Цагаан толгойн замд. "АВС хүрэх зам дээр" ярианы эмчилгээний төсөл

Наталья Внукова

Зорилтот ангиуд:

Зорилго: санаагаа өргөжүүлэх дуу [Ц], түүний дуудлагад үе мөчний эрхтнүүдийн оролцооны тухай; анхаарал нэмэгдсэн дуу чимээболон үгийн үечилсэн бүтэц, дагуу үгсийг харьцуулах чадвар дуу авиа, үгийн найруулга; фонемийн семантик-ялгагдах үүргийн талаархи санаа бодлыг нэгтгэх хөгжил; фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, цогцолбор үүсгэх чадвар дуу чимээболон үгийн үечилсэн шинжилгээ, нэмэх, хасах, солих, цэгцлэх замаар үгсийг хувиргах дуу авиа ба үе; баяжуулах үгсийн сан, өгөгдсөн схемд лексик материалыг сонгох чадварыг нэгтгэх; дүрмийн бүтэц, уялдаа холбоотой яриа, сэтгэн бодох, санах ой, ойлголт, шинэ мэдлэг, ур чадвар эзэмших сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Баатар тоглоомууд: Зараа, Бяцхан үнэг, Мэргэн шар шувуу, тэмдэглэгээ дуу [Ц], зураг дээр дуу [Ц].

Материал: Ажлын дэвтэр "Бол ABC хүрэх зам» . Хүүхдэд зориулсан ярианы хөгжлийн гарын авлага. 4-р хэсэг (6-7 жил). Р.Н.Бунеев, Е.В.Бунеева, Т.Р.Кислова.

Өнгөт харандаа. Бэлэн мөнгөний бүртгэл дуу чимээхүүхэд бүрт зориулсан тэмдэглэгээ.

Хичээлийн явц.

I. ДАВТАЛТ ( уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх).

-Тэд юугаараа ялгаатай вэ? [С] ба [С’] дуу чимээ?

- Тэд ямар үсгээр томилогдсон бэ?

-Үсэг нь юугаараа ялгаатай вэ? дуугарна?

– Зараа тойруулгыг хэрхэн зассан бэ?

II. Зараа, Бяцхан үнэг, Мэргэн шар шувууны тухай түүх. (ярианы соёл)

Тоглоомууд морин тойруулга дээр явж байхдаа маш их хөгжилдөж, инээлдэж байсан тул морь хэрхэн ойртож байгааг анзаарсангүй. "Чи яагаад циркт байдаггүй юм бэ?"гэж тэр тэднээс асуув. Гайхсандаа манай найзууд маш их эргэлзсэн тул түүнд хариулах зүйл олдсонгүй. "Өнөөдөр циркт том үзүүлбэр байна" гэж морь үргэлжлүүлэв. - Над дээр суу. Би чамайг авч явна." (30-р хуудасны зургийг үзнэ үү)

By замШинэ найз нь түүнийг циркт ажилладаг бөгөөд түүнийг Царина гэдэг. "Чи хааны эхнэр мөн үү?"гэж бяцхан үнэг асуув. "Огт тийм биш" гэж Морь инээв. "Миний духан дээр титэм хэлбэртэй жижигхэн толбо байгаа учраас тэд надад ийм хоч өгсөн." Хатан хаан түүнтэй хамт циркт бусад амьтад ажилладаг гэж бас хэлэв. Энэ хавар олон хүүхэд төрүүлсэн. Тэд ч том болоод аав, ээж шигээ циркчин болно. Энэ хооронд тэд жижигхэн хэвээр байгаа тул тэдэнд зориулж циркийн тусгай цэцэрлэг нээжээ.

"Өө! Хатан хаан "Би бүрэн ярьж байна" гэж хэлэв. "Чи бид хоёр тоглолтын төгсгөлд хүрч чадахгүй байж магадгүй!" Тэрээр морьтондоо чанга барихыг зөвлөж, хар хурдаараа давхилаа.

"Цок-цок-цок-цок!"- тэд тогшив түүний туурайн зам, алхам тутамдаа найз нөхдөө циркт ойртуулж, гайхамшгийн гайхамшигт ордон.

- Аль нь дуу чимээүгийн эхэнд сонсогддог: хатан хаан, хаан, цирк?

- Өнөөдөр бид ярилцах болно дуу [Ц].

1) – Хатан морь хэрхэн товшиж байгааг харуулсан зураг дуу [Ц]. Үүнийг хэлэхэд хэл яаж хөдөлдөг вэ? дуу чимээ?

- Зураг дээр харуул дуу [Ц], тэр ямар хүн болохыг надад хэлээч. (гийгүүлэгч, дүлий, хатуу.)

– Нийтлэл ашиглах дуу авианы тэмдэглэгээ: YTs - AC - TsA, ETs - ETs - CE, YTs - OTs - TsO гэх мэт,

Үг: ТАХИА, ДУУЧИН.

– Хотын газрын зургаас байшинг олоорой дуу чимээ[C] ба түүн рүү сум зур.

2) Зурагтай ажиллах (х. 31).

-Ямар өнгөөр ​​тэмдэглэгдсэн бэ? дуу [Ц]? Яагаад?

– Үгийн аль хэсэгт сонсож байгаагаа тодорхойл дуу [Ц], харгалзах нүднүүдийг цэнхэр өнгөөр ​​будна.

3) Зурагтай ажиллах (х. 30).

– Циркийн цэцэрлэгийн хүүхдүүдийг нэрлэ.

– Эдгээр бамбаруушны эхийг нэрлэж, нэр нь дуудагдсаныг нь дугуйлан тэмдэглэ. дуу [Ц].

- Арслангийн зулзагын ээж хэн бэ? (Арслан.)

- Энэ үг агуулагдаж байна дуу [Ц]? (Тийм.)

– Арслангийн бэлтрэгийн хажууд цэнхэр тойрог зур.

Тиймээс хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар, дараа нь бие даан хурга, баавгайн бамбарууш, барын бамбар, тахианы хажууд тойрог зурдаг.

4) Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Цах, хаах, хаах, хаах,

Би морь, саарал тал!

Би туурайгаа балбаж байна

Хүсвэл би чамайг унаад өгье.

Бид хамт явах болно замууд

Одоо алхаад, одоо давхиад,

Нугад бэлчье,

Далайн эрэг дээр амарцгаая.

(Хүүхдүүд ээлжлэн хөлөө дэвсдэг (гараа бүсэндээ зүүж, дараа нь хажуугийн гишгүүртэй тойрог хэлбэрээр гүйдэг. Дараа нь тэд зогсоод, бэлчээрлэж байгаа мэт урагш бөхийж, эцэст нь бөхийж, амардаг).

5) Зурагтай ажиллах (х. 31).


– Зурагт үзүүлсэн бүх зүйлийг нэг үгээр яаж дүрслэх вэ? (Бүтээгдэхүүн.)

– Эдгээр бүтээгдэхүүнээр үйлчилдэг хоолыг нэрлэнэ үү. Хоолны нэрэнд ороогүй бол дуу [Ц], энэ бүтээгдэхүүнийг хас.

– Элсэн чихэр юунд ордог вэ? (чихрийн саванд.)

- Энэ үг агуулагдаж байна дуу [Ц]?

(Үгүй.)

-Ямар тосоор үйлчилдэг вэ? (Тосны саванд.)

- Энэ үг агуулагдаж байна дуу [Ц]? (Үгүй.)

- Би энэ зургийг зурах ёстой юу? (Шаардлагатай.)гэх мэт.

6) Үгийг гарч ирэхээр нь өөрчил дуу [Ц]:

a) үг (үг, үсэг (үсэг, цонх (цонх, доод)) (доод, таваг, хувцас, ус, охин, цасан шуурга);

б) багш (багш, сурган хүмүүжүүлэгч (сурган хүмүүжүүлэгч, зураач, мастер, бүжигчин, шавь, хөтөч, уншигч);

в) усанд сэлэх (усанд сэлэгч, дуулдаг (дуучин, хуурамч; зальтай, ухаалаг, чадварлаг, зоримог, тэнэг, залуу).

7) Зурагтай ажиллах (х. 31).


- Энэ бол захидал "цэ". Аль нь түүний илэрхийлж буй дуу чимээ?

- Та энэ захидлыг хэрхэн сүүдэрлэх вэ?

– С үсэг ямар үсэгтэй төстэй, юугаараа ялгаатай вэ?

Хэрон үүдний тавцан дээр зогсож байна

С үсгийг тайлбарлав:

- Нааш ир, бяцхан тахиа.

Давт: дэгдээхэй-дэгдээхэй-дэгдээхэй.

Хэрэв та хичээлээ сурвал

Би чамд цэцэг өгье.

(Г. Сапгир)

- Энэ С үсгийг баатар болго.

- Үгүүдийг унш.


- Та юу сурсан дуу [Ц]? Энэ нь ямар үсгээр тэмдэглэгдсэн бэ, түүнээс юугаараа ялгаатай вэ?

- Үгийг нэрлэ дуу [Ц].

Уран зохиол: "Өөр ABC хүрэх зам". Сурган хүмүүжүүлэгч, ярианы эмч, багш, эцэг эхчүүдэд зориулсан 3, 4-р хэсгийн арга зүйн зөвлөмж/ Шинжлэх ухааны найруулга Р. Н. Бунеев, Е. В. Бунеева.

Зохиогчийн бусад номууд:

НомТодорхойлолтЖилҮнэНомын төрөл
2017 41 цаасан ном
Энэхүү гарын авлага нь хүүхдүүдэд зориулагдсан болно сургуулийн өмнөх насныхэн уншиж чадах вэ. Номын гол зорилго нь унших сонирхлыг төлөвшүүлэх, чанарыг сайжруулах, уншиж ойлгох чадварыг сайжруулахад оршино. Гарын авлагад... - Шалгалт, Сургуулийн өмнөх боловсрол. Тоглож, унш 2017 41 цаасан ном
ABC хүрэх замд. Сургалтын гарын авлага. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы хөгжил (6-7 (8)). 5-р хэсэг5 хэсгээс бүрдсэн зааварчилгааг зориулав ярианы хөгжил 6-7 (8) насны хүүхдүүд (ярианы эмчтэй ангид). байна салшгүй хэсэгСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан “АВС хүрэх замд” боловсролын цогцолбор ба... - Балас, Боловсролын систем"Сургууль 2100" хөтөлбөр "Цэцэрлэг 2100". 2018 309 цаасан ном

Бусад толь бичгүүдээс үзнэ үү:

    Зохиолч, 1821 оны 10-р сарын 30-нд Москвад төрсөн, 1881 оны 1-р сарын 29-нд Санкт-Петербургт таалал төгсөв. Түүний аав Михаил Андреевич худалдаачны охин Марья Федоровна Нечаеватай гэрлэсэн бөгөөд Мариинскийн ядуучуудын эмнэлэгт эмчийн албан тушаал хашиж байжээ. Эмнэлэгт завгүй, ......

    Бүх Оросын анхны эзэн хаан; 1672 оны 5-р сарын 30-нд Цар Алексей Михайлович А.С. Матвеевийн шавь Наталья Кирилловна Нарышкинатай хоёр дахь гэрлэснээс хойш төрсөн. Үүний эсрэгээр домогт түүхүүдКрекшина, залуу П.-ийн сургалт явагдаж байв ... ... Том намтар нэвтэрхий толь бичиг

    Бүх Оросын анхны эзэн хаан, 1672 оны 5-р сарын 30-нд Цар Алексей Михайловичийн хоёр дахь гэрлэлтээс төрсөн А.С. Матвеевийн шавь Наталья Кирилловна Нарышкина. Крекшиний домогт түүхээс ялгаатай нь залуу П.-ийн сургалт үргэлжилсээр ... ... Нэвтэрхий толь бичигФ. Брокхаус ба И.А. Эфрон

    Оросын улс төрийн зүтгэлтэн. Төрөл. 1852 онд Казань мужид язгууртан гэр бүлд; Казанийн язгууртны охидын дээд сургуулийн курс төгссөн; 1870 онд тэрээр шүүхийн мөрдөн байцаагч Филипповтой гэрлэж, 1871 онд түүнтэй хамт явсан ... ... Том намтар нэвтэрхий толь бичиг

    Телеграф- (Телеграф) Телеграфын тодорхойлолт, телеграфын төрлүүд Өнөө үед телеграфын тодорхойлолт, телеграф, телеграфын төрөл Агуулга Агуулга Тодорхойлолт Холбооны анхдагч төрлүүд: гал, утаа, ойсон гэрэл Оптик Эхний алхам Гелиограф Хукийн телеграф... ... Хөрөнгө оруулагчдын нэвтэрхий толь бичиг

    Фонвизин Д.И. Фонвизин Денис Иванович (1744 1792) Оросын зохиолч, жүжгийн зохиолч, публицист. Афоризм, ишлэл Фонвизин Д.И. намтар Бурханд баярлалаа, худал хуурмагт ямар ч үүрэг байхгүй! Эцсийн эцэст бид бүгд хаана сүйрэх вэ! Зэрэглэл эхэлж зогсдог... Афоризмын нэгдсэн нэвтэрхий толь бичиг

    Эпикур- Филаидуудын гэр бүлээс гаралтай Неокл ба Чаерестрата нарын хүү Эпикур (Язгууртны тухай номонд Метродор бичсэн байдаг). Тэрээр Афинчуудын суурьшлын газар байсан Самос хотод өссөн (Энэ тухай олон хүн бичдэг. Соционы товчлолд Гераклид гэх мэт) ба... Алдарт философичдын амьдрал, сургаал, хэлсэн үгсийн тухай

    Бүх Оросын анхны эзэн хаан, 1672 оны 5-р сарын 30-нд Цар Алексей Михайлович Боярын шавь Наталья Кирилловна Нарышкинатай хоёр дахь гэрлэснээс хойш төрсөн. Матвеева. Крекшиний домогт түүхээс үл хамааран залуу Петрийн сургалт үргэлжилсээр ... ... Намтар толь бичиг

    Смешарики ... Википедиа

    A. N. Benois (1904) "The ABC in the Pictures" номын D үсэг бүхий хуудас, 1918 онд шинэчлэгдэхээс өмнө мөрдөгдөж байсан, дараа нь ... онд хадгалагдан үлдсэн орос хэлний шинэчлэлийн өмнөх зөв бичгийн дүрэм (ихэвчлэн хувьсгалын өмнөх зөв бичих зүй). ... Википедиа

    A. N. Benois (1904) "The ABC in the Pictures" номын D үсэг бүхий хуудас, 1918 онд шинэчлэл хийхээс өмнө мөрдөгдөж байсан, дараа нь цагаачдын хэвлэлд хадгалагдан үлдсэн орос хэлний шинэчлэлийн өмнөх зөв бичгийн дүрэм (ихэвчлэн хувьсгалын өмнөх зөв бичих зүй) ...... ... Википедиа

09
Хоёрдугаар сар
2011

ABC руу явах замд (Бунеев Р.Н., Бунеева Е.В., Кислова Т.Р.)

Формат: DjVu, Сканнердсан хуудас
Үйлдвэрлэсэн он: 2008 он
Төрөл: Боловсролын уран зохиол
Нийтлэгч: BALASS
Хэл: Орос
Хуудасны тоо: 67+67+69+67
Тодорхойлолт: 4-6 насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан гарын авлага 4 хэсэгтэй.

4-5 насны хүүхдэд зориулсан ярианы хөгжил, уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх гарын авлага анхны холбоос тасралтгүй курс"Сургууль 2100" боловсролын тогтолцооны нэг хэсэг болох орос хэл, уншлага, уран зохиол ("Чөлөөт оюун ухаан" цуврал, зохиолч Р.Н. Бунеев, Е.В. Бунеева, О.В. Пронина).
Энэхүү гарын авлагын ажлын зохион байгуулалт, технологийг дараах байдлаар үзүүлэв. арга зүйн зөвлөмж.
Энэхүү гарын авлагыг цэцэрлэгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хичээл хийхэд ашиглаж болно ярианы эмчилгээний бүлгүүд, UVK, түүнчлэн зориулсан бие даасан ажилхүүхэдтэй эцэг эхчүүд. Энэхүү гарын авлагад багтсан бүх бичвэрийг насанд хүрэгчид (багш, эцэг эх) уншихад зориулагдаагүй болно.
Ажлын үргэлжлэлийг ижил зохиогчдын гарын авлагад 2-р хэсэг, 5-6 насны хүүхдүүдэд - 3, 4-р хэсэгт оруулсан болно.

Интернетээс олдсон эх хувилбараар хийсэн

15
Гуравдугаар сар
2017

Ирина, Симферополь


|

15-03-2017 07:42:22


17
6-р сар
2017

Нар, Москва


|

17-06-2017 19:11:15



09
Хоёрдугаар сар
2014

Нэг хүн зам дагуу алхаж байв (Чиладзе Отар)

Формат: аудио ном, MP3, 128 kbps
Зохиогч: Чиладзе Отар
Үйлдвэрлэсэн он: 2014 он
Төрөл: Түүхэн романс
Хэвлэн нийтлэгч: DIY аудио ном
Гүйцэтгэгч: Жукова Саша
Үргэлжлэх хугацаа: 38:25:31
Тайлбар: "Зам дагасан хүн" роман нь Гүржийн уугуул яруу найрагч Отар Чиладзегийн анхны зохиол юм. Энэхүү роман нь гурван мянган жилийн өмнөх Грекийн анхны цусанд будагдсан газар хөл тавьсан Колчийн хаант улсын түүхтэй холбоотой үйл явдлуудыг дахин амилуулдаг. Бүгд дүрүүд- Колчийн аймшигт хаан, түүний охин Медеа, гадаадын иргэн Фриксус, Колхисын эрэг рүү Алтан ноосны төлөө явсан Грекийн Яс нар ...


12
Хоёрдугаар сар
2018

Зам дээр бороо орж байна (Ларин Валерий)

Формат: аудио тоглуулах, MP3, 64 kbps
Зохиогч: Ларин Валерий
Үйлдвэрлэсэн он: 2012 он
Төрөл: Радио жүжиг
Хэвлэн нийтлэгч: Радио Орос – Санкт-Петербург
Гүйцэтгэгч: Владимир Баранов, Александр Васильев, Владимир Захарьев, Александр Строев, Иван Краско
Үргэлжлэх хугацаа: 00:45:31
Тайлбар: Валерий Ларины түүхийг радиогоор жүжигчилсэн найруулга. Герман дахь дайны төгсгөл. Залуу Зөвлөлтийн цэргүүд, найзууд Володка, Санка нар Германы өндөр настай эмэгтэйг уснаас гаргаж авлаа. Нөхөр нь талархал илэрхийлж, зүүн фронтод амиа алдсан хүүгийнхээ баян хуурыг залууст бэлэглэж байна...
Нэмэх. Мэдээлэл: Жүжгийн зохиолч, редактор - Ни...


21
9-р сар
2013

Атлантис руу явах зам дээрх инээд (Всеволод Слукин, Евгений Карташев)

Формат: аудио ном, MP3, 256 kbps
Зохиогч: Всеволод Слукин, Евгений Карташев
Үйлдвэрлэсэн он: 2013 он
Төрөл: шинжлэх ухааны зөгнөлт түүх
Нийтлэгч: DIY аудио ном
Зураач: Комиссар
Үргэлжлэх хугацаа: 00:43:33
Тайлбар: Усан доорх Атлантис руу явах замд аялагчдыг хачирхалтай аюул хүлээж байна. Мөн цорын ганц аврал бол инээд юм.
Нэмэх. Мэдээлэл: Нийтлэлээс уншина уу: Комсомолын Төв Хорооны Искателийн 1967 оны №3 сэтгүүлийн хавсралт.


25
Хоёрдугаар сар
2013

Мөрөөдлийн замаар тэнүүчилж байна. Түүхүүд (Млечин Леонид)


Зохиогч: Млечин Леонид
Үйлдвэрлэсэн он: 2013 он
Төрөл: мөрдөгч
Нийтлэгч: Үүнийг хаанаас ч худалдаж авах боломжгүй
Гүйцэтгэгч: Заборовский Юрий
Үргэлжлэх хугацаа: 14:34:34
Тайлбар: Цуглуулгад алдартай зохиолчийн алдартай түүхүүд багтсан болно. Л.Млечиний олон өгүүллэг нь утга зохиолын шагнал хүртэж, хэвлэгдсэн янз бүрийн улс орнууд. Тэрээр мөн ТВС сувгийн "Оройн хоол" мөрдөгч олон ангит киноны зохиол болсон богино хэмжээний адал явдалт өгүүллэгүүдийн зохиогч юм.
Агуулга: - Мөрөөдлийн замаар тэнүүчлэх 05:15:33 - 10-р сарын дунд үе - үхэлд хамгийн тохиромжтой цаг 05:02:49 - Сайн хүмүүсийг устгадаг газар ...


01
9-р сар
2019

Эрчим хүчний 2 замын дагуу, Лимрак (Алан Нукланд)

Формат: аудио ном, MP3, 64kbps
Зохиогч: Алан Нукланд
Гарсан он: 2019 он
Төрөл: Action Fantasy, LitRPG
Нийтлэгч: 1C-Publishing
Гүйцэтгэгч: Максим Суслов
Үргэлжлэх хугацаа: 15:24:48
Тодорхойлолт: Гол дүрСаргон романаас өөрийгөө олдог хачин ертөнцТэр яаж энд ирснээ, хэн гэдгээ ч санахгүй байна. Энэ ертөнц туйлын дайсагналтай: амьтан ч бай, хүн ч бай бүх амьтан баатрыг устгаж, түүний хүчийг өөртөө шингээхийг мөрөөддөг. Дэлхийн тоглоомын хууль тогтоомжийг үл харгалзан энд өвдөлт, зовлон шаналал үнэхээр бодитой байдаг. Хамгийн гол нь үхэгсдийг хүлээж байгаа зүйл бол тоглоомонд ид шидийн амилалт биш, харин өөр зүйл - бүр аймшигтай зүйл юм ...


16
Хоёрдугаар сар
2014

Петя тэнгэрийн хаант улсад хүрэх замд (Михаил Кураев)

Формат: аудио ном, MP3, 96 kbps
Зохиогч: Кураев Михаил
Үйлдвэрлэсэн он: 2012 он
Төрөл: Өгүүллэг
Нийтлэгч: Үүнийг хаанаас ч худалдаж авах боломжгүй
Жүжигчин: Винакур Мария
Үргэлжлэх хугацаа: 04:32:35
Тайлбар: М.Кураевын зохиол дээр үндэслэсэн, найм уран сайхны кинонуудХамгийн сүүлчийнх нь "Тэнгэрийн хаант улс руу явж буй Петр" нь Москвагийн олон улсын "Алтан Жорж" кино наадмын Гран При шагналыг хүртсэн (2009). "RG: Өгүүллэг хэзээ, хэрхэн бичигдсэн бэ? Түүний уран зохиолын хувь заяа юу байсан бэ? Та Кандалакшад юу хийж байсан бэ?
Кураев: Эдгээр асуултад хариулахдаа намтар түүхийн талыг нь хэлэх хэрэгтэй... Зохиол бичихэд хялбар байсан, учир нь...


23
Хоёрдугаар сар
2009

"Англи хэл дээрх улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэх тестийн цуглуулга" номын бүх (I-VII) дискүүд

Формат: аудио ном, WAVPack, 204kbps
Үйлдвэрлэсэн он: 2008 он
Зохиогч: M. Mann, S. Taylor-Knowles, E. Klekovkina
Төрөл: Боловсролын уран зохиол
Гүйцэтгэсэн: Төрөлх хэлтэн
Үргэлжлэх хугацаа: 08:42
Тодорхойлолт: I-V дискүүд"Улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэх тестийн цуглуулга" номонд Англи хэл". Нийтдээ долоо байна, энэ өдрийн нэгэнд би үлдсэнийг нь нэмнэ.
Номын тайлбар: "Англи хэл дээрх улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэх тестийн цуглуулга" - Улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэх цуврал сурах бичгийн дөрвөн номын нэг. улсын шалгалтМакмилланаас англи хэл дээр. Судалгааны гарын авлагад: - 20 тест Улсын нэгдсэн шалгалтын формат; - тодруулга...


02
Хоёрдугаар сар
2019

1976 онд нээлттэй хэвлэл, радио, телевизийн нэвтрүүлэгт нийтлэхийг хориглосон мэдээллийн жагсаалтын 2-р нэмэлт (Главлит ЗХУ), Дарья Чудакова]

Формат: аудио ном, MP3, 56 kbps
Зохиогч: Кендрик Шарон
Гарсан он: 2019 он
Төрөл: Роман
Нийтлэгч: Центрполиграф
Гүйцэтгэгч: Чудакова Дарья
Үргэлжлэх хугацаа: 03:44:51
Тайлбар: Тэд диваажингийн арал дээр уулзсан. Тэдний мэдрэмж харилцан адилгүй мэт санагдавч Грекийн хатуу ширүүн Аристон Кавакос залуу Кайли Тернерийг ихэд гомдоож, түүнийг мартахыг оролдов. Олон жилийн дараа хувь тавилан тэднийг дахин уулзуулсан ч тэдний шинэ уулзалт хайр дурлалын эхлэл эсвэл дайны эхлэл байх нь тодорхойгүй байна?


01
Гуравдугаар сар
2010

Физикийн асуудлын ном, түүнийг шийдвэрлэх арга замууд (Чертов, Воробьев)

Формат: JPG, Сканнердсан хуудас
Зохиогч: Чертов, Воробьев
Үйлдвэрлэсэн он: 1988 он
Төрөл: Дээд боловсролын байгууллагуудад зориулсан физикийн асуудлын ном
Хэвлэн нийтлэгч: Москвагийн "Ахлах сургууль"
Хэл: Орос
Хуудасны тоо: 528+
Тодорхойлолт: Чертов, Воробьев нарын зохиолчдын физикийн нийтлэг асуудлын ном. Энэ нь ихэнх асуудлын шийдлүүдийн хамт ирдэг.
Нэмэх. Мэдээлэл: djvu форматтай асуудлын ном, тусдаа jpg файл хэлбэрээр ихэнх асуудлын шийдлүүд. Шийдэл нь хавтсанд хуваагдана. Хавтасны дугаар - асуудлын номын хэсгүүдийн тоо.


29
11-р сар
2018

Физикийн олимпиадын бэлтгэл асуудлын цуглуулга (Качинский А.М., Бытев А.А., Кимбар Б.А.)

Хэвлэгдсэн он: 1965 он
Зохиогч: Качинский А.М., Бытев А.А., Кимбар Б.А.
Нийтлэгч: Народная Асвета
Хэл: Орос
Төрөл: заавар
Формат: DjVu
Чанар: Сканнердсан хуудсууд
Хуудасны тоо: 170
Тайлбар: Энэхүү цуглуулга нь физикийн хичээлийн бүх хэсэгт илүү төвөгтэй асуудлуудыг агуулдаг ахлах сургууль. Энэ нь тооцооллын болон чанарын даалгавруудыг агуулдаг бөгөөд үүнээс хэтрэхгүй сургуулийн сургалтын хөтөлбөр. Бүх даалгаврыг нэгжийн шинэ системийг харгалзан нарийвчилсан заавар, шийдлүүдийг өгсөн болно. Энэхүү гарын авлага нь сурагчдыг физикийн олимпиадад бэлтгэхэд зориулагдсан бөгөөд багш нар ч ашиглах боломжтой...


18
Тавдугаар сар
2007

Англи хэлний IELTS шалгалтанд бэлдэж байна

Төрөл: Боловсролын материал
Зохиогч: Төрөл бүрийн
Нийтлэгч: Төрөл бүрийн
Улс: Төрөл бүрийн
Үйлдвэрлэсэн он: 2002 он
Тайлбар: Интернэтээс цуглуулсан, IELTS-ийн шалгалтанд бие даан бэлтгэхэд хэрэгтэй материалуудын сонголт. IELTS шалгалтыг дараах зорилгоор авдаг: 1. Канад (Австрали) руу цагаачлах; 2. Цаашид гадаад орнуудад суралцах боловсролын байгууллагууд. Энэхүү цуглуулгад ерөнхий модулийг дамжих материалыг голчлон агуулдаг. Мэдээжийн хэрэг, энэ нь Интернетээс олж болох бүх зүйл биш, гэхдээ энэ нь эхлэхэд хангалттай юм. Хэд хэдэн хөтөлбөр байгаа. Бүгдийг биечлэн шалгадаг. Бүх зүйл ажилладаг.
Чанар: алдаагүй OCR
Формат: DOC


Тайлбар тэмдэглэл

Нэмэлт өөрчлөлт оруулсан боловсролын хөтөлбөр"АВС хүрэх замд" зохиолыг заах бэлтгэл нь нийгэм, сурган хүмүүжүүлэх чиглэлтэй бөгөөд үндсэн дээр эмхэтгэсэн болно. төрийн хөтөлбөрР.Н.-ийн санал болгосон "Яриа хөгжүүлэх, уншиж, бичиж сурахад бэлтгэх". Бунеев, Е.В. Бунеева, Т.Р. Сургуулийн өмнөх бэлтгэлд зориулсан исгэлэн.

Энэхүү өөрчлөгдсөн хөтөлбөрийн сургалтын гол зорилго нь хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх явдал юм. Боловсролын материалхэвлэмэл үсэг бүрийн харааны дүр төрхийг өөртөө шингээх, ижил төстэй үсгүүдийг ялгах, хольж хутгахгүй байх боломжийг олгодог, хүүхдийн дуу авианы дүн шинжилгээ хийх, үг хэллэг унших, анхаарал хандуулах, санах ой, төсөөллийг хөгжүүлэх чадварыг хөгжүүлдэг.

Бичлэг хийхэд бэлтгэх ажлын тогтолцооны гол зүйл бол контурын дагуу зурах, янз бүрийн чиглэлд сүүдэрлэх гэсэн хоёр дасгал юм. Үгсийн дуу авианы дүн шинжилгээ хийх ажлыг ярианы хөгжлийн ажилтай хослуулсан.

Хичээлүүдийг зугаа цэнгэлийн хэлбэрээр зохион байгуулдаг тоглоомын хэлбэрЭнэ нь хүүхдүүдэд дууны шинжилгээг амжилттай эзэмшиж, "дуу авиа", "үсэг" гэсэн ойлголтыг ялгаж, үгийн онцлог, ярианы хэрэглээг сонирхон ажиглах боломжийг олгодог. Тиймээс хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ үүсч, хөгжиж, үүний үндсэн дээр хэлний мэдлэгийн тогтолцоо аажмаар хөгжиж, яриаг сайжруулах хэрэгцээ бий болно.

"АВС-д хүрэх замд" бичгийн хичээл заахад бэлтгэх сургалтын хөтөлбөр нь хөгжлийн боловсролыг зохион байгуулах арга замын талаархи орчин үеийн шинжлэх ухааны үзэл бодлыг тусгасан, оюуны болон оюуны хөгжлийн асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг тусгасан болно. хувь хүний ​​хөгжилХүүхдүүдийн танин мэдэхүйн сонирхол, бүтээлч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх нь тэдний эрүүл мэндийг хадгалах, дэмжихэд хувь нэмэр оруулдаг.

Үндсэн ажлуудкурсууд нь:

1. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

2. Санах ой, анхаарал хөгжүүлэх, бүтээлч байдал, төсөөлөл, сэтгэлгээний хувьсах байдал.

3. Сэтгэцийн үйл ажиллагааны аргуудыг бүрдүүлэх: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, нэгтгэх, хасах, загварчлах, дизайн хийх.

4. Үгийн авиа-үеийн шинжилгээнд сургах.

5. Идэвхтэй, идэвхгүй, боломжит үгсийн санг баяжуулах; хүүхдийн ярианы туршлага дээр үндэслэн ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх, уялдаа холбоотой ярианы чадварыг хөгжүүлэх.

6. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, хүүхдийн ярианы дууны соёлыг сайжруулах.

7. Хүүхдийн бие даасан байдал, санаачлагыг хөгжүүлэх, хүүхэд бүрийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх өөрийгөө үнэлэх, өөрийгөө үнэлэх, хүсэх идэвхтэй ажилболон бүтээлч байдал.

"ABC хүрэх замд" бичих бэлтгэлийн курсын өөрчлөгдсөн хөтөлбөр нь нас, насыг харгалзан үздэг сэтгэл зүйн шинж чанар 5.5 - 6.5 насны хүүхдүүд долоо хоногт 3, жилд нийт 84 хичээл заадаг.

Өөрчлөгдсөн хөтөлбөрийн агуулгыг хэрэгжүүлэх нь зохиогчдын боловсрол, арга зүйн багцад үндэслэн R.N. Бунеева, Е.В. Бунеева, О.В. Пронина "Бидний хуулбар" (1, 2-р хэсэг). "Бидний хуулбарын дэвтэр" бичиж сурахад бэлтгэх гарын авлагыг "АВС хүрэх замд" (3,4-р хэсэг) гарын авлагатай зэрэгцүүлэн ашигладаг.

Сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

(бичих заахад бэлтгэх)

(бичих заахад бэлтгэх)

1.

Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах; яриан дахь полисмантик үгсийг ажиглах;

Өөрийнхөө ярианд шинэ үгсийг ашиглах (хэлбэр, өгүүлбэр бүтээх).

Асуултанд хариулах, харилцан ярианд оролцох;

дагуу бичвэрийн дэлгэрэнгүй дахин өгүүлэх харааны дэмжлэг; дүрсэлсэн өгүүллэг, хуйвалдааны зураг дээр үндэслэсэн өгүүллэг эсвэл цуврал зургуудыг эмхэтгэх.

Дууны ангиллын танилцуулга: гийгүүлэгч ба эгшиг; хатуу ба зөөлөн, дуут болон дуугүй гийгүүлэгч;

Үгийн эхэн, төгсгөл, дунд хэсэгт дуу авиаг тусгаарлах, үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох;

Үгэнд эгшиг, гийгүүлэгч, хатуу, зөөлөн, дуут, дуугүй гийгүүлэгчийг тодорхойлох;

- ердийн авианы тэмдэглэгээг ашиглан "унших", үе, үг зохиох.

Дууны шинжилгээүе ба үгсийн найрлага;

"Дуу" ба "үсэг" гэсэн ойлголтуудын ялгаа;

Үсэг ба дуу авианы хамаарал.

сүүдэрлэх, контурын дагуу зурах.

Хичээлийн хөтөлбөр дээр ажилласны үр дүнд хүүхдүүд заавал:

Шинэ үг оруулаад хэллэг, өгүүлбэр бүтээх;

Багшийн асуултанд хариулах;

Зурган дээр тулгуурлан аман өгүүллэг зохиох, цуврал зураг зурах;

Үгийн эхэнд байгаа дууг онцлон тэмдэглэх;

Дуу, үсгийг ялгах;

Орос цагаан толгойн үсгийг таньж, нэрлэх;

Дуу авиаг үе болгон нэгтгэх.

Лавлагаа:

1. “Сургууль 2100” боловсролын систем. Програмын цуглуулга. Сургуулийн өмнөх боловсрол. Бага сургууль/ Шинжлэх ухааны хүрээнд. ed. Д.И. Фельдштейн. - М.: Балас, 2008.

2. Р.Н. Бунеев, Е.В.Бунева, О.В. Манай хуулбарын дэвтэр: 5-6 (7) насны хүүхдэд зориулж бичиж сурахад бэлтгэх гарын авлага (1, 2-р хэсэг).

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

аравдугаар сар

Хичээлийн сэдэв

цаг

Огноо

Аравдугаар сар

Дуу, үсэг. "Дуу" ба "үсэг" гэсэн ойлголтуудын ялгаа.

Дуу чимээ, тэдгээрийн тэмдэг. Тэмдэглэлийн дэвтэр бичихэд чиг баримжаа олгох.

Дуу [A], үсэг A. Ангаахай.

Дуу [O], үсэг O. Үсгийг контурын дагуу зурах.

Дуу [E], үсэг E. Ангаахай.

Дуу [I], үсэг I. Зураг, хээ, өгөгдсөн контурыг будах.

Дуу [Y], Ү үсэг. Өгөгдсөн контурыг ангаахайлах, будах.

[I], [Y] гэж сонсогдож байна. Ү, I, A, O, E үсэг. Үгийн эгшгийг тусгаарлах.

Дуу [U], үсэг U. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Эгшиг авиа ба үсэг. Y, I, A, O, E үсэг. Үгийн эхэн, төгсгөл, дунд хэсэгт дуу авиа тусгаарлах.

Дуу [М], үсэг M. Дууны ангилал: гийгүүлэгч ба эгшиг.

Хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч. Дуу [M"].

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

11-р сар

Хичээлийн сэдэв

цаг

Огноо

Арваннэгдүгээр сар

[N], [N"] дуугарна. N үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Үсэг N, M. Шинэ үгсийг ярианд ашиглах.

Дуу [P], үсэг P. Зураг зурах, хэв маяг, өгөгдсөн контурыг будах.

Дуу [P], үсэг P. Янз бүрийн чиглэлд хэв маяг, сүүдэрлэх.

Дуу [P"]. P, N, M үсэг, эгшиг. Асуултын хариулт, харилцан яриа.

[T], [T"] дуугарна. T үсэг. Контурын дагуу зурах.

[T], [T"] дуугарна. T үсэг. Өгөгдсөн контурыг будах, өөр өөр чиглэлд сүүдэрлэх.

Эгшиг ба гийгүүлэгч авиа ба үсэг. T, P, N, M үсэг.

T, P, N, M үсэг. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Дуу [K], [K"]. Үсгүүд K, T. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

[K], [K"] дуугарна. K, T үсэг. Зураг хуулах.

K, T үсэг бүхий үе. Товчлол.

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

арванхоёрдугаар сар

Арванхоёрдугаар сар

K, T үсэгтэй үеүүд. Утастай яриаг хөгжүүлэх.

[X], [X"] дуу авиа. X үсэг. Уялдаа холбоог хөгжүүлэх.

X, K, N, T, P, M үсэг. Харилцан уялдаа холбоотой яриа, харилцан яриа хөгжүүлэх.

X, K, N, T, P, M үсэг. Үгийн болон үгийн найрлагын дууны шинжилгээ.

[K] - [X], [K"] - [X"] дуугарна. K, X үсэгтэй үе, дууны шинжилгээ.

[F], [F"] дуу. F үсэг. Зураг, хээ, өгөгдсөн контурыг будах.

F үсэгтэй үе. Хэл, өгүүлбэр бүтээх.

F үсэгтэй үе ба үгс. Дууны шинжилгээ.

Дуу [Y"]. Ү ба I үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [Y"]. Ү ба I үсэг. Зураг зурах, контурын дагуу зурах.

[Y"O] дуу. E үсэг. Өгөгдсөн контурыг зурж, будах.

Дуу [Y"U]. Ү үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

нэгдүгээр сард

Нэгдүгээр сар

Дуу [Y"A]. Ү үсэг. Үг хэллэг, өгүүлбэр байгуулах.

Дуу [Y"E]. E үсэг. Өгөгдсөн контурыг зурж, будах.

[Y"E], [Y"O], [Y"U], [Y"A] дуугарна. E, E, Yu, Z үсэг.

E, E, Y, Y үсэг. -тэй үгс E, E, Yu, I үсэг. Өгүүлбэр, өгүүлбэр бүтээх.

Дуу [L]. L үсэг. Зураг, хэв маягийг хуулбарлах.

Дуу [L]. L үсэг. Өгөгдсөн контурыг будах, янз бүрийн чиглэлд сүүдэрлэх

Дуу [L"]. L, Y үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

Дуу [L] - [Y"]. Судалсан үсэг бүхий үе ба үгс, дууны шинжилгээ.

[В], [В"] дуу. В үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [В], [В"]. V үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Дуут ба дуугүй гийгүүлэгч авиа [V] - [F], [V"] - [F"]. B, F үсэг.

V, F үсэг. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

хоёрдугаар сард

Хоёрдугаар сар

Дуу [Ч "]. Үсэг Ч. Контурын дагуу зурах, сүүдэрлэх.

[Ш"] дуу. Ш үсэг. Контурын дагуу мөр.

[Ч"] -[Ш"] дуугарна. Үг, үгийн найрлагын дууны шинжилгээ.

Дуу [B], [B"]. Үсэг Б. Өгөгдсөн контурыг мөрдөж, будах.

[B] - [P], [B"] - [P"] дуугарна. B, P үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

[D], [D"] дуугарна. D үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

[D] - [T], [D"] - [T"] дуугарна. D, T үсэг.

Дуу [S]. C үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

Дуу [S]. Үсэг C. Загвар зурах, янз бүрийн чиглэлд сүүдэрлэх.

Дуу [S"]. S, E, O үсэг. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

Дуу [Ц]. Үсэг C. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [Ц] - [S] - [H"]. Ч, Щ, С үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

гуравдугаар сард

Гуравдугаар сар

[G], [G"] дуу. Г үсэг. Өгөгдсөн контурыг мөрдөж, будах.

[G] - [K], [G"] - [K"] дуугарна. G, K үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Дуу [Z]. Үсэг Z. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [Z]. Үсэг Z. Зургийг хуулбарлах, хэв маягийг мөрдөх.

Дуу [Z"]. Үг, судалсан үсэг бүхий үгсийн найрлагын дууны шинжилгээ.

Исгэрэх гийгүүлэгч авиа [Z] - [S], [Z"] - [S"]. Z, S, V үсэг.

Z, S, V үсэг. Зурах загвар. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Z, S, V үсэг. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Дуу [Ш]. Ш үсэг Өгүүлбэр, өгүүлбэр байгуулах.

[Ш] - [С] - [Ш"] авиа. Ш, Ш, С, Ц үсэг. Контурын дагуу мөрлөх.

[Ш] - [С] - [Ш"] дуу. Ш, Ш, С, Ц үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Дуу [F]. Үсэг Z. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

би зөвшөөрч байна

төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

дөрөвдүгээр сард

Дөрөвдүгээр сар

Дуу [F]. Үсэг Z. Загвар зурах, зурах.

Шуурхай гийгүүлэгч авиа [Ж] - [З] - [Ш] үсэг Zh, Sh, Z. Харилцан яриа.

Дуу [P], [P"]. R үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

R, Y үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

R, Y үсэг. Үе, үгийн дууны шинжилгээ.

[R] - [L], [R"] - [L"] дуугарна. R, L үсэг. Дүрслэх өгүүллэгийн эмхэтгэл.

Зураг, хэв маягийг зурах, өгөгдсөн контурыг будах.

Хагас зууван, долгионтой шугам зурах. Санах ойноос зураг, хэв маягийг хуулбарлах.

Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Янз бүрийн чиглэлд ангаахай. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Улс орны ABC (ерөнхий хичээл).

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Тайлбар тэмдэглэл

"ABC-д хүрэх замд" өөрчлөгдсөн сургалтын хөтөлбөрт

(бичих заахад бэлтгэх)

"АВС-д хүрэх замд" бичиж сурахад бэлтгэх нэмэлт боловсролын хөтөлбөр нь нийгэм, сурган хүмүүжүүлэх чиглэлтэй бөгөөд Р.Н. Бунеев, Е.В. Бунеева, Т.Р. Сургуулийн өмнөх бэлтгэлд зориулсан исгэлэн.

Энэхүү өөрчлөгдсөн хөтөлбөрийн сургалтын гол зорилго нь хүүхдийн гарыг бичихэд бэлтгэх явдал юм. Боловсролын материал нь хэвлэмэл үсэг бүрийн харааны дүрсийг эзэмших, ижил төстэй үсгүүдийг хооронд нь ялгах, тэдгээрийг хооронд нь хольж хутгахгүй байх боломжийг олгодог, хүүхдийн дуу авианы дүн шинжилгээ хийх, үечилсэн унших, анхаарал, санах ой, төсөөллийг хөгжүүлэх чадварыг хөгжүүлдэг.

Бичлэг хийхэд бэлтгэх ажлын тогтолцооны гол зүйл бол контурын дагуу зурах, янз бүрийн чиглэлд сүүдэрлэх гэсэн хоёр дасгал юм. Үгсийн дуу авианы дүн шинжилгээ хийх ажлыг ярианы хөгжлийн ажилтай хослуулсан.

Хичээлүүдийг хөгжилтэй тоглоом хэлбэрээр зохион байгуулдаг бөгөөд энэ нь хүүхдүүдэд дууны шинжилгээг амжилттай эзэмшиж, "дуу авиа", "үсэг" гэсэн ойлголтыг ялгаж, үгийн онцлог, ярианы хэрэглээг сонирхон ажиглах боломжийг олгодог. Тиймээс хүүхдийн бүтээлч сэтгэлгээ үүсч, хөгжиж, үүний үндсэн дээр хэлний мэдлэгийн тогтолцоо аажмаар хөгжиж, яриаг сайжруулах хэрэгцээ бий болно.

"БҮТ-д хүрэх замд" бичих хичээл заахад бэлтгэх сургалтын хөтөлбөр нь хөгжлийн боловсролыг зохион байгуулах арга замын талаархи орчин үеийн шинжлэх ухааны үзэл бодлыг тусгаж, хүүхдийн оюуны болон хувь хүний ​​хөгжлийн асуудлыг шийдвэрлэх, тэдний танин мэдэхүйн сонирхол, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх, тэдний эрүүл мэндийг хамгаалах, дэмжихэд тусалдаг.

Үндсэн ажлуудкурсууд нь:

  1. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
  2. Санах ой, анхаарал, бүтээлч байдал, төсөөлөл, сэтгэлгээний хувьсах чадварыг хөгжүүлэх.
  3. Сэтгэцийн үйл ажиллагааны аргуудыг бүрдүүлэх: дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, нэгтгэх, хасах, загварчлах, загварчлах.
  4. Үгийн дуу авианы шинжилгээг заах.
  5. Идэвхтэй, идэвхгүй, боломжит үгсийн санг баяжуулах; хүүхдийн ярианы туршлага дээр үндэслэн ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх, уялдаа холбоотой ярианы чадварыг хөгжүүлэх.

6. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, хүүхдийн ярианы дууны соёлыг сайжруулах.

7. Хүүхдийн бие даасан байдал, санаачлагыг хөгжүүлэх, хүүхэд бүрт өөрийгөө үнэлэх, өөрийгөө хүндэтгэх, идэвхтэй ажил хийх хүсэл эрмэлзэл, бүтээлч сэтгэлгээг төлөвшүүлэх.

"БҮТ-д хүрэх замд" бичгийн хичээл заахад бэлтгэх сургалтын шинэчилсэн хөтөлбөр нь 5.5-6.5 насны хүүхдүүдийн нас, сэтгэлзүйн онцлогийг харгалзан долоо хоногт 3, жилд 84 хичээл заадаг.

Өөрчлөгдсөн хөтөлбөрийн агуулгыг хэрэгжүүлэх нь зохиогчдын боловсрол, арга зүйн багцад үндэслэн R.N. Бунеева, Е.В. Бунеева, О.В. Пронина "Бидний хуулбар" (1, 2-р хэсэг). "Бидний хуулбарын дэвтэр" бичиж сурахад бэлтгэх гарын авлагыг "АВС хүрэх замд" (3,4-р хэсэг) гарын авлагатай зэрэгцүүлэн ашигладаг.

Сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

"АВС хүрэх замд" курсын сургалт

(бичих заахад бэлтгэх)

(бичих заахад бэлтгэх)

  1. Лексик ба дүрмийн ажил (10 цаг):

Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах; яриан дахь полисмантик үгсийг ажиглах;

Өөрийнхөө ярианд шинэ үгсийг ашиглах (хэлбэр, өгүүлбэр бүтээх).

2. Хамтарсан яриаг хөгжүүлэх (9 цаг):

Асуултанд хариулах, харилцан ярианд оролцох;

Харааны дэмжлэгийг ашиглан текстийг дэлгэрэнгүй тайлбарлах; дүрсэлсэн өгүүллэг, хуйвалдааны зураг дээр үндэслэсэн өгүүллэг эсвэл цуврал зургуудыг эмхэтгэх.

3. Ярианы болон авианы сонсголын дууны соёлыг хөгжүүлэх (15 цаг):

Дууны ангиллын танилцуулга: гийгүүлэгч ба эгшиг; хатуу ба зөөлөн, дуут болон дуугүй гийгүүлэгч;

Үгийн эхэн, төгсгөл, дунд хэсэгт дуу авиаг тусгаарлах, үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлох;

Үгэнд эгшиг, гийгүүлэгч, хатуу, зөөлөн, дуут, дуугүй гийгүүлэгчийг тодорхойлох;

- ердийн авианы тэмдэглэгээг ашиглан "унших", үе, үг зохиох.

4. Дууны үгийн шинжилгээ хийх сургалт (10 цаг):

Үг, үгийн найрлагын дууны шинжилгээ;

"Дуу" ба "үсэг" гэсэн ойлголтуудын ялгаа;

Үсэг ба дуу авианы хамаарал.

5. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх ажил (40 цаг) -сүүдэрлэх, контурын дагуу зурах.

Хичээлийн хөтөлбөр дээр ажилласны үр дүнд хүүхдүүдзаавал:

Шинэ үг оруулаад хэллэг, өгүүлбэр бүтээх;

Багшийн асуултанд хариулах;

Зурган дээр тулгуурлан аман өгүүллэг зохиох, цуврал зураг зурах;

Үгийн эхэнд байгаа дууг онцлон тэмдэглэх;

Дуу, үсгийг ялгах;

Орос цагаан толгойн үсгийг таньж, нэрлэх;

Дуу авиаг үе болгон нэгтгэх.

Лавлагаа:

  1. "Сургууль 2100" боловсролын систем. Програмын цуглуулга. Сургуулийн өмнөх боловсрол. Бага сургууль / Шинжлэх ухааны чиглэлээр. ed. Д.И. Фельдштейн. - М.: Балас, 2008.
  2. Р.Н. Бунеев, Е.В.Бунева, О.В. Манай хуулбарын дэвтэр: 5-6 (7) насны хүүхдэд зориулж бичиж сурахад бэлтгэх гарын авлага (1, 2-р хэсэг).

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

аравдугаар сар

p/p

Хичээлийн сэдэв

Колон

цаг

Огноо

Аравдугаар сар

Дуу, үсэг. "Дуу" ба "үсэг" гэсэн ойлголтуудын ялгаа.

Дуу чимээ, тэдгээрийн тэмдэг. Тэмдэглэлийн дэвтэр бичихэд чиг баримжаа олгох.

Дуу [A], үсэг A. Ангаахай.

Дуу [O], үсэг O. Үсгийг контурын дагуу зурах.

Дуу [E], үсэг E. Ангаахай.

Дуу [I], үсэг I. Зураг, хээ, өгөгдсөн контурыг будах.

Дуу [Y], Ү үсэг. Өгөгдсөн контурыг ангаахайлах, будах.

[I], [Y] гэж сонсогдож байна. Ү, I, A, O, E үсэг. Үгийн эгшгийг тусгаарлах.

Дуу [U], үсэг U. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Эгшиг авиа ба үсэг. Y, I, A, O, E үсэг. Үгийн эхэн, төгсгөл, дунд хэсэгт дуу авиа тусгаарлах.

Дуу [М], үсэг M. Дууны ангилал: гийгүүлэгч ба эгшиг.

Хатуу, зөөлөн гийгүүлэгч. Дуу [M"].

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

11-р сар

p/p

Хичээлийн сэдэв

Колон

цаг

Огноо

Арваннэгдүгээр сар

[N], [N"] дуугарна. N үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Үсэг N, M. Шинэ үгсийг ярианд ашиглах.

Дуу [P], үсэг P. Зураг зурах, хэв маяг, өгөгдсөн контурыг будах.

Дуу [P], үсэг P. Янз бүрийн чиглэлд хэв маяг, сүүдэрлэх.

Дуу [P"]. P, N, M үсэг, эгшиг. Асуултын хариулт, харилцан яриа.

[T], [T"] дуугарна. T үсэг. Контурын дагуу зурах.

[T], [T"] дуугарна. T үсэг. Өгөгдсөн контурыг будах, өөр өөр чиглэлд сүүдэрлэх.

Эгшиг ба гийгүүлэгч авиа ба үсэг. T, P, N, M үсэг.

T, P, N, M үсэг. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Дуу [K], [K"]. Үсгүүд K, T. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

[K], [K"] дуугарна. K, T үсэг. Зураг хуулах.

K, T үсэг бүхий үе. Товчлол.

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

арванхоёрдугаар сар

Арванхоёрдугаар сар

K, T үсэгтэй үеүүд. Утастай яриаг хөгжүүлэх.

[X], [X"] дуу авиа. X үсэг. Уялдаа холбоог хөгжүүлэх.

X, K, N, T, P, M үсэг. Харилцан уялдаа холбоотой яриа, харилцан яриа хөгжүүлэх.

X, K, N, T, P, M үсэг. Үгийн болон үгийн найрлагын дууны шинжилгээ.

[K] - [X], [K"] - [X"] дуугарна. K, X үсэгтэй үе, дууны шинжилгээ.

[F], [F"] дуу. F үсэг. Зураг, хээ, өгөгдсөн контурыг будах.

F үсэгтэй үе. Хэл, өгүүлбэр бүтээх.

F үсэгтэй үе ба үгс. Дууны шинжилгээ.

Дуу [Y"]. Ү ба I үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [Y"]. Ү ба I үсэг. Зураг зурах, контурын дагуу зурах.

[Y"O] дуу. E үсэг. Өгөгдсөн контурыг зурж, будах.

Дуу [Y"U]. Ү үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

нэгдүгээр сард

Нэгдүгээр сар

Дуу [Y"A]. Ү үсэг. Үг хэллэг, өгүүлбэр байгуулах.

Дуу [Y"E]. E үсэг. Өгөгдсөн контурыг зурж, будах.

[Y"E], [Y"O], [Y"U], [Y"A] дуугарна. E, E, Yu, Z үсэг.

E, E, Y, Y үсэг. E, E, Y, Y үсэгтэй үгс. Өгүүлбэр, өгүүлбэр бүтээх.

Дуу [L]. L үсэг. Зураг, хэв маягийг хуулбарлах.

Дуу [L]. L үсэг. Өгөгдсөн контурыг будах, янз бүрийн чиглэлд сүүдэрлэх

Дуу [L"]. L, Y үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

Дуу [L] - [Y"]. Судалсан үсэг бүхий үе ба үгс, дууны шинжилгээ.

[В], [В"] дуу. В үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [В], [В"]. V үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Дуут ба дуугүй гийгүүлэгч авиа [V] - [F], [V"] - [F"]. B, F үсэг.

V, F үсэг. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

Дуу [B], [B"]. Үсэг Б. Өгөгдсөн контурыг мөрдөж, будах.

[B] - [P], [B"] - [P"] дуугарна. B, P үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

[D], [D"] дуугарна. D үсэг. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

[D] - [T], [D"] - [T"] дуугарна. D, T үсэг.

Дуу [S]. C үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

Дуу [S]. Үсэг C. Загвар зурах, янз бүрийн чиглэлд сүүдэрлэх.

Дуу [S"]. S, E, O үсэг. Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

Дуу [Ц]. Үсэг C. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [Ц] - [S] - [H"]. Ч, Щ, С үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

гуравдугаар сард

Гуравдугаар сар

[G], [G"] дуу. Г үсэг. Өгөгдсөн контурыг мөрдөж, будах.

[G] - [K], [G"] - [K"] дуугарна. G, K үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Дуу [Z]. Үсэг Z. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Дуу [Z]. Үсэг Z. Зургийг хуулбарлах, хэв маягийг мөрдөх.

Дуу [Z"]. Үг, судалсан үсэг бүхий үгсийн найрлагын дууны шинжилгээ.

Исгэрэх гийгүүлэгч авиа [Z] - [S], [Z"] - [S"]. Z, S, V үсэг.

Z, S, V үсэг. Зурах загвар. Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Z, S, V үсэг. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Дуу [Ш]. Ш үсэг Өгүүлбэр, өгүүлбэр байгуулах.

[Ш] - [С] - [Ш"] авиа. Ш, Ш, С, Ц үсэг. Контурын дагуу мөрлөх.

[Ш] - [С] - [Ш"] дуу. Ш, Ш, С, Ц үсэг. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

Дуу [F]. Үсэг Z. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

би зөвшөөрч байна

Төлбөртэй сургалтын арга зүйч

С.В.Барышникова

"_____"_____________2012

Хичээлийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлт

"ABC хүрэх замд"

(бичих заахад бэлтгэх)

дөрөвдүгээр сард

Дөрөвдүгээр сар

Дуу [F]. Үсэг Z. Загвар зурах, зурах.

Шуурхай гийгүүлэгч авиа [Ж] - [З] - [Ш] үсэг Zh, Sh, Z. Харилцан яриа.

Дуу [P], [P"]. R үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

R, Y үсэг. Гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгал.

R, Y үсэг. Үе, үгийн дууны шинжилгээ.

[R] - [L], [R"] - [L"] дуугарна. R, L үсэг. Дүрслэх өгүүллэгийн эмхэтгэл.

Зураг, хэв маягийг зурах, өгөгдсөн контурыг будах.

Хагас зууван, долгионтой шугам зурах. Санах ойноос зураг, хэв маягийг хуулбарлах.

Янз бүрийн чиглэлд ангаахай.

Янз бүрийн чиглэлд ангаахай. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Улс орны ABC (ерөнхий хичээл).