Арга зүйн гахайн банк. Любохон сургууль

4-р анги. Сэдэв: "Дэлхий ба хүн төрөлхтөн" хэсгийн ерөнхий хичээл
багш хамгийн дээд ангилалМатюшкина Галина Станиславовна

Зорилго: одон орон судлаач, газарзүйч, түүхч, экологийн нүдээр хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи оюутнуудын санаа бодлыг янз бүрийн өнцгөөс системчилж, нэгтгэх; хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, нэмэлт уран зохиолтой ажиллах, үндэслэл, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх; байгаль, түүний баялагт халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

1.Org. мөч.

Слайд 1.

Ажилдаа яараарай, ажилдаа яараарай!
Өнөөдөр бид дүрд тоглох тоглоом хүлээж байна.
Мөн дүрүүд нь аль хэдийн хуваарилагдсан.
Тэдэнтэй уулз, тэд энд байна.

Хүүхдүүд одон орон судлаач, түүхч, газарзүйч, экологич гэсэн 4 бүлэгт хуваагддаг
- Энэ нь бидний өмнө зогсож байна чухал асуулт. Бүлэг бүр өөрсдийнхөө өнцгөөс эргэн тойрон дахь ертөнц юу болохыг хэлэх ёстой. Гэхдээ эхлээд дулаарах хэрэгтэй.

2. “Дэлхий ба хүн төрөлхтөн” тест

Бид "Дэлхий ба хүн төрөлхтөн" хэсгийг судалж дууслаа.

Слайд 2.

Би танд шалгалт өгөхийг санал болгож байна.
Баг бүрт (оюутан бүр) даалгавар бүхий карт, зөв ​​хариултыг бичих хоосон карт (бүлэг тус бүрт нэг, тэд ярилцаж, хариултаа бичнэ) өгдөг.
Тестийн даалгавруудыг хавсаргав (97 Kb).
Слайд шалгах.

Сайн байна!
- Хичээлийн явцад дараах нэр томъёо бидэнд хэрэг болно.

Слайд 3.

3. Үгсийн сангийн диктант. Багш асуулт асуудаг. Хариулт бүрийн дараа слайдыг шалгана уу (хариултууд хулганы товчийг дарснаар нэг нэгээр гарч ирнэ).

Тэнгэрийн биетүүдийг судалдаг шинжлэх ухаан. (одон орон судлал)
- Өнгөрсөн үеийг судалдаг шинжлэх ухаан. (Өгүүллэг)
- Баримт бичгийн хадгалалт. (Архив)
- Одон орон судалдаг мэргэжилтэн. (одон орон судлаач)
- Эртний объект, байгууламжийг судалснаар өнгөрсөн үеийг судалдаг шинжлэх ухаан. (Археологи)
- Жилээс жилд үйл явдлуудыг бүртгэж байна (Шастир).
- Гайхамшигтай олдворуудыг газар ухдаг эрдэмтэн (Археологич)
- Эртний барилгууд, эртний гар бичмэл, хуучин зоос... - энэ бүхэн... (Түүхэн эх сурвалж)

Сайн байна! Энэ бүх мэдлэг нь дараагийн ажилд тань хэрэг болно.

Физик. нэг минут.

4. Үндсэн үе шат.Кроссворд.

"Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц юу вэ?" Гэсэн чухал асуултанд хариулах цаг болжээ. Слайд 4 (зөвхөн гарчиг). Бүлэг бүр өөр өөрийн байр сууринаас хариулах болно. Үүнийг хийхийн тулд та кроссворд тааврыг шийдэж, олох болно түлхүүр үг.
Бүлэг тус бүрт зориулсан кроссвордууд багтсан болно: экологичид - 29.5 Kb; одон орон судлаачид - 103.5 KB; газарзүйчид - 102 Kb; түүхчид - 109.5 Kb.
Түлхүүр үгс олдсон. Слайд дээрээс шалгана уу (Орчлон ертөнц, ГАРАГ, ӨНГӨРСӨН, ОДОО гэсэн үгс гарч ирнэ).
- Одоо та хариултаа баталж, хамгаалах ёстой.

5. Практик ажил.

Одон орон судлаачиднарны аймгийн загварыг угсарна (цаасан хуудас, гаригуудын зураг, нар, цавуу).
- Гаригуудыг олж, тэдний газрыг олж, нэрсийг нь зур.

Газарзүйчидхагас бөмбөрцгийн газрын зураг (зурсан хагас бөмбөрцөг бүхий цаас, тивийн тойм, цавуу) цуглуул.
- Эх тив, далайг олж, шошго.

ТүүхчидСанал болгож буй зүйлсээс эртний эдлэлүүдийг сонгодог.

Байгаль хамгаалагчиддэлхийн газрын зурагтай ажиллах (дэлхийн газрын зураг, Дэлхийн өвийн дурсгалт газруудын нэр бүхий карт, соронзон хальс).
- Эдгээр Дэлхийн өвийн газруудын байршлыг олох.

(Бүлгүүд нэгэн зэрэг ажилладаг)
Шалгалт.
Бүлэг бүр ажлаа танилцуулж, хамгаална (асуултанд хариулна).

Одон орон судлаачдад зориулсан асуултууд:
- Нарны аймагт юу багтдаг вэ? (Нар ба гаригууд)
- Тэдний нийтлэг нэр юу вэ? (Тэнгэрийн биетүүд)

Газарзүйчдэд зориулсан асуултууд:
- Газрын зураг юуг дүрсэлсэн бэ (тив, далай, дэлхийн гадаргуу). Тэднийг нэрлээд харуул.

Түүхчдэд зориулсан асуултууд:
- Та яагаад эдгээр зүйлсийг сонгосон бэ?
-Түүхчдийн үзэж байгаагаар эдгээр объектуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Байгаль орчны мэргэжилтнүүдэд зориулсан асуултууд:
-Дэлхийн өв гэж юу вэ?
- Дэлхийн өвд юу багтдаг вэ (Байгалийн болон соёлын)
-Дэлхийн өвд бүртгэгдсэн газруудыг нэрлэ.

Гарчиг бүрийн дараа слайд шоу байдаг.

Слайд 5 - Гранд хавцал

Слайд 6 - Игуазу хүрхрээ

Слайд 7 - Виктория хүрхрээ

Слайд 8 - Москвагийн Кремль

Слайд 9 - Байгаль нуур

Тэгэхээр эдгээр бүх сонирхол татахуйц газрууд юугаараа нийтлэг байдаг вэ?
- Энэ бүхний талаар бид ямар бодолтой байх ёстой вэ?
- Залуус аа, манай тосгонд бас хамгаалж, хамгаалах шаардлагатай үзэсгэлэнт газрууд байдаг гэж та бодож байна уу?
- Үүнээс гадна бид юуг хамгаалах ёстой вэ? (Хүнсний ногоо ба амьтны аймаг)

6. Дүгнэлт.

Дүгнэлт хийцгээе: бидний эргэн тойрон дахь ертөнц юу вэ?

Слайд 4.

Хүний гэр гэж юу вэ? (Дэлхий гараг)
- Хүн бүр юуг ойлгох нь чухал вэ?

7. Тусгал.

8. Гэрийн даалгавар.

"Би бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг хэрхэн хармаар байна" гэсэн сэдвээр эссэ бичээрэй.

"Дэлхий ба хүн төрөлхтөн" хэсгийн 4-р ангийн тестийн ажил

1.Манай орны хамгийн гүн нь аль нуур вэ?

a) Каспийн тэнгис

б) Байгаль

в) Селигер

2.Өнгөрсөн үеийн шинжлэх ухааныг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хариултаа бичнэ үү:

____________________________

3. 17-р зуунд хамаарах он жилүүдийн доогуур зур.

1700 1580 1600 1612

4. Одон орон судлал гэж юу вэ? Хариултыг сонгоно уу:

а) орчлон ертөнцийн шинжлэх ухаан

б) хүний ​​бүтцийн шинжлэх ухаан

в) ургамлын шинжлэх ухаан

5. Сүүл хэлбэртэй судалтай гэрэлт толбо болох тэнгэрийн биеийн нэрийг заана уу?

a) сүүлт од б) солир в) гариг

6. Асар их хэмжээний чулуу, блокоос бүрдсэн цагираг аль гаригт байдгийг хэлж өгөөч?

a) дэлхийн ойролцоо б) Санчир гаригийн ойролцоо в) Ангараг гаригийн ойролцоо

7. Тэнгэрт хамгийн тод нь аль од вэ?

A) Хойд од

б) Альдебаран

в) Сириус

8.Ямар од нь хойд зүг рүү чиглэж байгааг заана уу?

a) туйл

б) Сириус

в) Альдебаран

9. Анхны бөмбөрцөг үүссэн улсыг тодорхойл. Зөв хариултын доогуур зур.

Эртний Грек, Герман, Хятад, Франц

10. Өнгөц зураг дэлхийн гадаргууУламжлалт тэмдэг бүхий онгоцыг ..... гэж нэрлэдэг. Хариултыг бичнэ үү: ____________________

11. Газарзүй гэж юу вэ? Хариултаа зааж өгнө үү:

а) орчлон ертөнцийн шинжлэх ухаан

б) дэлхийн шинжлэх ухаан

в) хүний ​​шинжлэх ухаан

12. Зөв хариултын доогуур зур. Аль захирагч Христийн мэндэлснээс хойш жилүүдийг тоолдог байсан бэ?

Аймшигт Иван Дмитрий Донской

Петр I Юрий Долгорукий

13. Үе практик ажилоюутнууд тараасан түүхэн эх сурвалжууддэд бүлгүүдэд. Тэдний ажлыг шалгаарай. Хэн алдаа гаргасан бэ?

Маша: материалын эх үүсвэр - багаж хэрэгсэл, бүтэц, чимэглэл, гэр ахуйн эд зүйлс.

Артем: аман түүхэн эх сурвалж - үлгэр, домог, зүйр цэцэн үг, ном.

Миша: бичмэл түүхийн эх сурвалжууд - эртний гар бичмэлүүд, худалдааны захиалга, захидал, шастир.

14. Тор Хейердалын аялсан далайн нэрийг бич _________________________________

15. Тоглолт. Дэлхийн өвд бүртгэгдсэн ямар дурсгалт газрууд манай улсад, аль нь гадаадад байдаг вэ? Сумнуудаар холбоно уу

A) манай улсад 1) Таж Махал

B) гадаадад 4) Абу Симбел

16. Алга болсон үгийг нөхөж бич.

1) Дэлхийн хамгийн ховор амьтдын нэг болох "Хулсан баавгай" хэмээх олон улсын байгууллагын бэлгэ тэмдэг _________________________________

2._____________________Олон улсын улаан номыг бэлтгэн хэвлүүлсэн.

3. ________________-аас орчуулав Англи хэл"Ногоон ертөнц" гэсэн утгатай

Лавлах үгс: Greenpeace,WWF, IUCN

Хичээлийн төрөл:хосолсон

Зорилтот

Шинжлэх ухааны үндэслэлтэй мэдлэг, хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнийн ойлголтын нэгдмэл байдалд үндэслэн ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох, түүний доторх хүний ​​​​ байр суурийг ухамсарлах хувийн туршлагахүмүүс ба байгальтай харилцах;

Оюутны үйл ажиллагааны онцлог

Ойлгож байна сурах даалгавархичээл, үүнийг дуусгахыг хичээх; томъёолохсудалсан материалаас гаргасан дүгнэлт, хариулахэцсийн асуултууд болон үнэлэххичээл дэх ололт амжилт.

Системчлэх, нэгтгэн дүгнэходон орон судлаач, газарзүйч, түүхч, экологийн нүдээр - өөр өөр өнцгөөс эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи оюутнуудын санаа.

Хөгжүүлэхтанин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, түүнтэй ажиллах чадвар нэмэлт уран зохиол, шалтгаан.

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв

Мэдэх:судалж буй сэдвүүдийн талаархи үндсэн ойлголтууд.

Боломжтой байх:

сурах бичиг болон нэмэлт эх сурвалжаас тодорхой сэдвийн талаархи мэдээллийг бие даан олж, мессеж, өгүүллэг хэлбэрээр танилцуулах

Мета субьект (Зохицуулалтын. Танин мэдэхүйн. Харилцаа холбоо)

P. Гүйцэтгэхийн тулд шаардлагатай мэдээллийг хайж олох боловсролын даалгаварянз бүрийн эх сурвалжийг ашиглан.

R. Үйлдлийн зөв эсэхийг бие даан үнэлж, гүйцэтгэлд шаардлагатай зохицуулалтыг хэрэгжүүлэх явцад болон үйл ажиллагааны төгсгөлд хийх.

K. Томъёо өөрийн үзэл бодолболон байр суурь; Өөрийнхөө байр суурийг маргаж, хөгжүүлэхдээ хамтран ажиллах түншүүдийн байр суурьтай уялдуулах ерөнхий шийдэлВ хамтарсан үйл ажиллагаа.

Аман яриа өрнүүлэх, ярилцагчийг сонсож, сонсох.

Хувийн үр дүн

Амжилтанд хүрэх шалтгааныг ойлгоход анхаарлаа төвлөрүүл боловсролын үйл ажиллагааҮүнд өөрөө дүн шинжилгээ хийх, үр дүнг өөрөө хянах, үр дүн нь тодорхой ажлын шаардлагад нийцэж байгаа эсэхэд дүн шинжилгээ хийх, багш, нөхдүүд, эцэг эх, бусад хүмүүсийн үнэлгээг ойлгох.

ӨӨРИЙГӨӨ ШАЛГАЦГААЯмөн бидний үнэлгээ ололт амжилт

“ДЭЛХИЙ БА ХҮН ТӨРӨЛХӨН” БҮЛЭГ

1. Газарзүйч хүний ​​үзэл бодлоос дэлхийн тухай өгүүллэгт та ямар ойлголтыг ашигладаг вэ?

A) Архив, шастир, он дараалал, МЭ, зуун, мянган жил

B) Байгаль орчин, хүнсний сүлжээ, хэрэглэгчийн организм, үйлдвэрлэгч организм, устгагч организм, бодисын эргэлт

C) Бөмбөрцөг, газрын зураг, тив, далай, улс, хүмүүс

D) Нарны аймаг, од, од, гариг, селестиел биетүүд, Орчлон ертөнц

2. Оддыг ажиглахад тэнгэрийн хойд ба өмнөд хэсгийг ялгахад аль одны орд хамгийн сайн тусалдаг вэ?

A)Үхрийн орд IN)Орион

B)Том нохой G) Том баавгай

3. Аль газрын зурагт тивүүдийн тоймыг илүү нарийвчлалтай харуулсан бэ?

1.Дэлхийн физик газрын зураг дээр

2. Бөмбөрцгийн хагас бөмбөрцгийн газрын зураг дээр

3.Дэлхийн улс төрийн газрын зураг дээр

4. Газрын зураг дээр одтой тэнгэр

4. Аль зурагт түүхэн эх сурвалжийн жишээг харуулсан бэ?

5. Ямар тохиолдолд он, зуун хоёрыг буруу холбосон бэ?

A) 1147 - XII зуун

B) 1703 - XVIII зуун

B) 1242 - XV зуун

D) 1380 - XIV зуун

6. “Цаг хугацааны” аль фрагмент дээр алдаа гарсан бэ?

1601-1700 он

1701-1800

1801-1900

XVII зуун

1601-1700 он

1701-1800

1801-1900

XVII зуун

7. Юунд хамаарахгүй байгаль орчны асуудал?

1. Хэрхэн хэмнэх вэ халуун орны ой?

2.Далайг бохирдлоос хэрхэн хамгаалах вэ?

3.Үнийн өсөлтийг хэрхэн зохицуулах вэ?

8. Аль жагсаалтад Дэлхийн өвийн дурсгалт газруудын жишээ орсон бэ?

1.Сириус, Альдебаран, Плеиад

2.Африк, Австрали, Антарктид

3. Москвагийн Кремль ба Улаан талбай, Байгаль нуур, Хятадын цагаан хэрэм.

9.Олон улсын улаан номонд орсон амьтдын жишээг аль зурагт харуулсан бэ?


21.08.2014 4604 0

Зорилго:

1. Одон орон судлаач, газарзүйч, түүхч, экологийн нүдээр эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаарх оюутнуудын санаа бодлыг янз бүрийн өнцгөөс системчилж, нэгтгэх.

2. Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, нэмэлт уран зохиол, үндэслэл, ерөнхий ойлголттой ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ: дэлхийн физик газрын зураг; "Улс" аяллын газрын зураг Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц"; үг бүхий картууд; оддыг дүрсэлсэн зураг.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх.

Өнөөдөр агуу зүйл тохиолдох болно,

Даалгаврууд аль хэдийн бэлтгэгдсэн байна ...

Хамтдаа бос

Бидний явах цаг боллоо

Биднийг хэцүү зам хүлээж байна...

Багш аа.Залуус аа, өнөөдөр ангидаа бид улс орноор аялах гэж байна " Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" Төлөвлөгөөний газрын зургийг хараад, ямар хотууд бидний замд байгааг хэлээрэй.

II. Хамрагдсан материал дээр ажиллаж байна.

Оюутнууд.Манай зам Одон орон, Газарзүйн хот, Түүхийн хот, Экологийн хотоор дамжин өнгөрдөг.

Багш аа.Хот болгонд биднийг сорилтууд хүлээж байна. Эдгээр хотын оршин суугчид бидэнд даалгавар бэлдсэн. Замын эдгээр бэрхшээлийг зөвхөн хамгийн ухаалаг, хамгийн ухаалаг хүн л даван туулж чадна. Мөн бид аялалдаа мэдлэг, ур чадвараа авч явдаг. Тиймээс, эхний шалгалт!

Самбар дээрх картууд:

Багш аа.Даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн. Одоо замдаа гарцгаая. Мөн бидний өмнө хот байнаОдон орон судлал. Энэ хотын оршин суугчид бидэнд зориулж кроссворд бэлдсэн. Та үүнийг шийдэж, тодруулсан үгийг унших ёстой.

Кроссвордод зориулсан асуултууд:

1. Амьдрал байдаг нарны аймгийн гараг. 2. Одон орон судлаачдын ажилдаа ашигладаг төхөөрөмж. 3. Гоо сайхны дарь эхийн нэрээр нэрлэгдсэн гараг. 4. Санчир болон Далай ван хоёрын хооронд орших гариг. 5. Алсын хараагаа шалгах одны орд. 6. Хамгийн том гараг нарны систем. 7. Далайн бурхны нэрийг агуулсан гараг. 8. Нялх гариг.

Багш аа.Энэ үг ямар утгатай вэ?

Оюутнууд.Энэ бол манай Галактикийн нэр юм.

Багш аа.Нарны системийг юу бүрдүүлдэг вэ?

Оюутнууд.Нар ба 9 гариг.

Багш аа.Тэдний нийтлэг нэр юу вэ?

Оюутнууд.Тэнгэрийн биетүүд.

Багш аа.Од эрхэсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутнууд.Энэ бол оддын бүлэг юм.

Багш аа.Эдгээр од, оддыг юу гэж нэрлэдэг вэ?


Оюутнууд.

1. Канис майор, Сириус.

2. Бага Алтан гадас, Алтан гадас од.

3. Урса хошууч.

Багш аа.Зөв. Одоо биднийг өөр хот хүлээж байна - Газарзүй.

Өндөр уулс

Том тэнгисүүд

Өргөн голууд

Тэд тантай уулздаг.

Энэ хотынхон биднийг тогло гэж дууддаг.

Тоглоом "Навигатор ба газарзүйчид"

Тоглоомыг хагас бөмбөрцгийн газрын зураг дээр хосоор нь тоглодог. Навигатор нь маршрутын эхлэлийг сонгож, хагас бөмбөрцгийн газрын зургийг ашиглан маршрутыг тодорхойлж, түүнд захирагч хэрэглэдэг. Газарзүйч нь дэлхийн аль хэсэг, тив, далай дээгүүр нисч байгааг тодорхойлдог.

Багш хоёр сурагчийг самбар дээр дуудаж, тоглоом тоглоно. Үлдсэн оюутнууд нь зорчигчид бөгөөд маршрутыг шалгаж байна.

Тоглоомыг 5-6 удаа тоглодог.

Багш аа.Сайн байна! Газарзүйн хотын оршин суугчид таны хариултанд маш их баяртай байна. Тэд танд сайхан аялал хүсье. Тэгээд бид цаашаа...

Мөн энэ хотын гудамжинд бид эртний зоос, баст гутал, керосин чийдэнтэй тааралддаг. Энэ бол Түүхийн хот. Биднийг шинэ сорилт хүлээж байна.

Мэдэгдэл үнэн байхын тулд цэгийн оронд үг оруулах шаардлагатай.

“Өнгөрсөн үеийг судалдаг шинжлэх ухааныг... (түүх). Баримт бичгийн хадгалалт –… (архив). Малтлагын явцад олдсон эртний эд зүйл, байгууламжийг судлан өнгөрсөн үеийг судалдаг шинжлэх ухаан нь... (археологи). Жилээс жилд бичлэг хийх үйл явдлууд -... (шастир). Газраас гайхалтай олдворуудыг ухаж гаргадаг эрдэмтэн бол... (археологич).

Оюутнууд ажлыг бие даан гүйцэтгэдэг. Дараа нь багш нэг өгүүлбэрийг нэг нэгээр нь уншиж, оюутнууд хариултыг нөхөх үгээр хайдаг. Нөхөн үгэнд орсон үгсийг дээш, доош, баруун, зүүн, бүр өнцгөөр уншдаг боловч огтлолцдоггүй.

Багш самбар дээр бөглөх үгийг нээнэ.


Оюутнууд түлхүүр үг хайж байна.


Оюутнууд багшид зориулж дасгал хийдэг.

Холоос гол урсдаг...

Гол урсдаг... Гол урсдаг...

Гол урсах нь ямар сайхан юм бэ

Өргөн, гүн хоёулаа!

Түүний дээгүүр илүү гайхамшигтай үүлс байдаг,

Салхины шинэ амьсгал,

Түүний дээрх ой нь нарийхан, өндөр,

Мөн эргийн нуга нь илүү ногоон байна!

III. Бүрхэгдсэн материалыг давтах.

Багш аа.Энд бид дараагийн хотод ирлээ - Экологи. Цэвэрхэн гол мөрөн, өтгөн үүл, цэнгэг агаар, ногоон нуга.

Гурван оюутан мессеж бичиж байна. Үлдсэн хэсэг нь багшид ажлаа даатгадаг.

Багш аа.Сайн байна! Бид бүх гол хотуудыг өнгөрөөсөн том улс"Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц."

Тэгэхээр бидний эргэн тойрон дахь ертөнц юу вэ?

Оюутнууд.Хүрээлэн буй ертөнц бол Орчлон ертөнц, манай гараг, өнгөрсөн, одоо, нарны аймгийн селестиел биетүүд, дэлхийн гадаргуу, түүхэн эх сурвалж, Дэлхийн өв, ургамал, амьтан юм.

Багш аа.Одоо бид гэртээ харихын тулд Дэлхий ба Хүн төрөлхтний тестийн асуултуудад хариулах ёстой.

Оюутнуудад карт өгдөг тест"Дэлхий ба хүн төрөлхтөн".

1. Сансар огторгуйн биетүүд, тэдгээрийн бүрдүүлдэг систем, ертөнцийг бүхэлд нь судалдаг шинжлэх ухааныг:

а) экологи; в) газарзүй;

б) одон орон судлал; г) түүх.

2. Дэлхийн гадаргуугийн хавтгай дээрх ердийн дүрсийг:

а) бөмбөрцөг;

3. Экватороор дайран өнгөрөх дулааны бүсийг:

а) туйл;

б) дунд зэрэг;

в) халуун орны.

4. Бид дулааны бүсэд амьдардаг:

а) туйл;

б) дунд зэрэг;

в) халуун орны.

5. Эртний үнэт олдворууд хадгалагдаж байна:

а) архивт;

б) музей;

6. Манай гаригийн "уушиг" -ийг дараахь байдлаар нэрлэдэг.

а) шилмүүст ой;

б) өргөн навчит ой;

в) халуун орны ой.

7. 1837 онд Орост анхны зорчигч тээврийн зам баригдсан. Энэ хэдэн зуун вэ?

a) XIII зуун; в) XVIII зуун;

б) XIX зуун; г) 20-р зуун.

8. "Аварга панда" бэлгэ тэмдэг нь:

a) Greenpeace;

б) Дэлхийн зэрлэг ан амьтдын сан.

9. Түүхэн төвСанкт-Петербург бол:

а) Оросын байгалийн өв;

10. Байгаль нуур нь:

а) Оросын байгалийн өв;

б) соёлын өвОрос.

Тестийн хариулт: 1(b), 2(b), 3(c), 4(b), 5(a, b), 6(c), 7(b), 8(b) , 9(b) ), 10(а).

Багш аа.Одоо та тестүүддээ дараах байдлаар гарын үсэг зурах хэрэгтэй.


Оюутнууд ажлаа хүлээлгэн өгнө.

Багш аа.Бүх зүйл ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай

Энэ нь хичнээн өргөн болохыг хараарай!

Бургас тонгойж буй ээж шиг

Тэгээд бид гэртээ буцаж ирлээ!

IV. Хичээлийн хураангуй. Дүгнэлт.

Багш аа.Бидний хувьд гэр гэж юу вэ?

Оюутнууд.Дэлхий гараг.

Багш аа.Хүн бүр гэр орон, байгальтайгаа хэрхэн харьцах ёстой вэ?

Гэрийн даалгавар.

"Би эргэн тойрныхоо ертөнцийг хэрхэн хармаар байна" гэсэн бяцхан эссэ бичээрэй.

4-р ангийн "Дэлхий ба хүн төрөлхтөн" хэсэгт хүрээлэн буй ертөнцийн ерөнхий хичээлийн арга зүйн боловсруулалт.

Сечко Ольга Михайловна

бага ангийн багш

MKUOSHI "Мыскаменская дотуур байр

Дунд (бүрэн) ерөнхий боловсрол"

Хичээлийн зорилго:

1. Одон орон судлаач, газарзүйч, түүхч, экологийн нүдээр өөр өөр өнцгөөс эргэн тойрныхоо ертөнцийн талаарх оюутнуудын санаа бодлыг системчилж, нэгтгэх.

2.Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, нэмэлт уран зохиолтой ажиллах, үндэслэл гаргах, нэгтгэх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  1. Боловсрол: хичээлийн зорилгод оршдог.
  2. Хөгжүүлэлт: хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, нэмэлт уран зохиолтой ажиллах, үндэслэл, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.
  3. Боловсрол: хүрээлэн буй ертөнцийг хайрлах, ангийнханаа хүндэтгэх, хөршдөө туслах.

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв:

Мэдэх ёстой хэсэгт судлагдсан үндсэн ойлголтууд;

Чадах хамтран ажиллах газарзүйн газрын зурагболон бөмбөрцөг, байгаль орчны асуудлын шалтгааныг тодорхойлох.

Мета субьект:

Харилцааны UUD:

Өөрийн байр сууриа бусдад мэдэгдэх:зурах аман яриан дахь таны бодол;илэрхийлэх өөрийн үзэл бодлыг үзээд үзээрэйзөвтгөх , аргумент өгөх;

Бусдыг сонсох, өөр үзэл бодлыг хүлээн зөвшөөрөх, өөрийн үзэл бодлыг өөрчлөхөд бэлэн байх;

Зохицуулалтын UUD

эргэцүүлэн бодох чадвар: одоо байгаа мэдлэг хангалтгүй байгаа практик асуудлыг ойлгох.

Үнэлгээний ур чадвар: олж авсан үр дүнг даалгавартай харьцуулах; Хичээл дээрх үйл ажиллагаагаа үнэлж, амжилт, бэрхшээлийг тодорхойлох.

Танин мэдэхүйн UUD:

Ерөнхий боловсролын үйл ажиллагаа: асуудлын талаар аман мэдэгдэл хийх чадвар; текстээс шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах

Логик үйлдлүүд: хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах:дүгнэлт гаргах мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэхэд үндэслэсэн; логик гинжин хэлхээг бий болгох чадвар

Хувийн: эерэг өөрийгөө үнэлэх чадварыг бий болгох.

Хичээлийн төрөл: сэдвээр сурсан зүйлээ нэгтгэх, давтах.

Төрөл: бизнесийн тоглоом.

Технологи: нөхцөл байдлын (тоглоом) үндсэн дээр.

Шаардлагатай техникийн тоног төхөөрөмж:компьютер, проектор, интерактив самбар, дэлхийн физик газрын зураг, эртний эдлэл, тоглоом бүрийн тараах материал.

Тоглоомын явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Тоглоомын сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх.

Ажилдаа яараарай, ажилдаа яараарай!

Өнөөдөр бид дүрд тоглох тоглоом хүлээж байна.

Мөн дүрүүд нь аль хэдийн хуваарилагдсан.

Тэдэнтэй уулзаарай, тэд энд байна!

Хүүхдүүд дөрвөн бүлэгт хуваагдана. Бүлгүүд өөр өөр ширээнд сууна.

Бүлэг бүр дараах шинж тэмдгүүдийн аль нэгийг хүлээн авдаг.

Одон орон судлаачид газарзүйчид

БАЙГАЛЬ ОРЧНЫ ТҮҮХЧИД

Өнөөдөр бид нэг чухал асуулттай тулгарч байна. Та бидний эргэн тойрон дахь ертөнц юу болохыг одон орон судлаач, газарзүйч, түүхч, экологич гэх мэт өөрийн нүдээр хэлэх ёстой.

Тоглоомын 1-р шат

"Кроссворд шийд - түлхүүр үгийг ол"

Кроссворд эвлүүлсний дараа бүлэг нь тухайн бүлгийн үзэл бодлоос дэлхий юу болохыг илэрхийлэх түлхүүр үгийг тодорхойлно.

Одон орон судлаачдад зориулсан кроссворд

  1. Од эрхэс.
  2. Одон орон судлаачдын ашигладаг төхөөрөмж.
  3. Гоо сайхны дарь эхийн нэрээр нэрлэгдсэн гариг.
  4. Харааны хурц байдлыг тодорхойлж болох одны тэмдэг.
  5. Нар бол...
  6. Усыг санагдуулам хөхөвтөр өнгөөр ​​гялалзах гараг.
  7. Бяцхан гариг.
  8. Сансарт нисдэг хүний ​​мэргэжлийн америк нэр.
  9. Хамгийн цэнхэр гариг.

Хариултууд: 1. Гутал. 2. Плутон. 3. Далай ван. 4. Телескоп. 5. Од. 6. Сугар. 7. Pleiades. 8. Сансрын нисгэгч. 9. Дэлхий.

Түлхүүр үг: ОРЧИН.

Газарзүйчдэд зориулсан кроссворд

  1. Дэлхийн тэнхлэг дайран өнгөрдөг бөмбөрцгийн хамгийн захын цэг.
  2. Хамгийн жижиг тив.
  3. Дэлхийн гадаргуугийн хавтгай дээрх зураг.
  4. Бидний амьдарч буй дулааны бүс.
  5. Хойд ба өмнөд туйлыг холбосон төсөөллийн шугам.
  6. Бөмбөрцгийг хойд болон өмнөд хагас бөмбөрцөгт хуваасан төсөөллийн шугам.
  7. Газар нутгийн хэмжээгээрээ хамгийн том тив.

Хариултууд: 1. Туйл. 2. Австрали. 3. Газрын зураг. 4. Дунд зэрэг. 5. Меридиан. 6. Экватор. 7. Еврази. Түлхүүр үг: PLANET.

Түүхчдэд зориулсан кроссворд

  1. Орос улсад тэдний цаг үеийн үйл явдлын тухай жилээс жилд хадгалагдаж байсан тэмдэглэлүүд.
  2. Баримт бичгийн хадгалалт.
  3. Түүхийн мэргэжилтэн.
  4. Христийг төрсний дараа болсон үйл явдлууд нь...
  5. Арван зуун.
  6. Жилийн тооллогыг ... гэж нэрлэдэг.
  7. Газар доороос малтсан эртний эд зүйлсийг судлан өнгөрсөн үеийг судалдаг шинжлэх ухаан.

Хариултууд: 1. Шастир. 2. Архив. 3. Түүхч. 4. Бидний эрин үе. 5. Мянган жил. 6. Жилийн тооцоо. 7. Археологи. Түлхүүр үг:Өнгөрсөн.

Байгаль орчны мэргэжилтнүүдэд зориулсан кроссворд

  1. Олон улсын байгаль орчны байгууллага.
  2. Оросын байгалийн өв бол нуур юм.
  3. Байгаль, соёлын гайхамшигт газрууд - Дэлхийн...

4. Үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэнАфрик.

5. Амьд биетүүдийн бие биетэйгээ болон тэдгээрийн амьдарч буй орчинтой харилцах шинжлэх ухаан.

6. Энэ нь хамгийн ихийг агуулдаг ховор төрөл зүйлхамгаалах шаардлагатай ургамал, амьтан.

7. Манай гараг хүн бүрээс хамаардаг.

8. Москва... - Дэлхийн соёлын өв

9. Дэлхийн долоон гайхамшигт багтсан Мавсол хааны бунхан

Хариултууд: 1. Greenpeace. 2. Байгаль нуур. 3. Өв залгамжлал. 4. Сэрэнгэти... 5. Экологи. 6. Улаан ном. 7. Ирээдүй.

8. Кремль. 9. Бунхан.

Түлхүүр үг: REAL.

Тоглоомын 2-р шат

"Практик ажил"

Одон орон судлал

Тэнгэрийн биетүүдийн жишээг өг:

Тэнгэрийн биетүүд - ……………………………………………………………………………………………………………

Бүх гаригуудын нэрийг нарнаас хол зайд нь дарааллаар нь бич.

……………………………………………………………………………………………………………………………..

………………………………………………………………………………………………………………………………

Хамгийн их улаанаар тодруул том гараг, ногоон - хамгийн жижиг, шар - хадны гаригуудын нэг, цэнхэр - хийн гаригуудын нэг.

Асуултанд хариулна уу.

Одтой тэнгэрийг ажиглахад ямар төхөөрөмж ашигладаг вэ? _____________________________________

Дэлхийн тэнхлэг хаана байрладаг вэ? _____________________________________

Бусад гариг ​​дээр өдөр шөнөгүй байдаг уу?

____________________________________________________________

Дэлхийн хаана нь бүтэн жилийн турш өдөр шөнөтэй тэнцдэг вэ? ________________________________________________________________

Манай гаригийн анхны сансрын нисгэгч хэн бэ? Энэ хэзээ болсон бэ?

_____________________________________________________________

ГАЗАРЗҮЙЧИД

Дэлхийн хагас бөмбөрцгийн газрын зургийг ашиглан аль тивүүд оршдогийг бич.

Баруун хагас бөмбөрцөг -…………………………………………………………………………………….

Зүүн хагас бөмбөрцөг -………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………………….

Бүх далай тэнгисийн нэрийг бич.………………………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………

Хоосон зайг бөглөнө үү:

Дэлхийн хагас бөмбөрцгийн газрын зураг дээрх бүх голчид нийлдэг цэг нь ___________ байна.

Дэлхийн загвар - ___________________.

Хуваах нөхцөлт шугам Бөмбөрцөгбөмбөрцгийн хойд ба өмнөд хагаст - _________________________.

Африк, Еврази, Америкийн эргийг угааж буй далай - _______________________________________.

Газрын зураг дээрх хойд-өмнөд чиглэлд тохирох туйлуудыг дайран өнгөрч буй дугуй шугамууд нь ___________________________________ байна.

Дэлхийн гадаргуугийн тодорхой масштабын ердийн дүрс нь _______________________ юм.

Ихэнх том тив - __________________________.

Түүний байрладаг хагас бөмбөрцөг Өмнөд Америк - __________________________.

Газрын зураг дээрх баруун - зүүн чиглэлд тохирсон дугуй шугамууд - ________________________.

Хамгийн хүйтэн тив нь __________________________.

Ихэнх том далайДэлхий - ______________________.

ТҮҮХЧИД

Санал болгож буй зүйлсээс эртний эдлэлүүдийг сонго.

Шавар лонх, цахилгаан чийдэн, зоос, амбаарын түлхүүр, шаахай, утасны хүлээн авагч, электрон цаг.

Шинэ бүтээл хэдэн зуунд гарч ирснийг тодорхойл.

Шинэ бүтээл

Зуун

Анхны сэрүүлэгтэй цагийг (ус) МЭӨ 400 жилийн тэртээ эртний Грекийн гүн ухаантан Платон зохион бүтээжээ.

Хамгийн эртний шилийг МЭӨ 1400-1392 онд хаанчилж байсан Египетийн фараон Тутанхамоны булшнаас олжээ.

Хамгийн анхны хайч Зүүн ЕвропСмоленскийн ойролцоо олдсон бөгөөд МЭ 1000 онд хийгдсэн.

Оёдлын машины анхны загварыг 1496 онд Леонардо да Винчи боловсруулжээ.

Анхны унадаг дугуйг 1801 онд Уралын үйлдвэрүүдийн дархан Артамонов зохион бүтээжээ.

Шатрын тухай анх дурдсан нь 570-аад оноос эхтэй.

Их бууны тухай анх дурдсан нь 1382 онд Москваг Хан Тохтамышаас хамгаалахад ашиглагдаж байсан үе юм.

ЭКОЛОГЧИД

Хоосон зайг бөглөнө үү (бөмбөрцгийн газрын зургийг ашиглан):

1. Эрх чөлөөний хөшөө:

Эх газар - …………………………

2. Кижи, модон сүмүүд:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

3. Виктория хүрхрээ:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

4. Венеци:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

5. Байгаль нуур:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

6. Мемфис - Египетийн эртний нийслэл:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

7. Таж-Махал:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

8. Их хавцал:

Эх газар - …………………………

Байгалийн болон соёлын өв (доор зурсан).

Тоглоомын III үе шат

"Дэлхий ба хүн төрөлхтөн" тест.

Оюутнуудад Дэлхий ба Хүн төрөлхтний тестийн картыг өгдөг.

Одоо та бүгд бие даан ажиллах болно, гэхдээ хүн бүр илүү зөв хариулт авах тусам бүлгийн нийт оноо өндөр байх болно.

"ДЭЛХИЙ БА ХҮН ТӨРӨЛХӨН" ТУРШИЛ

1. Сансар огторгуйн биетүүд, тэдгээрийн бүрдүүлдэг систем, ертөнцийг бүхэлд нь судалдаг шинжлэх ухааныг... гэнэ.

а) экологи

б) одон орон судлал

в) газарзүй

2. Сарны гадаргуу дээр анх хөл тавьсан хүн бол...

A) Юрий Гагарин

B) Нил Армстронг

B) Алексей Леонов

3. Дэлхийн гадаргуугийн хавтгай дээрх ердийн зураг,

Үүнийг ... гэж нэрлэдэг.

A) бөмбөрцөг

B) газарзүйн зураг

B) энгийн

4. Экватороор дайран өнгөрөх дулааны бүсийг... гэнэ.

A) туйл

B) халуун орны

B) дунд зэрэг

5. Эртний үнэт олдворууд хадгалагдаж байна...

A) архивт

B) музейд

B) номын санд

6. “Манай гарагийн уушиг” гэж...

A) шилмүүст ой

B) халуун орны ой

B) навчит ой

7. 1837 онд анхны зорчигч тээврийн замыг барьжээ

Орос. Энэ хэдэн зуун вэ?

A) 19-р зуун

B) 19-р зуун

B) XVII зуун

8. “Аварга панда” бэлгэ тэмдэг нь...

A) Greenpeace

B) Дэлхийн зэрлэг ан амьтдын сан.

9. Санкт-Петербург хотын түүхэн төв нь...

A) Оросын байгалийн өв

B) Оросын соёлын өв.

Одон орон судлаачид түүхчидтэй, газарзүйчид экологчидтой цаас солилцож, цаасыг шалгаж, нийт зөв хариултын тоог тоолдог.

4. Тоглоомыг дүгнэж байна

Хүрээлэн буй ертөнц гэж юу вэ? (Хүрээлэн буй ертөнц бол Орчлон ертөнц, манай гараг, өнгөрсөн, одоо, дэлхийн гадаргуу, Дэлхийн өв, ургамал, амьтан гэх мэт.)

Хүн бүр юуг ойлгох нь чухал вэ? (Таны эргэн тойронд байгаа зүйлийг үнэлж, түүнд анхаарал тавьж чаддаг байх.)

Тоглогч бүрийн ажлыг үнэлдэг.

Ялагч баг тодорлоо.

Шагнал (сертификат).

5. Гэрийн даалгавар

"Би эргэн тойрныхоо ертөнцийг хэрхэн хармаар байна" гэсэн сэдвээр эссэ бичээрэй.