Архитектурын дурсгалын хичээлийн хураангуй тайлбар. "Хөшөөний тухай эссэ бэлтгэх хичээл" сэдэвт илтгэл.

8-р ангийн орос хэлний хичээлийн тэмдэглэл.

Сэдэв: Эссэ бичихэд бэлдэж байна. Соёлын дурсгалт газрын тодорхойлолт.

Хичээлийн төрөл: яриа хөгжүүлэх хичээл

Хичээлийн зорилго: Оюутнуудын бэлэн текстийг задлан шинжилж, өөрөө тайлбарлах текстийг бүтээх чадварт итгэх (эссэ бичих материал цуглуулах);

Бичсэн зүйлээ сайжруулах;

Агуулга, хэлний хэрэгслийг ярианы харилцааны үүрэг даалгаварт бүрэн нийцүүлэх, оюутнуудын үгсийн санг идэвхжүүлэх;

Алсын хараагаа тэлэх

Боловсролын даалгавар: жижиг эх орон, түүний түүх, соёлын өвийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн хэрэгсэл:

Уран зураг, компьютер, мультимедиа төхөөрөмж, "Орос хэл" сурах бичиг, 8-р анги, Л.А. Тростенцова, танилцуулга, толь бичиг.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулах мөч.

Тиймээс, найзууд аа, анхаарлаа хандуулаарай!

Эцсийн эцэст хонх дуугарав

Илүү тухтай суугаарай -

Удахгүй хичээлээ эхэлцгээе!

2. Багшийн хэлсэн үг:

Хөшөө гэдэг үгийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр би таныг Владимир нутгийн бунхан - Нерл дэх Өршөөлийн сүмийн хөшөөтэй танилцуулах болно.

3. Хөгжмийн үзүүлбэр.(№1)

4.Сэдвийн тодорхойлолт, зорилго, зорилт:

Хичээлийн сэдвийг тодорхойл.

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд огноо, сар, сэдвээ бич.

Та сэдвийг мэдэж байгаа тул хичээлийн зорилго, зорилтыг хэрхэн тодорхойлохоо мэдэх үү?

Ярианы бүтэц танд үүнд тусална.

1) Бэлтгэх (юунд?)

2) цуглуулах (юу?)

3) Хөгжүүлэх (юу?)

4) баяжуулах (юу?)

5) Шинжилгээ хийх (юу?)

6) Оролцох (юунд?)

5. Эпиграфтай ажиллах.

Хичээлийн эпиграфыг анхааралтай ажиглаж, дэвтэртээ бичээрэй.

Оросын шүүмжлэгч, яруу найрагч Аполло Григорьев:

"Би юунаас ч айгаагүй,

Түүхгүй хотод яаж амьдрах вэ?

Домог ба хөшөө дурсгал."

А.Григорьевын мэдэгдлийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Дүгнэлт: Хөшөө нь бахархал, алдрын бэлгэдэл юм

Хот болгон өөрийн гэсэн дурсгалтай.

Тэд тулааны талбар, амар тайван хөдөлмөрийн мөлжлөгийн талаар урлагийн хэлээр ярьдаг.

6. Асуудалтай асуулт.

Өнөөдөр бид танд зориулж шинэ төрлийн ажлыг эхлүүлж байна.

Эссе-соёлын дурсгалын тодорхойлолт.

Бидний хичээлийг эссэ бэлтгэхэд зориулах болно.

Тэгээд надад тэр даруй асуулт гарч ирэв:

Та Владимирын нутаг дахь Өршөөлийн хөшөөг мэдэх үү?

Та соёлын дурсгалыг хэрхэн дүрслэхээ мэдэх үү?

Надад 2 сонголт байна

Энгийн: Би танд бэлэн текст өгөх болно, та бүгдийг ижил аргаар бичнэ үү

Сонголт 2 (хэцүү, асуудалтай) Би чамайг ангид бэлддэг, харин чи гэртээ өөрийн бүтээлээ бүтээдэг.

Та юунд хамгийн их дуртай вэ?

Та аль сонголтыг сонгох вэ?

Дүгнэлт: Асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэхдээ хүн ямар нэг шинэ зүйлийг олж мэдэх, эсвэл мэдэгдэж байгаа зүйлээс үл мэдэгдэх зүйлийг олохыг хичээдэг.

Үүний шийдлийг хайж эхэлцгээе.

7.Тухайн уялдаатай текст бүтээх. Даалгавар No2 (файл)

Даалгавар: Текст үүсгэхийн тулд өгүүлбэрүүд ямар дарааллаар харагдах ёстой вэ?

A) Нүд гялбам цагаанаараа ялгардаг.

B) Бидний цаг үе архитектурын дурсгалт газруудад ихээхэн анхаарал хандуулдаг онцлогтой.

C) Ариун сүм нь ер бусын нигүүлсэлээрээ бусдыг татдаг.

D) Сүмийн дотоод засал нь ер бусын гэрэл гэгээтэй.

D) Нели дээрх Өршөөлийн сүм (1165) хотын гадна байрладаг.

Хариулт: b), e), a), c), d).

Багшийн үг:

Сурах бичгийг нээх (оруулах)

Таны өмнө Нерл дэх Өршөөлийн сүмийг дүрсэлсэн хоёр зураг байна. Нэг нь зураач С.А.Баулины, нөгөө нь зураач С.В. Герасимова.

8. Уран бүтээлчдийн тухай нэг үг. Илтгэл №2 (бие даасан даалгавар.)

9. Текстийн дагуу ажиллана(89-р дасгал)

A) Лексикийн ажил.

Үгийн утгыг тайлбарлаж бичнэ үү.

Бөмбөр, пилястр, нуман хэлбэртэй фриз, өвөрмөц

Үгсийн синонимыг сонгоод бичнэ үү:

сүм, зураач, уран зураг, дүрсэлсэн

Хариулт: Ариун сүм; сүм, архитектурын шилдэг бүтээл, соёлын дурсгалт газар, сүм хийд

Зураач; зураач, бийр зураач, ландшафтын зураач

Уран зураг; нягт, нөхөн үржихүй

Зурагт; харуулсан, зурсан, дамжуулсан

B) Үг үсгийн ажил зөв бичгийн алдаанаас урьдчилан сэргийлэх зорилготой.

Туршилт.

Даалгавар: нэг n орсон үгийг ол

  1. Belokame...yy
  2. Хэвлэсэн
  3. Зураг дээр
  4. Налуу...s

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут

11. Зурган дээрх яриа.

Дасгалын 2-р догол мөрийг уншина уу. 89

Дүгнэлт:

Хөшөө тус бүр өөрийн гэсэн гавьяатай. Энэхүү өвөрмөц бүтээлийн бүрэн дүр зургийг гаргахын тулд хоёр хөшөө шаардлагатай.

Асуултууд:

Зурган дээрх таны анхаарлыг юу татдаг вэ?

Хөшөөг илүү нарийвчлан авч үзье.

Бид ямар нарийн ширийн зүйлийг анхаарах ёстой вэ? (хосоор ажиллах)

Дэлгэрэнгүй:

Ариун сүм, сүм, бөмбөгөр, бөмбөр, сийлбэр, цонх, фриз

Тэнгэр, үүл, мод, хус мод, гол, өвс

Жилийн аль цаг, өдөр?

Та сүмд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Танд ямар мэдрэмж төрж байна вэ?

Ямар өнгө давамгайлж байна вэ?

Цагаан өнгө: урт наслалт, аз жаргал, амар амгалан, цэвэр ариун байдал, гэм зэмгүй байдлын бэлэг тэмдэг

Ногоон: хөгжил цэцэглэлт, эд баялаг, тогтвортой байдал, хавар, ургамалжилт, тасралтгүй байдал, тэр ч байтугай үхэшгүй байдлын бэлгэдэл, үхлийг амьдралын ялалтын бэлэг тэмдэг; шар, цэнхэр холилдсон тул өгөөмөр сэтгэл, буян үйлдлээр сүнс дахин төрөхийн билэгдэл болдог.

Цэнхэр: эмзэглэл

Өнгө: тод

Дүгнэлт: Зураг дээрх өнгө байна их үнэ цэнэ. Зураач өнгө ашиглан дүр бүтээж, өөрийн хандлагыг илэрхийлдэг.

Асуултууд:

Эдгээр зургууд танд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?

Яагаад эмэгтэй хүүхэдтэйгээ энд, голын эрэг дээр зугаалахаар ирсэн юм бэ?

12. Багшийн үг:

Текстэд дүн шинжилгээ хийж, "Энэ сүмийг юутай зүйрлэж болох вэ?" Гэсэн асуултад хариулна уу.

Хариулт:

Яруу найрагчид үүнийг хязгааргүй давалгааны дагуу алс холд хүргэдэг дарвуултай зүйрлэдэг.

Заримдаа үүнийг хязгааргүйд хөвж буй гэрэлт одтой адилтгадаг.

Мөн цасан цагаан хун (сүмийн хун), лаа, чулуунд дарагдсан шүлэгтэй зүйрлэдэг.

13.Урлагийн түүхийн зохиолтой танилцах. (Танилцуулга №3)

14.Өмгөөлөгчийн сүмүүдийн байршил. (Танилцуулга №4)

Асуулт: "Та нарын хэн нэгэн нь Владимир нутгаас гадна Өршөөлийн сүмүүд хаана байдгийг мэдэх үү?"

Багшийн үг:
Тверь мужид ийм сүм байдаг (Селижаровский дүүрэг)

Бүр Кесовогорскийн дүүрэгт, Ширятино, Березовец тосгонд ийм сүм хийдүүд байсан. Одоогоор алдагдсан.

14.Үр дүнгийн үйл ажиллагаа. Дүгнэлт:

Өнөөдөр хичээл дээр та Владимир нутгийн бунхантай танилцсан. Энэ нь хадгалахад онцгой үнэтэй зүйл юм. Энэ бол сүм хийдийн архитектурын дурсгал гэх мэт хүний ​​гар, оюун ухааны гайхамшигт бүтээл юм. Энэ нь Бурханы нэрээр, хүмүүсийн тусын тулд бүтээгдсэн. Манай бүс нутаг бидний хувьд эрхэмсэг шүтээнүүдээрээ алдартай гэдгийг та мэдсэн. Бид үүнийг өдөр гэж нэрлэхгүй, харин цаашид үргэлжлүүлэн ажиллах болно: соёлын дурсгалт газруудыг судлах.

15. Дүгнэлт.

16. Тусгал.

Хичээл дээр та тухтай байсан уу?

Танд юу таалагдсан бэ?

Ямар даалгавар танд хэцүү байсан бэ?

Та ажлынхаа үр дүнг хэрхэн дүгнэж байна вэ?

17. Гэрийн даалгавар.

Урьдчилан үзэх:

Сэдвийн хичээлийн төлөвлөгөө:

“Эссе бичихэд бэлдэж байна. Соёлын дурсгалын тодорхойлолт."

1. Зохион байгуулах мөч.

2. Багшийн нээлтийн үг.

3. Хөгжмийн үзүүлбэр.

4. Хичээлийн сэдэв, зорилго, зорилтыг тодорхойлох.

5. Эпиграфтай ажиллах.

6. Асуудалтай асуулт.

7.Тухайн уялдаатай бичвэр байгуулах.

8.Сурах бичгийн дагуу ажиллана. Уран бүтээлчдийн тухай нэг үг.

9. Уран зургийн сэдэв дээр ажиллах:

а) лексик ажил

б) зөв бичгийн дүрмийн ажил

10. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

11. Зургийн тайлбар. Бяцхан судалгаа.

12. Урлагийн түүхийн текст.

13. Өршөөлийн сүмүүд.

14. Дүгнэж байна.

15. Дүгнэлт.

16. Тусгал.

17. Гэрийн даалгавар. Санамж.

Урьдчилан үзэх:

https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Хүүхэд байхдаа ч Сергей Герасимов өөрийгөө зураач болно гэж шийдсэн. Мөрөөдлөө биелүүлэх зам нь түүний амьдралынхаа арван тав дахь жилдээ Москвад Строгановын нэрэмжит сургуулийн гоёл чимэглэлийн ангид орохоор ирэхэд эхэлсэн юм. Түүний зургууд Оросын хамгийн том музей, урлагийн галерейг чимдэг.

Зураач Сергей Алексеевич Баулин бол архитектурын ландшафтын мастер юм. Тэрээр эртний болон орчин үеийн архитектурыг маш сайн мэдэрдэг байв.

Өршөөлийн сүм нь Нерл ба Клязма голын бэлчирт орших усан нугад байрладаг.

Урьдчилан үзэх:

Эртний сүмийн зөөлөн дүрс
Голын толинд туссан,
Мөн гялалзсан гэрэл урсдаг
Нерл дээр баригдсан сүм.
Дээш чиглэсэн цагаан гэрэл -
Дуу нь чулуу болчихсон юм шиг.
Нөмрөгийг сүүдэрлэж буй хун шиг,
Мөн тэнгэрт яаран гарахад бэлэн байна.
Ханхүү Андрей тэр сүмийг барьсан.
Алдрын тухай бодолгүйгээр хүндэтгэл үзүүлэх баяр;
Ариун сүм нь өнөөг хүртэл олон зуун жил өнгөрч,
Залуу Изяславын талаар бүгд гунигтай байдаг.
Эрхэм хүндэт Бурханы эх!
Оросыг ариун хамгаалалтандаа ав.
Түүнийг зовлон бэрхшээлгүйгээр амьдруул
Мөн дайсны дөнгөнөөс мултарч байна.

Нерл дэх Өршөөлийн сүмийг дэлхийн архитектурын шилдэг бүтээл гэж нэрлэдэг бөгөөд Владимир-Суздаль ноёдын эрин үеийн Владимир мастеруудын бүтээлч байдлын оргил гэж нэрлэгддэг энэхүү жижиг, гоёмсог барилга нь Нерл урсдаг жижиг толгод дээр байрладаг Клязма.

Оросын бүх архитектурт дэлхий даяар алдартай Нерл дэх Өршөөлийн сүмээс илүү уянгын хөшөө байдаггүй бөгөөд энэ нь эргэн тойрон дахь ландшафттай органик байдлаар нийлдэг цагаан чулуун сүмийг чулуунд бичсэн шүлэг гэж нэрлэдэг.

Хаврын үерийн үеэр ус сүмийн хананд ойртож, дараа нь нүд гялбам цагаанаар гялалзсан цайвар нэг бөмбөгөр сүм нь усны гадаргуугаас дээш лаа шиг дан нугын талбайн дээгүүр ургаж байв. бүх тод байдал, гоо үзэсгэлэнгээрээ.

Ариун сүм нь алсаас харахад үерийн тамын өргөн уудам талбарт нэлээн жижигхэн мэт санагдах боловч ойртоход энэ нь том бөгөөд сүр жавхлантай байгааг харж, далайд гарсан аялагчид, худалдаачдад ямар сэтгэгдэл төрүүлсэнийг та төсөөлж болно. голын дагуу түүн рүү. Ариун сүмийг зөвхөн нэг зун барьсан бөгөөд энэ нь өөр юм гайхалтай баримтөвөрмөц дурсгалын амьдралаас.

Сүмийн ханыг сийлсэн рельефээр чимэглэсэн байдаг. Ариун сүмийн гурван фасадны найрлагын гол дүр бол Давид хаан бөгөөд зүүн гартаа дуулал (чавхдастай хөгжмийн зэмсэг) барьж, баруун гараараа хоёр хуруугаараа адисалж, хаан ширээнд сууж байна. Мөн дизайнд арслан, шувууд, эмэгтэйчүүдийн маск хэрэглэдэг.

Үсээ сүлжсэн гурван эмэгтэйн маск.

Ариун сүмийн хажуугийн хэсгүүдэд ижил маск байрлуулсан байдаг. Эдгээр маскууд нь Бурханы эхийг бэлгэддэг бөгөөд тэр үеийн Владимир сүмүүдэд байдаг.

Сүм байрладаг нуга нь одоо тусгай хамгаалалттай байгалийн бүс бөгөөд бүс нутгийн ач холбогдолтой түүх, ландшафтын цогцолбор гэж зарласан. Нерл дэх Өршөөлийн сүм нь Дэлхийн өвийн жагсаалтад багтсан.

Осетровагийн "Амьд эртний Орос" номноос


" Яруу найрагчид Нерл дэх Өршөөлийн сүмийг цаг хугацааны хязгааргүй давалгааны дагуу алсад нисдэг дарвуултай зүйрлэдэг. Заримдаа Владимирын ойролцоох алдартай цагаан чулуун сүмийг орчлон ертөнцийн хязгааргүйд хөвж буй гэрэлтсэн чимээгүй одтой адилтгадаг."

"Нерл дээрх Хөшгийг биширч байх хамгийн тохиромжтой цагийг хэлэхэд хэцүү байдаг. Хөдөлгөөнгүй цагаан чулуу нь улирлыг гайхалтай бөгөөд нууцлаг байдлаар илэрхийлдэг."

"Ариун сүм нь эртний итгэл үнэмшлийн дагуу гартаа даавуу барьж, хотыг дайснуудаас хамгаалж байсан Бурханы эхийн өмгөөллийн ёслолд зориулагдсан юм Өршөөл нь мөн л ургацын баяр байсан бөгөөд эрт дээр үеэс харь шашинтны цаг үеэс эхлэн бүх бузар мууг зайлуулж, мөхдөггүй ягаан өнгийн хөшгийг тэнгэрт дэлгэн, Үүрийн гэгээнтнийг шүтэх явдал өргөн тархсан байдаг."

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google болон нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

"Өмчлөлийн сүмүүд" сэдвээр илтгэл

Нерл дэх Өршөөлийн сүм (Владимир муж)

Фили дахь Өршөөлийн сүм (Москва муж)

Медведково дахь Өршөөлийн сүм (Москва муж)

Акулов дахь Өршөөлийн сүм (Калуга муж)

Моат дээрх Өршөөлийн сүм (Москва дахь Гэгээн Василий сүм)


8-р ангийн яриа хөгжүүлэх хичээл.
Архитектурын дурсгалын тодорхойлолтыг бичихээр бэлтгэж байна.
Зорилго: аман харилцааны ур чадварыг сайжруулах; өргөтгөл үгсийн саноюутнууд, архитектурын дурсгалыг дүрсэлж сурах.

Хичээлийн явц.

  1. Үг хэллэгтэй ажиллах. Уншаад үз. Тодруулсан үгсийн утгыг тодорхойл. Эдгээр хэллэгийг хаана ашиглаж болох вэ?


Оросын архитектур, сүм хийд барих, уран баримал зохиогч, нарийн төвөгтэй дэлгэрэнгүй, эртний дурсгал, орчин үеийн дурсгал, алдар сууны тэрэг, хүрэлөндөр рельеф, нарийн төвөгтэй чимэглэл, агуу архитектор, эртний Оросын архитектур.

  1. Тайлбар толь бичгийн ажил. Доорх үгсийг уншина уу


Архитектур бол барилга байгууламж барих, босгох урлаг юм.

босгох - барих, барих.

Уран баримал нь гурван хэмжээст, гурван хэмжээст хэлбэртэй байдаг дүрслэх урлагийн төрөл юм.

Нарийн төвөгтэй - нарийн төвөгтэй, нарийн төвөгтэй, анхны.

Өндөр рельеф гэдэг нь арын хавтгайгаас дээш эзлэхүүний талаас илүүтэйгээр цухуйсан баримлын дүрс, гүдгэр ханын баримал юм.

Чимэглэл нь хэмнэлээр эрэмблэгдсэн элементүүдээс бүрдэх загвар юм.

Архитектор - архитектор, барилгачин.

Архитектур бол архитектур, барилгын урлаг юм.

Апотеоз бол хэн нэгнийг эсвэл ямар нэг зүйлийг алдаршуулах, өргөмжлөх явдал юм.

Аллегори бол зүйрлэл юм.

Хөшөө бол том хөшөө юм.

Монументал - сүр жавхлантай, хэмжээ, хүч чадлаараа гайхшруулдаг.

Суурин бол хөшөө, багана, хөшөөний үндэс юм.

Тавиур - хөшөөний суурь.

Таталцал гэдэг нь зарим шинж чанараараа онцгой анхаарал хандуулах ёстой газар эсвэл объект юм.

Урлаг – 1. бодит байдлыг бүтээлчээр тусгах, хуулбарлах уран сайхны зургууд; 2. Ур чадвар, ур чадвар, асуудлын талаархи мэдлэг.

Чадварлаг - чадварлаг, ажлаа сайн мэддэг.

2-3 үгтэй өгүүлбэр зохиож бичээрэй.

  1. Тексттэй ажиллах " Ялалтын нуман хаалга" Уншаад үз. Текстийн сэдэв, сэдэв ба гарчиг хоорондын уялдааг тодорхойл. (дасгал 57)

Энэ текст дэх ярианы төрлийг тодорхойл. Сүүлийн догол мөрөнд ямар өгүүлбэрүүд гинжлэгдсэн бэ? Тэднийг бич. Эдгээр өгүүлбэрт харилцааны ямар хэрэгслийг ашигласан бэ? Үгсийн утгыг тайлбарлаГалл, "арван хоёр хэл".

Галлчууд бол Ари гаралтай ард түмэн; Тэд эрт дээр үеэс Галл, Их Британи, Дунай мөрний орнуудад нутаглаж ирсэн.

1812 оны эх орны дайн
Ялалтын нуман хаалга.

Кутузовскийн өргөн чөлөөн дээрх өндөр барилгуудын эгнээ дуусч, тохойг тойроод өргөн дөрвөлжин гэнэт гарч ирэх ба талбайн голд Ялалтын нуман хаалга байдаг...

28 метр өндөр энэхүү сүр жавхлант нуман хаалга нь Оросын нэрт архитектор Осип Бовегийн дизайны дагуу 1827-1834 онд Оросын ард түмний ялалтыг хүндэтгэн бүтээгдсэн юм. Эх орны дайн 1812. Уран баримлын зохиогчид нь Иван Витали, Иван Тимофеев нар юм.

Ялалтын нуман хаалганы төслийг бүтээхдээ Бове тэднийг Поклонная толгод байрлуулахыг мөрөөддөг байсан бөгөөд Наполеон түүний урд байрлах хотыг харав. Дараа нь эзэн хаан Москваг эзэлсэн нь түүний алдар суугийн баталгаа биш, харин мянга мянган армиа бүрэн ялагдах эхлэл гэдгийг хараахан мэдээгүй байв...

Гэхдээ "хотын аавууд" нуман хаалганы хуучин дээр биш суулгахаар шийджээ. Смоленскийн зам, мөн Тверская застава дээр, тэнд бараг зуун жил зогсож, гудамжны хөдөлгөөнд улам бүр саад болж байв.

Тиймээс 1968 онд Осип Бовегийн үзэсгэлэнт бүтээлийг сэргээж, Кутузовскийн өргөн чөлөө, Ялалтын талбай руу нүүлгэж, түүнд зориулж тусгайлан бүтээсэн "Бородиногийн тулаан" панорама аль хэдийн баригдсан байв.

Ялалтын нум нь таны нүдийг санаанд оромгүй байдлаар нээж өгдөг. Дээд талд нь Ялалтын дарь эх бардам зогсож буй Алдрын ширмэн тэрэг байдаг. Нуман хаалганы нүүрэн тал нь цагаан чулуугаар доторлогоотой, 12 метрийн цутгамал багана нь түүний дэвсгэр дээр үр дүнтэй харагдаж байна. Корнизын периметрийн дагуу 48 сүлд байдаг Оросын мужууд, хүн ам нь хэнтэй тулалдаж байсан Наполеоны арми. Хөшөөг "Галчуудыг Москвагаас хөөсөн нь", "Арван хоёр хэлийг хөнөөсөн", "Чөлөөлөгдсөн Москва" зэрэг хүрэл өндөр рельефүүдээр чимэглэсэн байна. Тэдгээрийн хооронд хуяг дуулга өмссөн хатуу ширүүн дайчдын дүрүүд, хатуужил, эр зориг, алдар сууг илэрхийлдэг эмэгтэй хүний ​​дүрүүд байдаг. (Я. Билецкийн хэлснээр).

  1. Текстийг төлөвлөгөөний дагуу "гинжээр" дахин ярих: сурагч бүр төлөвлөгөөний нэг цэгийг хэлдэг.


Төлөвлөгөө дэлгэрэнгүй дахин өгүүлэх.

  1. Арк де Ялалт Москвагийн аль дүүрэгт байрладаг вэ?
  2. Түүний зохиогч хэн бэ?
  3. Ямар үйл явдалд зориулж барьсан бэ?
  4. Зохиолч бүтээлээ хаана, яагаад байрлуулахаар төлөвлөж байсан бэ?
  5. Нуман хаалга анх хаана суурилуулсан бэ?
  6. Түүний дээд талд юу дүрслэгдсэн бэ?
  7. Хөшөөг өөр юугаар чимэглэсэн бэ?
  1. Зургийн аман тайлбар.
  1. Арк де Ялалтын нумын дүрслэл дээр үндэслэн дүрсэлсэн жишээ.


Арк де Ялалт.

Ялалтын нум нь Ялалтын талбай дээр боссон сүрлэг байгууламж шиг харагдаж байна. Талбайн өргөн уудам орон зай нь хөшөөг тодотгож, түүний сүр жавхлан, сүр жавхланг тодотгож өгдөг. Нуман хаалга нь сүр жавхлант байдал, хүч чадлын сэтгэгдэл төрүүлдэг. Түүний оройг зургаан моринд уясан Алдрын ширмэн тэргээр чимэглэсэн байна. Тэргийг Ялалтын бурхан жолоодож, сунгасан гартаа лаврын цэцэг барьж, ялалтыг бэлгэддэг. Цагаан чулуун бүрээс нь хар ширмэн багана, дайчдын баримал, торонд байрлах өндөр рельефээс ялгаатай. Корниз нь Оросын мужуудын дөчин найман сүлдээр чимэглэгдсэн байдаг. Аллегорийн эмэгтэй дүрүүд нь хүч чадал, хүч чадал, эр зориг, Оросын зэвсгийн алдар сууг бэлэгддэг.

Ялалтын талбай нь хиллэдэг хэдий ч Арк де Ялалтын талбай өндөр барилгууд, сүр жавхлангаа алддаггүй бөгөөд эргэн тойрныхоо орон зайд давамгайлдаг.

  1. Архитектурын дурсгалын тайлбарын дээж.Дасгал 108.
  1. Москва дахь А.С.Пушкины хөшөө. Зохиолч M.K. Anikushin.
    Уншиж, асуултанд хариулна уу: 1) А.С.Пушкины хөшөөг Нева дахь хотод хаана, хэзээ босгосон бэ? 2) Зохиогч нь хэн бэ? 3) Яруу найрагчийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? 4) Энэ бичвэр ямар хэв маягт хамаарах вэ?

1935 онд Нева эрэг дээрх агуу хот 250 жилийн ойгоо ёслол төгөлдөр тэмдэглэв. Баярын өмнөхөн Урлагийн талбайд А.С.Пушкины хөшөөг нээлээ.

Энэхүү гайхамшигтай бүтээлийн зохиогч нь Оросын нэрт архитектор М.К. Аникушин. Зураач Пушкинд түүний шүлгийг урам зоригтойгоор уншиж байгааг харуулжээ. Зургийн нарийхан шугамууд, бага зэрэг өргөгдсөн толгой, ялангуяа дохио зангаа баруун гар, сойзны эргэлт, хуруу - бүх зүйл яруу найрагчийн урам зоригийг онцолж өгдөг.

Уг баримлыг улаан боржин чулуугаар хийсэн индэр дээр суурилуулсан. Энэхүү хөшөө нь Пушкиний эрин үеийн сүрлэг барилгуудаар хүрээлэгдсэн ногоон байгууламжид байрладаг: Оросын музей, угсаатны зүйн музей, Мали. дуурийн театр, Филармони.

(Л. Симоненкогийн хэлснээр).

Дасгал 111

  1. Москва дахь Гэгээн Василий гэгээнтний сүм-хөшөө. Текстийг уншина уу. Текстийн гарчиг. Текстийн ярианы хэв маяг, төрлийг тодорхойлох. Догол мөр бүрт бичил сэдвүүдийг тусгаж төлөвлөгөө гарга.

1552 оны 10-р сард Москвад урьд өмнө үзэгдээгүй үндэсний баярын гэрч болов. Иван Грозный тэргүүтэй цэргүүд шуурганд автсан Казань хотын ханан доороос буцаж ирэв. Үүний дурсгалд зориулж агуу ялалтХаан Москвад хөшөө дурсгалын сүм барихаар шийджээ. Хоёр жилийн дараа Өршөөлийн чулуун сүмийн барилгын ажил эхлэв. Хожим нь ариун тэнэгийг түүний хананы дэргэд оршуулсаны дараа Гэгээн Василий сүм гэж нэрлэжээ.

Энэхүү гайхамшигтай барилга нь өвөрмөц байдлаараа гайхширдаг. Төв майхнаа нэгтгэсэн хачирхалтай хэлбэрийн ер бусын цэцэг нь Кремлийн сүм хийдийн олон бөмбөгөр бүлгийг санагдуулаад зогсохгүй талбайн өргөн уудам талбайд эргэлддэг. Сүм нь есдүгээр баганаыг тойрсон есөн баганаас бүрдэнэ. Ариун сүмийн багана нь нарийн төвөгтэй од хэлбэрийн тойм бүхий өргөн хонгил дээр байрладаг. Энэхүү урьд өмнө байгаагүй гоёмсог, баярын бүтэц нь аварга том ургамал эсвэл цэцэглэдэг бут шиг харагдаж байна.

Төв сүм нь майхантай титэмтэй, гол цэгүүдэд байрладаг сүмүүд нь Их Иванын хонхны цамхагийг санагдуулдаг. Ариун сүмийн эргэн тойронд алхаж байх үед сүмийн нарийхан, асар том пирамид, майхантай, ирмэгээр нь алтадмал спиральууд дээшээ гүйж, үзэгчдийн өмнө ургаж, дараа нь түүний цамхаг шиг хэмжээ нь дээшээ улам тодрох болно. Нарийн нарийн ширийн зүйлс нь сүмийг гоёмсог, гайхалтай харагдуулдаг. Энэхүү сүм нь архитектурын агуу яруу найргийн гоо үзэсгэлэнгийн талаархи ардын санаа бодлыг агуулсан нь эргэлзээгүй.

Гэгээн Василий сүмийг бүтээгчдийн нэрс цаг хугацааны явцад мартагдаж, зөвхөн 19-р зууны төгсгөлд сүм хийдийн барилгын талаархи олон нарийн ширийн зүйлийг, түүний дотор Оросын авъяаслаг архитектор Барма, Постник нарын тухай өгүүлсэн эртний гар бичмэлүүд олджээ. . Домогт өгүүлснээр, барилгын ажил дууссаны дараа Иван Грозный архитекторчдоос яг ийм сүм барьж болох эсэхийг асуув. Тэд чадна гэж хариулсан. Дараа нь хаан сүмд нь өрсөлдөгч гарч ирэхгүйн тулд нүдийг нь сохлохыг тушаав.

Дасгал 112

  1. Д.Кедриний "Архитекторууд" шүлгийн хэсгээс уншина уу. Нэг хөшөөг дүрсэлсэн хоёр бичвэрийг харьцуул. Текстээс архитектурын нэр томъёо болох үгсийг олоорой. Энэ үгийн синонимыг нэрлэархитектор.
  1. Бичсэн ажил. Төрөлх тосгоны архитектурын дурсгалын тодорхойлолт.
  1. Дараах асуултууд дээр үндэслэн тайлбараа бичнэ үү.
  1. Ямар шалтгаанаар хөшөө босгосон бэ?
  2. Энэ нь хаана байрладаг вэ?
  3. Хэзээ үүссэн бэ?
  4. Түүний зохиогч хэн бэ?
  5. Энэ нь юугаараа онцлог вэ? Таныг юу татдаг вэ?
  6. Энэ нь үзэгчдэд ямар сэтгэгдэл төрүүлдэг вэ? Энэ хөшөө танд таалагдаж байна уу?


Д.з. : дасгал 114

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

8-р ангийн яриа хөгжүүлэх хичээл. Архитектурын дурсгалын тодорхойлолтыг бичихээр бэлтгэж байна. Багша: Агафонова Е.Ю. С.Дивеево

Тайлбар толь бичгийн ажил. Дараах үгсийг уншина уу: Архитектур бол барилга байгууламж барих, босгох урлаг юм. босгох - барих, барих. Уран баримал нь гурван хэмжээст, гурван хэмжээст хэлбэртэй байдаг дүрслэх урлагийн төрөл юм. Нарийн төвөгтэй - нарийн төвөгтэй, нарийн төвөгтэй, анхны. Өндөр рельеф гэдэг нь арын хавтгайгаас дээш эзлэхүүний талаас илүүтэйгээр цухуйсан баримлын дүрс, гүдгэр ханын баримал юм. Чимэглэл нь хэмнэлээр эрэмблэгдсэн элементүүдээс бүрдэх загвар юм. Архитектор - архитектор, барилгачин. Архитектур бол архитектур, барилгын урлаг юм. Апотеоз бол хэн нэгнийг эсвэл ямар нэг зүйлийг алдаршуулах, өргөмжлөх явдал юм. Аллегори бол зүйрлэл юм. Хөшөө бол том хөшөө юм. Монументал - сүр жавхлантай, хэмжээ, хүч чадлаараа гайхшруулдаг. Хөшөө, багана, хөшөөний үндэс суурь нь индэр юм. Тавиур - хөшөөний суурь. Таталцал гэдэг нь зарим шинж чанараараа онцгой анхаарал хандуулах ёстой газар эсвэл объект юм. Урлаг – 1. бүтээлч тусгал, бодит байдлыг уран сайхны дүр төрхөөр хуулбарлах; 2. Ур чадвар, ур чадвар, асуудлын талаархи мэдлэг. Чадвартай - чадварлаг, ажлаа сайн мэддэг.

Дэлгэрэнгүй дахин ярихаар төлөвлө. 1. Ялалтын нум Москва хотын аль дүүрэгт байрладаг вэ? 2. Зохиогч нь хэн бэ? 3. Ямар үйл явдалд зориулан барьсан бэ? 4.Зохиолч бүтээлээ хаана байрлуулахаар төлөвлөсөн бэ, яагаад? 5.Аркийг анх хаана суулгасан бэ? 6. Дээр нь юу дүрсэлсэн бэ? 7. Хөшөөг өөр юугаар чимэглэсэн бэ?

Гэрийн даалгавар: Дасгал 114 (ярианы хөгжлийн дэвтэрт)


Багшийн бүтэн нэр: Раиш Ольга Александровна

Тосгон, сургууль: С.Топчиха, MBOU Топчихинская 2-р дунд сургууль

Зүйл: Орос хэл, ярианы хөгжил

Анги : 8

Хичээлийн сэдэв: -д бэлтгэж байна эссэ-тайлбартөрөлх тосгоныхоо архитектурын дурсгал.

Хичээлийн сэдэв дэх газар : ерөнхий ойлголт, эссэ бичих бэлтгэл

Сурах бичиг: С.Г. Бархударов, С.Е. Крючков "Орос хэлний 8-р анги" хэвлэл. "Гэгээрэл" M. 2012 он

Хичээлийн зорилго.

1. Танин мэдэхүйн тал: уран зохиолын зохиол, хуулбар, оюутнуудын хувийн ажиглалт дээр үндэслэн дүрсэлсэн эссэ бичихэд бэлтгэх.архитектурын дурсгал.

2. Хөгжлийн тал: Бодол санаагаа логик, тууштай илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх, бүтээлч сэтгэлгээ, яриан дахь архитектурын нэр томъёоны хэрэглээг нэгтгэх.

3. Боловсролын тал: сурагчдад гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх, өөрийн бодлоо тодорхой, дүрслэн илэрхийлэх хүсэл эрмэлзэл, хайр дурлалыг төлөвшүүлэх.соёлын үнэт зүйлс рүүуугуул тосгон.

UUD үүсэх:

Хувийн:

Гүйцэтгэх хүсэл эрмэлзэл, урам зоригийг бий болгох суралцах үйл ажиллагаа;

Бизнесийн хамтын ажиллагааны дүрмийг хэрэгжүүлэх, янз бүрийн үзэл бодлыг харьцуулах.

Танин мэдэхүйн:

Харьцуулах янз бүрийн төрөлажил;

Ажлынхаа үр дүнд дүн шинжилгээ хийх;

Өөрчлөлт, бүтээлчээр дахин хийх;

Шаардлагатай мэдээллийг хайж олоод тодруулна уу.

Зохицуулалт:

Өөрийнхөө ажилд дүн шинжилгээ хийх;

Алдааг олж, шалтгааныг нь тодорхойлох;

Боловсролын тодорхой үйл ажиллагааны ур чадварын түвшинг үнэлэх.

Харилцааны:

Өгөгдсөн зүйлийг харгалзан текстийг хүлээн авна уу боловсролын даалгавар, текстээс үүнийг шийдвэрлэхэд шаардлагатай мэдээллийг олох;

Харьцуулж, дүн шинжилгээ хийх янз бүрийн төрөлтекст;

Өөрийн текстийг үүсгэх, засах;

Сонголтоо тайлбарлах, хэллэг зохиох, тавьсан асуултанд хариулах чадвартай байх.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж: тараах материал,проектор, компьютер.

Зохион байгуулалтын хэлбэрүүд боловсролын үйл ажиллагаа: хамтын, урд талын, хувь хүн.

Тодорхой хөгжлийн үндэс суурь болох технологиуд:

Хөгжлийн боловсролын технологи;

Хувь хүн төвтэй суралцах.

Хичээлийн төрөл.

Нэгдсэн / яриа хөгжүүлэх хичээл /.

Эпиграф:

Түүх, домог, хөшөө дурсгалгүй хотод амьдрах шиг би юунаас ч айж байсан” гэжээ.Аполлон Григорьев

Хичээлийн явц

Сэдэв, зорилго тодорхойлох.

A) Эпиграфтай ажиллах.

Хичээлийн эпиграфыг анхааралтай ажигла.

Оросын шүүмжлэгч, яруу найрагч Аполло Григорьев:

"Би юунаас ч айгаагүй,

Түүхгүй хотод яаж амьдрах вэ?

Домог ба хөшөө дурсгал."

А.Григорьевын мэдэгдлийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Б) -Хичээлийнхээ сэдвийг тодорхойл.

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд огноо, сэдвээ бич.

C) -Сэдвийг мэдэж, бид хичээлийн зорилгоо тодорхойлох болно.

Ярианы бүтэц танд үүнд тусална: (самбар дээр бичсэн)

1) Бэлтгэх (юунд?)

2) цуглуулах (юу?)

3) Хөгжүүлэх (юу?)

4) баяжуулах (юу?)

5) Шинжилгээ хийх (юу?)

(Хичээлийн зорилгыг хамтран боловсруулах)

Өнөөдөр бидэнд сонирхолтой ажил байна. Бид хөшөөг дүрсэлж сурах ёстой. Энэ үгийн утгыг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Санамж 1

1. ХӨШӨӨ | Ожеговын тайлбар толь бичиг

А, м 1. Уран баримал эсвэл архитектурын бүтэцхэн нэгний дурсамжинд

ямар нэг зүйл (онцлох зан чанар, түүхэн үйл явдал). P. түлхэх-

Би хаяна. 2. Эртний соёлын дурсгалт газар Бичгийн дурсгал (эртний гар бичмэл) * Байгалийн дурсгалт газар, хамгаалагдсан

төрийн өмчид (жишээлбэл, өвөрмөц мод, хүрхрээ, гейзер).

Асуултуудын яриа: 1 мин

1. Ярианы ямар төрлийг та мэдэх вэ? (тайлбар, өгүүлэмж, үндэслэл).
2. Юуг дүрсэлж болох вэ (байгаль, хүн, үйл хөдлөл, зураг, өрөө гэх мэт).
3. Бид аль хэдийн юуг тодорхойлсон бэ? (газар нутаг, үйлдэл, зураг)
Жанраас эхэлье. Бид сонгох боломжтойтаны бичсэн төрөл сонгодог тайлбар, альхатуу төлөвлөгөөний дагуу баригдсан. Тодорхойлолт гэж юу болохыг санацгаая (Тайлбар гэдэг нь хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдлийн шинж тэмдгийг дүрсэлсэн семантик текст юм. ; Текстийн тайлбарт та ЮУ гэсэн асуултыг тавьж болно. )

Аливаа тайлбарын бүтэц нь юу вэ (ерөнхий сэтгэгдэл дэлгэрэнгүй тайлбар , хувийн хандлага ). Хэрэв энэ архитектурын дурсгал бол яах вэ? Тодорхой байТөлөвлөе.

Төрөлх тосгоны архитектурын дурсгалын тодорхойлолт. 1мин

Та танилцуулгад ямар асуултанд хариулах ёстой вэ? Гол хэсэгт нь? Цагдан хорих уу? Хүүхдүүд эссений төлөвлөгөө уншдаг

Санамж 2

Танилцуулга.

Ямар шалтгаанаар хөшөө босгосон бэ?

Товч мэдээлэлбүтээлийн түүхийн тухай.

Үндсэн хэсэг.

Юу ерөнхий үзэлхөшөө?
– Хөшөө тухайн газрын орон зайд хэр нийцэж байна вэ?
Энэ нь хаана байрладаг вэ?

Хөшөөг янз бүрийн өнцөгөөс (шулуун, хажуугийн, ар талаас) ямар харагддаг вэ?
– Баримал, сууриудыг ямар материалаар хийсэн бэ?
– Уран баримлын дүрсийн онцлог юу вэ?

Дүгнэлт.

Энэ нь юугаараа онцлог вэ?

Таныг юу татдаг вэ?

Хөшөө танд ямар сэтгэгдэл төрүүлэв?

Энэ хөшөө танд таалагдаж байна уу?

- Та юу бодож байсан бэ?

Тайлбар толь бичгийн ажил.

Видео диктант. ("Архитектурын нэр томъёо" илтгэл)

    АркТэгээд бүтэц, архитектур (син.) - барилга барих урлаг, барилга байгууламж барих;

    ТУХАЙ гоёл чимэглэл - түүний элементүүдийн хэмнэлийн ээлжинд баригдсан загвар;

    ГО рельеф - эзлэхүүний талаас илүү хувь нь дэвсгэр хавтгайгаас дээш цухуйсан баримлын дүрс;

    БА рельеф - арын хавтгайн дээр түүний эзлэхүүний талаас бага хэмжээгээр цухуйсан баримлын дүрс;

    МО nument - том хөшөө;

    Уран баримал нь гурван хэмжээст, гурван хэмжээст хэлбэртэй байдаг дүрслэх урлагийн төрөл юм.

    ПО суурин - хөшөөний суурь болох өндөр;

    Пб estestal - хөшөөний хөл;

    Ландшае t - талбайн ерөнхий дүр төрх;

Апотеоз бол хэн нэгнийг эсвэл ямар нэг зүйлийг алдаршуулах, өргөмжлөх явдал юм.

    Таталцал гэдэг нь зарим шинж чанараараа онцгой анхаарал хандуулах ёстой газар эсвэл объект юм.

    Урлаг -1. бүтээлч тусгал, бодит байдлыг уран сайхны дүр төрхөөр хуулбарлах; 2. Ур чадвар, ур чадвар, асуудлын талаархи мэдлэг.

    Чадвартай - чадварлаг, ажлаа сайн мэддэг.

Үг үсгийн ажил зөв бичгийн алдаанаас урьдчилан сэргийлэх зорилготой.

Юу гээч.

1. бүтээлч тусгал, бодит байдлыг уран сайхны дүр төрхөөр хуулбарлах; 2. Ур чадвар, ур чадвар, асуудлын талаархи мэдлэг. (урлаг) Сонголт 1 - үйл үг хэллэг ба задлан шинжилнэ

    ур чадвартай, салбартаа мэдлэгтэй. (чадварлаг)

Сонголт 2 - нэр үг хэллэг ба задлан шинжлэх

Барилгын саналууд.

Эдгээр үгсийг ашиглан амаар өгүүлбэр зохио: Art + PGS

Чадварлаг+SGS

Туршилт.

Даалгавар: нэг n орсон үгийг ол

    Belokame...yy

    дүүрэг

    Зураг дээр

    Налуу...s

Лексикийн ажил.

Үгсийн ижил утгатай үгсийг сонгоод бичижил утгатай мөрүүд:

1-р эгнээ - Уран барималч - ...(уран барималч, архитектор, зураач, зохиолч, архитектор)

2-р эгнээ -Эсэх -... барих, барих.

3-р эгнээ - Нарийн төвөгтэй –… нарийн төвөгтэй, ээдрээтэй, анхны.

Үг хэллэгтэй ажиллах. (Тэдгээрийг самбар дээр бичсэн)

Уншаад үз. Сонголтуудын дагуу тэдгээрийг бичнэ үү:

Сонголт 1 - харилцааны арга нь хяналт гэсэн үг хэллэг

Харилцааны арга нь зөвшилцөх 2 сонголт-үгийн хослол

оросархитектур, босгосон сүм, зохиолчбарималууд , ээдрээтэй дэлгэрэнгүй, эртний дурсгал, орчин үеийн дурсгал, нууцыг хадгалах, хүрэлөндөр тусламж, ээдрээтэйгоёл чимэглэл, үүнийг чадварлаг хий, уур амьсгалыг мэдэр.

Ямар хэллэгийг хэн ч бичээгүй байна вэ? Яагаад?

(чадварлаг холболт хийх)

Хөшөө бол бахархал, алдрын бэлгэ тэмдэг юм.

Синтакс минут.

Манай орны өнцөг булан бүр өөрийн гэсэн дурсгалтай, түүхийн хэлээрсс Дайны талбар, амар тайван хөдөлмөрийн мөлжлөгийн тухай өгүүлдэг телевизийн өгүүллэгүүд.(5)

Хөшөө дурсгалд анхаарал тавьдаг хүн санах ойд анхаарал тавьдаг.

Асуулт: Хөшөө, дурсамж хоёр нэг үндэс мөн үү?

(Тийм ээ, эдгээр үгс нэг язгууртай. Хөшөө бүр нь хэнд зориулагдсан ч хамаагүй, бидний төгсгөлгүй утсан дахь дурсамжийн зангилаа юм. ерөнхий түүхба соёл.)

Слайд No1, No2, No3 В.И.Лениний хөшөө

захидал харилцааны аялал:

Санамж3.

тухай урьдчилсан яриа баримлын бүтээл болох хөшөөний онцлог.

- Лениний нэр хэн байсан бэ?

Хөшөө бол гурван хэмжээст урлагийн бүтээл, гурван хэмжээст тул уран зурагнаас ялгаатай нь түүнийг янз бүрийн өнцгөөс харах хэрэгтэй: урд талаас,талаас, ард, i.e. тойрон явах.

Илүү сайн харахын тулд баримлыг ихэвчлэн байрлуулдагсуурин(суурь).

Хөшөөг судлахдаа хөшөө (онцлолт) индэртэй хэрхэн холбогдож, хөшөө бүхэлдээ орон зайтай холбогдож байгааг үргэлж анхаарч үзэх хэрэгтэй.гудамж, талбай, эргэн тойрны барилгууд.

Материалыг сонгох нь маш чухал юм. Дүрмээр бол хөшөө нь бодит хэмжээнээс том бөгөөд задгай агаарт байрладаг тул материал нь ялангуяа бат бөх байх ёстой.гантиг, боржин чулуу, хүрэлгэх мэт.

Төрөлх тосгоны архитектурын дурсгалын аман тайлбар.
Түүний тайлбарт дараах асуултуудад найдаж, архитектурын нэр томъёог ашиглана уу: (Та асуултуудыг богиносгож болно)

    Энэ нь хаана байрладаг вэ?

    Хэзээ үүссэн бэ?Таагаарай.

    Энэ нь юугаараа онцлог вэ?
    .Үзсэн хүнд ямар сэтгэгдэл төрүүлдэг вэ?

Слайд No4, No5, No6 Усны цамхаг

Архитектурын дурсгалын түүх (Оюутан Алексей Снегиревийн мессеж)

Санамж 4.

Дасгал хийх : Текст үүсгэхийн тулд өгүүлбэрүүд ямар дарааллаар харагдах ёстой вэ?

A) Төмөр замын буудлын ойролцоо байрладаг ба

бараг анхны хэлбэрээрээ хадгалагдан үлджээ.

B) Бидний цаг үе архитектурын дурсгалт газруудад ихээхэн анхаарал хандуулдаг онцлогтой.

B) 1914 онд энэ байгууламж нь уурын зүтгүүрийг усаар хангах үүрэгтэй байв.

D) Өнөөдөр цамхаг нь Топчиха вокзалын цогцолборт бүрэн нийцэж байна.

D) Манай тосгоны үзмэрүүдийн нэг бол усны цамхаг юм. Хариулт: b), e), a), c), d).

Биеийн тамирын минут тархины цусны эргэлтийг сайжруулах

Толгойн хазайлт, эргэлт нь умайн хүзүүний цусны судасны хананы уян хатан чанарыг нэмэгдүүлдэг vestibular аппаратыг цочроох нь тархины цусны судсыг тэлэх шалтгаан болдог. Амьсгалын дасгалууд, ялангуяа хамараар амьсгалах нь тэдний цусны урсгалыг өөрчилдөг. Энэ бүхэн нь тархины цусны эргэлтийг сайжруулж, түүний эрч хүчийг нэмэгдүүлж, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөнгөвчилдөг.

Асуулт: Ардын дурсгалууд. Энэ нь юу гэсэн үг вэ? (Энэ нь тэднийг тухайн бүс нутгийн оршин суугчид өөрсдөө болон тухайн бүс нутгийн оршин суугчдын мөнгөөр, дүүрэг, тосгоны засаг захиргааны дэмжлэгтэйгээр зохион бүтээж, зураг төслийг нь хийж, барьсан гэсэн үг юм. Бүс нутагт тийм олон хөшөө байдаггүй. Учир нь Энэ бол энд нас барсан элэг нэгтнүүдийн хөшөө юм орон нутгийн дайнболон мөргөлдөөн, түүнчлэн ослыг арилгагчдад зориулсан хөшөө Чернобылийн атомын цахилгаан станц.)

. Слайд 7. Орон нутгийн дайн, мөргөлдөөнд амь үрэгдсэн элэг нэгтнүүдийн хөшөө

Санал хайж явцгаая. Санал олох

диаграммд харгалзах (Схем нь урвуу талсамбар)

1)[– - =] аман тайлбар.

Слайд 8. Чернобылийн АЦС-ын ослыг арилгагчдад зориулсан хөшөө

Ярианы бүтэцтэй ажиллах.

A) Хамт олныхоо талаар ямар нэгэн арга хэмжээ авахыг уриалсан уриалга гаргахтөрөлх тосгоныхоо архитектурын дурсгалууд. Мэдэгдэлийн зорилгод үндэслэн эдгээр өгүүлбэрийн төрлийг тодорхойл. (хосоор ажиллах)

Сэдвийн үр дүн: өгүүлбэрийн зорилгын дагуу өгүүлбэрийн төрлийг тодорхойлох, нэг ишлэлд таслал тавих, өгүүлбэрийн төгсгөлд цэг таслал тавих.

Слайд 9.

Слайд 10. Танкийн цэргүүдэд зориулсан дурсгалын тэмдэг

Хөшөө дурсгалын тухай ярихад би Оросын баатар Михаил Валерьевич Григоревскийн талбайд Топчихад суурилуулсан Т-64 танкийг үл тоомсорлож болохгүй. Энэ нь бас улсын хөшөө биш бөгөөд тосгон дахь танкийн нөөцийн төв баазын санаачлагаар, хүчээр суурилуулсан юм. Топчиха. Нэгэн цагт энэ танк баруун хязгаарт, өөрөөр хэлбэл Германы Берлин хотод амар амгалан тэнгэрийг хамгаалж байсан. Ардчилсан Бүгд Найрамдах Улс, ЗХУ-ын Барууны хүчний бүлгийн нэг хэсэг.

Самбар дээр A.S.-ийн санал байна. Пушкин. Үүнийг шууд яриагаар өгүүлбэр болгон хувиргаж, дэвтэртээ бичээрэй.

Өнгөрсөн үеэ хүндэтгэх нь боловсролыг харгис хэрцгий байдлаас салгах шугам юм."
А.С. Пушкин

А.С.Пушкин яагаад өнгөрсөн үеийг хүндэтгэх нь боловсролыг харгис хэрцгий байдлаас тусгаарладаг гэж үзсэн бэ?

Слайд 11, 12 Аугаа их эх орны дайны үеэр амь үрэгдсэн элэг нэгтнүүдийн дурсгал

Оюутан самбарын арын хэсгээс гүйцэтгэдэгдасгал хийх , Абүхэл бүтэн анги ажилладагасуултын хамт.

Санамж 5.

Асуулт: Ган өнгөт стенд... - манай ард түмэн фашизмыг ялсны бэлгэдэл юм. Энэ юу вэ? (Ялалтын одон)

Слайд 13.

Цэг цэгийн семинар Өгүүлбэрүүдийг самбарын арын хэсэгт бичнэ

2. Шөнөдөө ... хяруу цохиж ... цэцэг ... өглөө болтол хөлдөв.

Асуулт: Холбоо ямар үүрэгтэй вэ?БА 1 ба 2 өгүүлбэрт?

1) .

2) [– =] ба [– = ]

Слайд 14-16. Даалгавар - засварлагч.

Зорилго: яриа, дүрмийн алдаанаас урьдчилан сэргийлэх.

1.Плеоназм (нэмэлт үг хэрэглэх).

Слайд 17-20. Алдрын гудамж.

Яруу найргийн хором. Алдрын гудамжинд зориулсан шүлэг

Дэлхий дээр

өршөөлгүй жижиг

Эрт урьд цагт нэгэн жижигхэн хүн байжээ.

Түүний үйлчилгээ бага байсан.

Бас маш жижиг цүнх.

Тэр бага хэмжээний цалин авдаг байсан ...

Тэгээд нэг өдөр -

сайхан өглөө -

цонхыг нь тогшив

жижиг,

санагдсан

дайн ...

Тэд түүнд жижиг пулемёт өгсөн.

Тэд түүнд жижиг гутал өгсөн.

Тэд надад жижиг дуулга өгсөн

ба жижиг -

хэмжээгээр -

пальто.

Тэгээд тэр унах үед -

муухай, буруу,

довтолж хашгиран амаа аниад,

дараа нь дэлхий даяар

хангалттай гантиг байсангүй

тэр залууг цохих

бүрэн өсөлтөд!

1969

Роберт Рождественский.

Слайд 21

Одоо Катя Губина элэнц өвөө Баатарынхаа тухай ярих болно Зөвлөлт Холбоот Улс, A.M. Губина.

Санамж 6.
Даалгавар: Текстийг илэрхий унших:
Гараар бичсэн номуудыг дахин уншиж, удаан хугацаагаар орхигдсон сүм хийдүүдийн цаг хугацааны явцад харласан фрескуудыг үзэж, хөвд чулуун дээр сийлсэн гоёл чимэглэлийн утгын талаар бодох нь зүйтэй болов уу? Дүнзэн кабин болон гэрийн алчуурыг хадгалах ёстой юу? Шаардлагатай. Маргааш юу болохыг мэдэхгүй наранд хөөрч хөөрдөг нэг өдрийн эрвээхэй хүн биш. Хүний хувь тавилан дээр өнгөрсөн, одоо, маргааш нь нэг зангилаа болон холбогддог. Эр хүн бол цаг үе, эх орныхоо хүү бөгөөд эх орноо гэсэн сэтгэл нь түүхийн мэдрэмжтэй нягт холбоотой байдаг.
(Э. Хилэм)
Даалгавруудыг гүйцээнэ үү:
- Текстийн гол санааг аль өгүүлбэр илэрхийлж байна вэ?
- Хүн түүхтэйгээ хэрхэн холбогдох ёстой вэ?

Доод шугам.

Үндэслэн оролдоод үзье цуглуулсан материалзурах боломжит сонголтууд танилцуулга.

(Танилцуулга хийх сонголтууд.)

Үндсэн хэсэг дээр ажиллаж байна.

Гол хэсэгт бид юу бичих вэ?

Эцсийн хэсэг дээр ажиллаж байна.

Эцэст нь бид юу бичиж болох вэ?

Дүгнэлтийн жишээ.

Хүн зөвхөн одоо цагт амьдарч чадахгүй. Тэрээр өнгөрсөн үеийн дурсамжийг анхааралтай хадгалахын зэрэгцээ ирээдүй рүү тэмүүлдэг.
– Хөшөө... надад маш том сэтгэгдэл төрүүлсэн.

Дахин нэг удаа би таны анхаарлыг татахыг хүсч байнаэссэний төлөвлөгөөнд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулах.

Багш: Он жилүүд улиран одох бөгөөд бид үр хүүхэд, ач зээ нартаа төрөлх түүхээ ярьж өгөхөөс гадна харуулж чадах эсэх нь та бид хоёроос шалтгаална. Бэлэг дурсгалын багцын тоог цөөрүүлэхгүйн тулд хамтдаа хөшөө дурсгалаа хамгаалж, үржүүлцгээе.

Санамж7.

Тусгал.

Багшийн үйл ажиллагаа

Үг хэллэгийг үргэлжлүүлэхийг санал болгож байна.

Оюутны үйл ажиллагаа

Оюутнууд өгүүлбэрээ үргэлжлүүлнэ:

Өнөөдөр би олж мэдсэн ...

Би сурсан...

Би хүссэн...

Би олж мэдсэн ...

Би үүнийг хийсэн...

Одоо би чадна...

Үнэлгээ.

Санамж 8

Гэрийн даалгавар.

"Уран зохиолын хэлээр ч, АРХИТЕКТУРИЙН ХЭЛЭЭР ч үүнтэй адил зүйлийг хэлж болно."

Та өнөөдөр хийх ёстойархитектурын дурсгалыг дүрслэх,

Санал болгож буй сэдвүүдийн аль нэг дээр тайлбарласан эссэ бичнэ үү.

1.Усан цамхагийн нууц.

2. Тодорхойлолтгудамжинд улаан талхчин F. Sizov-ийн хөшөө. Сизова.

3. Би хөшөөний дэргэд зогсож байна...

4. Хөшөөний тодорхойлолтV.I. Ленин төв талбай дээр.

5. Амиа алдсан цэргүүдэд мөнхийн дурсамж, алдар суу.

6.Аугаа эх орны дайны үед амь үрэгдсэн дайчдын хөшөөний дүрслэл

7. Цэргүүдэд зориулсан хөшөөний тодорхойлолт-орон нутгийн дайн, мөргөлдөөнд амь үрэгдсэн эх орон нэгтнүүд

8 Бүх баатруудад зориулсан обелиск хөшөө байх болтугай! (Алдрын гудамжны тайлбар)

9. Чернобылийн АЦС-ын ослыг арилгагчдад зориулсан хөшөөний тодорхойлолт.

Санамж 9

зөвлөгөө өгөх.

Та эссе дээрээ юунд хүрэх ёстой вэ?

1) Яриа тааруулах утга зохиолын стандартуудболон дүрмийн дүрэм;
2) Бодол санаагаа илэрхийлэх үгсийг зөв сонгох;
3) Үзүүлэнгийн энгийн байдал, анхдагч илэрхийлэл, үг хэллэгийг оруулахгүй байх;
4) Ярианы илэрхийлэл, сэтгэл хөдлөл;
5) Уран зохиолын болон түүхэн баримтуудыг танилцуулах нарийвчлал.

Санаж байна уу! Хөшөө (хэнд? юу? - D. p.)

Хөрөг (хэний? - Р. p.)

Өргөдөл.

Даалгавар: Цоорхойн оронд дутуу үсгийг оруулж, цэг таслал, тоог тогтоо. дүрмийн үндэсба диаграмм зурах.

1. Төгсгөл..нар жаргах.. жаргаж,..цацрагууд гийгүүлэв..Алдрын алхааны..хүршки.

2. Шөнөдөө ... хяруу цохиж ... цэцэг ... чи өглөө гэхэд хөлдсөн.

Асуулт: Үйлдвэрчний эвлэл ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ?БА 1 ба 2 өгүүлбэрт?

8-р ангийн яриа хөгжүүлэх хичээл.

Архитектурын дурсгалын тодорхойлолтыг бичихээр бэлтгэж байна.

Орос хэл, уран зохиолын багш

Бердюжье тосгон дахь хотын боловсролын байгууллага дунд сургууль, Тюмень муж

Шукалович Екатерина Петровна

Зорилго: аман харилцааны ур чадварыг сайжруулах; сурагчдын үгсийн санг өргөжүүлэх, архитектурын дурсгалыг хэрхэн дүрслэхийг заах.

Тоног төхөөрөмж: м/м танилцуулга.

Хичээлийн явц.

    Үг хэллэгтэй ажиллах. Уншаад үз. Тодруулсан үгсийн утгыг тодорхойл. Эдгээр хэллэгийг хаана ашиглаж болох вэ?

орос архитектур, босгосонсүм, зохиолч барималууд, ээдрээтэйдэлгэрэнгүй, эртний дурсгал, орчин үеийн дурсгал, алдар сууны тэрэг, хүрэл өндөр тусламж,ээдрээтэй гоёл чимэглэл,гайхалтай архитектор, Хуучин Орос архитектур.

    Тайлбар толь бичгийн ажил. Доорх үгсийг уншина уу

Архитектур бол барилга байгууламж барих, босгох урлаг юм.

босгох - барих, барих.

Уран баримал нь гурван хэмжээст, гурван хэмжээст хэлбэртэй байдаг дүрслэх урлагийн төрөл юм.

Нарийн төвөгтэй - нарийн төвөгтэй, нарийн төвөгтэй, анхны.

Өндөр рельеф гэдэг нь арын хавтгайгаас дээш эзлэхүүний талаас илүүтэйгээр цухуйсан баримлын дүрс, гүдгэр ханын баримал юм.

Чимэглэл нь хэмнэлээр эрэмблэгдсэн элементүүдээс бүрдэх загвар юм.

Архитектор - архитектор, барилгачин.

Архитектур бол архитектур, барилгын урлаг юм.

Апотеоз бол хэн нэгнийг эсвэл ямар нэг зүйлийг алдаршуулах, өргөмжлөх явдал юм.

Аллегори бол зүйрлэл юм.

Хөшөө бол том хөшөө юм.

Монументал - сүр жавхлантай, хэмжээ, хүч чадлаараа гайхшруулдаг.

Хөшөө, багана, хөшөөний үндэс суурь нь индэр юм.

Тавиур - хөшөөний суурь.

Таталцал гэдэг нь зарим шинж чанараараа онцгой анхаарал хандуулах ёстой газар эсвэл объект юм.

Урлаг – 1. бүтээлч тусгал, бодит байдлыг уран сайхны дүр төрхөөр хуулбарлах; 2. Ур чадвар, ур чадвар, асуудлын талаархи мэдлэг.

Чадвартай - чадварлаг, ажлаа сайн мэддэг.

2-3 үгтэй өгүүлбэр зохиож бичээрэй.

    "Арк де Ялалт" тексттэй ажиллах. Уншаад үз. Текстийн сэдэв, сэдэв ба гарчиг хоорондын уялдааг тодорхойл. Энэ текст дэх ярианы төрлийг тодорхойл. Сүүлийн догол мөрөнд ямар өгүүлбэрүүд гинжлэгдсэн бэ? Тэднийг бич. Эдгээр өгүүлбэрт харилцааны ямар хэрэгслийг ашигласан бэ? Үгсийн утгыг тайлбарлаГалл, "арван хоёр хэл".

Ялалтын нуман хаалга.

Кутузовскийн өргөн чөлөөн дээрх өндөр барилгуудын эгнээ дуусч, тохойг тойроод өргөн дөрвөлжин гэнэт гарч ирэх ба талбайн голд Ялалтын нуман хаалга байдаг...

28 метр өндөртэй энэхүү сүр жавхлант нуман хаалга нь 1812 оны эх орны дайнд Оросын ард түмний ялалтыг хүндэтгэн 1827-1834 онд Оросын нэрт архитектор Осип Бовегийн зураг төслийн дагуу баригдсан юм. Уран баримлын зохиогчид нь Иван Витали, Иван Тимофеев нар юм.

Ялалтын нуман хаалганы төслийг бүтээхдээ Бове тэднийг Поклонная толгод байрлуулахыг мөрөөддөг байсан бөгөөд Наполеон түүний урд байрлах хотыг харав. Дараа нь эзэн хаан Москваг эзэлсэн нь түүний алдар суугийн баталгаа биш, харин мянга мянган армиа бүрэн ялагдах эхлэл гэдгийг хараахан мэдээгүй байв...

Гэвч "хотын аавууд" нуман хаалгыг хуучин Смоленскийн зам дээр биш, харин Тверская заставт байрлуулахаар шийдсэн бөгөөд энэ нь бараг зуун жилийн турш зогсож, гудамжны хөдөлгөөнд улам бүр саад болж байв.

Тиймээс 1968 онд Осип Бовегийн үзэсгэлэнт бүтээлийг сэргээж, Кутузовскийн өргөн чөлөө, Ялалтын талбай руу нүүлгэж, түүнд зориулж тусгайлан бүтээсэн "Бородиногийн тулаан" панорама аль хэдийн баригдсан байв.

Ялалтын нум нь таны нүдийг санаанд оромгүй байдлаар нээж өгдөг. Дээд талд нь Ялалтын дарь эх бардам зогсож буй Алдрын ширмэн тэрэг байдаг. Нуман хаалганы нүүрэн тал нь цагаан чулуугаар доторлогоотой, 12 метрийн цутгамал багана нь түүний дэвсгэр дээр үр дүнтэй харагдаж байна. Корнизын периметрийн дагуу хүн ам нь Наполеоны армитай тулалдаж байсан Оросын мужуудын 48 сүлд байдаг. Хөшөөг "Галчуудыг Москвагаас хөөсөн нь", "Арван хоёр хэлийг хөнөөсөн", "Чөлөөлөгдсөн Москва" зэрэг хүрэл өндөр рельефүүдээр чимэглэсэн байна. Тэдгээрийн хооронд хуяг дуулга өмссөн хатуу ширүүн дайчдын дүрүүд, хатуужил, эр зориг, алдар сууг илэрхийлдэг эмэгтэй хүний ​​дүрүүд байдаг. (Я. Билецкийн хэлснээр).

    Текстийг төлөвлөгөөний дагуу "гинжээр" дахин ярих: сурагч бүр төлөвлөгөөний нэг цэгийг хэлдэг.

Дэлгэрэнгүй дахин ярихаар төлөвлө.

    Арк де Ялалт Москвагийн аль дүүрэгт байрладаг вэ?

    Ямар үйл явдалд зориулж барьсан бэ?

    Зохиолч бүтээлээ хаана, яагаад байрлуулахаар төлөвлөж байсан бэ?

    Нуман хаалга анх хаана суурилуулсан бэ?

    Түүний дээд талд юу дүрслэгдсэн бэ?

    Хөшөөг өөр юугаар чимэглэсэн бэ?

    Зургийн аман тайлбар.

    Арк де Ялалтын нумын дүрслэл дээр үндэслэн дүрсэлсэн жишээ.

Арк де Ялалт.

Ялалтын нум нь Ялалтын талбай дээр боссон сүрлэг байгууламж шиг харагдаж байна. Талбайн өргөн уудам орон зай нь хөшөөг тодотгож, түүний сүр жавхлан, сүр жавхланг тодотгож өгдөг. Нуман хаалга нь сүр жавхлант байдал, хүч чадлын сэтгэгдэл төрүүлдэг. Түүний оройг зургаан моринд уясан Алдрын ширмэн тэргээр чимэглэсэн байна. Тэргийг Ялалтын бурхан жолоодож, сунгасан гартаа лаврын цэцэг барьж, ялалтыг бэлгэддэг. Цагаан чулуун бүрээс нь хар ширмэн багана, дайчдын баримал, торонд байрлах өндөр рельефээс ялгаатай. Корниз нь Оросын мужуудын дөчин найман сүлдээр чимэглэгдсэн байдаг. Аллегорийн эмэгтэй дүрүүд нь хүч чадал, хүч чадал, эр зориг, Оросын зэвсгийн алдар сууг бэлэгддэг.

Ялалтын талбай нь өндөр барилгуудаар хүрээлэгдсэн ч гэсэн сүр жавхлангаа алдаагүй бөгөөд эргэн тойрныхоо орон зайд ноёрхдог.

    Тайлбарыг дасгалын тексттэй харьцуулсан тайлбар.

    Архитектурын дурсгалын тайлбарын дээж.

Уншиж, асуултанд хариулна уу: 1) А.С.Пушкины хөшөөг Нева дахь хотод хаана, хэзээ босгосон бэ? 2) Зохиогч нь хэн бэ? 3) Яруу найрагчийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? 4) Энэ бичвэр ямар хэв маягт хамаарах вэ?

1935 онд Нева эрэг дээрх агуу хот 250 жилийн ойгоо ёслол төгөлдөр тэмдэглэв. Баярын өмнөхөн Урлагийн талбайд А.С.Пушкины хөшөөг нээлээ.

Энэхүү гайхамшигтай бүтээлийн зохиогч нь Оросын нэрт архитектор М.К. Аникушин. Зураач Пушкинд түүний шүлгийг урам зоригтойгоор уншиж байгааг харуулжээ. Зургийн нарийхан шугамууд, бага зэрэг өргөгдсөн толгой, ялангуяа баруун гарын дохио зангаа, гараа эргүүлэх, хуруунууд - бүх зүйл яруу найрагчийн урам зоригийг онцолж өгдөг.

Уг баримлыг улаан боржин чулуугаар хийсэн индэр дээр суурилуулсан. Энэхүү хөшөө нь Оросын музей, угсаатны зүйн музей, Малын дуурийн театр, Филармони зэрэг Пушкиний эрин үеийн сүрлэг барилгуудаар хүрээлэгдсэн ногоон байгууламжид байрладаг.

(Л. Симоненкогийн хэлснээр).

    Москва дахь Гэгээн Василий гэгээнтний сүм-хөшөө. Текстийг уншина уу. Текстийн гарчиг. Текстийн ярианы хэв маяг, төрлийг тодорхойлох. Догол мөр бүрт бичил сэдвүүдийг тусгаж төлөвлөгөө гарга.

1552 оны 10-р сард Москвад урьд өмнө үзэгдээгүй үндэсний баярын гэрч болов. Иван Грозный тэргүүтэй цэргүүд шуурганд автсан Казань хотын ханан доороос буцаж ирэв. Энэхүү агуу ялалтыг тэмдэглэхийн тулд хаан Москвад хөшөө дурсгалын сүм барихаар шийджээ. Хоёр жилийн дараа Өршөөлийн чулуун сүмийн барилгын ажил эхлэв. Хожим нь ариун тэнэгийг түүний хананы дэргэд оршуулсаны дараа Гэгээн Василий сүм гэж нэрлэжээ.

Энэхүү гайхамшигтай барилга нь өвөрмөц байдлаараа гайхширдаг. Төв майхнаа нэгтгэсэн хачирхалтай хэлбэрийн ер бусын цэцэг нь Кремлийн сүм хийдийн олон бөмбөгөр бүлгийг санагдуулаад зогсохгүй талбайн өргөн уудам талбайд эргэлддэг. Сүм нь есдүгээр баганаыг тойрсон есөн баганаас бүрдэнэ. Ариун сүмийн багана нь нарийн төвөгтэй од хэлбэрийн тойм бүхий өргөн хонгил дээр байрладаг. Энэхүү урьд өмнө байгаагүй гоёмсог, баярын бүтэц нь аварга том ургамал эсвэл цэцэглэдэг бут шиг харагдаж байна.

Төв сүм нь майхантай титэмтэй, гол цэгүүдэд байрладаг сүмүүд нь Их Иванын хонхны цамхагийг санагдуулдаг. Ариун сүмийн эргэн тойронд алхаж байх үед сүмийн нарийхан, асар том пирамид, майхантай, ирмэгээр нь алтадмал спиральууд дээшээ гүйж, үзэгчдийн өмнө ургаж, дараа нь түүний цамхаг шиг хэмжээ нь дээшээ улам тодрох болно. Нарийн нарийн ширийн зүйлс нь сүмийг гоёмсог, гайхалтай харагдуулдаг. Энэхүү сүм нь архитектурын агуу яруу найргийн гоо үзэсгэлэнгийн талаархи ардын санаа бодлыг агуулсан нь эргэлзээгүй.

Гэгээн Василий сүмийг бүтээгчдийн нэрс цаг хугацааны явцад мартагдаж, зөвхөн 19-р зууны төгсгөлд сүм хийдийн барилгын талаархи олон нарийн ширийн зүйлийг, түүний дотор Оросын авъяаслаг архитектор Барма, Постник нарын тухай өгүүлсэн эртний гар бичмэлүүд олджээ. . Домогт өгүүлснээр, барилгын ажил дууссаны дараа Иван Грозный архитекторчдоос яг ийм сүм барьж болох эсэхийг асуув. Тэд чадна гэж хариулсан. Дараа нь хаан сүмд нь өрсөлдөгч гарч ирэхгүйн тулд нүдийг нь сохлохыг тушаав.

    Д.Кедриний "Архитекторууд" шүлгийн хэсгээс уншина уу. Нэг хөшөөг дүрсэлсэн хоёр бичвэрийг харьцуул. Текстээс архитектурын нэр томъёо болох үгсийг олоорой. Энэ үгийн синонимыг нэрлэ архитектор.


    Бичсэн ажил. Төрөлх тосгоны архитектурын дурсгалын тодорхойлолт.

    Дараах асуултууд дээр үндэслэн тайлбараа бичнэ үү.

    Ямар шалтгаанаар хөшөө босгосон бэ?

    Энэ нь хаана байрладаг вэ?

    Энэ нь юугаараа онцлог вэ? Таныг юу татдаг вэ?

    Энэ нь үзэгчдэд ямар сэтгэгдэл төрүүлдэг вэ? Энэ хөшөө танд таалагдаж байна уу?