Энгийн механизмын хэрэглээ. Хөшүүргийн тэнцвэрт байдлыг тодорхойлох

Туршилтын ур чадварыг хөгжүүлэх хичээл нь дараахь зорилготой.

  • боловсролын - тэнцвэрт байдлын дүрэм, нөхцөл, моментуудын дүрмийн талаархи ойлголтыг бий болгох, шинжлэх ухаанд түүний ач холбогдлыг харуулах; хөшүүргийг ашиглах дүрмийг тайлбарлаж, үр дүнг тайлбарлахад ашиглах чадвартай байх практик ажил;
  • хөгжүүлэх - оюутнуудад нийгмийн болон практик ач холбогдолсудалж буй материал, туршилтын өгөгдлийг нэгтгэн дүгнэх, харьцуулах, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх;
  • боловсролын - сэтгэцийн хөдөлмөрийн соёлыг төлөвшүүлэх, харилцааны ур чадвар, суралцах эерэг сэдэл, ертөнцийн гоо зүйн ойлголтыг бий болгох ажлыг үргэлжлүүлэх, шинжлэх ухаан, мэдлэгийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн хэрэгсэл: компьютер, проектор, tripod дээрх хөшүүрэг, жингийн багц, захирагч.

Хичээлийн явц:

I. Урам зориг.

1.Бид сүүлийн хичээлээр ямар дүрмийг сурсан бэ?

(- хөшүүргийн дүрэм ба моментийн дүрэм).

2.Эдгээр дүрмийг бичихийн тулд та юу мэдэх хэрэгтэй вэ?

(- мөр ба хүч)

3. Эдгээр дүрмийг бичнэ үү.

Моментийн дүрэм: M 1 = M 2;

Хөшүүргийн дүрэм: F 1 *L 1 = F 2 *L 2

4. Бид ямар маш сайн мэддэг, ихэвчлэн ашигладаг төхөөрөмжөөс хөшүүргийг олдог вэ?

(хайч, утас таслагч, хөшүүрэг масштаб).

II.Анхан шатны мэдлэгийг шинэчлэх.

1. Эдгээр объектуудын зорилгыг тайлбарла (самбар дээрх зургийн проекц).

  • Цаасан хуудас огтлох хайч.
  • Металл хуудас огтлох хайч.
  • Биеийн жинг тодорхойлох хөшүүргийн жин.

2. Яагаад зарим хайч зузаан цаасыг хайчилж байхад зарим нь огт хайдаггүй вэ?

Хайч нь хөшүүргийн тэнцвэрт байдлын дүрэмд үндэслэн ажилладаг. Нэг талдаа хайчны урт хэсэгт бага зэрэг хүч хэрэглэснээр нөгөө талын хайчны богино хэсэгт илүү их хүч авдаг. Хайч нь зузаан цаас эсвэл картон давхаргыг таслахын тулд ир нь богино, бариул нь урт байдаг.

3. Эдгээр зүйл бүрийн дүрмийг хэрэглэж, тайлбарлана уу:

a) бариулын урт ба цаасан хайчны ирний урт нь бараг ижил байдаг, учир нь энэ нь их хүчин чармайлт шаарддаггүй;

б) металл хуудас огтлох зориулалттай урт бариул ба богино хайч нь хайчны ир ба металлын хоорондох холбоо барих цэг дээр их хэмжээний хүчийг бий болгодог; тэдгээр нь хичнээн удаа богино байсан ч хэрэглэх явцад үүссэн хүч нь ижил тооны дахин их байдаг;

в) хөшүүрэг жинлүүр нь ижил гартай бөгөөд энэ нь жингийн зүүн ба баруун талд үйлчлэх хүч ижил байна гэсэн үг юм. Жингийн массыг мэдэж, ачааны массыг тодорхойлно.

III. Лабораторийн ажил№5 “Хөшүүрэгийн тэнцвэрт байдлын нөхцлийг олж мэдэх”

(гурван сонголтын хувьд):

Сонголт 1: L 1 =18см; F 1 =2 N; F 2 = 3H; L 2 =?

Сонголт 2: L 1 =12см; F 1 = 2H; F 2 = 3H; L 2 =?

Сонголт 3: L 1 =18см; F 1 = 1H; F 2 = 3H; L 2 =?

Ажлын заавар:

1. Хөшүүргийг tripod дээр бэхлээрэй.

2. Тусгай боолт ашиглан хөшүүргийг жингүйгээр тэнцвэржүүлнэ.

3. Өөрийн сонголтын зааврын дагуу жин ба захирагч ашиглан хөшүүргийг тэнцвэржүүлнэ.

4. Диаграмм дээр тэнцвэртэй хөшүүргийг зур.

5.Мөрний уртыг хэмжинэ L 2.

6. М1 ба М2 хүчний моментуудыг тодорхойлно.

7.М1 ба М2-ийн утгыг харьцуул.

8. Дүгнэлт хийх.

IV. Дүгнэж байна.

1. Моментийн дүрмийн хүчинтэй байдлын талаархи дүгнэлт.

(Сонголт бүрээс тайлан).

Тодорхой зайд жингийн багц байрлуулснаар бид дараах үр дүнд хүрсэн.

хөшүүргийн зүүн тал ба хөшүүргийн баруун талд байгаа энэ хүчний гарт үзүүлэх хүчний үржвэр ижил байна.

Энэ нь тэнцвэрийн нөхцөл хангагдсан, хүчний момент ижил байна гэсэн үг юм.

Туршилтын ерөнхий дүгнэлт:

Опционыг гүйцэтгэж буй бүх бүлгүүдэд янз бүрийн жинг ашиглах практик даалгавар, дараах үр дүнг олж авав: хөшүүргийн зүүн тал ба хөшүүргийн баруун талд байгаа энэ хүчний гарт ногдох хүчний бүтээгдэхүүнүүд ижил байна.

Үүний үр дүнд хөшүүргийн тэнцвэрийн нөхцөл хангагдаж, моментийн дүрэм хүчинтэй байна. М1= М2.

2. Тусгалын асуулга.


Материалын бүрэн текст Физикийн хичээлийн хөгжил

Ханафина Тотыгул
Физикийн хичээлийн хураангуй “Лабораторийн ажил. Хөшүүргийн тэнцвэрт байдлыг тодорхойлох"

Лабораторийн ажил №5

Хөшүүргийн тэнцвэрт байдлыг тодорхойлох.

Зорилго хичээл:

1. Боловсролын болон танин мэдэхүйн чадамжийг бий болгох хөшүүргийн тэнцвэрийн байдлыг тодруулах.

2. Хүч ба тэдгээрийн мөрний харьцаа ямар байгааг туршилтаар шалгана уу хөшүүрэг тэнцвэртэй байна.

3. Моментийн дүрмийг туршилтаар баталгаажуулах.

1. Аюулгүй ажиллагааны дүрэм журам.

2.Дадлага хийх даалгавар, асуултууд:

Юу вэ хөшүүрэг?

(Хөшүүрэгтөлөөлдөг хатуу, тогтмол тулгуурыг тойрон эргэх чадвартай).

Хүчний мөр гэж юу вэ?

(Хүчний гар нь тулгуур цэгээс хүчний үйл ажиллагааны шугам хүртэлх зай юм).

Дүрэм боловсруулах хөшүүргийн тэнцвэр.

(Үүний тулд тэнцвэрбага хүч илүү их хүч шаардагддаг тул мөр нь мөрнөөс давдаг илүү их хүч чадал. дамжуулан олж авсан эрх мэдлийн ашиг хөшүүрэгхэрэглэсэн хүчний гаруудын харьцаагаар тодорхойлогддог).

Дүрмийн томьёог бичнэ үү хөшүүргийн тэнцвэр.

(F2/F1=l1l2)

Моментуудын дүрмийг томъёол.

(Хөшүүрэг тэнцвэртэй байна, хэрэв цагийн зүүний дагуу эргүүлэх хүчний момент нь цагийн зүүний эсрэг эргүүлэх хүчний моменттой тэнцүү бол).

Моментийн дүрмийн томъёог бич.

(M1=M2 эсвэл F1l1=F2l2)

3. Гүйцэтгэл ажил:

1. Төгсгөлд нь самар эргүүлэх замаар хөшүүргийг ингэж тэнцвэржүүлнэингэснээр хэвтээ байрлалтай байна.

2. зүүн мөрөндөө хоёр жин өлгөх хөшүүрэгэргэлтийн тэнхлэгээс l1=18 см зайд.

3. Туршилтаар баруун мөрөн дээр байрлалыг тогтооно хөшүүрэг, аль нь гурван жин нь түдгэлзүүлсэн байх ёстой тийм өмнөх хоёрыг тэнцвэржүүлнэ. Энэ газраас эргэлтийн тэнхлэг хүртэлх зайг хэмжинэ (l2).

4. Жин тус бүрийг 1Н жинтэй гэж үзээд хүснэгтийн хоосон зайг бөглөнө үү.

l1,m F1,H l2,m F2,N M1,Nm M2,Nm

5. Моментийн дүрмийн хүчинтэй байдлын талаар дүгнэлт гарга.

(Хөшүүрэг тэнцвэртэй байна, хэрэв цагийн зүүний дагуу эргүүлэх хүчний момент нь цагийн зүүний эсрэг эргүүлэх моменттой тэнцүү бол).

4.Нэмэлт даалгавар:

Эргэлтийн тэнхлэгийн баруун талд гурван жинг өлгөх 5 см-ийн зайд хөшүүрэг. Динамометр ашиглан туухайны баруун тийш эргүүлэх тэнхлэгээс 15 см зайд хэр их хүч хэрэглэх шаардлагатайг тодорхойлж, барихын тулд дээшээ чиглүүлнэ. тэнцвэрт хөшүүрэг

Хичээлийн хөгжил (хичээлийн тэмдэглэл)

UMK A.V. Перышкин. Физик (7-9)

Анхаар! Сайтын удирдлага агуулгад хариуцлага хүлээхгүй арга зүйн хөгжил, түүнчлэн Холбооны улсын боловсролын стандартыг боловсруулахад нийцсэн байх.

Хичээлийн төрөл:хосолсон.

Хэрэгжүүлэх хэлбэрүүд:бүх ангитай хамтын ажил, бүлгээр ажиллах, бие даасан ажил.

Арга:хөшүүргийн тэнцвэрийн нөхцөлийг тодруулах яриа, түүх, лабораторийн ажил.

Хичээлийн зорилго: хамгийн энгийн бөгөөд хамгийн түгээмэл энгийн механизмыг судлах - хөшүүрэг.

Хичээлийн зорилго:

  • Боловсрол: энгийн механизм, хөшүүрэг, хүний ​​​​амьдралд гүйцэтгэх үүргийн тухай ойлголтыг нэгтгэх; хөшүүргийн тэнцвэрийн нөхцөлийг олж мэдэх, хөшүүргийн тэнцвэрийн дүрмийг хэрхэн хэрэглэхийг заах.
  • Боловсрол: шинэ мэдлэгт танин мэдэхүйн сонирхлыг төлөвшүүлэх, шинэ мэдлэгийг бие даан хайх хүслийг илэрхийлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
  • Хөгжүүлэлт: боловсролын үйл ажиллагааг өөрчлөх замаар мэдлэгт дүн шинжилгээ хийх, дүгнэлт гаргах, анхаарал, ажиглах чадварыг хөгжүүлэх ур чадвар, чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
  • төхөөрөмжийг ашиглахдаа практик ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • сурагчдын бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:компьютер, проектор, хөшүүрэг захирагч, жингийн багц, хайч, хөшүүргийн жин, блок, хүний ​​араг яс, налуу хавтгай.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын үе (2 мин)

2. Давталт. Мэдлэгийг шинэчлэх. (20 мин)

A) Жагсаал: хайч, хөшүүрэг хайрс, блок, хөшүүрэг-захирагч, хүний ​​араг яс. (2 мин)

Оюутнуудаас асуудалтай асуулт асуудаг: Эдгээр төхөөрөмж, төхөөрөмжийг юу нэгтгэдэг вэ? (Энгийн механизмууд - хөшүүрэг, налуу хавтгай)

Эдгээр энгийн механизмуудыг нэрлэ, тэдгээр нь ямар төрлийн хөшүүргүүдэд хамаарах вэ?

B) Асуултанд хариулна уу:(5 мин)

  • Энгийн механизм гэж юу вэ, тэдгээр нь юунд зориулагдсан вэ?
  • Хөшүүрэг гэж юу вэ (1-р төрөл, 2-р төрөл)?
  • Мөр гэж юу вэ?
  • Хөшүүргийн тэнцвэрийн дүрэм?
  • Хүчний момент гэж юу вэ?
  • Хормын дүрэм юу вэ?

B) Танилцуулгатай ажиллах.(9 мин)

  • Энгийн механизмын төрлүүдийн блок диаграммыг хий. (3 мин)
  • Энгийн механизмуудыг хоёр бүлэгт хуваа (5 мин).
  • Шалгалт. (танилцуулгад үзүүлсэн шалгуурууд) (1 мин)

D) Энгийн механизм ашиглах - хөшүүрэг.(4 мин)

Өрсөлдөөнт тоглоомын элементүүдтэй мини бүлгүүдэд (2 хүн) ажиллах.

Бүлэг бүрт хүний ​​араг ясны зураг бүхий хуудас өгөх ба ширээн дээр үзүүлэх загвар байдаг.

Даалгавар: 1 минутын дотор хүний ​​араг ясны жишээг ашиглан бүх боломжит хөшүүргийг дугуйл.

Цагийн төгсгөлд бүлгүүд хуудас сольж, дугуйлсан хөшүүргийн тоог тоолно (шалгууруудыг танилцуулгад үзүүлэв). Гурван ялагчийг шалгаруулдаг (хамгийн их тоогоор). Бүтээлүүд угсарч байна. (өөрийгөө үнэлэх + багшийн үнэлгээ)

Хамтарсан хэлэлцүүлгийн үеэр зохион байгуулалт нь бүх боломжит хөшүүргийг харуулж байна.

3. Лабораторийн ажил гүйцэтгэх. (18 мин)

(Хүүхдүүдэд ажлаа дуусгахдаа бөглөх хэвлэмэл хуудас өгдөг)

Ажлын зорилго:Хөшүүрэг нь хүч ба тэдгээрийн мөрний харьцаа ямар байгааг туршилтаар шалгана. Моментуудын дүрмийг туршилтаар туршиж үзээрэй.

Ажлын явц:

  1. Нэг жинг тэнхлэгээс 12 см-ийн зайд баруун талд нь дэгээ дээр өлгө.
  2. Хөшүүргийг нэг жингээр тэнцвэржүүлнэ. Зүүн мөрөө хэмжинэ.
  3. Хөшүүргийг дахин тэнцвэржүүлээрэй, гэхдээ хоёр жинтэй. Зүүн мөрөө хэмжинэ.
  4. Хөшүүргийг дахин тэнцвэржүүлээрэй, гэхдээ гурван жинтэй. Зүүн мөрөө хэмжинэ.
  5. Ачаалал бүрийг 1 Н жинтэй гэж үзвэл би өгөгдөл болон хэмжсэн утгыг хүснэгтэд бичдэг.

Хөшүүргийн зүүн талд F 1 хүч, Н

Мөр
л 1, см

Хөшүүргийн баруун талд F 2 хүч, Н

Мөр
л 2, см

Хүч-мөрний харьцаа

  1. Туршилт тус бүрийн хүчний харьцаа ба мөрний харьцааг тооцоолж, олж авсан үр дүнг хүснэгтийн сүүлчийн баганад бичнэ үү.
  2. Туршилтын үр дүн нь түүнд хэрэглэсэн хүчний үйлчлэлд байгаа хөшүүргийн тэнцвэрт байдал, хүчний моментуудын дүрмийг баталж байгаа эсэхийг шалгана уу.

(F₁)/(F₂)=(l₂)/(l₁).

M 1 = F 1 * l 1 = = H / м

M 2 = F 2 * l 2 = = N / м

7. Дүгнэлт гарга.

Дүгнэлт: ….

4. Хичээлийн хураангуй. (1 мин.)

Дүгнэлт: Хүч хэчнээн дахин нэмэгдсэн ч хөшүүрэг төдий чинээ багассан. Хүчний моментууд тэнцүү байх үед хөшүүрэг нь цагийн зүүний дагуу ба цагийн зүүний эсрэг эргэлддэг бөгөөд энэ нь тэнцвэрт байдалд байна.

5. Гэрийн даалгавар.

(хичээлийн төгсгөлд хүн бүрт тус тусад нь өгнө) (1 мин)

  1. § 60, жишээ нь 30(1-3.5).
  2. Даалгавар (х.180)*,
  3. Захирагч ашиглан хөшүүргийн гарыг (хайч, эрэг чангалах түлхүүр, хадаас татагч, цагаан тугалга) хэмжиж, сонгосон энгийн механизмын хүч чадлын өсөлтийг тодорхойлно.

6. Тусгал. (хүлээн авсан цаасан дээр) (3 мин)

Шүүмжлэлгүй хяналтын арга "Бяцхан хяналт".

Нэг өгүүлбэрээр бичнэ үү:

  • хуудасны нэг талд "Чухал" (өнөөдөр ангид юу чухал байсан),
  • нөгөө талаас - "Тодорхойгүй" (юу нь тодорхойгүй хэвээр байна).

Ажлын зорилго:Хөшүүрэг нь хүч ба тэдгээрийн мөрний харьцаа ямар байгааг туршилтаар шалгана. Моментуудын дүрмийг туршилтаар туршиж үзээрэй.

Сурах бичгээс (§§56, 57) та хөшүүрэгт үйлчлэх хүч нь эдгээр хүчний гартай урвуу пропорциональ байвал хөшүүрэг тэнцвэртэй байна гэдгийг санаж байна.

Хүч ба түүний гарны үржвэрийг хүчний момент гэж нэрлэдэг.

M 1 - хүчний момент F 1; M 2 - F 2 хүчний момент;

Ажлыг гүйцэтгэх жишээ:


Тооцоолол:




Хэрэв ажлын явцад мөрний хүчний харьцаа нь хүчний харьцаатай бараг тэнцүү биш байвал ичиж зовох хэрэггүй. Таны хэрэглэж буй хөшүүргийг маш нарийн төхөөрөмж гэж нэрлэх боломжгүй бөгөөд мөр, хүчийг хэмжихэд зарим алдаа гарч болзошгүй. Тиймээс хэрэв та ойролцоо тэгш байдлыг олж авбал энэ нь зөв дүгнэлт хийхэд хангалттай юм.

Нэмэлт даалгавар.

Динамометр нь F 2 ≅1 N хүчний утгыг харуулна.

Энэ тохиолдолд хөшүүрэг дээр ажиллах хүчийг дараах байдлаар чиглүүлнэ: Хүч F 1 (жингийн хүндийн хүч) нь босоо доошоо чиглэнэ, түүний мөр l 1 = 15 см.

Хүч F 2 (динамометрийн пүршний уян харимхай хүч) босоо чиглэлд дээшээ чиглэнэ; түүний мөр l 2 = 15 см.