OV хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээлийн талаархи тэмдэглэл. "Лунтикийн бэлэг" хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан залруулах бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн тэмдэглэл дүрслэх урлагхүүхдэд зориулсан уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглах ахлах бүлэг-тай хөгжлийн бэрхшээлтэйэрүүл мэнд (саатал сэтгэцийн хөгжил)

Сэдэв: "Бид өөр үүрлэсэн хүүхэлдэй"

Байгууллагын хэлбэр: Дэд бүлгийн ажил

Зорилтот : Өөрийн орны гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийг сонирхох нөхцөлийг бүрдүүлнэ.

Сурган хүмүүжүүлэх даалгавар:

Боловсролын:

хүүхдүүдийг үүрлэх янз бүрийн төрлийн хүүхэлдэйтэй танилцуулах (Семёновская, Загорская, Полхов-Майдановская).

Боловсролын:

хүүхдүүдийг уламжлалт бус зургийн шинэ арга барилтай танилцуулах - өнгөт зуурмагаар зурах;

дүрслэх урлагт хүүхдийн танин мэдэхүйн болон бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

ардын гоёл чимэглэлийн урлагийн бүтээлд хүүхдийн сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх;

гар нүдний зохицуулалт, гар моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

хүүхдүүдийн хооронд найрсаг харилцааг бий болгох;

харааны материалтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Үзүүлэн үзүүлэх материал: матрешка тоглоом; зураг бүхий чимэглэл янз бүрийн төрөлүүрлэсэн хүүхэлдэй: Семеновская, Полхов-Майданская, Загорская (Сергиев Посадская) хавтгай тоглоомын дээж - үүрлэсэн хүүхэлдэй; бэлэг дурсгалын дэлгүүр;

Гарын авлага: тоглоомын хавтгай дүрс - үүрлэсэн хүүхэлдэй, өнгөт оо бүхий лонхтой, сойз, салфетка, өнгөт гялтгануур, модон саваа;

Ажлын үе шат бүхий үйл ажиллагааны газрын зураг;

Алчууртай хайрцаг

Урьдчилсан ажил:

Оросын ардын "матрешка" тоглоомын түүхийн тухай яриа, зураг чимэглэл, жинхэнэ матрешка бүтээгдэхүүн, матрешкатай тоглоом

Хөдлөх

Зохион байгуулалт, урам зоригийн үе шат

Багш үзэсгэлэнтэй хайрцагт анхаарлаа хандуулдаг. дотор нь өнгөлөг алчуур байдаг. Тэдгээрийг хэрхэн ашиглах талаар бодож, бодохыг урьж байна.

("Алга, хөл" хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах алчуур бүхий тоглоом)

Бид хүүхэлдэй үүрлэж байна, бид хүүхэлдэй үүрлэж байна.

Бүгд алгаа ташив

Найрсаг, илүү хөгжилтэй.

Бидний хөл тогшиж эхлэв

Илүү чанга, хурдан.

Бид алгаа ташиж, алга ташиж,

Бид дэвсдэг.

Бид гараа өргөдөг

Бид гараа доошлуул,

Бид гар барина

Тэгээд бид эргэн тойрон гүйдэг.

Хүүхдийн мэдлэгийг шинэчлэх

    "Эртний үеэс өнөөг хүртэл" яриа (ямар төрлийн тоглоом байдаг). Дараа нь багш бүлгийн хаа нэгтээ байгаа тоглоомын тухай оньсого таахыг санал болгож байна.

Модон Машенка дотор

Дотор нь Саша хүүхэлдэй байдаг.

Саша хүүхэлдэйг нээ,

Мөн бяцхан Дашенка бий.

Мөн эгч Дашенкад

Бяцхан Пашенка байна. (матрешка)

    Мини музейд ажиллах.

Аа, матрешка - матрешка.

Сайн байна, надад битгий хэлээрэй!

Хүүхдүүд танд маш их хайртай

Манай цэцэрлэгт тогло.

Гэрэлт хацар, алчуур,

Уруулын дагуу цэцэг.

Хөгжилтэй бүжиглэж байна

Гэрэлт баглаанууд!

Багш хүүхдүүдтэй хамт Загорская, Семеновская, Полхов-Майданская үүрлэсэн хүүхэлдэйг шалгаж, үүрлэсэн хүүхэлдэй бүрийн өнгө сонгох, будах арга барилд анхаарлаа хандуулдаг. Хүүхдүүд өнгө, хормогч дээр юу будсан болохыг нэрлэнэ. Дараа нь тэр "Хос олоорой" тоглоомыг санал болгодог (үүрлэх хүүхэлдэйний төрөл)

    Тоглолтын дараа багш нь будаагүй үүрлэсэн хүүхэлдэй, янз бүрийн өнгийн өнгөт зуурмаг агуулсан авдар авчирдаг. Матрешка хормогчийг ер бусын өнгөөр ​​чимэглэхийг санал болгож байна. Дараа нь тэрээр өнгөт зуурмагаар будах шинэ техникийг тайлбарлаж, үзүүлэв.

Зуурмагийг сойз дээр тавь;

Загварыг зузаан давхаргаар дүүргэх;

Өнгө холихын тулд саваа ашиглана;

Өнгөт гялтганасан дээр наа.

Дараа нь багш ажлын дарааллыг санахыг хүсч, үйл ажиллагааны картуудыг нэг нэгээр нь өлгөдөг.

    Зурж эхлэхээсээ өмнө багш гараа ажилд бэлтгэхийг зөвлөж байна. Хурууны гимнастик "Бидний гар":

Та зурахаасаа өмнө

Та хуруугаа сунгах хэрэгтэй.

Индекс ба дунд

Нэргүй бөгөөд сүүлчийнх

Бид том хүнтэй мэндчилэв.

Одоо алгаа илж үзье

Бид бие биенийхээ талаар бага зэрэг ярьдаг.

Нударгаа зангидсан - зангидсан,

Нударгаараа зангидсан, зангидсан.

Тиймээс бид хуруугаа сунгав.

(Оросын ардын аялгуу сонсогддог)

Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа

Хүүхдүүд ажил хийдэг (ажлын явцад багш тус тусад нь ялгаатай тусламж үзүүлдэг)

Бүх зүйл гайхалтай болсон

Инээдтэй бас үзэсгэлэнтэй!

Гараа илүү чанга алгада!

Энд тэд бяцхан хүүхэлдэй байна!

Тусгал

Ажлыг дуусгасны дараа багш үүрлэсэн хүүхэлдэйг үзэхийг санал болгож байна. Асуулт асуудаг: Та бидний ажлын талаар эцэг эхдээ юу хэлмээр байна? Аль даалгавар танд хэцүү санагдаж, аль нь таалагдсан бэ? Цаашлаад бүтээлээ бяцхан музейд байрлуулахыг хүссэн хүмүүсийг урьж байна.

Том хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл сургуулийн өмнөх наснысэдвээр: "Тэд бидэнтэй адилхан!" хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхэд, хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдийн тухай ойлголттой танилцах.

Тэргүүлэх зорилтууд боловсролын талбар:
"Нийгмийн хувьд - харилцаа холбооны хөгжил»:
Оролцогчдын бүлгийн эв нэгдэл, хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг хөгжүүлэх.
Хүүхдэд хүмүүнлэг, хүлцэнгүй хандлагыг төлөвшүүлэх.
Сайхан сэтгэл, сайн үйлс, хүний ​​амьдралын утга учрын талаархи санаа бодлыг бий болгох.
Буян үйлдэх хүслийг төлөвшүүлж, түүнээсээ таашаал авах. Сайн үйлс хэнд хэрэгтэй вэ гэсэн мэдлэгийг хөгжүүлэх.

Интеграцчлал дахь OO-ийн зорилтууд:
« Танин мэдэхүйн хөгжил»:
Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд, хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн тухай ойлголтыг хүүхдүүдэд танилцуулах.
Сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх.

« Яриа хөгжүүлэх»:
Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд, хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн тухай ойлголтыг хүүхдүүдэд танилцуулах.
Хүүхдүүдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

"Биеийн хөгжил":
Баримжаа олгох чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалт, гар-нүдний зохицуулалт, бүдүүн болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, моторт салбарт анхаарал төвлөрүүлэх, өөрийгөө зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан нөхцөл боловсролын үйл ажиллагаа: сонсох чадвар, тусламж хүсэх, талархлаа илэрхийлэх, хүлээн авсан зааврыг дагаж мөрдөх, хичээлдээ анхаарлаа төвлөрүүлэх, дүрмийн дагуу тоглох чадвар.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа төхөөрөмж, "Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд" видео танилцуулга; шүдэнз, шил, шилтэй ус, бөмбөг, тэшүүр, дугуйт тэшүүр, цаас, төмөр, термометр, тоос сорогч, чийдэн, шат; аудио бичлэг – дуу, хасах “Бид хорвоод аз жаргалтай амьдрахаар төрсөн...” (текстийн зохиогч Е.Жигалкин, хөгжмийн зохиолч А.Хайт), Д.Билан “Бүү чимээгүй...” дуу; "Хөөе, буйдан төмс" дасгалын аудио бичлэг, "Сайн сайхны зам" дуу, хасах (хөгжмийн зохиолч М. Минков, текстийн зохиогч Ю. Энтин).

Урьдчилсан ажил
Багш нартай:
Уран зохиол, интернетийн нөөцөд дүн шинжилгээ хийх;
Тэмдэглэлийг төлөвлөх, боловсруулах;
Тэмдэглэл хөтлөх;
Шинж чанаруудыг сонгох, видео танилцуулга хийх. Хүүхдүүд танхимд орж ирэн дууг дуулна (Уг зохиолч Е.Жигалкин, хөгжмийн зохиолч А.Хайт) “Бид хорвоод баяр хөөртэй амьдрахаар төрсөн...”
Бид төрсөн
Аз жаргалтай амьдрахын тулд.
Хамт тоглохын тулд
Хүчтэй найзууд болохын тулд.
Бие бие рүүгээ инээмсэглэх
Мөн цэцэг өг
Амьдралд сэтгэл хангалуун байхын тулд
Бидний бүх мөрөөдөл!

Тиймээс үүнийг зохицуулъя
Том дугуй бүжиг,
Эх дэлхийн бүх хүмүүс ивээх болтугай
Тэд бидэнтэй хамт зогсох болно.
Хаа сайгүй дуугарах болтугай
Зөвхөн баяр хөөртэй инээд
Үггүй дуу байг
Бүгдэд ойлгомжтой!

Бид унахыг хүсч байна
Ногоон зүлгэн дотор
Мөн тэднийг хөвөхийг хараарай
Цэнхэр үүлс
Мөн сэрүүн гол руу
Зуны халуунд шумбаарай

Тэгээд алган дээрээ барьж ав
Халуун мөөгний бороо!

Тиймээс үүнийг зохицуулъя
Том дугуй бүжиг,
Эх дэлхийн бүх хүмүүс ивээх болтугай
Тэд бидэнтэй хамт зогсох болно.
Хаа сайгүй дуугарах болтугай
Зөвхөн баяр хөөртэй инээд
Үггүй дуу байг
Бүгдэд ойлгомжтой!
(хүүхдүүд дугуй бүжиглэн босдог)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа! Бид бүгдээрээ дэлхий дээр аз жаргал, баяр баясгалан, хайрын төлөө амьдардаг! Гэхдээ баяр баясгалан, хайр, аз жаргалаар дутмаг хүүхдүүд байдаг! Эдгээр нь тахир дутуу хүмүүс юм уу, өөрөөр хэлбэл тэднийг хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд гэж нэрлэдэг! Эдгээр нь эрүүл мэндийнхээ улмаас өөрсдийгөө үргэлж халамжилж чаддаггүй хүүхдүүд юм, өөрөөр хэлбэл хувцаслах, хоол идэх, тоглох, ярих, унших, дуулах, зарим нь бүр хөдлөхөд хэцүү байдаг! Тэд харж, сонсож чадахгүй, байнгын өвдөлт, сул дорой байдлыг мэдэрдэг! Мөн удахгүй манай цэцэрлэгт хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд хамрагдах бүлэг нээгдэнэ.
Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн тухай танилцуулга үзүүлж байна
Сурган хүмүүжүүлэгч:
1 хүүхэд:

Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд гэж хэн бэ?
Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд - Дэлхийн сахиусан тэнгэрүүд,
Хичнээн зүй бус доромжлол
Тэд зовж шаналсан

Тэд дэр рүү хэдэн удаа нүүр тулдаг вэ?
Хүн бүрийн өмнө уйлахгүйн тулд
Тэд шөнөжингөө найзтайгаа ярилцсан:
Бид оршин байгаа нь нүгэл үү?
2 хүүхэд:
Хичнээн удаа ээжүүд нь хулгай хийж байсан
Тэд хүүхдүүдийг хажуу тийш нь авч,
Энэ муухай шивнээг сонсохгүйн тулд
Муу, эелдэг бус, сул дорой хүмүүс.

Тэд мөнх бус биедээ сул дорой биш,
Хүйтэн сэтгэлээрээ сул дорой,
Тэд ядуу хүүхдүүдэд туслахыг оролдсонгүй -
Тэд үргэлж муухай харцаар хөөгдөж байсан!
3 хүүхэд:
Ээжүүдээ битгий гуниглаарай
Таны хүүхдүүд сахиусан тэнгэр болохоос бузар муу биш!
Бурхан тэднийг бидэнд шагнал болгон өгсөн.
Дэлхийд хайр, дулааныг авчрахын тулд.

За, биднийг ойлгодоггүй хүмүүст,
Их Эзэн тэдний хүслийг өршөөх болтугай
Таны уйлахыг тэдэнд сонс
Өвчтэй хүүхдүүдийнхээ өлгий дээр байгаа ээжүүд!
4 хүүхэд:
Гэхдээ дэлхийн хүн бүр хайхрамжгүй ханддаггүй,
Бидэнд туслахыг хүссэн хүмүүс нэмэгдэнэ
Сэтгэлээ бидэнд чин сэтгэлээсээ нээж,
Тэд уй гашууг даван туулахад тусалдаг.

Их Эзэн мөхөшгүй мутраараа байх болтугай
Бүх хүний ​​ертөнцийг загалмайгаар сүүдэрлэх болно
Тиймээс дэлхий даяар, орчлон ертөнц даяар
Амар амгалан үргэлж ноёрхож, тайван амгалан байв.

Дайн, газар хөдлөлт байхгүйн тулд
Аймшигт цунами хэзээ ч болохгүй!
Эзэн минь, цочролоос авраач,
Бүх хүмүүс, одоо, үргэлж!
(Любовь Максимова,
хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдийн ээж 01/30/05)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Залуус аа, хуанли дээр нэг өдөр бий - арванхоёрдугаар сарын 3-нд бүх улс орон Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүмүүсийн олон улсын өдрийг тэмдэглэдэг. Бидний хажууд бидний тусламж, хамгаалалт хэрэгтэй хүмүүс байдаг гэдгийг мартаж болохгүй! Эдгээр хүмүүст ялангуяа дулаан, халамж хэрэгтэй! Бид тэдний төлөө юу хийж чадах вэ?
Хүүхдүүд:Туслах, хамгаалах, халамжлах!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зөв! Тэдэнтэй хэрхэн уулзаж, хэрхэн мэндлэхийг зааж өгөхийг төсөөлцгөөе!
"Сайн уу, найз аа" мэндчилгээний тоглоом тоглоцгооё.
Сайн уу найзаа! (гар барих)
Сайн байна уу? (бие биенийхээ мөрөн дээр алгадах)
Та хаана байсан бэ? (бие биенийхээ чихийг татах)
Би чамайг санаж байна! (зүрхний ойролцоо гараа цээжин дээрээ нугалах)
Та ирлээ! (гараа хажуу тийш нь сунгах)
Сайн байна! (тэврэх)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүмүүс ялангуяа амьдрах дуртай! Тэд цөхрөлгүй, харин бүрэн дүүрэн амьдрахыг хичээдэг - зарим нь гаргүй сайн зурдаг, зарим нь хараагүй ч дуулж, зарим нь тэргэнцэр дээр бүжиглэдэг. Хөлгүй! Олон хөгжлийн бэрхшээлтэй хүмүүс спорт, бүтээлч байдал, ажил хөдөлмөрт асар их амжилтанд хүрсэн - үүнийг санаарай!
Сэргээн засах төвийн тэргэнцэртэй хүүхдүүдийн тоглолт Д.Билан "Битгий чимээгүй бай..." дуунд "Дилэнц" тоглолт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хөгжлийн бэрхшээлтэй хараагүй хүмүүст ямар мэдрэмж төрж байгааг төсөөлөөд үз дээ.
"Сохор ба хөтөч" тоглоом тоглоцгооё.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хосоороо хуваагдацгаая. Та нарын нэг нь "сохор" - нүдээ ань, нөгөө нь "сохор" хүнийг гараас нь барьж, замд нь аюулгүй байдлыг нь хангадаг "хөтөч" байх болно. Хэсэг хугацааны дараа "сохор", "хөтөч" хүмүүс дүрээ өөрчилдөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, “хөтөч”-д итгэхэд амар байсан уу? Чи түүнд итгэсэн үү? Яагаад?
“Сохор” хүний ​​хувьд танд ямар санагдаж байсан бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүн бүр бага наснаасаа хөгжлийн бэрхшээлтэй байдаггүй; Эрүүл мэндэд аюултай холбоотой мэргэжил байдаг. Аль нь?
Хүүхдүүд:Шумбагч онгоцууд усан доор ажилладаг учраас.
Хүүхдүүд: RIAR-д ажилладаг хүмүүс (Scientific Судалгааны хүрээлэн Цөмийн реакторууд) – тэдний мэргэжил цацрагтай холбоотой.
Хүүхдүүд:Нисгэгчид, жолооч нар, тэдний ажил хурдтай холбоотой байдаг тул.
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Бараг бүх мэргэжлийн төлөөлөгчид ямар нэгэн аюулд их бага өртдөг. Эдгээр нь бүх төрлийн том спорт, балет, цирк бас маш аюултай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Ер нь амьдрал, өдөр тутмын амьдралд цахилгаан, буцалж буй ус, өндөр барилга, машин зэрэг аюул биднийг хүлээж байна.
Аюул хаа сайгүй байна гэж бид боддоггүй. Бүх зүйл аюултай байж болно!
"Объект яагаад аюултай вэ?" тоглоом тоглоцгооё.
(Би сонголтуудыг санал болгож байна - шүдэнз, шил, аяга ус, бөмбөг, тэшүүр, бул, цаас, индүү, термометр, тоос сорогч, чийдэн, шат гэх мэт.)
Сурган хүмүүжүүлэгч::Хүмүүс юу ч боддоггүй, санамсаргүй үйлдэл хийдэггүй: замын хөдөлгөөний дүрмийг дагаж мөрддөггүй, гэрлэн дохионы улаан гэрлээр зам хөндлөн гарах, танихгүй газар эсвэл хэт их усанд сэлж байх тохиолдол гардаг. хүйтэн ус, загасчилж байна нимгэн мөстэр ч байтугай түүн дээр унадаг. Тиймээс тэд бидний хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл болох амь нас, эрүүл мэндийг хамгаалдаггүй!
Сурган хүмүүжүүлэгч::Үүнээс гадна дэлхийн хэмжээнд автомашины осол, онгоцны осол, гал түймэр, газар хөдлөлт, хар салхи, үер гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч::Тэгээд Агуугийн араас хэчнээн хөгжлийн бэрхшээлтэй хүн үлдэв Эх орны дайн?
Сурган хүмүүжүүлэгч::Түүнчлэн хүн эдгэшгүй өвчин туссан ч тахир дутуу болж болно! Эцсийн эцэст, бүх өвчин эдгэрээгүй байна!
Сурган хүмүүжүүлэгч::Бид үргэлж эрүүл байхын тулд манлайлах ёстой эрүүл дүр төрхамьдрал! Энэ нь юу гэсэн үг вэ?
Хүүхдүүд:Зөв хоолло, дасгал хий биеийн тамир!
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Зөв! Хэдэн дасгал хийцгээе!
("Хөөе, буйдантай төмс!" Флаш моб)
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Залуус аа, "Дайсан" нөхөн сэргээх төвийн хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд та бүхэнд зориулж гар урлал, зургийн үзэсгэлэнг зохион байгууллаа! Тэд хичнээн их хичээж, ямар амжилтанд хүрсэнийг хараарай!
Сэргээн засах төвийн хүүхдүүдийн бүтээлийн үзэсгэлэн "Данж давах"
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Хичээлийн турш би та нарын царай ямар эелдэг, гэрэлтэж байгааг харсан! Таныг илүү эелдэг, илүү өрөвдөх сэтгэлтэй болсныг би харж байна! Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүд манайд ирдэг гэдэгт итгэлтэй байна цэцэрлэгТэд таны анхаарал, халамжийг мэдрэх болно!
Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүн бүр бүрэн эрхт хүн шиг хандахыг хүсдэг гэдгийг сануулмаар байна! Бид тэднийг өрөвдөхөд дургүй байдаг, учир нь бага зэрэг өрөвдөх нь их өрөвдөхөөс үргэлж дээр байдаг! Тэдэнд таны нөхөрлөл, тусламж хэрэгтэй байна!!!
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Болж өгвөл та тэдэнд тусламж үзүүлнэ гэдэгт итгэлтэй байна! Гэхдээ бид тэдэнд яаж туслах вэ?
Хүүхдүүд:Хувцаслах, хичээлд туслах, ямар нэгэн зүйл зааж өгөх, тоглоом тоглох, найз нөхөдтэй болоход туслаарай!
Сурган хүмүүжүүлэгч:: Сайн байна, залуусаа! Бид хамтдаа тэдний амьдралыг илүү хялбар, сонирхолтой, аз жаргалтай болгож чадна!!! Учир нь та нар бүгд ЭНДСЭН хүүхдүүд юм! Шинэ найзууддаа зүрх сэтгэлээ өгцгөөе, учир нь энэ нь хайртай хүмүүст эелдэг хандлагыг илэрхийлдэг!
Цааснаас зүрх хайчилж ав
“Сайн сайхны зам” дуу (хөгжмийн зохиолч М. Минков, зохиолын зохиогч Ю. Энтин) тоглогдож байна.

Уламжлалт бус зургийн техник ашиглан хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээлийн хураангуй.

"Зул сарын гацуур модны чимэглэл"
(хөвөн арчдасаар зурах)

Зорилтот: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урлагийн болон бүтээлч чадварыг уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглан хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
- Уламжлалт бус будгийн техникийг хөвөн арчдасаар сургах;
- Хөвөн арчдас бүхий зураг ашиглан зургийг чимэглэх чадварыг бэхжүүлэх;
- Зурах сонирхлыг хадгалах;
- Өнгө засах (улаан, шар, цэнхэр).
Материал: Зул сарын гацуур модны зурагтай зураг, гацуур модны зурагтай цомгийн хуудас, хөвөн арчдас, гурван өнгийн гуаш (улаан, шар, цэнхэр, салфетка.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд ээ, удахгүй бид амралтаа өнгөрөөх болно. Шинэ жил. Манай амралтанд зочид ирэх болно. Тэгээд хэн ирэхийг та таах хэрэгтэй. Оньсого сонсоорой!
Та намайг үргэлж ойд олох болно
Та зугаалж, уулзах болно:
Би зараа шиг өргөст зогсож,
Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.
- Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, гол зочин бидэн дээр ирнэ - зул сарын гацуур мод.
- Зул сарын гацуур мод яагаад зараа шиг өргөст байдаг вэ?
- Тэр яагаад зуны даашинз өмссөн юм бэ?
-Тийм ээ, бусад мод шиг навчаа урсгадаггүй, харин үргэлж ногоон өнгөтэй байдаг.
Би танд зул сарын гацуур модны зургийг үзүүлж байна.
- Хүүхдүүд ээ, зул сарын гацуур модыг хараад энэ юу болохыг надад хэлээч?
- Тийм ээ, тэр үзэсгэлэнтэй, ногоон, нарийхан, сэвсгэр.
-Өмнө нь гацуур модыг яг ойд чимэглэдэг байсан бол одоо гэртээ авчирсан.
- Зул сарын гацуур модыг огтлохгүй, харин гацуур модоор баяраа тэмдэглэхийн тулд бид юу хийж чадах гэж та бодож байна вэ?
- Тийм ээ, залуусаа, та хиймэл гацуур модыг чимэглэж болно, эсвэл байшингийнхаа хашаанд гацуур мод тарьж, баяраар чимэглээрэй.
Хөдөлгөөний элементүүдтэй хүүхдүүдтэй биеийн тамирын хичээл хийдэг.
Манай зул сарын гацуур мод том (гар дугуй хөдөлгөөн,
Манай мод өндөр (хөлийнхөө хуруун дээр зогс,
Ээжээс өндөр, ааваас өндөр (Сууж, хөлийн үзүүр дээр зогсох,
Таазанд хүрдэг (сунгах).
Хөгжилтэй бүжиглэцгээе. Өө, өө, өө!
Дуу дуулъя. Ла-ла-ла!
Тиймээс зул сарын гацуур мод бидэн дээр дахин ирэхийг хүсч байна

Хүүхдүүд ээ, хуруугаа илүү сайн ажиллуулахын тулд ажилдаа орохын өмнө "Зул сарын гацуур модны чимэглэл" хурууны дасгал хийцгээе.
Манай зул сарын гацуур мод руу Санта Клаус (хүүхдүүд хуруугаа нугалж, Санта Клаусын бэлгийг жагсааж байна)
Үнэт эдлэл авчирсан:
Кристал бөмбөлгүүд
Мөнгө гялалзсан,
Ил тод хайрга
Одууд гэрэлтдэг.

Тэр надад сэвсгэр цас өгсөн (гар дээрх бүх хуруунууд нэгэн зэрэг задарсан)
Би зул сарын гацуур модыг хурдан чимэглэв. (мөн гараа баруун - зүүн тийш эргүүлээрэй,
"чимэглэсэн гацуур" харуулж байна.)
Зул сарын гацуур модны зурагтай цаасан дээр ажиллаж эхэлцгээе. Зул сарын гацуур модыг янз бүрийн хөвөн даавуугаар чимэглэх хэрэгтэй гэдгийг багш хүүхдүүдэд сануулдаг. Соронзон самбар дээр хөвөн арчдасаар зурах үзүүлбэр. Хэрвээ хүүхдүүд саваа солиход хэцүү байвал тус тусад нь тусламж үзүүлж, будгийн өнгийг засаарай.
- Сайн байна уу залуусаа! Өнөөдөр бид юу хийсэн бэ (хүүхдийн хариулт); Бид зул сарын гацуур модыг ямар цэцгээр чимэглэсэн бэ (хүүхдийн хариулт); Ямар мод болсон бэ (Хүүхдийн хариулт); Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Зорилго: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглан уран сайхны болон бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. Зорилго: - Хөвөн арчдасаар зурах уламжлалт бус арга техникийг сургах; - Хөвөн арчдас бүхий зураг ашиглан зургийг чимэглэх чадварыг бэхжүүлэх; - Зурах сонирхлыг хадгалах; - Өнгө засах (улаан, шар, цэнхэр). Материал: зул сарын гацуур модны зурагтай зураг, зул сарын гацуур модны зурагтай цомгийн хуудас, хөвөн арчдас, гурван өнгийн гуаш (улаан, шар, цэнхэр, салфетка.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
“Хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд уламжлалт бус зургийн арга техник ашиглан зургийн хичээлийн хураангуй. "Зул сарын гацуур модны чимэглэл" (хөвөн арчдастай зурах)"

Уламжлалт бус зургийн техник ашиглан хөгжлийн бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан зургийн хичээлийн хураангуй.

"Зул сарын гацуур модны чимэглэл"
(хөвөн арчдасаар зурах)

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн урлагийн болон бүтээлч чадварыг уламжлалт бус зургийн аргыг ашиглан хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
- Уламжлалт бус будгийн техникийг хөвөн арчдасаар сургах;
- Хөвөн арчдас бүхий зураг ашиглан зургийг чимэглэх чадварыг бэхжүүлэх;
- Зурах сонирхлыг хадгалах;
- Өнгө засах (улаан, шар, цэнхэр).
Материал:Зул сарын гацуур модны зурагтай зураг, гацуур модны зурагтай цомгийн хуудас, хөвөн арчдас, гурван өнгийн гуаш (улаан, шар, цэнхэр, салфетка.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд ээ, удахгүй бид шинэ жилийн баяр болно. Манай амралтанд зочид ирнэ. Тэгээд хэн ирэхийг та таах хэрэгтэй. Оньсого сонсоорой!
Та намайг үргэлж ойд олох болно,
Та зугаалж, уулзах болно:
Би зараа шиг өргөст зогсож,
Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.
- Мэдээжийн хэрэг, залуус аа, бидэн дээр гол зочин ирэх болно - зул сарын гацуур мод.
- Зул сарын гацуур мод яагаад зараа шиг өргөст байдаг вэ?
- Тэр яагаад зуны даашинз өмссөн юм бэ?
-Тийм ээ, бусад мод шиг навчаа урсгадаггүй, гэхдээ үргэлж ногоон байдаг.
Би танд зул сарын гацуур модны зургийг үзүүлж байна.
- Хүүхдүүд ээ, зул сарын гацуур модыг хараад энэ юу болохыг надад хэлээч?
- Тийм ээ, тэр үзэсгэлэнтэй, ногоон, нарийхан, сэвсгэр.
-Өмнө нь гацуур модыг яг ойд чимэглэдэг байсан бол одоо гэртээ авчирсан.
- Зул сарын гацуур модыг огтлохгүй, харин гацуур модоор баяраа тэмдэглэхийн тулд бид юу хийж чадах вэ гэж та бодож байна уу?
- Тийм ээ, залуусаа, та хиймэл гацуур модыг чимэглэж болно, эсвэл байшингийнхаа хашаанд гацуур мод тарьж, баяраар чимэглээрэй.
Хөдөлгөөний элементүүдтэй хүүхдүүдтэй биеийн тамирын хичээл хийдэг.
Манай зул сарын гацуур мод том (гараараа дугуй хөдөлгөөн,
Манай мод өндөр (хөлийнхөө хуруун дээр зогс,
Ээжээс өндөр, ааваас өндөр (Сууж, хөлийн үзүүр дээр зогсох,
Таазанд хүрдэг (сунгах).
Хөгжилтэй бүжиглэцгээе. Өө, өө, өө!
Дуу дуулъя. Ла-ла-ла!
Тиймээс зул сарын гацуур мод бидэн дээр дахин ирэхийг хүсч байна

Хүүхдүүд ээ, хуруугаа илүү сайн ажиллуулахын тулд ажилдаа орохын өмнө "Зул сарын гацуур модны чимэглэл" хурууны дасгал хийцгээе.
Манай зул сарын гацуур мод руу Санта Клаус (хүүхдүүд хуруугаа нугалж, Санта Клаусын бэлгийг жагсааж байна)
Үнэт эдлэл авчирсан:
Кристал бөмбөлгүүд
Мөнгө гялалзсан,
Ил тод хайрга
Одууд гэрэлтдэг.

Тэр надад сэвсгэр цас өгсөн (гар дээрх бүх хуруунууд нэгэн зэрэг задарсан)
Би зул сарын гацуур модыг хурдан чимэглэв. (мөн гараа баруун - зүүн тийш эргүүлээрэй,
"чимэглэсэн гацуур" харуулж байна.)
Зул сарын гацуур модны зурагтай цаасан дээр ажиллаж эхэлцгээе. Зул сарын гацуур модыг чимэглэхийн тулд янз бүрийн хөвөн арчдас ашиглах хэрэгтэй гэдгийг багш хүүхдүүдэд сануулдаг. Соронзон самбар дээр хөвөн даавуугаар зурах үзүүлбэр. Хэрвээ хүүхдүүд саваа солиход хэцүү байвал тус тусад нь тусламж үзүүлж, будгийн өнгийг засаарай.
- Сайн байна уу залуусаа! Өнөөдөр бид юу хийсэн бэ (хүүхдийн хариулт); Бид зул сарын гацуур модыг ямар цэцгээр чимэглэсэн бэ (хүүхдийн хариулт); Ямар мод болсон бэ (Хүүхдийн хариулт); Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? (Хүүхдийн хариулт).

Зорилтот: том орон зайд чиг баримжаа хөгжүүлэх. Нарийн моторт ур чадвар, зохицуулалт, гар ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын зорилтууд.

Том орон зайд чиг баримжаа олгох чадварыг бий болгох:

Мөрийг үргэлжлүүлэх;

Талуудын тодорхойлолт: зүүн, баруун;

Лабиринтын спираль дагуу чиг баримжаа олгох;

Саад бэрхшээлийг даван туулах сансар огторгуйн дэвшил.

Хөгжлийн даалгавар.

Харааны орон зайн ойлголтыг хөгжүүлэх:

Байршлын үнэлгээ;

Замын тэмдэглэгээг ашиглан замыг хянах.

Ойлголтын объектив байдлыг хөгжүүлэх:

Байгалийн объектуудын талаархи ойлголт; (боргоцой, хүрэн, элс, үр, хясаа)

Силуэт зургууд.

Мэдрэхүйн стандартын талаархи санаа бодлыг сайжруулах:

Үндсэн өнгийг засах

Геометрийн дүрсийг таних, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх

Харааны функцийг идэвхжүүлэх:

Oculomotor, өнгө ялгах.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна орон зайн харилцаа, чиглэл (шулуун, зүүн, баруун) илэрхийлсэн үг-нэр томьёо, объектын өнгө, хэлбэрийн яг нэр зэргээс үүдэлтэй.

Боловсролын даалгавар.

Төрөлх байгалиа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Даалгавраа зөв гүйцэтгэх хүслийг төлөвшүүлэх.

Асуултанд зөв, тодорхой хариул

Амьтны бие махбодийн бие даасан хэсгүүдийн бүтэц, тэдгээрийн онцлог шинж чанаруудын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх

Хүүхдүүдийн зэрлэг амьтдын талаархи ойлголтыг бэхжүүлэх

Тоног төхөөрөмж:

Диаграмм бүхий босоо хивсний хэвлэгч:

Диаграмм нь Velcro соронзон хальсны тусламжтайгаар шувуу, амьтан, шавьжны байшинд хүрэх замыг харуулав (зураг: усны булга, хөндий, үүр, шоргоолжны үүр);

Маршрутын дагуу "заагч" байдаг: мод, амьтдын дүрс.

"Замын зураг" - 4 ширхэг.

Хиймэл гацуур мод, 5 боргоцой, алим, мөөг, цэцэг.

Спираль хавтгай лабиринт "Шоргоолжийг шоргоолжны үүр рүү чиглүүлэх", элстэй уут 5 ширхэг.

Тоглоом: зараа, хэрэм, шар шувуу

- Пластилинаар хийсэн зараа - хүүхэд бүрт 5 ширхэг, үр.

Аяга (овойлт) - 9 ширхэг.

Sandbox, геометрийн хэлбэрүүд.

Байгалийн материал: туулайн бөөр, боргоцой, хясаа, царсны боргоцой.

Зөөврийн компьютер, "Шоргоолжнд туслаарай" танилцуулга

Хичээлийн явц:

Дефектологич: Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн:

Уулзахдаа: "Өглөөний мэнд!"

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бидэнд хичнээн зочин байгааг хараарай! Тэдэнд сайн уу гэж хэлээрэй.

Үүл ойн ард нуугдаж байна,

Нар тэнгэрээс харагдана

Бас маш цэвэрхэн

Шар, гэрэлтсэн.

Дефектологич: Хүүхдүүд ээ, нар ямар өнгөтэй вэ? Тэгээд тэнгэр? (Цэнхэр.)

Нарны нүд ямар хөгжилтэй болохыг хараарай! Энэ нь юу хийдэг вэ? (Инээв.) Бие биедээ болон нар руу инээмсэглэе!

Одоо энэ сайхан нартай өдөр алхцгаая. Санни юугаар аялж болохыг харахыг хүсч байна. (Хүүхдийн жагсаалт.)

Дефектологич: За, галт тэргээр ой руу явцгаая. Хурдлаарай, чиргүүл рүү ор, явцгаая.

Машинууд, машинууд төмөр зам дагуу шуугиж байна -

Тэд хэсэг залуусыг ногоон ой руу дагуулан явж байна.

Дефектологич: Ингээд бид ойд ирлээ. Чиргүүлээс гар!

Хүүхдүүд ээ, харцгаа, ямар сайхан цэлмэг, ямар өнгөлөг намрын ой вэ. Өө, чимээгүй бай, би хэн нэгний уйлахыг сонсож байна. ("Браггарт шоргоолж" хүүхэлдэйн киноны хэсэг дэлгэцэн дээр гарч ирнэ.)

Дефектологич: Шоргоолж ямар харамсалтай вэ, бид түүнд туслах уу?

Замдаа бид олонтой уулзах болно сонирхолтой даалгавар, бид шоргоолжийг гэртээ харихын тулд үүнийг зөв хийхийг хичээх болно. Бид төөрөлдөхгүйн тулд шоргоолжны үүр хүртэлх замыг харуулсан газрын зургийг харцгаая.

Аялалын эхэнд та юу харж байна вэ? (Зул сарын гацуур мод.)

Даалгавар: Шоргоолжны үүр рүү хөтлөх замыг сонго. Бидэнд зөв чигийг зааж өгөх амьтдыг санаж, төөрөхгүй байх "замын хуудас"-ыг сонгон авч яваарай.

Шоргоолжны үүр рүү хүрэх зам гацуур модноос эхэлдэг гэдгийг багш тодруулав. Хүүхдүүд зул сарын гацуур модыг хаана байрлуулахыг тодорхойлдог.

Нэг өдөр хүүхдүүд ой руу явав.

Бид бүхэл бүтэн цэвэрлэгээг тойрон алхсан -

Тэд хуучин гацуур мод руу ойртлоо.

Дефектологич: Залуус аа, гацуур мод юу болсон бэ? Зул сарын гацуур мод ямар нэгэн зүйлийг хольсон байна (мөөг, алим, агч навч, боргоцой нь зул сарын гацуур модны доор байрладаг)

"Төөрөгдөл" тоглоом.

Сайн байна, боргоцой мод дээр ургах ёстой, тиймээс тэд модны доор байна. Тэднийг гартаа ав:

Зараа хамраараа нарсны боргоцойг үнэрлэж,

Нэг асуултаас болж шаналж байна.

Яагаад ширүүн цохилтонд орсон бэ?

Хурдан хулганатай байж чадахгүй байна уу?

Тэр тэнд цонх хийх ёстой

Тэгээд муур руу инээв.

Юу вэ, хулгана идэх гэж байна

Тэр овойлт дээр хамраа хатгав.

Дефектологич: боргоцойг сагсанд хийж, ойн амьтдыг эмчилье.

Одоо газрын зургийг шалгая, бид хаашаа явах ёстой вэ? Яг тийм, хэрэм рүү. Бид хаашаа явах ёстой вэ - зүүн, баруун эсвэл шулуун. Энэ нь зөв - шулуун.

(Хэрэм рүү яв).

Нэг хүн ой дундуур алхаж байв -

Алдах, алгадах, алгадах, алгадах.

Бяцхан хүн - Лесовичек

Алдах, алгадах, алгадах, алгадах.

Дефектологич: Энд хэрэм байна, зөвхөн тэр бас гунигтай байна. Хэрэм, юу болсон бэ?

Хэрэм: Хэрэм эгч бид хоёр ээжийнхээ шүрээр гоёсон. Тэгээд тэр маш их хөгжилтэй байсан тул тэр тэднийг ороож, урж хаяв. Ээж маш их бухимдах болно.

Дефектологич: Хэрэм ээ, та ээжийнхээ бөмбөлгүүдийг засахад тань туслахыг хүсч байна уу?

Тоглоом "Мөрөө үргэлжлүүл"-аас байгалийн материалцаасан дээр. (Хүүхэд бүр янз бүрийн нарийн төвөгтэй цувралын хувилбартай байдаг).

Сайн байна залуусаа. Та бол жинхэнэ туслагч юм. Хэрэм, бид танд зориулсан амттан байна. Бөмбөгийг барь. Бид цаашаа явах цаг болсон. Газрын зургийг шалгацгаая - шар шувууг харцгаая. Хаашаа явах вэ - зүүн, баруун эсвэл шулуун уу? Зөв. Шар шувуу модон дээр өндөр сууж байна. Намрын навчис болж түүн рүү нисцгээе.

Бид намрын навчис

Бид мөчир дээр суув.

Салхи үлээж, бид нисэв

Бид нисч байсан, бид нисч байсан

Тэгээд бид шар шувуу руу нисэв.

(Хүүхдүүд хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд ойртож байна)

Дефектологич: Манай шар шувуу бол математикч. Тэр хамт тоглох дуртай геометрийн хэлбэрүүд. Тэр бас тэднийг өөр өөр объект болгон хувиргах дуртай. Шар шувуу - том толгойтой шар шувуу таныг дүрстэй тоглохыг урьж байна.

Жулиа, чи ямар дүрстэй вэ (улаан тойрог).

Та үүнийг ямар объект болгосон бэ? (Би улаан тойргийг нар болгон хувиргасан).

Ваня, чиний дүр ямар вэ? (Шар тэгш өнцөгт)

Та шар тэгш өнцөгтийг ямар объект болгосон бэ? (Би шар тэгш өнцөгтийг автобус болгов)

Та нар ямар мундаг залуус вэ! Сонирхолтой тоглоом тоглосон Шар шувууд маш их баярлалаа гэж хэлье.

Бид ойн нугад ирлээ,
Бидний хөлийг дээш өргө
Бут, довоор дамжин,
Салбар, хожуулаар дамжин.

Дефектологич: Сайн уу, зараа! Залуус аа, тэр ямархуу хүн бэ, нуруу нь юу вэ? Түүнд яагаад зүү хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт).

Аав бол зараа, ээж бол зараа, зарааны хүүхдүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (зараа)

Тийм шүү, зараа! Манай зараа ямар нэг зүйл дутуу байна уу? (зүү) Зараа нуруун дээрээ зүү тавихад тусалцгаая. (Хүүхдийн сонголт наранцэцгийн үр, шүдэнз, үр).

Өө, тийм ээ, бид сайн байна! Мөн бид зараа амттан авч, боргоцойгоо барьж, явах цаг боллоо. Бид одоо хаашаа явах ёстой вэ? (Шоргоолжны үүр рүү.)

Шоргоолжны үүр аль хэдийн харагдаж байна.

Зам дагуу том хөл алхав

Бяцхан хөл зам дагуу гүйв.

За, энд хамгийн сүүлийн шалгалт байна - та төөрдөг байшингаар шоргоолжнд туслах хэрэгтэй. Бидний элсэрхэг гарыг ав. Бид цэнхэр цэгээс эхэлж шоргоолжны үүр рүү хөтөлдөг. Сайн байна.

("Браггарт шоргоолж" хүүхэлдэйн киноны хэсэг дэлгэцэн дээр гарч ирнэ).

Дефектологич: - Сайн байна, чи шоргоолжны үүр рүү ороход тусалсан. Бид цэцэрлэгтээ буцах цаг болжээ. Эргэн тойрон эргэлдэж, шидэт үгсийг хэлцгээе:

Бид бол AU шидтэнүүд

Бид цэцэрлэгт оров.

Энд бид цэцэрлэгт дахин ирлээ. Залуус аа, надад хэлээч, бид ойд хэнтэй уулзаж, хэнд тусалсан бэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Одоо та харандаа аваад намрын ойд харсан зүйлээ зурж болно.