир дээр наалдав. Тиймээс ойн аварга толгойн даашинзаа шидэв.

Лавлах үгс: сонссон, хачин, сэгсэрсэн.

    Чимээгүй эвдлэгч.

    Энэ ойн аварга амьтан ямар хөөрхөн юм бэ!

    Элк толгойныхоо хувцсаа тайллаа.

Боловсролын илтгэл №6.

Зорилго: текстийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх (ярианы төрөл, сэдэв, санаа, хэсэг болгон хуваахыг тодорхойлох); текстийн хэлийг ойлгох чадвар, бодлоо илэрхийлэх хамгийн зөв үгсийг тодруулах чадварыг хөгжүүлэх; текстийн үндэслэлд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; сурагчдын аман болон бичгийн яриаг сайжруулах; тэдний идэвхтэй үгсийн санг баяжуулах; хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх.

Түрийвчтэй хэрэг.

Ах, эгч хоёр гудамжаар гүйж байв. Урд нь доголон хөгшин эмэгтэй алхав. Түүний цүнхнээс мөнгөтэй хэтэвч унасан. Костя үүнийг харсан. Тэр бөхийж, барьж аваад гүйж очоод хөгшин эмэгтэйд өгөв. Хөгшин эмэгтэй эргэлзэн өөрийгөө дуудаж түрийвчээ авав.

Костя эгч рүүгээ буцаж ирээд хөгшин эмэгтэйн талаар гомдоллож эхлэв. Тэр түүнд баярлалаа гэж хэлээгүйд гомдсон.

Эгч зогсоод ах руугаа ширүүн харав. Шударга байх нь хүн бүрийн үүрэг болохоос гавьяа биш гэдгийг түүнд хэлэв. Костя эгчийнхээ үгийг шууд ойлгосонгүй. Тэгээд ойлгоод насан туршдаа санасан.

Лавлах үгс: түрийвч, гомдол, гомдсон, тэр даруй биш, баярлалаа.

    Хөгшин эмэгтэй түрийвчээ унагав.

    Хүүгийн гомдлоо.

    Шударга байх нь хүн бүрийн үүрэг.

орос хэл

Сэдэв

Боловсролын танилцуулга

Сурган хүмүүжүүлэх зорилго

Текст, түүний хэсгүүдийн төрөл, сэдвийг тодорхойлох, текстийн гарчиг сонгох, түүвэр текстэд өгөгдсөн хэл шинжлэлийн илэрхийлэлийг ашиглан текстийн агуулгыг дамжуулах оюутнуудын ур чадварыг бий болгоход хувь нэмэр оруулна.

Хичээлийн төрөл

Үйл ажиллагааны чиглэлийг төлөвлөх

Бүх нийтийн
суралцах үйл ажиллагаа
(мета сэдэв)

Сэдэв: сурах болно харааны ойлголт дээр тулгуурлан текст бичих.

Мета субьект (бүх нийтийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг бүрдүүлэх / үнэлэх шалгуур боловсролын үйл ажиллагаа– UUD):

Танин мэдэхүйн: сурах бичигт шилжих; багшийн асуултанд хариулах, олох шаардлагатай мэдээлэлсурах бичигт.

Зохицуулалт: зохион байгуулна ажлын байр, зорилгоо тодорхойлж, багшийн удирдлаган дор хичээлийн даалгавруудыг гүйцэтгэх төлөвлөгөө гаргах.

Харилцааны: сонсож, харилцан яриа өрнүүлэх, хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох.

Хувийн: насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ бүтээлч хамтран ажиллах чадвартай байх, гоо зүйн мэдрэмжийг харуулах.

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

I. Сурах сэдэл
үйл ажиллагаа. ( Зохион байгуулалтын мөч)

Дүрэм, дүрэм,

Шинжлэх ухаан бол маш хатуу

Дүрмийн сурах бичиг

Би үүнийг үргэлж түгшүүртэй хүлээж авдаг.

Энэ нь төвөгтэй, гэхдээ үүнгүйгээр -

Энэ нь муу амьдрал байх болно!

Багшийн үгэнд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүл

    Сурах даалгавар тавих

Ажил
сурах бичгийн дагуу,
-тай. 20–21,

Өнөөдөр ярианы хөгжлийн тухай хичээл байна.

Хичээлийн үеэр бид жишээ текстэд өгөгдсөн хэл шинжлэлийн илэрхийлэлийн хэрэгслийг ашиглан харааны мэдрэмж дээр үндэслэн текстийг бичгээр толилуулах болно.

СЭДВИЙН ЗОРИЛГО ТОГТООХ УРЬДЧИЛСАН

Шинэ агуулга, түүний хэрэглээг эзэмших: сурах бичгийн дагуу ажиллах (х. 52).

"Танилцуулгад хэрхэн бэлтгэх вэ" санамжтай танилцах.

Сурах бичгийг нээнэ үү. 147. “Танилцуулгад хэрхэн бэлдэх вэ” санамжийг уншина уу.

Санамжийг уншихад юу ойлгомжгүй байсан бэ?

Зөвшөөрөх сурах даалгаварбагшийн боловсруулсан

    Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Илтгэлийн текст дээр ажиллах.

Текстийг өөртөө уншиж байна.

Текстийг өөртөө анхааралтай уншина уу.

Текстийг уншиж байхдаа ямар зураг төсөөлсөн бэ?(Оюутны мэдэгдэл.)

Та ямар зул сарын гацуур мод бэлэглэсэн бэ?(Оюутны мэдэгдэл.)

Текстийг уншихад ямар үг, хэллэг, өгүүлбэр ойлгомжгүй байсан бэ?

Сэдвийг тодорхойлох ба гол санаатекст.

Текст юуны тухай вэ?(Зул сарын гацуур модны тухай.)

Та ямар зул сарын гацуур мод бэлэглэсэн бэ?(Оюутны мэдэгдэл.)

Жил бүрийн төрсөн өдрөөр гацуур моднууд түүнд юу өгдөг байсан бэ?(Улиас улаан хятад дэнлүү өгдөг. Maple улбар шар өнгийн од өгдөг. Бургас нимгэн алтан загас өгдөг.) – Текстийн сэдвийг тусгасан гарчиг сонгох.(Зул сарын гацуур модны намрын бэлэг. Намрын бэлэг.)

Текстийн төрлийг тодорхойл: энэ нь дүрслэх текст эсвэл өгүүлэх текст үү. Яагаад гэдгийг тайлбарла.(Текст- хүүрнэл. Текст нь гацуур модны дүр төрх, жил бүр төрсөн өдрөөр нь моднууд түүнд бэлэг өгдөг, гацуур мод баяртай байдаг тухай өгүүлдэг.)

Тодорхойлолтын элементүүдийг олох.

Текстийн агуулгын дүн шинжилгээ. Хэлний шинжилгээ. Төлөвлөгөө гаргаж байна.

a) Эхний хэсгийг уншиж, сэдвийг тодорхойлох.

Текстийн эхний догол мөрийг уншина уу. Зохиолч яагаад модыг "зул сарын гацуур мод" биш, харин "зул сарын гацуур мод" гэж нэрлэдэг вэ?(Тэр жижиг, дөнгөж төрсөн.)

Зул сарын гацуур модны тухай ярихдаа зохиогч ямар үйл үг ашигладаг вэ?(Тэр гарч ирэн, түүнийг салгаж, бөхийж, эргэн тойрноо харав.)

"Төрсөн" гэдэг үг ямар утгатай вэ?(Төрсөн.)

Зул сарын гацуур мод яагаад навч, өвсний ирээ салгах ёстой байсан бэ?(Тэр маш жижигхэн байсан тул өвс, унасан навчны дунд харагдахгүй байв.)

Тэр яагаад гайхсан бэ?

Текстийг уншаад асуултанд хариулна уу.

"Навч хаясан" гэсэн хэллэг ямар утгатай вэ?(Модноос навчис унав.)

Энэ хэсгийн гарчиг болох өгүүлбэрийг сонго.(Зул сарын гацуур мод намар төрсөн.)

б) Хоёр дахь догол мөрийг уншиж, сэдвийг тодорхойлох.

Хоёр дахь хэсэг нь ямар өгүүлбэрээр эхэлсэн бэ, яагаад?(Хоёр дахь хэсэг нь гацуур ургасан тул "Олон жил өнгөрчээ" гэсэн өгүүлбэрээр эхэлдэг.) Текстийн хоёр дахь догол мөрийг уншина уу.

Зул сарын гацуур модонд моднууд ямар бэлэг өгснийг надад сануул. Улиас, агч, бургасны бэлэг навч ямар өнгөтэй байсан бэ?(Улиас улаан, агч улбар шар, бургас шар өнгөтэй.) Зохиогч тэднийг юутай харьцуулсан бэ? Зул сарын гацуур мод дээр ямар бэлэг навч байсан бэ?(Бугас.) Асуултанд хариулахад тань аль үг тусалсан бэ?(Нойртлоо.) "Өгөх" гэдэг үгийг давтахгүйн тулд зохиогч ямар үйл үг ашигладаг вэ?(Унтаж унтлаа.)

Энэ хэсгийн гарчиг байж болох өгүүлбэрийг сонгоно уу.(Бүх намар моднууд зул сарын гацуур модонд бэлэг өгдөг.)

в) Гурав дахь догол мөрийг уншиж, сэдвийг тодорхойлох.

Зул сарын гацуур мод бэлэг авах сайхан байсан уу? Зохиогч үүнийг хэрхэн хэлсэн бэ?(Тэнд аз жаргалтай зул сарын гацуур мод байна.)

Таны төрсөн өдөр ямар гацуур мод байсан бэ?(Гайхсан.)

Энэ бичвэр дэх "ганган" гэдэг үг ямар утгатай вэ?(Бүгд нь өнгөлөг навчаар цацагдсан.)

Та энэ хэсгийг танилцуулахдаа ямар үг ашиглахыг хүсч байна вэ?(Багш "Тэр сарвуугаа дэлгэв, алган дээр нь бэлэг байна" гэсэн сүүлчийн өгүүлбэрийн бүтцэд анхаарлаа хандуулав.)

Энэ хэсгийн гарчиг ямар өгүүлбэр байх вэ?(Тэнд аз жаргалтай зул сарын гацуур мод байна.)

Текстийн бүтэц.

Текст хэдэн хэсэгтэй вэ?(Гурван хэсэг.)

Эхний хэсэгт юу бичих вэ?

Хоёр дахь хэсэгт юу бичих вэ?

Та түүхээ хэрхэн төгсгөх вэ?

Текстийг дахин ярих.

Эхний хэсэгт та юу хэлэх вэ?(Зул сарын гацуур мод хэзээ гарч ирсэн, төрсөн өдрөөрөө ямар харагдаж байсан тухай.)

(Хоёр өгүүлбэр.)

Одоо та хоёр дахь хэсэгт юу ярихаа бодоорой?(Зул сарын гацуур мод төрсөн өдрөөрөө ямар бэлэг авсан тухай.)

Үүнд хэдэн санал хэрэгтэй вэ?(Хамгийн багадаа таван өгүүлбэр.)

Эцэст нь юу ярих вэ?(Бид ямар зул сарын гацуур мод зогсож байсан талаар бичих болно.)

Үүнд хэдэн санал хэрэгтэй вэ?(Хоёр гурван өгүүлбэр.)

Текстийг дахин ярина уу.(1-2 сурагч эмхэтгэсэн текстийг дахин ярина.)

Өгүүллийн агуулга нь сэдэвт нийцэж байна уу?

Өгүүллэг хэдэн хэсэгтэй вэ?(3.)

Үг үсгийн бэлтгэл.

Зөв бичгийн дүрмийн сургалтанд зориулсан үгсцоорхойтой самбар дээр: Текстийн 1-р хэсэг - r_nyali, l_stvu; Текстийн 2-р хэсэг – d_rit, хятад дэнлүү, r_nyat, _range_vye, z_sleet, z_l_tye.

Сурагчид текстээс эдгээр үгсийг олж, тэдгээрт дутуу байгаа үсгийг нэрлэнэ. Багш үсэг бүрийг улаан шохойгоор бичдэг.

Текстийн бичмэл танилцуулга.

Сурах бичгээ хаа. Текстийг бичнэ үү.

Өөрийгөө шалгах.

Оюутнууд тухайн сэдвийг хамарсан эсэх, агуулгыг тууштай харуулсан эсэх, түүвэр текстийг үгээр илэрхийлэх хэрэгслийг ашигласан эсэх, текстийн зарим хэсгийг тодруулсан эсэх; бичсэн зүйлийн зөв бичгийн алдааг шалгах.

Бичсэн текстийг унших.

Тусгал.

Та өнөөдөр ямар хичээл заасан бэ?(Хэл яриаг хөгжүүлэх хичээл.)

Тэд юу бичсэн бэ?(Текстийн тайлбар.)

Та хураангуй бичихдээ хэрхэн бэлдсэн бэ?

Ажлаа яаж давсан бэ? Ямар хүндрэлүүд гарсан бэ? Та хичээл дээрх үйл ажиллагаагаа хэрхэн үнэлдэг вэ?

Асуултанд хариулна уу

"Найз" боловсролын танилцуулга 3-р анги

  • бага ангийн багш
  • Ростов-на-Дону
  • MBOU 107-р сургууль
  • Урт боов, богино хөлтэй, цэцэрлэгт хүрээлэн, саарал муур дээр хуцдаг. Мөн асар том ойд нохой хурдан үнэг олох болно. Тэр үнэгний нягт нүх рүү мөлхөж, ойн хууран мэхлэгчийг тэндээс гаргах болно. Нохойны нэр ердөө л Вакс! Мөн нохойны үүлдрийг ... гэж нэрлэдэг.
Найз. Даша хэнийг удаан хугацаанд мөрөөдөж байсан бэ?
  • Даша хэнийг удаан хугацаанд мөрөөдөж байсан бэ?
  • Тэр хэзээ гөлөгтэй болсон бэ?
  • Гөлөг ямар байсан бэ? Тэр ямар нүдтэй байсан бэ?
  • Охин юу мэдэрсэн бэ?
  • Гөлөг түүнд хэрхэн хандсан бэ?
  • Даша шинэ найздаа юу гэж нэр өгсөн бэ?
  • Тэр хааныг хэрхэн өсгөсөн бэ?
  • Тэр аажмаар хэн болж өссөн бэ?
  • Хаан охины хувьд юу болсон бэ?
Төлөвлөгөө
  • Дашагийн мөрөөдөл.
  • Төрсөн өдрийн бэлэг.
  • Гөлөг том болсон.
Үг үсгийн бэлтгэл
  • Эрт дээр үед эцэг эх, сарвуу, нүд, дарагдсан, бөөн, нүүр царай, гөлөг, төрөлт, ялгарч, аз жаргалтай, амьд, долоож, нэрлэсэн, хамгаалагдсан, үзэсгэлэнтэй.
  • Бэлэглэсэн, болгоомжтой, нэрлэсэн, халамжилж, хамгаалсан, гайхалтай.
Найз.
  • Даша нохойг удаан хугацаанд мөрөөдөж байсан. Мөн түүний төрсөн өдрөөр эцэг эх нь түүнд дахшунд гөлөг бэлэглэжээ.
  • Тэр улаан хөлтэй хар байсан. Урт хар сормуустай том бор нүд нь жижиг үзүүртэй хошуу дээр тод харагдаж байв.
  • Даша баяртай байв. Тэр цээжиндээ халуун, амьд бөөнөөр болгоомжтой наав. Гөлөг нүүр гараа долоов. Бүсгүй шинэ найздаа Кинг гэж нэр өгчээ.
  • Тэр түүнийг асарч, гөлөг зугаалж, том нохойноос хамгаалав. Тэгээд гөлөг өссөн. Аажмаар тэр үзэсгэлэнтэй дахшунд болж өссөн.
  • Хаан Дашагийн гайхалтай найз болжээ.
Төлөвлөгөө
  • Дашагийн мөрөөдөл.
  • Төрсөн өдрийн бэлэг.
  • Бяцхан найзыг хаан гэдэг.
  • Гөлөг том болсон.
  • Би мөрөөдөж, эцэг эх маань надад өгсөн, хар, улаан, хошуутай, тод, сормуустай, аз жаргалтай, зөөлөн дарагдсан, амьдардаг бяцхан бөмбөг, долоож, халамжилж, удирдаж, хамгаалсан, аажмаар, гайхалтай.
Хэрэглэсэн материалууд:
  • https://infourok.ru
  • www.arinasorokina.ru
  • dognames.ru
  • bigphotocat.inf.ua
  • taksavod.ru
  • doggy-puppy.ru
  • vmireinteresnogo.com
  • http://www.stihi.ru

Уурласан ________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Зуны сайхан өдөр би ой дундуур алхаж байлаа. Хэдэн шаазгай модны оройд намхан сууж байв. Тэд намайг харангуутаа чалчиж эхлэв. Ямар утгагүй хашгирагчид вэ! Тэр тэдэн рүү ширүүн харан цааш явав. Гэнэт тэдний нэг нь нохой шиг хуцав. Тэгээд би гайхсан. Эдгээр шувууд нохой шиг хуцаж, тахиа шиг таглаж, мэлхий шиг дуугарч чаддаг. Гэхдээ шаазгайнаас яаж шууд хариу авах вэ? Ямар гэнэтийн бэлэг вэ! Тэгээд би маш их гайхсан. Эсвэл миний бодлоос болж шаазгай уурласан болов уу? Үг үсгийн бэлтгэл.Д...нком-__________________________ хэдэн..._______________________Кр...куньи-___________________________ Хараад...трел-___________________________...үйдтэй-___________________________ Д...ревиев-___________________________Ин...ровки-__________________________ у... wili-__________________________ Хаалтуудыг нээ.(дамжуулан) ой _______________________ (дамжуулан) харав_____________________ (аас) гайхшруулсан____________ (дотор) титэм ______________________
F...нисдэг, п...оролдсон,...харагдсан...________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Үүнийг бичээрэй. ZHI-SHI үсгийг сонгоно ууЦарайлаг, буурал ______________________________________________________________________ Шударга, намхан, мэдээлэгч, хуцав, гайхсандаа, учир нь, эгдүүцсэн.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Лексик бэлтгэл.Синонимуудыг сонгоно уу.Сайхан-_________________________________________________________________ Гайхсан-________________________________________________________________________________ Гайхсан-________________________________________________________________ Антоним үгсийг сонгоно уу Screamer-________________________________________________________________________________ Торгууль-________________________________________________________________________________ Энэ үгийн утгыг тайлбарла

Погожы-________________________________________________________________________________

Текстийг уншина уу. Дахин ярь. Үүнийг догол мөр болгон хуваа. Төлөвлөгөө гарга.Гашуун ус.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Толя, Витя хоёр ойгоос буцаж байв. Тэд хувинтай ус барьсан хөгшин эмэгтэйг харав. Эмээгийн хувьд хэцүү байсан. Хөвгүүд үүнийг анзаарчээ. Толя хурдан гэр лүүгээ алхав. Витя эмээдээ туслахаар гүйв. Тэр хувингаа аваад гэртээ авчрав. Нэг өдөр Толя зугаалж яваад ирж байлаа. Тэр цангаж байсан. Хүү хаалгыг тогшив. Нэгэн танил хөгшин эмэгтэй хаалга онгойлгов. Тэр Толятай эелдэгээр мэндлэв. Тэр хурдан ууж, гудамжинд гарав. Ус түүнд гашуун мэт санагдав.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Үг үсгийн бэлтгэл.Татаж авах туршилтын үгс. Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү. St..ru..ka_____________________ with in..drome________________________________________________________________ т..ж..ло______________________________________Win..sting______________________ _________________________________Зах...тел______________________ заш..гал______________________Сонголт..sting_____________________ p..m..gat______________________________________V..dy___________________________________ _______________________________________ Н..сти._____________________ .________________________ байна Хаалтуудыг нээ.(гадаа) ойн__________________________ (дага) зам ______________________ (араа) хувинтай___________________ (араа) овоохойд___________________ (доруу) _______________________ (дээр) гудамжинд____________________ санагдав Танилцуулгаас зохих нэрийг бич. _____________________________________________________________________________Угтвар үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.Дотор...эргэсэн, s...алхсан, s...хүссэн, ...нээсэн, п...уусан, п...харагдсан.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Үүнийг бичээрэй. CHA-SCHA зөв бичгийн үсгийг сонгох,Тэд буцаж ирээд тогшсон ______________________________________________________
Унших хэцүү үгсүг хэллэгээр. Дүгнэлтээ бичихдээ тэдгээрт анхаарлаа хандуулаарай.Бид нэг өдөр буцаж ирэв.________________________________________________________________ Лексик бэлтгэл.Синонимуудыг сонгоно уу.Алхах-_________________________________________________________________Хүсэх-________________________________________________________________________________Нээлттэй-________________________________________________________________________________ Антоним үгсийг сонгоно ууХурдан-________________________________________________________________________________Уулзах-________________________________________________________________________________ Энэ үгийн утгыг тайлбарлаИзба-_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Текстийг уншина уу.. Дахин ярина уу. Үүнийг догол мөрөнд хуваа. Догол мөр бүрд гарчиг өг. Тэжээгч. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Галя, Саша хоёр уг буудалд амьдардаг байв. Өвлийн улиралд хүүхдүүд модноос тэжээгч өлгөж, хоолоо асгадаг байв. Нэг өдөр тэжээгчийн дэргэд хэрэм гарч ирэв. Тэр болгоомжтойгоор тэжээгч рүү үсрэв. Хүүхэд үрийг идэж эхлэв. Залуус хэрэмд зориулж ширээ засав. Тэд түүнийг жимс, мөөгөөр дайлсан. Заримдаа хүүхдүүд хоол хүнсээ цасан дээр булдаг. Хэрэм нь сайн үнэрлэх чадвартай. Тэр сул цасыг сарвуугаараа хусч, хоол авав. Бүтэн өвөл хэрэм тэжээгч рүү гүйж ирэв. Үг үсгийн бэлтгэл.Туршилтын үгсийг сонгоно уу. Үсэг оруулах.Л...сной_______________ ст..ро..ке______________________То...рм...ку______________ _________________________________________________________ ад..тали____________________По..харагдсан_болгоомжтой____________________М..лы..ка_________________аг..шали________________________________________________ br..la______________________________________ буулгах..бал_________________при..гала______________________Дэд.. stnoe_________________ Хаалтуудыг нээ.(до) ойд____________________ (т) гацуур мод______________________ (дээр) тэд асгав____________ (д) __________________________ (дээр) тэжээлийн тэвш______________ (дээр) хэрэм ________________ (д) цас______________________ (дээр) гүйж ______________________ Үүнийг бичээрэй. ъ ба ь үсгийн ялгагчийг сонгоно уу.Хоолны амт, идэх боломжтой ______________________________________________________ Үүнийг бичээрэй. CHK үсгийн алдааг сонгоно ууХэрэм, шувуу ______________________________________________________________________ Үүнийг бичээрэй. ZhI болон ShchA гэсэн үсгийг сонго.Амьдарч, эмчилсэн ________________________________________________________________ Зөв нэрсийг бичнэ үү_____________________________________________________________________________ Хэцүү үгсийг хэрхэн зөв бичихийг санаарайДүүж, нэг удаа, тармуур, идэж болно__________________________________________
_____________________________________________________________________________Лексик бэлтгэл.Синонимуудыг сонгоно уу. Feed-________________________________________________________________________________ Flair-_________________________________________________________________Ханг-________________________________________________________________________________
Антоним үгсийг сонгоно уу.Хуурай-________________________________________________________________________________Харагдах-________________________________________________________________________________ Энэ үгийн утгыг тайлбарлаХаалга-________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Текстийг уншина уу. Дахин ярь. Үүнийг догол мөр болгон хуваа. Төлөвлөгөө гарга.Бяцхан баавгай.Өвөл байсан. Хүйтэн хагарч байв. Тэгээд баавгай хөөрхөн хүүхэд төрүүлэв. Баавгайн бамбарууш нь маш жижигхэн төрсөн. Түүнийг үүрнээс гарахыг хараахан зөвшөөрөөгүй байна. Ойн хаа сайгүй цастай байв. Өдөр хоног өнгөрөв. Ойн цас хайлж эхлэв. Урсгалууд гүйв. Цэвэрлэгээг бүхэлд нь цаснаас цэвэрлэв. Бяцхан баавгай мэдэгдэхүйц өссөн байна. Түүний нүд нээгдэв. Тэр байшинг тойруулан харав. Эх баавгай үүрийг өргөн болгожээ. Бяцхан баавгай түүн дээр ч алхаж чадна. Хаврын нэгэн өглөө баавгайнууд үүрнээсээ гарч ирэв.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Үг үсгийн бэлтгэл.Туршилтын үгсийг сонгоно уу. Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү.Р...бид-__________________________ мөрөөдөж...-_________________________________Гар...йки-______________________ п...ланка-________________________________Нүд-_____________________ф...лище-________________________________Л...хатгах-________________________________ цохих...хатгах-____________________________Чөлөөлөх-______________________ өссөн ...-________________________________Osm...trills-______________________ .sennem-______________________________________ c. Хаалтуудыг нээ.(до) ойд________________________________ (аас) цас____________________ (аас) нүхэнд____________________ (дамжуулан) тэд гүйсэн_____________________ (дамжуулан) ______________________ Угтвар үгсийн зөв бичгийн дүрмийг тайлбарла.Ф...гүйж,...чөлөөлөө,...харав,...нээлээ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Хэцүү үгсийг үе шаттайгаар унш. Дүгнэлтээ бичихдээ тэдгээрт анхаарлаа хандуулаарай.Бяцхан баавгай, хайлж, хажуугаар нь, нэг өдөр, үүрнээс.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Лексик бэлтгэл.Синонимуудыг сонгоно уу.Зориг-_____________________________________________________________________________Хаана ч-________________________________________________________________________________Байр-________________________________________________________________________________ Антоним үгсийг сонгоно ууЦэлгэр __________________________________________________________________Хавар-________________________________________________________________________________ Энэ үгийн утгыг тайлбарлаУрсгал __________________________________________________________________________________________________________________________________________________