Биологийн ертөнц мэдлэгийг нэгтгэх. Биологийн хичээлийн мета-сэдвийн үр дүн

Хичээлийн хураангуй
"Биологи - амьдралын шинжлэх ухаан" сэдвээр мэдлэгийг нэгтгэх.

Зохиогч: Старовойтова Ольга Александровна.
Материалын тодорхойлолт: Би 5-р ангийн сурагчдад зориулсан "Биологи - амьдралын шинжлэх ухаан" ерөнхий хичээлийн хураангуйг санал болгож байна. Энэ материал нь биологийн багш нарт хэрэг болно. Энэ хичээл нь оюутнуудад туслах болно: ерөнхийдөө биологийн шинжлэх ухаан болох тухай ойлголтыг бий болгох; биологийн мэдлэгийн хамаарлыг харуулах; ерөнхий биологийн утга учир, түүний биологийн мэдлэгийн тогтолцоонд эзлэх байр суурийг нээнэ.
Хичээлийн зорилго:"Биологи - амьдралын ухаан" сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх.

Даалгаварууд:
Оюуны чадварыг хөгжүүлэхэд дэмжлэг үзүүлэх; харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг үргэлжлүүлэх, гол санааг онцолж, жишээ татах. Дэлхий ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох.
гүйцэтгэхэд шаардлагатай мэдээллийг хайж олох боловсролын даалгаварашиглах боловсролын уран зохиол, нэвтэрхий толь, лавлах ном (боломжтой бол цахим, дижитал гэх мэт) нээлттэй байна мэдээллийн орон зай, үүнд интернетийн хяналттай орон зай;
Шинжлэх ухааны ертөнцийг үзэх үзлийг төлөвшүүлэх, байгаль орчин, гоо зүйн боловсролыг хэрэгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.
Тоног төхөөрөмж: амьд ба амьгүй байгалийн объектууд, "Ургамлын эсийн бүтэц" хүснэгт, "Амьтны эсийн бүтэц" хүснэгт, шарагч, туршилтын хоолой, доторх ургамал, төмс, иод, үр, chamomile зураг.
ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ.
1. Зохион байгуулалтын мөч.


2. Мэдлэгийг шинэчлэх.
Эгч нар нугад зогсож байна -
алтан нүд,
Цагаан сормуус.
Хариулт: Chamomile


Багш: энэ юу вэ? Мөн дэлбээнүүд нь манай chamomile-аас урагдсан, чи сайн хийсэн гэж хэлээрэй. Бид эх дэлхийгээ үзэсгэлэнтэй байлгахын тулд үүнийг хийж чадах уу?
Гэхдээ бид chamomile-д туслах болно, хэрэв та асуултанд зөв хариулбал дэлбээнүүд байрандаа буцаж ирнэ.
1. Ширээн дээр байгаль, амьд ба амьгүй зүйлс (цэцэг, чулуу гэх мэт) байдаг.
Багш:Зөв. Нэг газар 1 дэлбээ.
Бид яагаад эдгээр объектуудыг амьд байгаль, эдгээрийг амьгүй гэж ангилсныг одоо надад хэлээч. Амьд биетийн шинж тэмдгийг нэрлэ. 2 дэлбээтэй.
2. Амьд биеийг ямар шинжлэх ухаан судалдаг, биологи гэж юу вэ? Биологийн шинжлэх ухаанд ямар шинжлэх ухаан багтаж, юуг судалдаг вэ? 3 дэлбээ
Биеийн тамирын дасгал.Цэцэг
Манай нарийхан цэцэг дэлбээгээ нээдэг.
Салхи бага зэрэг амьсгалж,
Дэлбээ нь ганхаж байна.
Манай час улаан цэцэг дэлбээгээ бүрхдэг.
Чимээгүй унтаж байна
Тэд толгой сэгсэрнэ.
Самбар дээр эсийн зураг байгаа бөгөөд та ургамлын эс нь амьтны эсээс юугаараа ялгаатай болохыг тодорхойлох хэрэгтэй.





Та биологи судлах ямар аргуудыг мэддэг вэ? 5 дэлбээтэй
3. Одоо бид юу болохыг олж мэдэхийн тулд туршилт хийх болно химийн бодисуудэсийн нэг хэсэг (органик ба органик бус) (навчийг галд оруулах, ус байгаа эсэхийг нотлох; үрийг бутлах замаар өөх тос байгаа эсэхийг нотлох; төмс дээр иодыг дусаах, нүүрс ус байгаа эсэхийг) 6 дэлбээ







Нүдэнд зориулсан гимнастик. Эрвээхэй
Цэцэг унтаж байв
(Нүдээ аниад тайвширч, зовхидоо иллэг хийж, цагийн зүүний дагуу болон цагийн зүүний эсрэг бага зэрэг дар.)
Тэгээд би гэнэт сэрлээ, (Нүдээ анивчина.)
Би дахиж унтахыг хүсээгүй, (Гараа дээш өргө (амьсгалах). Гараа хар.)
Тэр сэрж, сунгасан, (Гараа хажуу тийш нь бөхийлгөж (амьсгаагаа гаргах).)
Тэр дээш хөөрч, нисэв. (Багсаа сэгсэрч, баруун, зүүн тийш хар.)


Блиц тэмцээн. Та амьд байгалийн ямар хаант улсуудыг мэдэх вэ? Сурагчид амьд байгалийн хаант улсын тухай оньсого бэлдсэн.

Ямар ойн амьтан бэ
Нарс модны доорх шон шиг бослоо
Мөн өвсний дунд зогсож байна -
Чих чинь толгойноосоо том уу?
(туулай) (амьтны хаант улс)

Тэрээр хус ойд өссөн.
Хөл дээрээ малгай өмсдөг.
Навч дээр нь наалдсан.
Та олж мэдсэн үү? Энэ бол... (мөөг) (мөөгний хаант улс)
Нүд намайг харахгүй ч гэсэн
Би чамд халдварлаж чадна.
Холер, тонзиллит,
Хамар гоожих, час улаан халууралт. (бактери) (хаант улсын бактери)

Тэр шар цэцэг байсан -
Цасан бөмбөг шиг цагаан болж хувирав.
Охин, хүү хоёр үлээх болно -
Эргэн тойрон нисдэг ... (данделион) (ургамлын ертөнц)

Та надгүйгээр бяслаг хийж чадахгүй
Мөн та kefir хийж чадахгүй.
Тараг, зуслангийн бяслаг,
Би (бактери) (бактерийн хаант улс) бэлтгэхэд тусалсан.

Замын дэргэдэх нарс модны доор
Өвсний дунд хэн зогсож байна вэ?
Хөл байгаа ч гутал байхгүй
Малгай байна -
Толгойгүй. (Мөөг) (мөөгний хаант улс)

Уснаас энд тэндгүй
Цагаан цэцэг ургаж байна.
Цөөрөм нь зураг дээрх шиг үзэсгэлэнтэй,
Зуны улиралд цэцэглэдэг ... (усны сараана) (ургамлын ертөнц)

Ууртай мэдрэмжтэй
Ойн цөлд амьдардаг.
Маш олон зүү байдаг
Мөн ганц утас ч биш. (зараа) (амьтны хаант улс)

3. Нэгтгэл.
Сурах бичгийн 33-р хуудасны тестийг авна уу.
4. Гэрийн даалгавар.
1-р сэдвийг давт

"Биологийн лотто"

Бүлэг бүрийн урд талын ширээн дээр цэцэг хэлбэртэй тоглоомын талбай, хариулт бүхий картууд (бурууг оруулаад), үйлдлийн алгоритм бүхий картууд байдаг. Тоглоомын талбар дээр хаант улсын нэр, зургаан асуулт байгаа бөгөөд үүнд хариулж, оюутнууд хариулт бүхий картаар бүрхэв. Хэрэв бүх асуултад зөв хариулсан бол хариултын карт дээрх үсгүүдээс код үг үүсгэнэ. Үе шатын төгсгөлд бүлэг бүр гарч ирсэн код үг нь ямар утгатай болохыг, мөн судалж буй организмын бүлэгтэй хэрхэн холбогдож байгааг тайлбарлах ёстой.
Зөвлөх нь багшийн хамт даалгаврын гүйцэтгэлийн нарийвчлал, хурдыг шалгаж, оюутнуудын ажлыг үнэлдэг.

"Бактери" бүлэг

Тоглоомын талбарт зориулсан асуултууд.

1. Спираль хэлбэртэй бактери.
2. Бөмбөлөг хэлбэртэй бактери.
3. Цочмог халдварт өвчин, гүйлсэн булчирхайн үрэвсэл (хоолой өвдөх, биеийн температур нэмэгдэх).
4.Бактерийн эсэд аль хэсэг нь байдаггүй вэ?
5. Нэг эст бактерийн бөөгнөрөлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
6. Энэ хэсгийн тусламжтайгаар бактери гадаргууд наалдаж, хөдөлж чаддаг

Хариултууд нь дэлбээнүүд дээр байдаг.

Спирилла (М). Цусан суулга (I). Angina (K) (R). Колони (O). Flagellum (B)

Код үг- МИКРОБ.

"Мөөг" бүлэг

Тоглоомын талбарт зориулсан асуултууд.

Хариултууд нь дэлбээнүүд дээр байдаг.

Ялаа агарик (D). Читин (F). Гифа (F). Мөөгөнцөр (P). Мөр (I). Полипор (O)

Код үг- Мөөгөнцөр.

"Ургамал" бүлэг

2.Гэрэлд үүсэх ургамлын ногоон пигментийг юу гэж нэрлэдэг вэ? органик бодисорганик бус уу?

3.Усанд ургадаг ургамал? (IN)

4. Дэлхий дээрх хамгийн түгээмэл ургамал юу вэ? (E)

5. Ургамлын бие ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

6. Фотосинтез явагддаг ургамлын эрхтэн

Хариултууд нь дэлбээнүүд дээр байдаг.

Гацуур (C), хлорофилл (B), замаг (E), цэцэгт ургамал (T),

Үндэс, иш, навч, цэцэг (O), навч (K).

Код үг- ЦЭЦЭГ

"Амьтад" бүлэг

1.Дотоод араг ястай тул бие нь нийлмэл байдаг амьтны төрлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

2. Гэрийн тэжээвэр амьтан.

3.Бор шувуу, тоншуул, тэмээн хяруул ямар ангид хамаарах вэ?

4. Биеийн өвөрмөц хэлбэр дүрсгүй нэг эст эгэл биетэн.

5. Хирс, чоно, илжиг аль ангид хамаарах вэ?

6. Дэлхий дээрх хамгийн олон амьтад юу вэ?

Хариултууд нь дэлбээнүүд дээр байдаг.

Хордата (X), морь (I), шувууд (SH), амеба (H), хөхтөн амьтад (I), шавж (K)

Код үг " махчин"

Зөвлөх нь үр дүнг нэгтгэн дүгнэдэг

5-р ангийн биологийн хичээлийн тэмдэглэл


Энэхүү материалыг Холбооны улсын боловсролын стандартын дагуу ажилладаг биологийн багш нарт зөвлөж байна. Даалгаврын сонголтыг I.N.Ponomareva-ийн сурах бичгийн онцлогийг харгалзан эмхэтгэсэн.

"Амьд организмын олон талт байдал" сэдвээр мэдлэгийн хураангуй хичээл

Чобанова Э.О.
Зүйл:биологи
Анги: 5
Хичээлийн төрөл:хичээлийн хураангуй.
Зорилтот:"Амьд организмын олон талт байдал" сэдвээр мэдлэгээ нэгтгэж, системчлэх.
Даалгаварууд:
Боловсролын: олж авсан мэдлэгээ хэрхэн ашиглахыг заах өдөр тутмын амьдрал; амьд организмын олон янз байдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх; сэдвийг эзэмших түвшинг тодорхойлох; сэдвийн талаархи зөв мэдлэг, алдааг анхаарч үзэх.
Боловсролын: хөгжил логик сэтгэлгээ; объектыг харьцуулах, сурах бичгийн текст, түүний зурагтай ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх; практик ур чадвар, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх; мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх, системчлэх, бүтээлчээр боловсруулахыг заах.
Боловсролын: мэдлэгийн сонирхол, сэтгэцийн хөдөлмөрийн соёлыг хөгжүүлэх; харилцааны соёл, хувийн шинж чанарыг хөгжүүлэх, сэтгэл хөдлөлийн таатай нөхцлийг бүрдүүлэх оюуны үйл ажиллагааоюутнуудын танин мэдэхүйн өндөр идэвхжилтэй оюутнууд биологийн мэдлэгийн ач холбогдлыг харуулах; Оюутны танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, бие даасан үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; үүсэх мэдээллийн соёл; стандарт бус асуулт, асуудалтай даалгавруудыг ашиглан хичээл дээр оюуны бэрхшээлтэй нөхцөл байдлыг бий болгох; харилцааны ур чадвар, хүлцлийг бий болгох; сэтгэл зүйн тохь тухтай орчинг бүрдүүлэх: оюутнууд бүтээлч байдлын баяр баясгалан, оюуны хурцадмал байдлаас таашаал авдаг.
Сургалтын төлөвлөсөн үр дүн:
Сэдэв:
- янз бүрийн хаант улсын амьд организмын шинж чанарыг мэдэх;
- янз бүрийн хаант улсын амьд организмын төлөөлөгчдийг мэдэх;
- олж авсан мэдлэгээ ангидаа болон амьдралд хэрэгжүүлэх;
Мета субьект:
- зохицуулалт:
- зорилгоо бие даан тодорхойлох боловсролын үйл ажиллагаа, асуудлыг шийдвэрлэх арга зам, зорилгодоо хүрэх арга хэрэгслийг хайх;
- харилцааны чадвартай:
- найзынхаа үгийг сонсож, санал бодлоо зөвтгөх;
- өөрийн бодол, санаагаа илэрхийлэх;
- боловсролын:
- сурах бичигтэй ажиллах;
- ялгааг олох;
- шинэ үгийн утгыг тайлбарлах;
- онцлогуудыг харьцуулж, тодруулна.
Хувийн:
- мэдлэгийн бүрэн бус байдлыг мэдэж байх, шинэ агуулгыг сонирхох;
- үйл ажиллагааны зорилго ба түүний үр дүнгийн хоорондын холбоог тогтоох.
UUD үүсэх:
Танин мэдэхүйн UUD
1. Сурах бичигтэй ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
2. Ялгааг олох, шинэ үгсийн утгыг тайлбарлах, харьцуулах, онцлог шинж чанарыг тодруулах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
3. Мэдээллийн бүтэц зохион байгуулалтад график зохион байгуулагч, тэмдэг, диаграммыг ашиглах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
Харилцааны UUD
1. Найзынхаа үгийг сонсож, үзэл бодлоо зөвтгөх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
2. Өөрийн бодол санаа, санаагаа илэрхийлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
Зохицуулалтын UUD
1. Боловсролын асуудлыг бие даан олж илрүүлэх, боловсруулах, боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлох (хичээлийн асуулт боловсруулах), хувилбаруудыг дэвшүүлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
2. Асуудлын хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох, бусдын санаа бодлыг сонирхож, өөрийн гэсэн санааг илэрхийлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.
3. Үрийн бүтцийг судлах шалгуурыг тодорхойлох чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
4. Багштай харилцан ярилцах ур чадвараа үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, бие даан боловсруулсан үнэлгээний шалгуурыг сайжруулна.
5. Төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлж, өөрийн үйлдлүүдийг зорилготойгоор шалгаж, шаардлагатай бол алдаагаа өөрөө зас.
6. Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх, харилцан бие биенээ үнэлэх үндсэн ойлголтуудад үргэлжлүүлэн сургах.
Хувийн UUD
1. Сурах, өөрийгөө танин мэдэх сэдэлд тулгуурлан өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө боловсронгуй болгох нөхцөл (CD) бий болгох.
2. Мэдлэгийн бүрэн бус байдлыг мэдэж байх, шинэ агуулгыг сонирхох
3. Үйл ажиллагааны зорилго болон түүний үр дүнгийн хоорондын уялдаа холбоог бий болгох
Ажлын хэлбэрүүд:зааварчилгааны картын дагуу ажиллана.
Арга: бие даасан ажил; хяналтын тал: эцсийн.
Мэдээллийн технологийн нөөц:зурагт хуудас, мультимедиа проектор, компьютер, карт.

Хичээлийн явц

1. Урам зоригЗалуус аа, бид маш том зүйлийг судалж үзлээ сонирхолтой сэдэв"Амьд организмын олон янз байдал." Та бид хоёр янз бүрийн хаант улсын төлөөлөгчид - бактери, мөөгөнцөр, ургамал, амьтантай уулзсан. Мөн бид вирус, хагтай танилцсан. Хамрагдсан материалыг хэрхэн эзэмшсэн бэ гэдгийг тодорхойлох цаг болжээ.
Өнөөдөр бид "Амьд организмын олон янз байдал" сэдвээр мэдлэгийг нэгтгэх хичээлтэй.

2. Зохион байгуулалтын мөч.Сургалтын карт ашиглан хичээлийн ажлын механизмын тодорхойлолт.

3. Мэдлэгийн бүртгэл, хяналт.Туршилтын даалгавар (3 сонголт).
Шалгалтанд орсон асуултууд:
1. Амьд байгалийн хаант улсууд.
2. Бактери: бүтэц, амьдралын үйл ажиллагаа.
3. Байгаль ба хүний ​​хувьд бактерийн ач холбогдол.
4. ургамал.
5. Амьтад.
6. Мөөг.
7. Мөөгний олон янз байдал, ач холбогдол.
8. хаг.
9. Байгаль, хүний ​​амьдрал дахь амьд организмын ач холбогдол.

Сонголт 1.

Даалгавар 2.
1) Ургамал - ...
2) Микологи - ...
3) Прокариотууд - ...
4) Гетеротрофууд - ...
5) Спирилла - ...

Даалгавар 3.
1. Вирус нь эсийн бус амьдралын хэлбэр юм.
2. Онцлог шинж чанарбактерийн эс - цөм байхгүй.
3. Бактери нь организмын хамгийн залуу бүлэг юм.
4. Ургамлын хаант улсад нэг болон олон эст организмууд багтана.
5. Хуш – цэцэглэдэг ургамал.
6. Замагны бие нь таллом юм.
7. Соно бол амьтан юм.
8. Мөөг бол автотроф юм.
9. Морел бол хортой мөөг юм.
10. Ургамлын дунд хортой зүйл байдаг.

Даалгавар 4.Яагаад хагнуудыг "амьдралын анхдагчид эсвэл анхдагчид" гэж нэрлэдэг вэ?

Сонголт 2.

Даалгавар 2.Тодорхойлолт өгнө үү дараах ойлголтууд:
1) Лихенологи -….
2) Эукариотууд -...
3) Симбиоз - ...
4) Вибрио - ...
5) Таллус - ...

Даалгавар 2.Дараах ойлголтуудыг тодорхойлно уу.
1) Фотосинтез - ...
2) Амьтан судлал - ...
3) Автотрофууд - ...
4) Бацилли - ...
5) Мицели - ...

Даалгавар 3.Дараах мэдэгдлүүд үнэн үү?
1. Мөөгөнцөр нь бактерийн бүлэг юм.
2. Хлорофилл нь ногоон фермент юм.
3. Цаа бугын хөвд, эсвэл цаа бугын хөвд - хаг.
4. Penicillus бол сапротроф мөөг юм.
5. Эрвээхэй бол амьтан юм.
6. Бактерийн хувьд цитоплазм нь хөдөлгөөнгүй байдаг.
7. Нарс бол гимносперм ургамал юм.
8. Боловсролд байгалийн хийамьтад оролцдог.
9. Бактери нь маш тэсвэртэй, дасан зохицдог өөр өөр нөхцөл байдалоршихуй.
10. Дэлхий дээр 1.5 сая орчим төрлийн амьд организм амьдардаг гэж эрдэмтэд үздэг.

Даалгавар 4.Тэд яагаад мөөгний тухай "Энэ бол ургамал ч биш, амьтан ч биш, хоёулаа" гэж хэлдэг вэ?

Хичээлийн зорилго.

Боловсролын:

Амьд организмын шинж чанар, ургамал, амьтны эсийн бүтцийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэж, системчлэх.

Амьтан, ургамлын эсийн бүтцийн онцлогийг тодорхойлох чадварыг сайжруулах;

Боловсролын:

Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ олж авсан мэдлэгээ ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх

Сайжруулах монолог яриасурагчид, ерөнхийлэх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадвар.

Боловсролын:

Оюутнуудын ажлын үр дүнг танилцуулах чадварыг хөгжүүлэх, олон тооны оюуны чадварыг хөгжүүлэх зэрэгт дэмжлэг үзүүлэх;

Өгөгдсөн хурдаар ажиллах, даалгавраа тодорхой, товчоор гүйцэтгэх, тэсвэр тэвчээрийг харуулах, гүйцэтгэх явцад алдахгүй байх чадварыг хөгжүүлэх. баталгаажуулах ажил.

: оюутнууд "Биологи - амьд ертөнцийн шинжлэх ухаан" сэдвээр мэдээллийг өөртөө шингээх түвшин, олон тооны оюуны чадварыг бий болгох түвшинг харуулах ёстой.

: ерөнхий хичээл.

Багшийн үйл ажиллагааны арга: зааврын зурагтай ажиллах замаар давталт, ерөнхий ойлголтыг зохион байгуулах.

Сургалтын хэрэгсэл: зааварчилгааны карт, "Ургамал, амьтны эс" хүснэгт

Хичээлийн явц.

Ангийн зохион байгуулалт - хичээлийн зорилго, зорилтыг таниулах.

Үнэлгээний хуудсыг дэвтэрт бэлтгэх, зааварчилгааны газрын зургийн дагуу ажлын алгоритм хийх.

Сургалтын газрын зургийн боловсролын элементүүдтэй ажиллах. Бүгдийг дүгнэж байна боловсролын элемент. Ердийн алдааны дүн шинжилгээ.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

"Ерөнхийлөлт дээр зааврын газрын зургийг ашиглах

5-р ангид биологийн хичээл

"Сэдэв дээр" Биологи - шинжлэх ухаанамьд ертөнцийн тухай"

Хичээлийн зорилго.

Боловсролын:

Амьд организмын шинж чанар, ургамал, амьтны эсийн бүтцийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэж, системчлэх.

Амьтан, ургамлын эсийн бүтцийн онцлогийг тодорхойлох чадварыг сайжруулах;

Боловсролын:

Даалгаврыг гүйцэтгэхдээ олж авсан мэдлэгээ ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх

Оюутнуудын монолог яриа, ерөнхийлэх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг сайжруулах.

Боловсролын:

Оюутнуудын ажлын үр дүнг танилцуулах чадварыг хөгжүүлэх, олон тооны оюуны чадварыг хөгжүүлэх зэрэгт дэмжлэг үзүүлэх;

Тодорхой хэмнэлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, даалгавраа тодорхой, товчоор гүйцэтгэх, тэсвэр тэвчээрийг харуулах, туршилтын явцад алдахгүй байх.

Төлөвлөсөн сургалтын үр дүн: оюутнууд "Биологи - амьд ертөнцийн шинжлэх ухаан" сэдвээр мэдээллийг өөртөө шингээх түвшин, олон тооны оюуны чадварыг бий болгох түвшинг харуулах ёстой.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрүүд: ерөнхий хичээл.

Багшийн үйл ажиллагааны арга: зааврын зурагтай ажиллах замаар давталт, ерөнхий ойлголтыг зохион байгуулах.

Сургалтын хэрэгсэл: зааварчилгааны карт, "Ургамал, амьтны эс" хүснэгт

Хичээлийн явц.

Ангийн зохион байгуулалт - хичээлийн зорилго, зорилтыг дамжуулах.

Үнэлгээний хуудсыг дэвтэрт бэлтгэх, зааварчилгааны газрын зургийн дагуу ажлын алгоритм хийх.

Сургалтын газрын зургийн боловсролын элементүүдтэй ажиллах. Сургалтын элемент бүрийг нэгтгэн дүгнэ. Ердийн алдааны дүн шинжилгээ.

Ерөнхий хичээлийн зааврын зураг

"Биологи - амьд ертөнцийн шинжлэх ухаан" сэдвээр»

  1. Онооны хуудсыг дэвтэртээ бичээрэй

11-12 оноо - "5", 8-10 - "4", 7-5 - "3", 5-аас бага - "2"

2. Зааварчилгааны зургийн дагуу ажиллана.

Сургалт

элемент

Даалгавруудыг харуулсан сургалтын элемент

Сурах гарын авлага

UE-1.

Халаалт

Зорилго: "Биологи - амьд ертөнцийн шинжлэх ухаан" сэдвийн үндсэн ойлголтуудыг давтах, шинжлэх ухааны нэр томъёог ашиглах чадварыг тодорхойлох.

ДААЛГАВАР 1. Үзэл баримтлалыг тодорхойл:

Биологи

Олон эст организмууд

Эсийн цөм

Эсийн цитоплазм

Даавуу

Эрхтэн

Органик бодис

Органик бус бодисууд

Бодисын солилцоо

Өндөр

Нөхөн үржихүй

эсийн хуваагдал -

Ангид хариулт өгсөн бол UE-1-д нэг оноо өгнө үү. Хэрэв та энэ даалгаварт оролцоогүй бол энэ баганад 0 оноо өгнө үү.

UE-2.

Амьтан, ургамлын эсийн бүтэц

Зорилго: бүтцийн шинж чанарыг тодорхойлох чадварыг системчлэх өөр өөр эсүүд; ерөнхийлэх чадварын түвшинг тодорхойлох

ДААЛГАВАР 2. Эдгээр тэмдгүүд нь аль нүдэнд хамаарах, нүдний дугаарт тохирох тоог хүснэгтэд бичнэ үү.

А- цөм, цитоплазм, эсийн мембрантай

B - нягт эсийн ханатай

B - ногоон хлоропласттай

G- эсийн шүүсээр дүүрсэн вакуолуудтай

D - хуваах замаар үржих

1. амьтны эс

2 ургамлын эс

Түлхүүрийг ашиглан өөрөө туршилт хийж, UE-2 баганад дараах шалгуурын дагуу үнэлгээ өгнө.

0 - "5"

1 - "4"

2-3 - "3"

3-аас дээш - "2"

UE-3

Зорилго: гол зүйлийг тодруулах чадварыг системчлэх. дүн шинжилгээ хийх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны хөгжлийн түвшин, хяналтын нөхцөл байдалд бодит мэдлэгийг ашиглах чадварыг тодорхойлох

Гүйцэтгэх тестийн даалгаварсурах бичгийн 33-34-р хуудасны үсгийн дор

Б, С, Г.

Хариултаа жишээний дагуу бичнэ үү

UE-4.

Зорилго: Үзэл бодлоо чадварлаг илэрхийлэх чадварыг тодорхойлох, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох үндсэн дээр логик сэтгэлгээний түвшинг тодорхойлох.

Найз нөхөдтэйгээ ярилц:

Яагаад биологийн мэдлэгболовсролтой хүн бүрт хэрэгтэй юу?

Найзуудтайгаа ярь

Өөрийгөө хянах, дараах шалгуурын дагуу UE-4 оноо өгнө.

Хэлэлцүүлэгт оролцоогүй-0

Хэлэлцүүлэгт оролцсон - 1 оноо

ангийн өмнө үг хэлсэн - 2 оноо.

4. Дүгнэлт.

Хичээлийн ажлын хэлбэр танд таалагдсан уу, дургүй байсан уу? Хичээл хэр их таалагдсаныг харуулахын тулд хайрцгийг сүүдэрлээрэй.

25 % 50%

75% 100%

5. Хичээлийг дүгнэх

1. Хүслээ илэрхийлнэ үү: энэ сэдвээр хичээл дээр бидний авч үзээгүй ямар асуудлыг та хэлэлцэхийг хүсч байна вэ?

6. Гэрийн даалгавар:

Төлөвлөгөөний дагуу мессеж бэлтгэ

  1. Сонирхолтой баримт
  2. Төлөөлөгчийг зур.

Ургамлын хаант улс. Амьтны хаант улс. Мөөгний хаант улс. Бактерийн хаант улс.


Хичээлийн төрөл -хосолсон

Арга:хэсэгчлэн хайх, асуудлын танилцуулга, тайлбарлах, тайлбарлах.

Зорилтот:

Оюутнуудад амьд байгаль, түүний системчилсэн зохион байгуулалт, хувьслын талаархи мэдлэгийн цогц тогтолцоог бүрдүүлэх;

Үндэслэлтэй үнэлгээ өгөх чадвар шинэ мэдээлэлбиологийн асуудлаар;

Иргэний хариуцлага, бие даасан байдал, санаачлагыг төлөвшүүлэх

Даалгаварууд:

Боловсролын: биологийн системийн тухай (эс, организм, зүйл, экосистем); хөгжлийн түүх орчин үеийн санаануудамьд байгалийн тухай; биологийн шинжлэх ухааны гайхалтай нээлтүүд; дүрүүд биологийн шинжлэх ухаандэлхийн орчин үеийн байгалийн шинжлэх ухааны дүр төрхийг бүрдүүлэхэд; шинжлэх ухааны мэдлэгийн аргууд;

Хөгжилбүх нийтийн соёлд нэвтэрсэн биологийн ололт амжилтыг судлах явцад бүтээлч чадвар; мэдээллийн янз бүрийн эх сурвалжтай ажиллах явцад орчин үеийн шинжлэх ухааны үзэл бодол, санаа, онол, үзэл баримтлал, янз бүрийн таамаглал (амьдралын мөн чанар, гарал үүслийн тухай) хөгжүүлэх нарийн төвөгтэй, зөрчилдөөнтэй арга замууд;

Хүмүүжиламьд байгалийг танин мэдэх боломжтой гэдэгт итгэх итгэл, түүнийг хүндэтгэх хэрэгцээ байгалийн орчин, өөрийн эрүүл мэнд; хэлэлцэх үед өрсөлдөгчийн санаа бодлыг хүндэтгэх биологийн асуудлууд

Биологийн хичээлийн хувийн үр дүн:

1. Оросын иргэний өвөрмөц байдлын боловсрол: эх оронч үзэл, эх орноо хайрлах, хүндэтгэх, эх орноороо бахархах мэдрэмж; өөрийн үндэс угсаагаа ухамсарлах; үндэстэн дамнасан хүмүүнлэгийн болон уламжлалт үнэт зүйлсийг өөртөө шингээх Оросын нийгэм; эх орны өмнө хариуцлага, үүргийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

2. Суралцах, танин мэдэхүйн сэдэл, ухамсартай сонголт, цаашдын бүтээн байгуулалтад үндэслэн суралцахад хариуцлагатай хандлагыг төлөвшүүлэх, сурагчдын өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө боловсрол эзэмшихэд бэлэн байх, чадварыг бий болгох. хувь хүний ​​замналТогтвортой танин мэдэхүйн сонирхлыг харгалзан мэргэжлийн ертөнцөд чиг баримжаа олгох, мэргэжлийн сонголтод суурилсан боловсрол;

Биологийн хичээлийн мета-сэдвийн үр дүн:

1. суралцах зорилгоо бие даан тодорхойлох, суралцах, өөртөө шинэ зорилго тавих, боловсруулах чадвар. танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, тэдний танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны сэдэл, сонирхлыг хөгжүүлэх;

2. судалгааны бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг эзэмшсэн байх ба төслийн үйл ажиллагаа, үүнд асуудлыг харах, асуулт тавих, таамаглал дэвшүүлэх чадвар;

3. биологийн мэдээллийн янз бүрийн эх сурвалжтай ажиллах чадвар: янз бүрийн эх сурвалжаас биологийн мэдээллийг олох (сурах бичгийн текст, шинжлэх ухааны түгээмэл ном зохиол, биологийн толь бичиг, лавлах ном), дүн шинжилгээ хийх,

мэдээллийг үнэлэх;

Танин мэдэхүйн: чухал шинж чанаруудыг онцолсон биологийн объектуудболон үйл явц; хүн ба хөхтөн амьтдын хоорондын харилцааны нотлох баримт (аргумент) өгөх; хүн ба хоорондын харилцаа орчин; хүрээлэн буй орчны төлөв байдлаас хүний ​​эрүүл мэндийн хамаарал; хүрээлэн буй орчныг хамгаалах хэрэгцээ; биологийн шинжлэх ухааны аргуудыг эзэмших: биологийн объект, үйл явцыг ажиглах, дүрслэх; биологийн туршилт хийх, тэдгээрийн үр дүнг тайлбарлах.

Зохицуулалт:зорилгодоо хүрэх арга замыг бие даан төлөвлөх, түүний дотор өөр хувилбаруудыг ухамсартайгаар сонгох чадвар үр дүнтэй арга замуудболовсролын болон танин мэдэхүйн даалгавар; зохион байгуулах чадвар боловсролын хамтын ажиллагааТэгээд хамтарсан үйл ажиллагаабагш, үе тэнгийнхэнтэйгээ; ганцаарчилсан болон бүлэгт ажиллах: олох ерөнхий шийдэлалбан тушаалын уялдаа холбоотой, ашиг сонирхлыг харгалзан зөрчилдөөнийг шийдвэрлэх; мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглах чиглэлээр ур чадвар (цаашид МХХТ-ийн чадамж гэх) бүрдүүлэх, хөгжүүлэх.

Харилцааны:үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны чадварыг бүрдүүлэх, өсвөр насны жендэрийн нийгэмшлийн шинж чанарыг ойлгох, нийгэмд хэрэгтэй, боловсрол, судалгаа, бүтээлч болон бусад төрлийн үйл ажиллагаа.

Технологи : Эрүүл мэндийг хамгаалах, асуудалд суурилсан, хөгжүүлэх боловсрол, бүлгийн үйл ажиллагаа

Техник:дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, дүгнэлт хийх, мэдээллийг нэг төрлөөс нөгөөд шилжүүлэх, нэгтгэх.

Хичээлийн явц

Даалгаврууд

Оюутнууд бодисыг хувиргах, энерги ялгаруулах (эсийн органеллуудын холболт, эс нь амьд организмын бүтцийн нэгж болох) олон системийн зохицуулалттай, байгалийн үйл ажиллагааны хуулийг эзэмшдэг.

Органеллуудын бүтэц хоорондын хамаарлын талаархи шинжлэх ухааны ертөнцийг үзэх үзлийг бид тэдгээрийн гүйцэтгэдэг функцтэй холбоно.

Бид үзэл баримтлалын тогтолцоог эзэмших, үзэл баримтлалын хооронд холбоо тогтоох, биологийн үзэгдлийг тайлбарлах чадвар (хуванцар ба энергийн солилцооны нэгдэл, эсэргүүцэл) гэх мэт баримтуудын талаархи мэдлэгийг туршиж, үнэлдэг.

Үндсэн мэдлэг

эсийн онолын үндсэн зарчмууд

химийн нэгдлүүдэсүүд ба тэдгээрийн эсийн амьдрал дахь үүрэг

бодисын солилцоонд ферментийн үүрэг

удамшлын мэдээллийн нэгж болох генийн бүтэц

генетикийн код ба уургийн биосинтез

эсийн үндсэн бүтэц, тэдгээрийн бүтэц, үйл ажиллагааны хоорондын хамаарал

прокариот ба эукариот эсийн онцлог; автотроф ба гетеротроф эсүүд; вирусын бүтэц

эс дэх бодисын солилцоо: энерги ба хуванцар солилцоо

Фотосинтез - ургамал дахь хуванцар бодисын солилцоо

Дүгнэлт

Эс нь бүтэц, үйл ажиллагааны нэгж бөгөөд дэлхий дээр амьдардаг бүх амьд организмын (прокариот ба эукариот) хөгжлийн нэгж юм.

Бүх организмын эсүүд бүтцийн хувьд ижил төстэй байдаг химийн найрлага, энэ нь бүх амьд биетийн нэг гарал үүслийг илтгэнэ.

Эсийн бүтэц, үйл ажиллагааны талаархи бүх мэдээлэл, эсийн бүх шинж чанарууд нь генетикийн мэдээллийн тээвэрлэгч, хадгалагч ДНХ-д агуулагддаг.

Дэлхий дээр амьдардаг бүх амьтдын (бактериас эхлээд хүн хүртэл) генетикийн код ижил байдаг. Ижил гурвалсанууд нь ижил амин хүчлийг кодлодог.

Хийсвэр сэдвүүд

Автотрофууд, фотосинтез ба дэлхий дээрх амьдрал

Амьд организм дахь уургийн үүрэг

Хоолны уургийн асуудал

Вируст өвчин

Ус ба эсийн амьдрал

Ферментүүд - биологийн катализаторууд

Асуултууд

Амьд эс нээлттэй гэдгийг батал. котой харьцуулах боломжтой юу. ийм учраас ийм харьцуулалт нь шинжлэх ухаанд сонирхолтой байдаг

Хүчтэй үйл ажиллагааны үед танд глюкоз хэрэгтэй. Цанын уралдаанд оролцогчдод ямар зорилгоор элсэн чихэр өгдөг вэ?

Симбиогенезийн өргөн тархсан онолын дагуу эсийн митохондри нь симбиотик бактериас, пластидууд нь симбиотик замагаас гаралтай. Та энэ таамаглалыг баталж, эсэргүүцэх ямар нотлох баримт гаргаж чадах вэ?

Эсэд нуклейн хүчлийг устгадаг олон фермент үргэлж байдаг. Яагаад үйл ажиллагаа нь эсийн ДНХ, РНХ-ийн хэвийн үйл ажиллагааг алдагдуулдаггүй вэ?

20-р томъёог ашиглан хэдэн төрлийн уураг байгааг тооцоол. 20p тоо юу гэсэн үг вэ? уураг дахь мономерууд (100-аас 1000 ба түүнээс дээш), уургийн молекулууд дунджаар 100 нм. Дуунаас хурдан онгоцоор нисэхэд амьдрал хангалттай юу? бүх боломжит уургийн молекулуудаас тогтсон гинжин хэлхээний дагуу?

Хүний бие халдварт өвчний эмгэг төрүүлэгчдээс өөрийгөө хэрхэн хамгаалдаг вэ? Хамгаалалтад ямар эс, эд эс оролцдог вэ?

Заан, хулгана хоёрын ижил эд эсүүдийн хэмжээ ихээхэн ялгаатай байдаг уу? Хариултаа тайлбарлана уу.

Туршилтууд

1.Эсийн онолын ямар байр суурь нь бүх амьд организмын гарал үүслийн нэгдэл, нэгдмэл байдгийг нотолж байна. органик ертөнц?

A. Эс бүр нь эсээс үүсдэг; эхийг хуваах.

B. Эс нь бүх амьд организмын бүтцийн үндсэн нэгж юм.

B. Олон эст цогц организмд эсүүд гүйцэтгэх үүргээр мэргэшиж, эд эсийг үүсгэдэг.

D. Нэг эст болон олон эст биетүүдийн бодисын солилцоо ижил байдаг. ■

2. Нэг тодорхой уургийн анхдагч бүтцийн талаарх мэдээллийг агуулсан ДНХ молекулын сегментийг:

A. Хроматид. B. Нуклеотид. B. Пептид G. Геном.

Бүлэг нь туйлын энгийн организмууд, арга замЗөвхөн амьд организмд амьдарч, үрждэг хүмүүст дараахь зүйлс орно.

A. Бактери. B. Вирус. B. Эукариотууд. Г.Цианэям.

4. Бараг бүх химийн урвалд оролцдог эсийн хамгийн чухал бодис нь:

A. Полинуклеотид. B. Полисахарид, B. Полипептид. Г. Ус.

5.Бүх организмын эсэд агуулагдах, тэгш бус хэмжээтэй, бичил харуурын хэмжээс бүхий хоёр ширхэгээс тогтдог органеллуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

A. Лейкопласт. B. Рибосомууд. B. Лизосом. G. Хромосомууд.

6. Гадны эс, бодисыг холбож, саармагжуулах уургийн молекулууд дараах үүргийг гүйцэтгэдэг.

A. Эрчим хүч. B. Тээвэрлэлт. B. Каталитик. G. Хамгаалах.

7. Хромосом бүрийн хроматидууд нь эсийн эсрэг туйл руу шилжиж эхэлдэг:

A. Метафаз. B. Телофаза. B. Анафаза. Г. Профаз.

8.Ямар эсийн бүтэц нь эсийн энэ хэсгийн нимгэн сувгаар дамжин нэг төрлийн хаалт үүсгэдэг, бодисууд эс рүү болон буцаж ирдэг вэ?

A. Эндоплазмын тор B. Цитоскелет

B. Плазмын мембран D. Пластидууд

9.Ус, нүүрстөрөгчийн давхар ислийн дараалсан өөрчлөлтийн үр дүнд нүүрс ус үүсэх нь ногоон ургамалд тохиолддог хамгийн чухал үйл явцын аль үе шатанд хамаарах вэ?

A. Транскрипцийн үе шатууд. Б.Темновой. V. Хөнгөн орилох. D. Эрчим хүчний солилцоо.

Эсийн хамгийн чухал холбоосуудын нэг болох байгалийн бүтцийг зөрчих үйл явцыг:

A. Полимержилт. B. Конденсац. B. Дена-тураци. D. Давхардах.

Ус бол амьдралын үндэс юм:

Энэ нь гурван төлөвт (шингэн, хатуу, хийн) байж болно.

B. Үр хөврөлийн эсэд 90% -иас дээш байдаг.

Энэ нь эсэд бодис орох, үүнээс бодисын солилцооны бүтээгдэхүүнийг зайлуулах боломжийг олгодог уусгагч юм.

D. Ууршилтаар гадаргууг хөргөнө

12. Биоэлементүүд гэж нэрлэдэг химийн элементүүд

А- Амьд ба амьгүй байгальд багтана B. Эсийн амьдралд оролцох

B. Органик бус молекулын нэг хэсэг D. Бүх органик эсийн нэгдлүүдийн үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэг байх

13. Уургууд нь биологийн полимер бөгөөд тэдгээрийн мономерууд нь:

A. Нуклеотидууд. B. Амин хүчил. B. Пептидүүд. G. Моносахаридууд.

14. Ферментүүд:

A. Эдгээр нь эрчим хүчний гол эх үүсвэр юм.

B. Тэд химийн урвалыг хурдасгадаг бөгөөд уураг шинж чанартай байдаг.

B. Хүчилтөрөгч тээвэрлэх.

D. оролцох химийн урвал, бусад бодис болж хувирдаг.

15. “Гомеостаз” гэсэн ойлголт нь дараахь зүйлийг тодорхойлдог.

A. Зохицуулах тогтолцооны үйл ажиллагаагаар дэмжигдсэн байгалийн тогтолцооны динамик тэнцвэрийн байдал,

B. Эсийг уусгах замаар устгах үйл явц.

B. Организмын амьдрах чадвар ерөнхийдөө буурах.

D. Хүчилтөрөгч байхгүй үед нүүрс ус задрах үйл явц.

16. Биеийн дархлааны хамгаалалтыг:

A. Тээвэрлэлтийн үүрэг гүйцэтгэдэг уураг.

B. Нүүрс ус.

B. Цусан дахь янз бүрийн бодисууд.

D. Цусны тусгай уураг-эсрэгбие.

17. Генетик код нь дэлхий дээр амьдардаг бүх амьтдын хувьд адилхан бөгөөд:

A. Өөрсдийн төрлийг үржүүлэх чадвар

B. Эсийн зарим шинж чанарыг агуулсан эсийн өмнөх формацууд

B. ДНХ молекул дахь удамшлын мэдээллийг “бүртгэх” систем

D. Амьд организмын органик бус молекулуудаас органик молекул үүсэх үйл явц

18.Бодисын солилцоо нь харилцан уялдаатай, эсрэг чиглэлтэй хоёр процессоос бүрдэнэ.

Амьдрал ба үхэл. B. Синтез ба задрал.

Өдөөлт ба дарангуйлал. D. Шингээлт, хүчилтөрөгч, нүүрстөрөгчийн давхар ислийг ялгаруулах.

19. Хлоропласт нь эсийн шинж чанар: ,

A. Арьсны эд. B. Амьтад. B. Ургамал амьтан, D. Зөвхөн ургамал.

20.Биологийн: митозын утга:

A, Хромосомын тооны тогтмол байдал нь эсийн үеийнхэнд хадгалагддаг.

B. Удамшлын мэдээллийн дахин нэгдэл үүсдэг.

B. Эсүүд нэгдэх үед шинэ организм үүсдэг.

D. задралын үр дүнд олон цөмт үүсдэг

Зөв хариултууд

Зөв мэдэгдлүүдийг сонгоно уу

1. Бактерийн нэг ДНХ молекул нь дугуй хэлбэртэй байдаг.

2. Бүх амьд организм зөвхөн эсээс тогтдог.

3. Амьд организм нь бодисын солилцоо, цочромтгой байдал, нөхөн үржихүй, удамшил, хувьсах чадвараар тодорхойлогддог.

4. Үелэх системийн бүх элементүүд амьд организмаас олдсон.

5.Осмос гэдэг нь бодисыг усанд уусгах явдал юм.

6. Уураг нь эсийн ихэнх бодисыг бүрдүүлдэг.

7. Өөх тос нь усанд уусдаггүй.

8.Уургууд нь хоорондоо нягт холбоотой амин хүчлүүдийг агуулдаг устөрөгчийн холбоо.

9. Ижил хэмжээний өөх тос, нүүрс ус задрахад ижил хэмжээний энерги ялгардаг.

10. Пептид нь уургийн молекул дахь карбоксил бүлгийн нүүрстөрөгч болон амин бүлгийн азотын хоорондох холбоо юм.

11.ДНХ эсэд зөвхөн цөмд байдаг.

12. Рибосомын үндсэн үүрэг нь уургийн биосинтезд оролцох явдал юм.

13. Вирус нь заавал ДНХ агуулдаг.

14. Хуваагддаггүй эсэд хромосом байдаггүй.

15. Митохондри ба пластидын тоо зөвхөн эдгээр органеллуудыг хуваах замаар нэмэгддэг.

16.Вакуоль нь зөвхөн ургамлын эсэд байдаг.

17.А-У ба Г-С-ийн бие биенээ нөхөх зарчмын дагуу.

18. Архины исгэх нь зөвхөн хүчилтөрөгч байхгүй үед л явагдана.

19.Ассимиляци ба диссимиляци нь бие дэх энергийн солилцоог бүрдүүлдэг.

20. Мэйоз нь нөхөн үржихүйн бүсийн хүний ​​төмсөгт үүсдэг.

Зөв хариултууд

1, 3, 7, 10, 12, 15, 17.

Кроссворд

1.“Вирус” гэсэн нэрийг санал болгосон Голландын ургамал судлаач.

2. Вирусын уургийн бүрхүүл.

3.Хүний өвчин үүсгэгч нянтай тэмцэхэд ашигладаг вирусууд.

5. Гахайн хавдарын вирүсээр үүсгэгддэг өвчин.

6.Халддаг вирусын тусгай бүлэг бактерийн эсүүд.

7. Гепатитын вирусээр үүсгэгддэг өвчин.


Эсийн онол ба микроскопи - биологи, Улсын нэгдсэн шалгалт, OGE-д бэлтгэх

ЦИТОЛОГИ. ЭСИЙН ОНОЛ. МЕМБРАНЫ БҮТЭЦ.

ЦИТОЛОГИрууУлсын нэгдсэн шалгалт. ОРГАНОИДЭСҮҮД

Цитологи. Органоидууд | Улсын нэгдсэн шалгалт | Биологи

Нөөц

В.Б.ЗАХАРОВ, С.Г.МАМОНТОВ, Н.И.СОНИН, Э.Т.ЗАХАРОВА НЭРИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГУУДЫН “БИОЛОГИ” сурах бичиг (10-11-р анги).

A. P. Плехов Экологийн үндэс бүхий биологи. Цуврал “Их дээд сургуулиудад зориулсан сурах бичиг. Тусгай уран зохиол".

Багш нарт зориулсан ном Сивоглазов В.И., Сухова Т.С. Козлова T. A. Биологи: ерөнхий хэв маяг.

Биологи 100 чухал сэдэв В.Ю. Жамеев 2016 он

Диаграмм, нэр томъёо, хүснэгт дэх биологи" М.В. Железняк, Г.Н. Дерипаско, "Финикс" хэвлэлийн газар

Харааны гарын авлага. Биологи. 10-11 анги. Красильникова

Боловсролын портал http://cleverpenguin.ru/metabolizm-kletki

Илтгэлийн хостинг