Хэлбэрийн тухай ойлголт нь хүрээлэн буй амьдралын олон янзын хэлбэр юм. "Хэлбэрийн тухай ойлголт, хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдал" сэдэвт илтгэл.

Хичээлийн хураангуй

Анги, хичээлийн сэдэв:

6-р анги Б "Хэлбэрийн тухай ойлголт. Хүрээлэн буй ертөнцийн олон янзын хэлбэрүүд"

Хичээлийн зорилго:

Дэлхий дээрх олон янзын хэлбэрийн талаархи оюутнуудын санаа бодлыг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:

1. Шугаман, хавтгай, эзэлхүүний хэлбэрийн тухай ойлголт, барилгын тухай ойлголт, геометрийн биеийн төрлүүдийг танилцуулна.

2. Эргэлтийн энгийн геометрийн биетүүдийг дүрслэх чадварыг хөгжүүлэх: цилиндр ба конус.

3. Орон зайн тухай ойлголт, ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.

Хэлбэр, заах арга

Фронтал, бүлгээрээ. Тоглоомын элементүүд, хувь хүнд чиглэсэн технологи, хөгжлийн сургалт. Арга: аман, харааны, хэсэгчлэн хайх, бие даасан ажлын арга.

Төлөвлөсөн сургалтын үр дүн, үүнд сургалтын удирдлагын тогтолцоог бүрдүүлэх

UUD мета субьект.

Танин мэдэхүйн UUD:

    логик үндэслэлийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх;

    Амжилт / бүтэлгүйтлийн шалтгааны талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх,

    аман ярианы хэллэгийг ухамсартай, сайн дураараа бүтээх чадварыг хөгжүүлэх;

    объектын хэлбэрийг шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцааны UUD:

    хөгжиж байхдаа өөрийн байр сууриа маргах чадварыг хөгжүүлэх ерөнхий шийдэлхамтарсан үйл ажиллагаанд,

    үйл хөдлөлөө зохицуулахын тулд яриаг ашиглах.

Зохицуулалтын UUD:

    шинээр суулгах чадвар суралцах зорилгобагштай хамтран хийх даалгавар,

    шинэ боловсролын материалд багшийн тодорхойлсон үйл ажиллагааны удирдамжийг бие даан харгалзан үзэх чадварыг хөгжүүлэх;

    сонгосон мэдээллийн материалыг хүснэгт хэлбэрээр нэгтгэх чадвар.

Хувийн UUD:

    үүсэх ерөнхий санаахүрээлэн буй ертөнцийн байгалийн олон янз байдлын талаар.

Үндсэн ойлголтууд

Хэлбэр, дизайн, геометрийн хэлбэр ба бие, ердийн эзэлхүүн.

Салбар хоорондын холбоо

Зураг, математик.

Нөөц

Сурах бичиг L.A. Неменская “Дүрслэх урлаг. Урлаг хүний ​​амьдралд”, 6-р анги; "Залуу зураачийн толь бичиг"; хүснэгт "Геометрийн бие", геометрийн хэлбэр, биетүүдийн зураг эсвэл загвар; зарим геометрийн бие эсвэл тэдгээрийн хослол дээр суурилсан объектын багц; "Гэрэл ба сүүдрийн хэв маяг" хүснэгт.

Хичээлийн бүтэц

1. Зохион байгуулалтын үе шат.

2. Зорилгоо тодорхойлох, урам зориг өгөх.

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

4. Шинэ мэдлэгийг анхан шатны өөртөө шингээх.

5. Анхдагч нэгтгэх.

6. Практик ажил.

7. Материалыг засах.

8. Тусгал. Хичээлийг дүгнэж байна.

9. Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл.

Хичээлийн үе шатуудын агуулга:

Хичээлийн алхамууд

Бүх нийтийн хөгжил боловсролын үйл ажиллагаа

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Зохион байгуулалтын үе шат

Ажлын байрны зохион байгуулалт, хичээлийн бэлтгэлийг шалгах.

Зорилгоо тодорхойлох, урам зориг өгөх

Зохицуулалт: боловсролын зорилгыг хүлээн зөвшөөрөх чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцаа холбоо: өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар.

Хүүхдүүд "Өвгөн Хоттабыч" киноны хэсгийг үзэж байна.

Хэрэв бид Волка, Хоттабыч нарын тухай уран зөгнөлийг үргэлжлүүлж, биднийг газраас өндөрт нисч байна гэж төсөөлвөл доошоо харахад шугам, дөрвөлжин, толбоны огтлолцлыг харах болно. Учир нь дээрээс харахад манай байшин, сургууль нь модны хэсэг, гудамж, явган хүний ​​замын тойм зэрэг тэгш өнцөгт хэлбэртэй харагдах болно. Гэсэн хэдий ч, хаашаа ч явахгүйгээр, харин байшин, эд зүйлсийг эргэн тойрон харахад бидний эргэн тойрон дахь хүний ​​гараар бүтээгдсэн ертөнцийн янз бүрийн хэлбэрийг хамгийн энгийн бие, дүрс, зураас болгон багасгаж чадна гэдэгт бид итгэлтэй байх болно. Бидний эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг геометрийн дүрсүүдийн хослол гэж харж болно. Дүрс бүтээх энэ аргыг эрт дээр үеэс Дорнодын мастерууд хэрэглэж ирсэн. Сурах бичгийн 62-р хуудсан дээрх зургуудыг харна уу.

Манай хичээлийн сэдвийг анхааралтай уншина уу: “Хэлбэрийн тухай ойлголт. Хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдал", бидний сая юу ярьсныг санаж, хичээлийнхээ зорилго, зорилтыг томъёолохыг хичээ.

Асуултанд хариулна уу.

Сурах бичгийн 62-р хуудасны "Эртний дорно дахины дүрс бүтээх арга" гэсэн зургуудыг харна уу.

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох:

Геометрийн биетүүдийг ялгах;

Энгийн геометрийн дүрсүүдийн хамаарлаар объектын дизайныг тодорхойлох;

Зарим энгийн геометрийн хатуу биетүүдийг зур.

Мэдлэгийг шинэчлэх

Танин мэдэхүйн:

Ерөнхий боловсрол: мэдлэгийг зохион байгуулах чадвар.

Зохицуулалт:

"Орос хэлний тайлбар толь бичиг" -д S.I. Ожегов, Н.Ю. Шведова "FORM" гэсэн ойлголтыг "объектийн гадаад тойм, гадаад төрх" гэж тайлбарладаг. Латин хэлнээс орчуулсан "FORM" гадаад төрх, объектын контур.

Зурж сурахын тулд объектын бүтцийг харж сурах хэрэгтэй.

БАРИЛГА - бүтэц, бүтэц, харьцангуй байрлалобъектын хэсгүүд, тэдгээрийн хамаарал. Объектуудыг, тэр ч байтугай нарийн төвөгтэй зүйлсийг сайтар шалгаж үзэхэд тэдгээрийн дизайныг үргэлж харж болно.

"Залуу зураачийн толь бичиг"-ийн тодорхойлолтыг бичнэ үү.

Шинэ мэдлэгийг анхдагч шингээх

Танин мэдэхүйн:

Хувийн: бие даан дүгнэлт гаргах чадвар.

Геометрийн хэлбэрийн төрлийг надад хэлээрэй. (залуус хүснэгтийг бөглөнө) (Хавсралт).

Эдгээр нь хавтгай дүрсүүд боловч амьдралд объектууд хавтгай биш юм. Тэдний хэлбэрийг геометрийн биет эсвэл геометрийн биетүүдийн хослол хэлбэрээр үзүүлэв.

Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай. ("Геометр биетүүд" слайд)

Туршилт хийцгээе: бид тэгш өнцөгтийг саваа (Хавсралт) дээр эргүүлж, цагаанаар тодруулсан generatrix-ийг дагана. Та ямар геометрийн биеийг харж байна вэ? Цилиндр хэлбэртэй объектуудыг нэрлэ.

Туршилт хийцгээе: бид гурвалжинг (Хавсралт) саваа дээр эргүүлж, цагаанаар тодруулсан generatrix-ийг дагана. Та ямар геометрийн биеийг харж байна вэ?

Геометрийн дүрс нь геометрийн биеэс юугаараа ялгаатай болохыг бодоцгооё?

слайд

Хүснэгтийг бөглөнө үү.

(залуус хүснэгтийг бөглөнө).

Сурагчид сурах бичгийн 62-р хуудасны зургийг үзээд “Эдгээр савны хэлбэрийг ямар бие даасан геометрийн дүрс бүрдүүлдэг вэ?” гэсэн асуултад хариулна.

Асуултанд хариулах (цилиндр бол тэгш өнцөгтийг аль нэг талыг тойруулан эргүүлэхэд үүссэн геометрийн бие юм; конус бол эргүүлэх замаар үүссэн геометрийн бие юм. зөв гурвалжинтүүний нэг хөлний эргэн тойронд).

Оюутнуудын хариулт.

Анхдагч нэгтгэх

Танин мэдэхүй: бие даан дүгнэлт хийх чадвар. Зохицуулалт: санал болгож буй төлөвлөгөөний дагуу ажиллах чадвар.

Бидний эргэн тойронд байгаа бүх зүйлийг энгийн геометрийн биетүүдийн хослолоор дүрсэлж чадвал тэдгээрийг зурахдаа ч гэсэн бид хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх хэрэгтэй. Тиймээс та хамгийн энгийн геометрийн биетүүдийг ашиглан зурах үндсэн дүрмийг эзэмших болно.

Сурах бичгийн 63-р хуудасны геометрийн биеийн дүрсийг харцгаая.

Практик ажил

Танин мэдэхүйн:

Логик: харьцуулах үндэслэлийг сонгох.

Зохицуулалт: хяналт, залруулга.

Харилцаа холбоо: үе тэнгийнхэнтэйгээ боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх.

1. Янз бүрийн хэмжээтэй геометрийн дүрс хийснээр шидэт савыг бүтээ. Зөвхөн даалгавраа дуусгаад зогсохгүй сонирхолтой, илэрхийлэлтэй хийх нь чухал юм.

2. Үүссэн хоосон зайнаас геометрийн биеийн загварыг гарга.

Оюутнуудын бүтээлч ажил.

Материалыг засах

Хувь хүн: утгыг бий болгох үйлдэл.

Танин мэдэхүйн логик: дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах үндэслэлийг сонгох.

Харилцааны ур чадвар: өөрийн бодлоо илэрхийлэх, төлөвлөх чадвар боловсролын хамтын ажиллагааүе тэнгийнхэнтэйгээ.

Одоо бид тоглоом тоглож, геометрийн биеийн нэр, хэлбэрийг хэрхэн санаж байсныг олж мэдэх болно. Хос бүр багцыг хүлээн авдаг жижиг объектуудэнгийн маягт (тэмдэглэлийн дэвтэр, юүлүүр, теннисний бөмбөг, харандаа, химийн колбо гэх мэт) ба ангийнхандаа объектуудыг харуулах;

Энэ нь ямар геометрийн бие эсвэл тэдгээрийн хослолоор объектын хэлбэр үүссэнийг хэлэх ёстой.

Тоглолтонд оролцоорой

Тусгал. Хичээлийг дүгнэж байна.

Танин мэдэхүйн ерөнхий боловсрол: үйл явцын үнэлгээ ба гүйцэтгэлийн үр дүн,

таны амжилт/бүтэлгүйтлийн шалтгааныг ойлгох.

Харилцаа холбоо: өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадвар.

Хувь хүн: утгыг бий болгох үйлдэл.

1. Оюутнуудын ажилд дүн шинжилгээ хийх.

Та бүхний уран бүтээлээр экспромт үзэсгэлэн гаргая.

Өнөөдөр юу сайн ажилласан, юуг сайжруулах шаардлагатай гэж та бодож байна вэ?

2. Объектуудыг танигдахуйц, их хэмжээгээр дүрслэхийн тулд өөр юу сурах хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Өөрийгөө үнэлэх.

Гэрийн даалгавар

1. Дараагийн хичээлээр та геометрийн биетүүдийг дүрслэх дүрмүүдтэй танилцах тул би танаас геометрийн биетүүдийн зургийг янз бүрийн өнцгөөс сонгож авчрахыг хүсэх болно (ном дахь хуулбар, интернетээс зураг, гэрэл зураг). сэтгүүлээс).

2. Бүтээлч даалгавар: гэрийнхээ гэр ахуйн эд зүйлсийг сайтар шалгаж, хэлбэр дүрсийг нь шинжилж, геометрийн биеийн хэлбэртэй харьцуул.

Бичнэ үү гэрийн даалгавар

Хэрэглээ

Хүснэгт "Геометрийн биетүүдийн бүлгүүд"

(зураг, биеийн нэрний хажууд тэдгээрийн зураг эсвэл зохион байгуулалтыг байрлуулсан болно)

Хавтгай дүрсүүд

Эзлэхүүн геометрийн биетүүд

нүүртэй

хувьсгалын байгууллагууд

дөрвөлжин

шоо

Цилиндр

тэгш өнцөгт

призмүүд

Цилиндр

гурвалжин

пирамидууд

Конус

трапец

таслагдсан пирамидууд

тайрсан конус

Тойрог

Бөмбөг

"Цилиндр ба конус үүсэх" туршилтанд туслах хэрэгслүүд


Тоглоом - даалуу "Хиаоскурогийн хэв маяг"

Сонголт 1

Сонголт 2

Хичээлийн сэдвээр оюутнуудын хийсэн ажлын жишээ

"Үл мэдэгдэх амьтан" цилиндрийн зураг

"Бүдэн доорх тосгон (хот)" конусын зураг

Уран зохиол

1. Забелина Е.И. . Сургуулийн дүрслэх урлаг. Програм ба арга зүйн хөгжилбага сургуулийн хичээл. Бүргэд. Нийгэм, боловсролын төвийн хэвлэлийн газар, 1996 он.

2. . Неменская Л.А. зориулсан заавар боловсролын байгууллагуудБ.М. Неменский. Дүрслэх урлаг. Хүний амьдрал дахь урлаг. 6-р анги. М.: Боловсрол, 2010 он

3. Павлова О.В. Дүрслэх урлаг. 6-р анги. Хичээлийн төлөвлөгөөБ.М-ийн найруулсан хөтөлбөрийн дагуу. Неменский. Волгоград: "Багш". 2008 он

Хүрээлэн буй бодит байдал нь объект, дүрс, үзэгдлээс бүрддэг. Тэд хамтдаа хүрээлэн буй ертөнцийн янз бүрийн хэлбэрийг бүрдүүлдэг.

Хэлбэрийн тухай ойлголт нь хүний ​​танин мэдэхүйн чухал бүрэлдэхүүн хэсэг бөгөөд шинжлэх ухааны янз бүрийн салбарыг судлахад тусалдаг.

Эртний гүн ухаантнууд хүртэл эдгээр ойлголтуудын хүний ​​амьдралын утга учрыг бодож, бүх объектыг хэлбэр, материас бүрдүүлдэг гэж үздэг. Шинжлэх ухаан хөгжихийн хэрээр бүх суурь нэр томъёо, түүний дотор хэлбэрийн тухай ойлголт өөрчлөгдсөн. Одоогийн байдлаар хэлбэр нь философийн ангилал болохын хувьд агуулгатай хамт авч үздэг.

Үнэн хэрэгтээ аливаа объект, үзэгдлийг дүрслэхийн тулд түүний хэлбэр, агуулгыг тодорхойлоход хангалттай.

Маягт нь бүтцийн байгууллагаагуулга, түүний оршин тогтнох цорын ганц боломжит төрөл.

Жишээлбэл, хэрэв бид усны молекул - H2O-ийг авч үзвэл энэ нь устөрөгч (H2) ба хүчилтөрөгч (O2) атомуудаас бүрддэг болохыг харж болно. Энэ бол түүний агуулга юм. Гэхдээ энэ молекул дахь бүх атомууд хоорондоо тодорхой байдлаар холбогддог, тухайлбал: хоёр устөрөгчийн атом тутамд нэг хүчилтөрөгчийн атом байдаг. Энэ бол усны молекулын оршин тогтнох цорын ганц боломжит хэлбэр юм.

Диалектикийн хууль

Агуулга, хэлбэр нь бие биенгүйгээр оршин тогтнох боломжгүй бөгөөд тэдгээрийн харилцан үйлчлэл нь "Эсрэг талуудын нэгдэл, тэмцлийн тухай" диалектикийн хоёрдугаар хуулийн үр нөлөөг харуулж байна. Жишээлбэл, хэлбэр нь агуулгатай тохирч байвал түүний хөгжлийг дэмждэг, эс тэгвээс энэ хөгжлийг саатуулдаг. Дараа нь агуулга нь хуучирсан хэлбэрээс салах шаардлагатай болдог. Энэ бол байгалийн бүх үзэгдлийн хөгжлийн үйл явц бөгөөд гол зүйл юм хөдөлгөгч хүчЭнэхүү хөгжил нь хэлбэр, агуулгын харилцан үйлчлэл юм.

Хэлбэрийн тухай ойлголт. Хүрээлэн буй ертөнцийн янз бүрийн хэлбэрүүд

Аливаа зүйлийн хэлбэр дүрсээр та түүнийг таньж, төсөөлж, санаж чадна. Үүний зэрэгцээ нүд нь хэлбэрийн бүх шинж тэмдгийг мэдэрдэг: хэмжээ, тохиргоо, өнгө, бүтэц, орон зайд эзэлдэг орон зай. Тохиргоонд тулгуурлан танил объектыг танихад хялбар байдаг. Жишээлбэл, алс холоос ч гэсэн та сууж буй муурыг дүрсээр нь анзаарч болно.

Эргэн тойрон дахь бүх объект, үзэгдлүүд нь хэлбэртэй байдаг, энэ нь хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдал бөгөөд хэлбэрийн тухай ойлголт нь амьдралын бүх салбарт байдаг.

Жишээлбэл, хэлбэр төрийн тогтолцоо- энэ бол улс төр, нутаг дэвсгэрийн бүтээн байгуулалтын арга зам бөгөөд сэтгэлгээний хэлбэр нь бодлоо илэрхийлэх арга юм. Дүрслэх урлагийн хэлбэрийг ойлгох нь ялангуяа зайлшгүй шаардлагатай.

Энгийн геометрийн хатуу биетүүд


Дүрслэлийн тухай ойлголт, төрлийг сургуулийн дүрслэх урлагийн хичээлээр судалж, сурагчдад хүрээлэн буй объектууд ба энгийн геометрийн биетүүдийн хоорондын хамаарлыг тайлбарладаг бөгөөд үүнд бөмбөг, цилиндр, конус, шоо, призм, пирамид, параллелепипед багтдаг.

Жишээлбэл, бөмбөг, алим, бэрсүүт жүрж, жүрж нь бөмбөг шиг, модны их бие, архитектурын байгууламжийн багана нь цилиндр шиг харагддаг.

Нарийн төвөгтэй геометрийн биетүүд

Ерөнхийдөө энгийн хэлбэрийн эргэн тойрон дахь бүх объектууд нь энгийн геометрийн дүрсүүдийн нэгтэй төстэй байдаг. Уран бүтээлчид: "Энэ бол бөмбөг" гэж хэлдэг.

Тэдгээрийг цаасан дээр дүрслэхийн тулд уран бүтээлчид илүү төвөгтэй объектуудыг энгийн геометрийн дүрсүүдийн нийлбэр гэж үздэг. Нарийн төвөгтэй объектуудад жишээлбэл, амьтан, шувууд, машин болон бусад объектууд орно. Тэднийг дүрслэхийн тулд энэ тохиолдолдЭнэ нь объектын дизайныг танилцуулах шаардлагатай - түүний хүрээ, дотоод бүтэц.


Сурагчид цаасан дээр харуулахыг заах хэрэгтэй бидний эргэн тойрон дахь ертөнц. Хичээлийг сурагчид энгийн хэлбэрүүдээс бүрдсэн гурван хэмжээст хэлбэрийг төсөөлж сурдаг байдлаар зохион байгуулдаг. Жишээлбэл, лонхыг дүрслэхийн тулд эхлээд түүний хүрээг төсөөлөх хэрэгтэй. Одоохондоо лонхны хошуу, бариулыг харалгүйгээр хүзүү нь цилиндртэй төстэй, хамгийн өргөн хэсэг нь бөмбөгтэй төстэй бөгөөд энэ нь хоёр талдаа боргоцой болж хувирдаг. Хүрээг цаасан дээр зурсны дараа та муруйг зурж, гэрэл, сүүдрийг түрхэж болно. Мөн дугуй ургамлыг дүрслэхийн тулд бөмбөгийг төсөөлөхөд хангалттай. Савны хувьд сүүдрийг түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүдэд хэрэглэж байгаа мэт хэрэглэх нь маш чухал юм: бөмбөг, цилиндр, конус. Энэ тохиолдолд объектын эзлэхүүнийг зөв дамжуулах болно.

Механизмын хэлбэр ба байгалийн объектын хэлбэрийн хоорондын хамаарал

Дүрслэх урлагийн хичээлд “Хэлбэрийн тухай ойлголт” сэдвийг сонгосон бол. Хүрээлэн буй ертөнцийн олон янзын хэлбэрүүд", дараа нь оюутнууд зарим механизмын загвар, тэдгээрийн хэлбэрийг байгалийн объектын хэлбэрүүдтэй холбож харуулах хэрэгтэй. Жишээлбэл, орчин үеийн нисэх онгоц шувуу шиг харагддагийг хүн бүр анзаарсан. Гэхдээ энэ нь зөвхөн үзэсгэлэнтэй төдийгүй практик юм, учир нь түүний хялбаршуулсан хэлбэр нь агаар мандлын давхаргад хамгийн бага эсэргүүцэлтэй бөгөөд нислэгт хамгийн тохиромжтой байдаг.


Дүрсүүдийн харьцуулалт

Бидний эргэн тойрон дахь болон байгальд байгаа зүйлсийн дотроос хэлбэр дүрс нь ижил төстэй олон объектыг олж болно. Жишээлбэл, онгоцны хэлбэр нь шувууны дүрсийг санагдуулам бөгөөд тасралтгүй өөрчлөгдөж буй үүлсийн хэлбэрүүд нь одоогийн байдлаар ижил төстэй объектуудын хэлбэрийг санагдуулдаг.

Урлагт хэлбэр

Чимэглэл нь хамгийн эртний юм зургийн хэлбэрурлагт. Дараа нь хөгжим болон аман бүтээлч байдал, домог, үлгэр, ардын аман зохиолд шингэсэн. Урлагийн хөгжлийн түүхэн шатны дараагийн шатанд театр, бүжиг дэглэлт, тэдний ард аль хэдийн Дундад зууны үед архитектур, уран зураг, уран зохиол байдаг.


Технологийн дэвшил нь хүн төрөлхтний амьдралын бүхий л салбарт, ялангуяа урлагт нөлөөлсөн бөгөөд энэ нь кино, телевиз, гэрэл зураг, дараа нь граффити, биеийн урлаг зэрэг шинэ хэлбэрээр илэрчээ. 3D видео бий болсон нь дижитал технологи сайжирсантай холбоотой юм.

Соёл иргэншил нь түүний оюун санааны соёлын үндэс болсон асар том урлагийн давхаргыг хуримтлуулж, улмаар урлаг өөрөө энэ соёлын илэрхийлэл болж хувирдаг.

Урлагийн хэлбэр гэж юу вэ? Энэ бол бодит байдлыг урлагаар дамжуулан дүрсэлсэн дүрслэл юм.

Уран сайхны хэлбэр нь өөрийн онцлог шинж чанартай байдаг.

  • Энэ нь үргэлж илэрхийлэх хэрэгслээр илэрхийлэгддэг тул харааны шинж чанартай байдаг.
  • Дүрсийг санаагаа илэрхийлэх хэрэгсэл болгон ашигладаг.
  • Тэр өөрийгөө илэрхийлэх чадвартай.
  • Дэлхий ертөнцийн бодит байдлыг онцлон тэмдэглэж, эсвэл түүнтэй харьцуулдаг.
  • Энэ нь олон янз байдаг. Хүний төсөөлөл нь түүний шинэ хэлбэрийг бий болгодог.

Урлагийн төрлүүд

Уран сайхны хэлбэрийг гадаад ба дотоод гэж хуваадаг.

  • Бүтээлийн дотоод хэлбэр нь түүний агуулгыг хөгжүүлэх явдал юм.
  • Гадаад хэлбэр гэдэг нь уран сайхны зорилгыг янз бүрийн арга хэрэгслээр илэрхийлэх явдал юм.

Хүрээлэн буй ертөнц, түүний хэлбэрүүдийн тухай хичээл нь бүх амьд биетийн олон талт байдал, хөгжил, өөрчлөлтийн талаархи ойлголтыг өгч, сурагчдын ажиглалт, уран сайхны амтыг бий болгодог.

Хэлбэрийн тухай ойлголт, хүрээлэн буй ертөнцийн олон янзын хэлбэрийг энэ хүрээнд авч үздэг хичээлээс гадуурх үйл ажиллагаасургуульд, түүнчлэн бага сургуулийн ангиудад. Бидний эргэн тойрон дахь байгалийн бүх бүтээлүүд, бүх объектив ертөнцийг энгийн геометрийн дүрс дээр үндэслэн байгуулж болно.

Түүхийн хуудаснууд

Эрт дээр үеэс хүмүүс зэвсэг, үнэт эдлэл, тавилга хийхдээ хүрээлэн буй ертөнцийн янз бүрийн хэлбэрийг ашиглаж эхэлсэн. Хэмжээний талаархи анхны санаа тэр үед гарч ирэв. Мөн бидний цаг үед хүрээлэн буй ертөнц дэх хэлбэрийн тухай ойлголт, олон янз байдал нь дизайнер, зураач, уран барималчдын хувьд чухал ач холбогдолтой зүйл юм. Эдгээр нь бүтээлч хүмүүст шинэ санаа гаргах боломжоор хангаад зогсохгүй дизайн болон байгалийн хуулиудын хооронд гүн гүнзгий холбоо тогтоох боломжийг олгодог.

Одоогийн чиг хандлага

Хэлбэрийн тухай ойлголт (орчны ертөнцийн янз бүрийн хэлбэрүүд) шинэлэг материал гарч ирсний дараа шинэ утгыг олж авсан. орчин үеийн технологи. Тэд дизайн, уран зурагт бионик загварыг бий болгож, ашиглах боломжтой болгож, уран барималчдын хийж чадах зүйлийн хил хязгаарыг давсан.

Одоогийн байдлаар хэлбэрийн тухай ойлголт нэлээд өргөжсөн. Эргэн тойрон дахь олон янзын хэлбэрүүд нь дизайн, уран зургийн салшгүй хэсэг юм. Тийм ч учраас энэ сэдэвт онцгой анхаарал хандуулдаг орчин үеийн сургууль.

Онолын цэгүүд

Сургуульд хүүхдүүд урлагийн хичээлээр хүрээлэн буй ертөнцийн янз бүрийн хэлбэрийг судалдаг. Маягт нь объектын эзэлхүүн-орон зайн болон морфологийн зохион байгуулалт юм. Энэ нь агуулгын бүтцийн эсвэл гадаад илэрхийлэл юм. Энэ бол урлаг, дизайн, архитектур, уран зохиолын үйл ажиллагааны сэдвийг тодорхойлдог хамгийн чухал категори юм.

Байхгүй бол аливаа зүйл орон зай, цаг хугацаанд оршдог тухай ярих боломжгүй. Хүрээлэн буй ертөнц дэх хэлбэрийн олон янз байдлын үзэл баримтлалын мөн чанар нь объект нь тодорхой шаардлагыг хангасан байх ёстой. Жишээлбэл, дизайнерууд шинж чанаруудын нэгдмэл байдалд анхаарлаа хандуулдаг: хэлбэр, бүтэц, өнгө, гадаад төрх. Багш нь хүүхдүүдэд янз бүрийн хэлбэрийн талаар хэлдэг. Хүний эргэн тойронд уулсын гайхалтай үзэсгэлэнтэй тоймууд, асар том олон давхар байшингууд, машин, онгоцны загварлаг хэлбэрүүд, шувуудын уян хатан байдал, эрвээхэй, цэцэгсийн эмзэглэл байдаг.

Үндсэн шинж чанарууд

Та хүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдлын хэлбэрүүдтэй хэрхэн танилцуулах вэ? Дүрслэх урлаг нь янз бүрийн объектын харааны мэдрэмжтэй холбоотой сэдэв юм. Ийм учраас дараахь шинж тэмдгүүд нь үүнд чухал ач холбогдолтой юм.

Багш нь салхитай өдөр, тайван цаг агаарт модны хэлбэрийг ялгахыг хүүхдүүдэд заадаг. Хүний нүдний өмнө жирийн үүл нь жинхэнэ луу, үзэсгэлэнтэй шувуу, үлгэрийн цайз болж хувирдаг гэж тэр тэмдэглэв. Таны эргэн тойрон дахь ертөнцийн олон янз байдлыг харж, хүлээн зөвшөөрөхийн тулд танд төсөөлөл хэрэгтэй. Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааСургуульд, урлагийн хичээлийн үеэр намрын ой, хаврын нуга, өвлийн талбайгаар аялах зэрэг орно. Ийм боловсролын хичээлийн үеэр хүүхдүүд байгалийн өвөрмөц байдлыг харж, ойлгож, тод дүр төрх, объектын ер бусын хэлбэрийг анзаарч сурдаг.

Үүнтэй төстэй хэлбэрүүд нь ихэвчлэн өдөр тутмын амьдрал, байгальд байдаг. Тухайлбал, тогос шувууны өтгөн өд, хясааны хэлбэр, цайны савны хошуу, зааны их бие, азарган тахиа сүүл, салхинд тонгойдог мөчир зэрэг нь ижил төстэй байдаг. Хичээлээс гадуурх ажлын хүрээнд урлагийн багш бага насны хүүхдүүдэд хичээл заадаг сургуулийн насӨдөр тутмын болон амьд байгалийн объектуудын ижил төстэй байдлыг олж, тэдгээрийг бүтээхэд ашиглах бүтээлч ажил.

Материалын хэрэглээ

Хэрэв та эргэн тойрныхоо ертөнцийг анхааралтай ажиглавал бүх амьд биетүүд, түүнчлэн доторх зүйлийг ойлгож чадна өдөр тутмын амьдралХамгийн энгийн геометрийн хэлбэрийг ашигладаг.

Жишээлбэл, даавууны бүтээгдэхүүнийг чимэглэхэд ашигладаг янз бүрийн гоёл чимэглэлд хэрэв хүсвэл дөрвөлжин, гурвалжинг харж болно. Энэ аргыг дүрслэх урлагийн багш нар зургийн дүрмийг тайлбарлахдаа ашигладаг. Хэрэв та бүхэл бүтэн зургийг тусдаа дүрс болгон хуваавал хөрөг, ландшафт эсвэл натюрморт бүтээх ажлыг ихээхэн хялбарчилж чадна.

Маягт үүсэх нь тодорхой объектод түүний үндсэн чанар, шинж чанарыг тэмдэглэж, тодруулж, бүрхүүлийн агуулгыг тодорхойлдог бөгөөд энэ нь бодит байдал дээр тэдний оршин тогтнох арга зам болж өгдөг. Өнөө үед агуулгыг харгалзан хэлбэр нь бүрддэг нь туйлын тодорхой болсон. Зурахдаа хэлбэрийн тухай ойлголт нь онцгой утгатай байдаг, учир нь эцсийн үр дүн - үүссэн зураг нь түүнийг хэр сайн бодож байгаагаас хамаарна.

Урлагийн хичээлийн хүрээнд хүүхдүүд энгийн, нарийн төвөгтэй хэлбэрүүд байдгийг сурдаг. Эхнийх нь зөвхөн нэг геометрийн дүрс дээр суурилдаг. Эдгээр нь залуу үеийнхний харааны чадварыг хөгжүүлэх үндэс суурь болдог.

Объектуудын илүү төвөгтэй хувилбаруудыг хосолсон гэж нэрлэдэг бөгөөд тэдгээр нь хэд хэдэн өөр өөр геометрийн хэлбэрийг агуулдаг гэсэн үг юм. Жишээлбэл, амьтад, машин болон бусад бодит объектууд орно. Тэдгээрийг дүрслэхийн тулд хүүхэд эхлээд цаасан дээр бие даасан геометрийн дүрс зурж, дараа нь тэдгээрийг нэмэлт шугамаар холбодог.

Зураач, дизайнерууд бөмбөрцөг, цилиндр, куб объектуудыг онцлон тэмдэглэж, объектын геометрийн хэлбэрийн ач холбогдлыг онцолж байгаа нь санамсаргүй хэрэг биш юм.

Хүүхдүүд ямар энгийн хэлбэрийг сурах ёстой вэ? бага сургууль? Амьд байгалийн олон объектыг дүрсэлж болох гол геометрийн дүрс бол тойрог юм. Хичээлийн үеэр багш дөрвөлжин объектуудыг санал болгож, тэдгээрийг хөдөлгөөнгүй байдал, хүнд байдал, хатуу байдал, тогтвортой байдал, хүчинтэй байдал, зөв ​​шугамтай холбодог.

Үүнийг нэгтгэн дүгнэе

Байгаль нь үргэлж бүрэн бүтэн байдал, төгс төгөлдөр байдал, бие даасан элементүүдийн хоорондын харилцаатай холбоотой байдаг. Төрөл бүрийн ландшафтын бүс ба цаг уурын нөхцөлХүүхдүүдэд ижил анхны геометрийн хэлбэр, байгальд олдсон объектын өөр өөр дүр төрхийг бий болгох боломжийг олгодог.

Төрөл бүрийн геометрийн дүрсийн хичээлээс гадна үйлчилгээний хөдөлмөрийн хичээлд ашигладаг. Тэд объектын хэлбэрийн талаархи мэдлэгээр зэвсэглэсэн өвөрмөц онцлог, хүүхдүүд төрөл бүрийн гоёл чимэглэлийг бүтээдэг.

хоорондын харилцааг анхаарна уу байгалийн орчин, геометрийн хэлбэрүүд, бүтээлч төсөөлөл. Багшийн гол ажил бол ийм харилцаа холбоо тогтоох явдал юм. Шинэ нэг хэсэг болгон боловсролын стандартуудБагш хувь хүнийг төлөвшүүлэхэд онцгой анхаарал хандуулдаг боловсролын замналсургуулийн сурагч бүрийн хувьд сурагчдын өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө сайжруулах оновчтой нөхцлийг бүрдүүлдэг.












Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг анхааралтай ажиглавал байгаль эсвэл хүний ​​гараар бүтээгдсэн аливаа хэлбэрийн үндэс нь энгийн геометрийн хэлбэр эсвэл биет байдгийг олж мэднэ. Заримдаа бидний нүдэнд танил объектыг танихын тулд зөвхөн санаа, цэг, толбо эсвэл тодорхой бус дүрс хэрэгтэй.













ОБЪЕКТИЙН ФОРМ ГЭЖ ЮУ ВЭ? Объектын хэлбэр нь үүнийг дамжуулдаг онцлог шинж чанарууд, түүнийг танигдахуйц болгодог. Зурган дээр объектын хэлбэрийг шугам, гэрэл, сүүдэрээр дамжуулдаг. Дүрслэгдсэн объект бүр нь тодорхой бүтэцтэй байдаг - дизайн. Бид сууж буй муурыг алсаас ч гэсэн зөвхөн дүрсээр нь л таньдаг. Муурны толгой нь тойрог шиг, бие нь гурвалжин шиг байна гэж та төсөөлж болно. Энэ амьтны бусад позуудаас геометрийн дүрстэй ижил төстэй байдлыг олж болно.






Сумууд нь үүсэх үндсэн чиглэлийг харуулж байна. Ногоон сумнууд нь гадаргууг аль чиглэлд гадны хүч "хүчээр" гулзайлгаж байгааг харуулдаг бол улаан сум нь тухайн объектын доторх хүчийг илэрхийлдэг бөгөөд энэ нь дүрсийг түлхэж байгаа мэт санагддаг. Объектуудын хэлбэрийн шинжилгээ Зурган дээрх объектын эзэлхүүнийг хамгийн зөв илэрхийлэхийн тулд ийм шинжилгээг оюун ухаанаар хийх хэрэгтэй.






Дүгнэлт Ихэнхдээ объектууд нь хувь хүнээс бүрдсэн нарийн төвөгтэй хэлбэртэй байдаг энгийн маягтууд(бөмбөрцөг, цилиндр, призм, параллелепипед, шоо, конус, пирамид). Үүнийг бүрдүүлэгч энгийн геометрийн хэлбэр эсвэл биеийг нэг цогц хэлбэрээр тодорхойлох чадвартай байх нь маш чухал юм. Хэрхэн зурж сурахын тулд та объектын хэлбэрийг шинжлэх, объектыг бүх талаас нь шалгаж сурах хэрэгтэй.

Боловсруулсан:

Талийгаач Любовь Васильевна,

Хотын боловсролын байгууллагын 11-р биеийн тамирын заал

Милованова Надежда Петровна,

урлагийн багш

Хотын боловсролын байгууллага 102-р дунд сургууль

Волгоград 2013 он

Улирлын сэдэв: "Юмсын ертөнц. "Натюрморт" (8 цаг).

Хичээл №11/3.

Хичээлийн скрипт.

Сэдэв: "Хэлбэрийн тухай ойлголт. Хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдал."

Тоног төхөөрөмж:компьютер; проектор; хичээлийн сэдвээр илтгэл тавих; тараах материал - геометрийн хатуу биетүүд ба дүрсүүдийн багц; дээж авах цагаан цаас; лонх ба ваарны хоосон тоймуудын багц (хос сурагч бүрт дугтуйнд); натюрмортод зориулсан объект, дүрсийн хоосон зай; соронз; дуу хураагч, дуу хураагуур.

Оюутнуудад:цагаан эсвэл өнгөт цаас; дэвсгэрийн хувьд өнгөт цаас, А3 хэмжээтэй; объект, ваар, жимс, хүнсний ногооны зүссэн хавтгай хэлбэртэй дугтуй; PVA цавуу; үдэгч; хайч; харандаа.

Зорилтот.

    Объектуудын геометрийн хэлбэрийг шинж чанарт нь үндэслэн шинжлэх практик ур чадварыг эзэмшинэ.

    Бодит объектуудын хамгийн энгийн геометрийн биетүүдийг тодорхойлж сур.

    Натюрморт бүтээхийн тулд геометрийн биетүүдээс найрлага үүсгэж сур.

Даалгаврууд.

    Оюутнуудыг дэлхийн олон янзын хэлбэрүүдтэй танилцуулж, ойлголтыг тайлбарлах хэлбэр, шугаман, хавтгай ба эзэлхүүний хэлбэрүүд.

    Оюутнуудыг янз бүрийн геометрийн хэлбэрүүд, энгийн геометрийн биетүүдтэй танилцуулах, тэдгээрийг таних.

    Эргэн тойрон дахь янз бүрийн объектуудын голд энгийн геометрийн биетүүдийг харж сур.

    Энгийн геометрийн дүрсүүдийн хамаарлаар объектын дизайныг тодорхойлох.

    Цааснаас энгийн геометрийн биеийг бүтээх ур чадварыг хөгжүүлэх ажлыг зохион байгуулах.

    Ажиглах чадварыг хөгжүүлэх.

    Оюутнуудад хөгжүүлэх орон зайн төсөөлөлболон үзүүлбэр;

    Мета-сэдвийн холболтыг гүнзгийрүүлэхэд хувь нэмэр оруулах (математик, зураг, дүрслэх урлаг, түүх, геометр).

Багш аа.Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц ямар олон янз байдаг вэ! Бид олон объектоор хүрээлэгдсэн байдаг. Тэдгээр нь хэлбэр дүрс, хэмжээ, хийсэн материал, өнгө ... Энэ бүхнийг хэрхэн дүрслэхийг хэрхэн заах вэ? Бидний эргэн тойрон дахь байгалийн бүх бүтээлүүд болон бүх объектив ертөнцийг энгийн геометрийн биетүүд дээр үндэслэн байгуулж болно. Бүх цаг үеийн уран бүтээлчид хэлбэрийг ойлгоход тулгарч байсан бэрхшээлийг ийм байдлаар шийдэж байжээ. Эргэн тойрон дахь объектуудыг ажиглаж, энгийн геометрийн дүрс бүхий янз бүрийн объектын тойм (тойм) ижил төстэй байдлыг тогтооно. Жишээлбэл, алим дугуй, ширээ, байшин, ном нь тэгш өнцөгт хэлбэртэй байдаг. Энд лийр байна. Түүний тойм нь хоёр хэлбэрээс бүрддэг бөгөөд энэ нь нарийн төвөгтэй бүтцийн хэлбэртэй байдаг. Хэрэв та лонхыг харвал түүнийг бүрдүүлдэг хэсгүүдийг харах болно. Бидний эргэн тойронд байгаа бүх зүйлийг үндсэн геометрийн дүрсүүдийн хамаарал гэж үзэж болно - тэгш өнцөгт, гурвалжин, тойрог, зууван. Зурж сурахын тулд объект бүрийн гаднах бүтэц, дизайныг харж сурах хэрэгтэй.

Слайд №1. Хичээлийн сэдэв: "Хэлбэрийн тухай ойлголт. Хүрээлэн буй ертөнцийн олон янз байдал."

"Дизайн" гэдэг үгийг "бүтэц", бүтэц, өөрөөр хэлбэл объектын хэсгүүдийн харьцангуй зохион байгуулалт, тэдгээрийн харилцаа гэж орчуулдаг. Аливаа хэлбэрийг дүрслэхдээ үүнийг мэдэж, ойлгох нь чухал юм. Объектуудыг, тэр ч байтугай хамгийн нарийн төвөгтэй зүйлсийг сайтар судалж үзэхэд та тэдгээрийн дизайныг үргэлж харж болно.

Бидний эргэн тойрон дахь объект бүр тодорхойлогддог гурван хэмжээст– урт, өргөн, өндөр – ба хэлбэр. Таны эргэн тойронд та маш олон янзын хэлбэрийг харж байна: төвөгтэй, энгийн аль аль нь. Бидэнд хэлбэрийн мэдлэг яагаад хэрэгтэй байгааг та өнөөдөр хичээл дээр сурах болно. Бид хамтдаа хамгийн энгийн геометрийн биетүүдээс натюрморт барьж сурах болно.

Эхлээд маягтын талаар ярилцъя. IN тайлбар толь бичигОрос хэл С.И.Ожегов, Н.Ю.Шведова: ХЭЛБЭР бол агуулгын оршин тогтнох арга бөгөөд үүнээс салшгүй бөгөөд түүний илэрхийлэл (хэлбэр ба агуулгын нэгдмэл байдал), объектын гадаад тойм, дүр төрх юм. Маягт (Латин хэлбэрээс) - хэлбэр, дүр төрх, дүрс - объектын тойм, гадаад төрх, контур.

Асуулт. Самбарын байшин, шүдэнзний хайрцаг, шүүгээний нийтлэг зүйл юу вэ?

Оюутан.Самбарын байшин, шүдэнзний хайрцаг, шүүгээ зэргийг параллелепипедтэй төстэй хэлбэрээр нэгтгэдэг.

Слайдын дугаар 2. “Гэрийн эд зүйлс. Параллелепипед".

Багш аа.Математикаас параллелепипед гэж юу болохыг санаж байна уу?

Оюутан.Математикийн параллелепипед бол талууд нь хосоороо тэнцүү, хоорондоо параллель байдаг объект юм.

Багш аа.Зөв. Та бага байхдаа блокоор тоглох дуртай байсан байх. Кубын шинж чанарыг нэрлэ.

Оюутан.Шоо бүх тал нь тэнцүү байна.

Слайдын дугаар 3. “Гэрийн эд зүйлс. Цилиндр".

Багш аа. (Дөрвөн өнцөгт призмийг харуулав).Өөр нэг геометрийн биеийг авч үзье: суурь нь квадрат, хажуугийн гадаргуу- тэгш өнцөгтүүд. Энэ биеийг "дөрвөлжин ердийн призм" гэж нэрлэдэг. (Гурвалжин ба зургаан өнцөгт призмийг харуулав).Энэ нь хажуугийн гадаргуутай - тэгш өнцөгтүүд - ба хоёр суурь - квадратууд. Суурь нь гурвалжин эсвэл зургаан өнцөгт байвал яах вэ? Цогцсыг юу гэж нэрлэх вэ?

Оюутан.Хоёр биеийг призм гэж нэрлэнэ, эхний тохиолдолд - гурвалжин призм, хоёр дахь нь - зургаан өнцөгт.

Багш аа.Зөв.

Оюутан.Дараах объектууд нь зургаан өнцөгт призм хэлбэртэй байдаг: харандаа, самар, бетонон цахилгаан шон; гурвалжин призмийн хэлбэр - өдрийн гэрлийг хугалах шилэн призм, калейдоскоп дахь толь, шилэн цэцгийн ваар гэх мэт.

Багш аа.Зөв! Хамгийн энгийн геометрийн биетүүдийн гадаргуу хэрхэн үүсдэг вэ?

Оюутан.Кубын гадаргууг квадратаар, параллелепипедийн гадаргууг тэгш өнцөгтөөр, призмийн хажуугийн гадаргууг тэгш өнцөгтөөр, суурийг гурвалжин, дөрвөлжин, зургаан өнцөгтөөр бүрдүүлнэ. Призмийн нэрийг призмийн суурь дээр байрлах зургаар тодорхойлно.

Багш аа.Сайн байна! Мөн хажуугийн гадаргуутай бол дөрвөлжин призмгурвалжингаар солих, ямар биетэй болох вэ?

Оюутан.Хэрэв та дөрвөлжин призмийн хажуугийн гадаргууг гурвалжингаар солих юм бол пирамид гэж нэрлэгддэг геометрийн биетэй болно. Египетийн пирамидууд ийм хэлбэртэй байдаг.

Багш аа.Зөв. Пирамид – олон өнцөгт, суурь нь олон өнцөгт, үлдсэн нүүр нь нийтлэг оройтой гурвалжин юм.

Хамгийн энгийн геометрийн биетүүдийн бүх гадаргууг нүүр гэж нэрлэдэг хавтгай дүрсээр бүрдүүлдэг тул хавтгай нүүртэй гэж нэрлэдэг. Хавтгай нүүртэй бие бүр нь нүүртэй, ирмэг - хоёр нүүрний огтлолцлын шугам, орой нь - гурван нүүрний огтлолцлын цэг юм. Тиймээс, (шоу) - нүүр, ирмэг, орой.

Нарсны их бие, хожуул эсвэл аяга нь ямар геометрийн биетэй төстэй вэ?

Оюутан.Эдгээр объектууд нь ерөнхий геометрийн хэлбэртэй бөгөөд цилиндртэй төстэй байдаг.

Багш аа.Зөв. Цилиндр бол тэгш өнцөгтийг түүний нэг талыг тойруулан эсвэл генератриксийг тэнхлэгийн эргэн тойронд эргүүлснээр үүссэн хамгийн энгийн геометрийн бие юм (үзүүлэх). Гератрикс нь тэнхлэгийг тойрон эргэлдэж, үүссэн дүрсийг тойрог гэж нэрлэдэг. Цилиндрийн гадаргуу хэрхэн үүсдэгийг (үзүүлээрэй).

Асуулт: Та өдөр тутмын амьдралдаа цилиндр шиг харагддаг объект, объект, байгууламжийг хаанаас харсан бэ?

Оюутнууд.Барилгын багана, дээд малгай, хувин, модны их бие, багана, шүхрийн бариул зэрэг нь цилиндр шиг харагддаг.

Багш аа.Таны өмнө алим, жүрж, бөмбөг байна. Ерөнхий геометрийн дүрсийг нэрлэ.

Оюутан.Эдгээр бүх объектууд бөмбөрцөг хэлбэртэй байдаг.

Багш аа.Бөмбөлөг бол тэнхлэгийн эргэн тойронд сегментийг (хагас тойрог) эргүүлснээр үүссэн хамгийн энгийн геометрийн бие юм (шоу).

Та нарс боргоцой, зул сарын гацуур мод, харандааны хурц үзүүртэй хэсгийг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Оюутан.Эдгээр объектууд нь конус хэлбэртэй байдаг.

Багш аа.Конусын гадаргуу нь гурвалжинг түүний аль нэг хөлийг тойрон эргүүлэх эсвэл эргэлтийн тэнхлэгийн эргэн тойронд үүсгэгчийг эргүүлэх замаар үүсдэг. Түүгээр ч зогсохгүй генатриксын нэг орой нь тэнхлэг дээр байрладаг бөгөөд хөдөлгөөнгүй, хоёр дахь нь тодорхой зайд хоцорч, тойргийг дүрсэлдэг. Энэ генераторын тэнхлэгийг тойрон эргэх үед орон зайд гадаргуу үүсдэг бөгөөд энэ нь конусын хэлбэрийг тодорхойлдог. Пирамид бол конусын онцгой тохиолдол юм.
Асуулт: Цилиндр, бөмбөрцөг, конус хоёрт ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

Оюутан.Цилиндр, бөмбөг, конус нь эргэлтийн тэнхлэгтэй байдаг.

Багш аа....болон муруй гадаргуутай. Эдгээр хамгийн энгийн геометрийн биетүүдийг хувьсгалын бие гэж нэрлэдэг. Дүгнэлт гаргах.

Слайдын дугаар 4. "Хамгийн энгийн геометрийн биетүүд."

Оюутан.Дүрслэгдсэн аливаа объектыг ажигласнаар бид тэдгээрийн хэлбэрийг хялбаршуулж, ерөнхийд нь оруулснаар бид хамгийн энгийн геометрийн биетүүд болох шоо, параллелепипед, призм, пирамид, цилиндр, конус, бөмбөгөнд хүрч чадна гэдэгт итгэлтэй байж болно.

Багш аа.Бидний эргэн тойронд тодорхой хэлбэртэй янз бүрийн объектуудын жишээг өг. Тэдгээрийг геометрийн биеийн дүрстэй тааруулна уу.

Оюутан."Эх орон" хөшөөний индэр нь дөрвөлжин призм, байшин, ном, талх нь параллелепипед хэлбэртэй, шар айраг исгэх цайны уут нь пирамид хэлбэртэй, бильярд тоглоход зориулсан гурвалжин хэлбэртэй. бөмбөг- гурвалжин призмийн хэлбэр, мод - конус хэлбэр, хоолой - цилиндр.

Багш аа.Сайн байна! Бид объектыг харахад түүний тойм буюу тоймыг хардаг бөгөөд энэ нь геометрийн дүрс юм. Та куб дотор ямар хэлбэрийг харж байна вэ? (үзүүлэх, дүрслэх).

Слайдын дугаар 5."Геометрийн хэлбэрүүд".

Оюутан.Дөрвөлжин.

Багш аа.(параллелепипедийг харуулж байна). Та ямар дүрсийг харж байна вэ? (үзүүлэх, дүрслэх).

Оюутан.Тэгш өнцөгтүүд.

Багш аа. (гурвалжин, дөрвөлжин, зургаан өнцөгт призмийг харуулав).Призмүүдэд ямар дүрс харагдаж байна вэ?

Оюутан.Гурвалжин призмд бид гурвалжныг, дөрвөлжин призмд суурь дээр дөрвөлжин, хажуугийн гадаргуу нь тэгш өнцөгт, зургаан өнцөгт призмд суурь дээр зургаан өнцөгт, хажуугийн гадаргуу нь тэгш өнцөгт, гурван нүүрийг нэг дор хардаг. .

Багш аа. (конусыг харуулж байна).Та конус дээр ямар дүрсүүдийг харж байна вэ?

Оюутан.Гурвалжин ба тойрог нь конусыг тодорхойлдог дүрс юм.

Багш аа. (цилиндрийг харуулж байна).Та цилиндрийг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Оюутан.Бид цилиндрийг тэгш өнцөгт, хоёр тойрог хэлбэрээр хардаг.

Багш аа.Практик даалгавар. Үйлдвэрт токарь янз бүрийн эд ангиудыг эргүүлдэг, жишээлбэл, иймэрхүү (харуулах ханцуй, зүү гэх мэт. ).

Асуулт. Эд анги хийхэд ямар төрлийн ажлын хэсэг хэрэгтэй вэ?

Оюутан.Эдгээр хэсгүүдийг хийхийн тулд та цилиндр хэлбэртэй хоосон зай авах хэрэгтэй (гэх мэт).

Багш аа. Сайн байна!Практик дасгал. (практикт геометрийн биетүүдийн үйлдвэрлэлийг харуулж байна). Цагаан хуудас аваад талыг нь нугалаад хайчаар хайчилж ав. Хоосон хэсгээс хоёр цилиндр хийж, төгсгөлийг үдэгч эсвэл цавуугаар бэхлээд, тэдгээрийн аль нэгийг нь нугалж, түүнээс тэгш өнцөгт призмийг аваарай.

Өөр нэг цагаан цаас аваад талыг нь нугалав. Атирааны дунд хэсгийг олоод тэмдэглэ. Луужин авч, зүүг тэмдэглэсэн цэг дээр байрлуулж, зүүг ашиглан хуудасны хагастай тэнцэх радиустай нум зур. (үзүүлэх).Хайч ашиглан цаасыг нумын дагуу, дараа нь нугалаа дагуу хайчилж ав. Үүссэн хоосон зайнаас хоёр боргоцойг хий, өөр өөр хэмжээтэй байх нь дээр. Нэг конусаас пирамид хий.

Дасгал: үйлдвэрлэсэн геометрийн биеэс натюрморт хийх. Хосоор ажиллах. (Сэтгэгдэл).

Слайдын дугаар 6."Геометрийн биетүүдээс авсан натюрмортууд."

Та дөрвөн геометрийн бие хийж, натюрморт зохиосон. Дараагийн хичээл дээр цилиндр, конус, пирамид, призм зэргийг хэрхэн зурах талаар сурахад хэрэгтэй болно.

Багш аа.Одоо бид геометрийн бүтэц, унших аргатай танилцах болно нарийн төвөгтэй хэлбэрсэдэв. Бид нарийн төвөгтэй хэлбэрийн бүтцийг харж сурах болно.

Дизайн гэж юу вэ, объектын дизайныг хэрхэн тодорхойлох вэ? "Барилга" гэдэг үгийг "бүтэц", "бүтэц" гэж орчуулдаг. объектын хэсгүүдийн харилцан зохицуулалт, тэдгээрийн хамаарал. Аливаа хэлбэрийг дүрслэхдээ үүнийг мэдэж, ойлгох нь чухал юм. Объектуудыг, тэр ч байтугай хамгийн нарийн төвөгтэй зүйлсийг сайтар судалж үзэхэд та тэдгээрийн дизайныг үргэлж харж болно.

Дасгал хийх. Самбар дээр нарийн төвөгтэй хэлбэрийн хоёр лонх байдаг (өөр өөр өнгийн өнгөт цааснаас).Аль нь болохыг нэрлэ энгийн тоонуудЭдгээр савнууд юунаас бүрддэг. Дээрээс доош унш. Эдгээр савыг энгийн геометрийн хэлбэрт хуваа.

Оюутан.(геометрийн дүрсүүдийг нэрлэнэ). Эхний лонх нь: трапец, тэгш өнцөгт, том трапец, тэгш өнцөгт, доошоо жижиг суурьтай трапец, жижиг трапецаас бүрдэнэ.

Оюутан. (геометрийн дүрсийг нэрлэнэ). Хоёр дахь лонх нь тэгш өнцөгт, трапец, том трапец, тэгш өнцөгт, трапецаас бүрдэнэ. өндөрба доошоо жижиг суурь, жижиг трапец, тэгш өнцөгт. (Самбар дээрх лонхыг задлахыг харуулав).

Багш аа.Тусдаа геометрийн хэлбэрүүд (өнгөт цаасаар хийсэн - өөр өөр өнгийн хоёр багц) самбар дээр соронзоор бэхлэгддэг. Хоосон хэсгээс нарийн төвөгтэй хэлбэрийн хоёр лонх хий. Хоёр оюутан урьж байна.

Оюутнууд. (тэд энгийн дүрсээс нарийн төвөгтэй хэлбэртэй лонх хийдэг).

Багш аа. (Анги руу ханддаг).Та ажилдаа дуртай юу?

Оюутнууд.Бид лонхноос үүссэн хэлбэрт дуртай.

Багш аа.Одоо хүн төрөлхтний бүтээлийг хараарай (хөгжмийн дагалдан." Грэйс!

Слайдын дугаар 7. "Ваар ба лонх."

Слайдын дугаар 8. "Янз бүрийн хэлбэрүүд"

Багш аа. Практик даалгавар.Таны ширээн дээр байгаа дугтуйнууд нь энгийн геометрийн дүрсүүдийг агуулсан дугтуйнуудыг нээж, ширээн дээр дүрсүүдийг байрлуулна уу. А4 хэмжээтэй өнгөт цааснаас дэвсгэр зургийг сонгоно уу. Нарийн төвөгтэй, сонирхолтой хэлбэрийн лонхтой цаасыг цаасан дээр угсарна. Цавуугаар дүрсүүдийг дэвсгэр цаасан дээр хавсаргана.

(Гүйцэтгэх явцад практик даалгавартайван хөгжим сонсогддог).

Гүйцэтгэсэн даалгавруудыг үзэсгэлэнд байрлуул.

Бүтээлийг үзэх, хэлэлцэх.

Багш аа.Хичээлээ нэгтгэн дүгнэе. Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Оюутан.Хичээлийн үеэр бид дэлхийн олон янзын хэлбэрүүдтэй танилцсан.

Оюутан. Ухэлбэр, шугаман, хавтгай, эзэлхүүний хэлбэрийн тухай ойлголтыг мэддэг байсан.

Оюутан.Бид энгийн геометрийн дүрстэй танилцсан: дөрвөлжин, тэгш өнцөгт, трапец, тойрог, гурвалжин.

Оюутан.Бид хамгийн энгийн геометрийн биетэй танилцсан: шоо, параллелепипед, призм, пирамид, цилиндр, конус, бөмбөг.

Оюутан.Бид эргэн тойрон дахь янз бүрийн объектуудын зүрхэнд энгийн геометрийн биетүүдийг харж сурсан.

Оюутан.Бид энгийн геометрийн дүрсүүдийн хамаарлаар объектын бүтцийг тодорхойлж сурсан.

Оюутан.Бид цааснаас энгийн геометрийн биеийг бүтээх ур чадварыг эзэмшсэн.

Слайдын дугаар 9. "Дүгнэлт".

Багш аа. Дүгнэлт.Аливаа объектын "дизайн" буюу бүтэц гэж бид түүний хэсгүүдийн харьцангуй зохион байгуулалт, холболтыг хэлнэ. "Дизайн" гэсэн ойлголт нь байгаль эсвэл хүний ​​бүтээсэн бүх объектод хамаарна.

Гэрийн даалгавар.А4 маягт, харандаа, баллуур авчир.