"Энгийн бодис - металл" цахим сурах бичгийг ашиглах хичээл. Химийн багш, дээд зэрэглэлийн

Валиева Эльвира Фанисовна,

Химийн багш, дээд зэрэглэлийн

MBOU “ASOSH №1” Актаныш хотын дүүрэг

Бүгд Найрамдах Татарстан Улс

ХИЧЭЭЛИЙН СЭДЭВ: ЭНГИЙН БОДИС-МЕТАЛ”

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын- Металлын жишээн дээр химийн элементүүдийн талаарх мэдлэгээ дээшлүүлэх.

Хөгжлийн– физик шинж чанарыг тодорхойлж, тэдгээрийг тайлбарлах. Төрөл бүрийн салбарт метал ашиглахын ашиг тусыг нотлох. Мэдээллийг ажиглах, дүн шинжилгээ хийх, гол зүйлийг тодруулах, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын- хос, багаар ажиллах замаар хувийн чанар, үр ашигтай, харилцааны ур чадвар, харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.

Арга, арга зүйн техник- лабораторийн ажил, сурах бичгийн текст, танилцуулгын слайдтай бие даасан ажил, хосоор хийсэн ажлын үр дүнг харилцан баталгаажуулах.

Хичээлийн төрөл:хосолсон

Тоног төхөөрөмж:хөнгөн цагаан: тугалган цаас, хөнгөн цагаан халбага, утас, натри, зэс, зэс ороомог, мөнгөн халбага, зэс ороомог, "Металл" цуглуулга, термометр, цагаан тугалга цэргүүд, атом ба молекулуудын загвар.

Арга зүйн гарын авлага:

1. Бүгд Найрамдах Татарстан улсын сургалтын чанарыг сайжруулах. 21-р зуунд суралцахыг заах.

2. Сурах бичиг: О.С.Габриелян, Хими, 8-р анги.

3. “Дрофа” хэвлэлийн газраас “Хими, 8-р анги” цахим сурах бичиг, сургалтын цахим хэрэглэгдэхүүн.

4. PowerPoint програмын танилцуулга, интерактив самбар, Д.И.Менделеевийн химийн элементүүдийн үечилсэн систем.

5. Заавар - энэ хичээлийн хэвлэмэл материал. Металл цуглуулгын багц, лабораторийн ажилд зориулсан лавлах ном, лабораторийн ажил гүйцэтгэх заавар.

Хичээлийн явц:

I. Оюутнуудын аль хэдийн сурсан үндсэн ойлголтуудын мэдлэгийг шалгах.

Хичээлийн энэ үе шатанд би аргыг ашигладаг Д БА TOTS-аас .

Сурагчид 3-4 жижиг цаас авдаг. Би "Химийн бондын төрөл" сэдвийг зарлаж, бодох цаг өгдөг. Багшийн тогтоосон хугацаанд сурагчид тухайн сэдвээр чанга дуугаар үг хэлж, цаасан дээр бичиж, үгийг нь дээш харуулан ширээний голд байрлуулна. Бүх навчийг ашиглах хүртэл 1-3 алхамуудыг давтана. Тухайлбал: ион, катион, анион, электрон сөрөг, ковалент, туйл, туйл биш, металл, холбоо, ион, болор тор, давс,......

Багш: Тиймээс бид дараах ойлголтуудыг сурсан.

Би ашигладаг TIK-TEK-TOU. - хуруугаараа хуруу... Багш: Би 3*3 форматаар ухагдахуун бүхий 9 ширхэг цаас тавив. Оролцогч бүр босоо, хэвтээ, диагональ байдлаар (нэг үгийн мөрөнд, нэг минутын дотор) аль ч мөрөнд байрлах дурын гурван үгийг ашиглан өгүүлбэр бүтээдэг. Жишээ нь: хооронд ионуудүүсдэг ионы холбоо.Зангилаанд болор торкатионууд байдаг ба аион. Хүчилүүд байдаг хуурамч туйлын холбоо.

Мэдлэгийн судалгааны төгсгөлд би хийдэг ҮРГЭЛЖЛЭГЧ ТОЙРОГ РОБИН . Би асуулт асууж, бодох цаг өгдөг. Багийн дөрвөн сурагч багш тэднийг зогсоох хүртэл тойрог хэлбэрээр ээлжлэн хариулдаг. Бие биедээ талархал илэрхийл.

II. Шинэ материал сурах.

1. Багш:

Слайд. PSHE D.I-д хэдэн төрлийн химийн элемент байдаг вэ? Менделеев? Химийн элемент гэж юу вэ? (тодорхой төрлийн атом)

Слайд.

Жагсаалатом ба молекулын загварууд. Атомууд молекул үүсгэдэг ба молекулууд ... (бодис)

Слайд.Ямар бодисууд вэ? Жишээ.

Слайд.Энгийн бодисууд нь ижил төрлийн атомуудаас тогтдог. Нарийн төвөгтэй бодисууд нь янз бүрийн төрлийн атомуудаас бүрддэг.

Слайд.Энгийн бодисыг шинж чанараар нь ангилдаг: металл ба металл бус. Байгалийн хувьд ямар элементүүд байдаг вэ?

Слайд.Ашиглаж байна NAMBE APметаллуудыг нэрлэ. "Шидэт үг" нь металл юм. Багийн гишүүд PSHE-ийн эхний элементээс эхлэн элементүүдийг чангаар жагсаана. Металл байх болгонд оюутнууд дуудаж, босдог. Бие биедээ талархал илэрхийл.

Тиймээс PS-ийн 109 химийн элементээс 88 элемент нь металлын холбоо бүхий энгийн бодисыг үүсгэдэг.

2. Металл ба селестиел биетүүд.

Алхимийн металлыг сонгодог зурхайн долоон гариг ​​"захиргадаг". Алхимийн практикт эрх баригч гаригийн бэлгэдлийг металыг тодорхойлоход ихэвчлэн ашигладаг: Манай өвөг дээдэс алтыг нартай холбодог байв. Мөнгө - Сартай, зэс - Сугартай, төмөр - Ангарагтай, цагаан тугалга Бархасбадьтай, хар тугалга - Санчиртай. Мөнгөн ус - мөнгөн устай. Эрт дээр үеэс гараг бүрийг тусгай тэмдгээр тэмдэглэж ирсэн. Үүнтэй ижил тэмдгүүд нь эдгээр гаригуудтай "холбоотой" металуудыг тэмдэглэв. Зураг 12.

Би ашигладаг TIMED-PEA-SHEA. Би асуулт асууж байна: Алхимичид ямар төрлийн загварчлал ашигласан бэ? 30 секунд өгдөг. бодлын төлөө. Багш: Бид хөршүүд рүүгээ инээмсэглээд хариулт өглөө. Хамгийн их инээмсэглэсэн хүн эхлээд 30 секунд өгөөд хариулж эхэлнэ. Цагийг, дараа нь 30 секундын дотор хоёр дахь удаагаа бичнэ. Тиймээс тэд хоорондоо солилцдог. Төгсгөлийн өгүүлбэр (...-ын тухай сонсох дуртай байсан)

Идэх үнэт металлууд: мөнгө, цагаан алт, октиум, алт.

Шүлтлэг металлууд: лити, натри, кали, цезий, рубиди, франций (маш ховор, цацраг идэвхт металл).

Металлын физик шинж чанар, тэдгээрийн хэрэглээний талбарууд.

3. Бүлгээр ажиллах

Лабораторийн ажил

Зарим металлын физик төлөв.

Жагсаал:хөнгөн цагаан: нунтаг ба тугалган цаас, галли: хатуу ба хайлсан; зэс: нунтаг ба утас; мөнгөн ус: шингэн.

Шингэн төлөв нь мөнгөн усыг температурыг хэмжихэд ашиглах боломжийг олгодог.

Гангийн өндөр бат бэх нь хамгийн хатуу металлуудын нэг болох хромтой холбоотой юм.

Багш:

Хуванцар чанар (089).Хуванцар чанар гэдэг нь метал ачааллын үед эвдрэлгүйгээр шинэ хэлбэрийг авах чадвар юм. Ачааллын дор металууд янз бүрийн хэмжээгээр сунадаг бөгөөд тэдгээрийн хөндлөн огтлол нь багасдаг. Дээж нь уртасч, хөндлөн огтлол нь нарийсч байх тусам метал илүү уян хатан байдаг. Зурах"Уран бүтээлийн дээж." Уян металыг задлах аргаар боловсруулж болно - хуурамчаар үйлдэх, тамгалах, эсвэл металл гулдмайн тууз болгон зурах. Хуудас, төмөр зам болон бусад хоосон бүтээгдэхүүн.

Уян металлаас ялгаатай нь хэврэг металууд нь ачааллын дор хэлбэрээ өөрчлөхгүйгээр гэнэт устдаг. Эмзэг байдал нь сөрөг шинж чанар юм.

Хамгийн уян хатан нь алт, мөнгө, зэс юм. Алтаар 0.003 мм зузаантай тугалган цаас хийх боломжтой бөгөөд үүнийг алтадмал бүтээгдэхүүнд ашигладаг.

Цайр эсвэл цагаан тугалга саваа нь нугалахад шаржигнадаг. Манган ба висмут нь гажигтай үед бараг нугалж чаддаггүй, гэхдээ тэр даруй тасардаг. Хуванцар чанар нь металлын цэвэр байдлаас хамаарна. Цэвэр хром нь уян хатан боловч бага зэргийн хольцоор бохирдсоноор хэврэг, хатуу болдог.

Хүснэгтийг бөглөж байна.

Лабораторийн туршлагын тайлан

"Металлын цуглуулгатай танилцах"

Физик шинж чанар

Хуванцар

Хатуу байдал.

Хайлах цэг

Нягт.

Дулаан дамжилтын илтгэлцүүр.

Цахилгаан дамжуулах чанар.

Металл гялалзсан.

Бүлгийн даалгавар.Бүлэг бүр тодорхой сэдвийг өгдөг. Суралцах зааварчилгааг өгсөн. Эхлээд оюутан бүр 1 минутын дотор материалыг судалдаг. Дараа нь тэд хамтдаа энэ материалыг диаграмм эсвэл зураг хэлбэрээр A3 форматаар тайлбарладаг. 3 минут өгдөг. Бүлгийн нэг нь материалыг тайлбарладаг.

Эхний бүлэгт даалгавар өгөх. Хайлах цэг (091).

Металлын хайлах цэг нь -39С (мөнгөн ус) -аас 3390С (волфрам) хооронд хэлбэлздэг. "Зарим металлын хайлах цэгүүд" хүснэгт.Хайлах цэгээс хамааран металыг бага хайлдаг ба галд тэсвэртэй гэж хуваадаг. Бага хайлах металлууд нь хайлах цэг нь 500 С-ээс бага байдаг. Үүнд ердийн цахилгаан эсвэл хийн зууханд хайлуулж болох шүлтлэг металл, цагаан тугалга, хар тугалга орно. Мөнгөн ус бол цорын ганц металл юм. шингэн төлөвт байна. Галлиумыг алган дээр хайлж болно. Галлийн нэг онцлог шинж чанар нь 30-2230 хэм хүртэл шингэн төлөвт орших өргөн температур юм.

Галд тэсвэртэй металлууд нь маш өндөр хайлах цэгтэй, нягтрал ихтэй, элэгдэлд тэсвэртэй металл юм. Энэ бүлгийн металлууд нь ниоби, молибден, тантал, рений, вольфрам гэсэн таван металлыг агуулдаг. Эдгээр нь бүгд 2200 С-ээс дээш хайлах цэгтэй. Өргөн хүрээний тодорхойлолтоор галд тэсвэртэй металлууд нь төмрийн хайлах температураас өндөр хайлах температуртай металуудыг агуулдаг. Энэхүү тодорхойлолт нь галд тэсвэртэй материалын жагсаалтад титан, ванади, цагаан алт, хромыг оруулах боломжийг олгодог.

Металлын хайлах цэг ба тэдгээрийн хэрэглээний хоорондын хамаарал.

Хоёр дахь бүлэгт даалгавар өгөх.Нягт (092).Ихэнх тохиолдолд металууд нь металл бусаас илүү хүнд байдаг. Алмаз нь металл бусуудын дунд хамгийн өндөр нягтралтай байдаг (3.5 г / см3). Металлуудыг нягтралаас нь хамааран хөнгөн (нягтрал 0.53 - 5 / см3) ба хүнд (5 - 22.5 г / см3) гэж хуваадаг. Хамгийн хөнгөн (нягт 0.53 г/см3). Хамгийн хүнд хоёр металл болох осми ба иридиумын нягт нь тэнцүү бөгөөд тэдгээр нь хар тугалгатай харьцуулахад бараг хоёр дахин хүнд (нягт 22.5 г / см3).

Доорх хүснэгтээс өгөгдлийг ашиглан металлын жагсаалтыг гарга.

3. Бүлгээр ажиллах

Металлын физик шинж чанар.

Лабораторийн ажил

"Металлын цуглуулгатай танилцах"

Лабораторийн туршлагын тайлан

"Металлын цуглуулгатай танилцах"

Физик шинж чанар

Металлын дараалал (шинж чанарыг нэмэгдүүлэх дарааллаар)

Хуванцар

Хатуу байдал.

Хайлах цэг

Нягт.

Дулаан дамжилтын илтгэлцүүр.

Цахилгаан дамжуулах чанар.

Металл гялалзсан.

Алга болсон үг, хэллэгийг бөглөж дүгнэлтээ гаргана уу: "Ихэнх металлууд дараах ….. шинж чанартай байдаг:…………………гэхдээ металууд нь ялгаатай……….)

III. Мэдлэгийг нэгтгэх.РЕЛЛИ РОБИН. Би асуулт асууж байна: Та хичээл дээр юу сурсан бэ? Хариултаа жагсаалт хэлбэрээр бичнэ үү. эргэцүүлэн бодоход нэг минут өгдөг. Сурагчид мөрийн талаар амаар богино хариулт өгдөг. Бие биенээ магт.

IV. Гэрийн даалгавар.Жишээ нь. 1.2 х 56. Ажлын дэвтэр х. 53 дугаар 2.

Баяртай салах ёс: Өдрийг сайхан өнгөрүүлээрэй! Танилцсандаа баяртай байсан. Уулзъя!

I хэсэг

1. Д.И.Менделеевийн үелэх систем дэх металлын байрлал (M).

А бүлгийн элементүүдээр дамжин В-ээс At хүртэлх нөхцөлт диагональ: IVВVI.АсаалттайдиагональТэгээддууссантүүнийгбайрладагметалл бус, Адоортүүнийг- металлууд.
Зөвхөн-аасМбүрдэнэINбүлгүүд. Нийт-аас 110 элементүүдрууметаллуудоруулах 88 элементүүд.
I.A.
бүлэг- Энэшүлтлэгметаллууд.
IIA
бүлэг- Энэшүлтлэг дэлхийметаллууд.

2. М атомын бүтцийн онцлог:

1) атомын гадна давхарга дахь e тоо 1-3;
2) R атом - том хэмжээтэй.

3. Элементүүдийг M ба NM болгон хуваах харьцангуй байдал (жишээ өг):

1) саарал цагаан тугалга - NM, цагаан цагаан тугалга - М.
2) бал чулуу нь NM боловч цахилгаан дамжуулах чадвартай.
3) Cr, Zn, Al - M, гэхдээ амфотер.

4. Металлын химийн холбоо нь нийгэмшүүлэх замаар атом-ион хоорондын металл, хайлш дахь холболт e.

Металл бонд үүсгэх ерөнхий схем:

5. “Металлын бүтэц, шинж чанар” хүснэгтийг бөглөнө үү.

6. Хийсэн ялтсуудыг ялгаж болох тэмдгүүдийг бич.

a) хөнгөн цагаан ба зэсээс - өнгө, нягтрал, цахилгаан ба дулаан дамжуулалт
б) хар тугалга, хөнгөн цагаанаас - өнгө, нягтрал, хайлах цэг
в) мөнгө, бал чулуунаас - өнгө, хэлбэр, цахилгаан дамжуулах чанар.

7. Зургийг ашиглан хоосон зайг бөглөж дараалал үүсгэнэ үү: металлын нэр, шинж чанар, хэрэглээний талбар.

a) цутгамал төмрийн зай - цутгамал төмөр, дулаан дамжуулалт, хүч чадал, элэгдэлд тэсвэртэй. Эдийн засагт, өдөр тутмын амьдрал, металлургийн .
б) хөнгөн цагаан тугалган цаас - хөнгөн цагаан, өнхрөхөд хялбар, хуванцар, өндөр цахилгаан ба дулаан дамжуулалт, зэврэлтэнд тэсвэртэй. Хүнсний үйлдвэрт хайлш үйлдвэрлэх .
в) ган товчлуур ба цаасны хавчаар - ган, "зөөлөн" ган, уян хатан, нугалахад хялбар, зэвэрдэггүй, бат бөх, хатуу. Үндэсний эдийн засгийн бүх салбарт.
г) металл тулгуур - төмөр (ган), бат бөх, хатуу, хүрээлэн буй орчинд өртөөгүй. Үндэсний эдийн засгийн бүх салбарт.
д) бөмбөгөр - алт, идэвхгүй, гадаад төрх. Барилгад ашигладаг - гулсмал, үнэт эдлэл.
е) термометр - мөнгөн ус (шингэн металл), эмнэлгийн термометрт халаахад өргөсдөг. Алт олборлох хайлш авах. Дэнлүү.

8. “Металлын ангилал” хүснэгтийг бөглөнө үү.

9. Хайлш нь металл бүрэлдэхүүн давамгайлсан хоёр ба түүнээс дээш химийн элементийн холимогоос бүрдсэн нэгэн төрлийн металл материал юм.

10. Төмрийн хайлш:

1) цутгамал төмөр, нүүрстөрөгчийн агууламж > 2%
2) ган, нүүрстөрөгчийн агууламж<2%.

11. "Хайлш ба түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүд" хүснэгтийг бөглөнө үү.

12. Зурагт үзүүлсэн эд зүйлсийг хийж болох хайлшуудын нэрийг бич.

а) ган
б) купроникель
в) дуралюминий
г) хүрэл
д) хүрэл
д) цутгамал төмөр

II хэсэг

1. Гадна давхаргад агуулагдах металлын атомууд:

a) 5e - Sb (сурьма), Би (висмут)
б) 6e - Po (полони)

Яагаад?
Тэд 5 ба 6 бүлэгт байрладаг

2. Гадна давхаргад 3e-тэй металлын атом , - бор.
Яагаад?
Энэ нь 3-р бүлэгт байрладаг.

3. “Атомын бүтэц, химийн холбоо” хүснэгтийг бөглөнө үү.

4. “Нэмэлт элемент”-ийг хас.
4) Си

5. Дараах бүлгийн элементүүдийн аль нь зөвхөн металл агуулдаг вэ?
Зөв хариулт алга

6. Ямар физик шинж чанар нь бүх металлд нийтлэг байдаггүй вэ?
3) стандарт нөхцөлд нэгтгэх хатуу төлөв

7. Аль мэдэгдэл үнэн бэ?
4) металлын атом ба металлууд - энгийн бодисууд нь зөвхөн багасгах шинж чанартай байдаг.

8. Үндсэн дэд бүлгүүдийн бүх элементүүд нь үечилсэн системд диагональаас доош байрласан бол метал болно.
3) бор - астатин

9. Үелэх системийн үндсэн дэд бүлэгт байрлах металлын атомын гаднах электрон түвшний электронуудын тоо дараахь хэмжээтэй тэнцүү байж болохгүй.
4) 7

Таймыр хотын захиргааны боловсролын байгууллага "Караул дунд сургууль"

Бугрим Лариса Валерьевна, химийн багш.

Химийн хичээлийн технологийн зураг.

Хичээлийн сэдэв: "Энгийн бодис - металл"

Хичээлийн зорилго:энгийн бодис - металлын физик шинж чанар, хэрэглээг тэдгээрийн бүтцэд үндэслэн судлах.

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:

1. Хувийн: хими судлах танин мэдэхүйн сонирхлыг бий болгох; оюутнуудад шинэ мэдлэг олж авах, шинжлэх ухааны ертөнцийг үзэх үзлийг төлөвшүүлэх.

Танин мэдэхүйн: шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох, ажиглалт хийх.

Зохицуулалт: хичээлийн зорилгыг томъёолох; төлөвлөгөөний дагуу ажиллах; ажиглалтын тодорхойлолт, түүний үр дүн, дүгнэлтийг багтаасан тайлан гаргах.

Харилцаа холбоо: ярианы мэдэгдлийг аман болон бичгээр бүтээх; үзэл бодлоо маргах.

3. Сэдэв : Д.И.Менделеевийн PSHE-д металлын элементүүдийн байрлалыг тайлбарлах, энгийн бодисыг металл ба металл бус гэж ангилах, металлын ерөнхий физик шинж чанарыг тодорхойлох, атомын бүтэц, энгийн бодис дахь химийн холбоо хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтоох. - металл.

Хичээлийн төрөл: шинэ мэдлэг сурах хичээл

Сургалтын хэрэгслүүд:сурах бичиг, ажлын дэвтэр, танилцуулга, даалгаврын карт, металл цуглуулга.

Тоног төхөөрөмж: халбага, аяга, цаасны хавчаар, халуун ус, сургуулийн хонх, харандаа үзүүрлэгч, халуун устай аяга, хөнгөн цагаан, зэс утас.

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1) Зохион байгуулалтын үе шат.

Сурагчидтай мэндчилж, хичээлд бэлэн байдлыг тодорхойлно

Багш нар мэндэлж, ажлаа шалгадаг.

Харилцаа холбоо: харилцааны соёлд суралцах.

2) Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох. Сурагчдын сурах үйл ажиллагааны сэдэл.

Багш: Бүлэг бүрийн ширээн дээр даалгавар байна. Та тэдгээрийг бөглөж, бидний хичээлийн сэдвийг тодорхойлох хэрэгтэй.

Багш нь боловсролын үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлох, шинэ мэдлэг олж авах ерөнхий аргыг эзэмших ажлыг зохион байгуулдаг

Тэд бүлгээрээ ажиллаж, даалгавраа биелүүлж, хичээлийн сэдвийг тодорхойлдог.

1-р бүлэг: объектуудыг шалгаж, юу нийтлэг болохыг тодорхойлдог: бүх объектууд металлаар хийгдсэн байдаг.

2-р бүлэг: оньсого таавар

3-р бүлэг: химийн элементүүдийг электрон томъёогоор тодорхойлно.

Хичээлийн сэдвийг тодорхойл: "Металл."

Тэд асуултанд хариулж, таамаглалаа илэрхийлдэг.

Тэд ирээдүйн боловсролын үйл ажиллагааныхаа тодорхой зорилгыг тодорхойлж, үүссэн бэрхшээлийн шалтгааныг арилгах (өөрөөр хэлбэл, тэдэнд ямар мэдлэг хэрэгтэй, юу сурах хэрэгтэйг томъёолдог).

Тэд хичээлийн сэдвийг (гол асуулт) багштай санал болгож, санал нийлдэг. Удахгүй болох үйл ажиллагааны зорилгыг ухамсарлах.

Хувийн: хувийн өөрийгөө тодорхойлох. Харилцааны: үзэл бодлоо илэрхийлж сурах, харилцааны соёл.

Танин мэдэхүйн: мэдэгдэл хийж сурах; дүн шинжилгээ хийх, харьцуулж сурах

3) Мэдлэгийг шинэчлэх.

Багш: "Үнэн-худал" даалгаврыг гүйцэтгэснээр металлын талаар мэддэг зүйлээ санацгаая.

Багш карт дээрх даалгаврыг гүйцэтгэх ажлыг зохион байгуулдаг.

Карт дээрх даалгаврыг хариултыг ашиглан гүйцээж, текст дэх хоосон зайг бөглөнө үү.

Харилцан баталгаажуулалт хийх

Зохицуулалт: хяналт, үнэлгээ, залруулга.

Танин мэдэхүйн: ерөнхий боловсролын - мэдлэгийг зохион байгуулах чадвар, даалгаврыг шийдвэрлэх хамгийн үр дүнтэй арга замыг сонгох, ярианы мэдэгдлийг ухамсартай, сайн дураараа бүтээх чадвар.

Харилцаа холбоо: бичгээр хариу өгөх - хяналт, залруулга

4) Шинэ мэдлэгийг анхан шатны өөртөө шингээх.

1. Бүлгийг зааврын зургийн дагуу металлын цуглуулгатай ажиллахыг урьж, асуултуудад хариулна уу: бид эдгээр металлуудтай өдөр тутмын амьдралдаа тааралддаг уу? Тэдний PSHE-д ямар байр суурь эзэлдэг вэ, металлын атомын бүтэц, тэдгээрийн физик шинж чанаруудын онцлог шинж чанаруудын хооронд параллель зурах боломжтой юу?

2. Сурах бичигтэй бие даан ажиллах, хүснэгт бөглөх ажлыг зохион байгуулна

1. Бүлэгт (3-4 хүн) металл цуглуулгатай ажиллах, лабораторийн ажил гүйцэтгэх, асуултанд хариулна. Тэд металлын физик шинж чанарыг ажиглаж, дүн шинжилгээ хийж, дүгнэлт гаргадаг.

2. Сурах бичигтэй бие даан ажиллах (семантик унших), гол зүйлийг тодруулж, дэвтэрт бичих (хүснэгт бөглөх).

3. Багштай хамт асуултад хариулж, ерөнхий дүгнэлт гарга.

Танин мэдэхүйн: тэд сурах бичигтэй танилцаж, шаардлагатай мэдээллийг олж, ашиглаж сурдаг (семантик унших), мэдэгдэл хийж сурдаг; дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, шалтгаан-үр дагаврын холбоог тогтооход суралцах. Харилцаа холбоо: тэд өөр хүний ​​яриаг сонсож, ойлгож сурч, хосоороо ажиллахдаа боловсролын харилцан үйлчлэлийг бие даан зохион байгуулж, санаа бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг. Зохицуулалт: өөрийгөө хянах, засч залруулахад суралцах;

Хувийн: амьдралын өөрийгөө тодорхойлох чадварыг бий болгох.

5) Ойлголтын эхний шалгалт

6) Анхдагч нэгтгэх.

Дасгалын дэвтэрт текст бөглөх ажлыг зохион байгуулдаг.

Дасгалын дэвтэрт дутуу үгсээр текстийг бөглөж, өөрийгөө шалгах.

Танин мэдэхүйн: мэдэгдэл хийж сурах; дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох. Харилцааны: бусдын яриаг сонсож, ойлгож сурах, бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх. Зохицуулалт: өөрийгөө хянах, засч залруулахад суралцах

7) Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл, түүнийг хэрхэн гүйцэтгэх заавар

3-5 даалгаврын сонголтын хувьд 53-55-р хуудасны даалгавар.

Бүтээлч даалгавар: сэдвээр оньсого, оньсого, кроссворд эсвэл cinquains хийх

Гэрийн даалгавраа бичих, асуулт асуух, даалгавраа ойлгох

8) эргэцүүлэл (хичээлийг нэгтгэн дүгнэх)

Багш нь сурагчдын хичээл дээрх боловсролын үйл ажиллагааны бие даасан үнэлгээ, зорилгодоо хүрэх ахиц дэвшлийн хэмжүүрийг зохион байгуулдаг.

1-2 өгүүлбэр сонгоод дэвтэртээ бөглөнө үү.

      өнөөдөр би олж мэдсэн ...

      хэцүү байсан...

      Би үүнийг ойлгосон ...

      Би сурсан...

    • Үүнийг мэдэх нь сонирхолтой байсан ...

      Би гайхсан...

Зорилгодоо нийцсэн байдал, гүйцэтгэлийн үр дүнг тодорхойлох. Тэд зорилгодоо хүрэх ахиц дэвшлийн түвшинг тодорхойлж, үнэ цэнийн дүгнэлтээ илэрхийлдэг. Хичээл дээр сурсан зүйлээ томьёолж бич.

Танин мэдэхүйн: тэд ажлын номыг удирдаж, шаардлагатай мэдээллийг олж, ашиглаж сурдаг, мэдэгдэл хийж сурдаг; дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, ерөнхийлөн дүгнэх, шалтгаан үр дагаврын холбоо тогтооход суралцах. Харилцааны: бусдын яриаг сонсож, ойлгож сурах, бодлоо илэрхийлж сурах.

Зохицуулалт: өөрийгөө хянах, засч залруулахад суралцах.

Хувийн: хувийн өөрийгөө тодорхойлох чадварыг бий болгох.

Бүлгээр ажиллах.

1 бүлэг.

Дасгал:Таны ширээний компьютер дээр эд зүйлс байна: халбага, аяга, цаасны хавчаар, халуун ус, сургуулийн хонх, харандаа үзүүрлэгч. Эдгээр бүх зүйлд юу нийтлэг байгааг тодорхойл.

2-р бүлэг.

Дасгал:оньсого шийдвэрлэх. Нэг үгээр эдгээр элементүүдийг хэрхэн нэрлэж болох вэ?

3-р бүлэг.

Дасгал:Химийн элементүүдийг тодорхойлохын тулд электрон томъёог ашиглана уу. Тэднийг нэг үгээр яаж дүрслэх вэ?

б) 1s 2 2s 2 2p 6 3s 1

в) 1s 2 2s 2 2p 6 3s 2

d) 1s 2 2s 2 2p 6 3s 2 3p 6 4s 1

Дасгал хийх. "Үнэн - худал"

Мэдэгдэл

"Мэдэхгүй"

1. Металл атомууд гадна давхаргад маш олон тооны электронтой байдаг (4-ээс 8 хүртэл)

2. Металл атомууд гадна давхаргад цөөн тооны электронтой (1-ээс 3 хүртэл)

3. Металлын атомын радиус нь металл бус атомын радиусаас их

4. Металлын атомын радиус нь металл бус атомын радиусаас бага

5. Металл атомууд түвшинг дуусгахаасаа өмнө алга болсон электронуудыг хүлээн авах хандлагатай байдаг

6. Металлын атомууд гаднах электронуудаа өгөх хандлагатай байдаг

7. Металлын атомууд электрон өгөхдөө катион болж хувирдаг

8. Металлын атомууд электрон хүлээн авахдаа анион болж хувирдаг

9.Металлын ионууд нь метал ба ковалент гэсэн хоёр төрлийн химийн холбоо үүсгэдэг

10. Металлын ионууд нь ион ба металл гэсэн хоёр төрлийн химийн холбоо үүсгэдэг

Зөв хариултаа ашиглан "Металл" сэдвээр текстийг бөглөнө үү - даалгаврын №2-3 хуудас 52.

"Металлын физик шинж чанар" лабораторийн ажил.

Зорилтот:металлын физик шинж чанаруудтай танилцах

Тоног төхөөрөмж: металлын цуглуулга (эсвэл металлын багц: хөнгөн цагаан утас, зэс утас), халуун устай шил.

Аюулгүй байдлын дүрэм:

Дасгал:металл цуглуулгыг шалгана уу. Танд өгөгдсөн металлын химийн тэмдэглэгээг бичиж, физик шинж чанарыг нь судлаарай. Үр дүнг хүснэгтэд оруулна уу.

1. Дээжийг шалгаж, өгөгдсөн металлын нэгтгэлийн төлөвийг тодорхойлно.

2. Металлын дээжийг харж, өнгийг нь тодорхойлох.

3. Металлын дээжийг харж, гялалзсан эсэхийг тодорхойлно.

4. Металл утсыг хэд хэдэн удаа нугалж, уян хатан эсэхийг тодорхойлно.

5.Утсыг халуун устай аяганд дүрж, металууд дулаан дамжуулдаг эсэхийг тодорхойлно.

6. Металл цахилгаан гүйдэл дамжуулдаг эсэхийг амьдралын туршлагаас, физикийн хичээлээс санаарай.

7. Дүгнэлт хийх.

Физик байдал

Хуванцар

Дулаан дамжилтын илтгэлцүүр

Цахилгаан дамжуулах чанар

Дүгнэлт: металлууд нь ерөнхий физик шинж чанартай байдаг.

P дээрх сурах бичгийн материалыг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

Физик өмч

Шалтгаан нь юу вэ

Энэ шинж чанар нь хамгийн тод илэрдэг металлуудын жишээ

Д.И.Менделеевийн үечилсэн системийн 114 химийн элементээс 92 элемент нь чөлөөт төлөвт металлын холбоо бүхий энгийн бодис үүсгэдэг.

Эрт дээр үед хүмүүс металлын онцгой шинж чанарыг анхаарч үздэг байсан: хайлуулж, дараа нь ямар ч хэлбэр дүрс өгөх, сум, жадны үзүүр, бамбай болон сэлэм, аяга таваг, анжис зэргийг хийдэг ... Хүн төрөлхтний түүхийн цагт Чулуу. Эрин үе нь Зэсийн үе рүү шилжсэн, дараа нь - хүрэл, дараа нь - төмөр ...

Мөнгөн уснаас бусад бүх металлууд нь хэвийн төлөв байдалд байгаа хатуу бодис бөгөөд хэд хэдэн нийтлэг шинж чанартай байдаг. Металл нь уян хатан, хуванцар, наалдамхай бодис бөгөөд метал гялбаатай, дулаан, цахилгаан дамжуулагч юм.

Өнгөрсөн зуунд металууд олон гайхамшигт шинж чанартай байсан. Эртний Египетэд мэдэгдэж байсан долоон металлыг дэлхийн долоон гаригийн төлөөлөгч гэж үздэг.

Бидний өвөг дээдэс алтыг нартай, мөнгө нь сартай, зэсийг Сугар гаригтай, төмрийг Ангарагтай, цагаан тугалга нь Бархасбадьтай, хар тугалга нь Санчиртай, мөнгөн усыг мөнгөн устай холбосон (Зураг 44). Эртний хүмүүсийн мэддэг байсан металлын тоо нь тэнгэрт харсан гаригуудын тоотой давхцаж байгаа нь дэлхийн металлууд селестиел биетүүдтэй холбоотой болохыг батлах мэт. 16-р зуунд байхдаа Алхимичид металл сурьмагийн талаар мэддэг болсон боловч удаан хугацааны туршид тэд үүнийг металл гэж хүлээн зөвшөөрөхөөс татгалзсан - эцэст нь тэнгэрт сурьма хангалттай гариг ​​байхгүй байв.

Цагаан будаа. 44.
Алхимичдын химийн элементүүдийн тэмдэглэгээ

М.В.Ломоносов металыг "хуурамчлах боломжтой хөнгөн биет" гэж тодорхойлж, энэ шинж чанарыг алт, мөнгө, зэс, цагаан тугалга, төмөр, хар тугалгатай холбосон. А.Лавуазье 1789 онд бичсэн “Химийн анхан шатны курс” номондоо 17 металлыг аль хэдийн дурдсан байдаг. 19-р зууны эхэн үед. дараа нь цагаан алтны металлыг нээсэн. Өнөөдрийг хүртэл мэдэгдэж буй металлын тоо 92 болж нэмэгджээ.

Хуванцар чанар нь металлын хамгийн чухал шинж чанар бөгөөд цохилтын үед хэлбэрээ өөрчилдөг, нимгэн хуудас болгон өнхрүүлж, утсаар татдаг. Үүний зэрэгцээ хөдөлгөөнт нийгэмшсэн электронууд эерэг ионуудын хөдөлгөөнийг зөөлрүүлж, бие биенээсээ хамгаалдаг. Тиймээс хэлбэрийн өөрчлөлттэй металлыг боловсруулах нь устгалгүйгээр явагддаг.

Үнэт металлын хамгийн уян хатан нь алт юм. Нэг грамм алтыг хоёр километрийн урттай утсанд татна.

Бүх металууд нь ердийн нөхцөлд хатуу бодис юм. Үл хамаарах зүйл бол аль хэдийн дурьдсанчлан мөнгөн ус бөгөөд хэвийн нөхцөлд шингэн, гялалзсан мөнгөлөг цагаан металл юм.

Металууд нь хатуулагаараа ялгаатай байдаг. Зөөлөн нь шүлтлэг, жишээлбэл, хар тугалга, хатуу нь хром, титан, молибден юм.

Хэрэв та 45-р зургийг сайтар судалж үзвэл зарим металлын хайлах цэг, нягтын талаар ойлголттой болно.

Цагаан будаа. 45.
Зарим металлын хайлах цэг ба нягт

Нийгэмшсэн электронууд байгаа нь металын дулаан, цахилгаан дамжуулалт зэрэг шинж чанаруудыг тайлбарладаг. Бага хэмжээний потенциалын зөрүү ч хангалттай бөгөөд санамсаргүй хөдөлж буй электронууд хатуу дарааллаар хөдөлж эхэлдэг. Цахилгаан гүйдлийн хамгийн сайн дамжуулагч нь мөнгө, зэс, алт, хөнгөн цагаан юм. Дээрх жагсаалтад тэдгээрийг цахилгаан дамжуулах чанарыг бууруулах дарааллаар байрлуулсан болно.

Мөн чөлөөт электронууд нь метал гялбаа гэх мэт шинж чанарыг бий болгодог. Металлын гадаргууд гэрэл шингэж, түүний электронууд нь өөрийн гэсэн хоёрдогч цацрагийн долгионыг ялгаруулж эхэлдэг бөгөөд үүнийг бид металлын гялбаа гэж ойлгодог. Палладий, мөнгөн ус, мөнгө, зэс нь гэрлийг төгс тусгадаг.

Лабораторийн туршилт No5
Металл цуглуулгатай танилцах

Металл цуглуулгыг үзээрэй. Танд өгөгдсөн металлын химийн тэмдгүүдийг бичиж, өсөх дарааллаар байрлуул.

  1. нягтрал;
  2. уян хатан чанар;
  3. хатуулаг;
  4. металл гялалзах;
  5. цахилгаан дамжуулах чанар;
  6. дулаан дамжилтын илтгэлцүүр.

Даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд нэмэлт мэдээллийн эх сурвалж болох Хавсралт 1 ба 2-ыг ашиглана уу.

Түлхүүр үг, хэллэг

Металлын физик шинж чанар: уян хатан чанар, уян хатан чанар, уян хатан чанар, хатуулаг, буцлах температур, металлын гялбаа, цахилгаан ба дулаан дамжуулалт.

Компьютертэй ажиллах

  1. Цахим өргөдөлд хандана уу. Хичээлийн материалыг судалж, өгсөн даалгавраа гүйцэтгэнэ.
  2. Догол мөр дэх түлхүүр үг, хэллэгийн агуулгыг илчлэх нэмэлт эх сурвалж болж чадах цахим шуудангийн хаягуудыг интернетээс олоорой. Шинэ хичээл бэлтгэхэд багшдаа тусламжаа санал болго - дараагийн догол мөрийн түлхүүр үг, хэллэгийн талаар тайлан гарга.

Асуулт, даалгавар

  1. Доорх шүлэгт нэрлэгдсэн бодисуудын аль нь металл биш вэ?

        Долоон металл гэрлийг бий болгосон
        Долоон гаригийн тоогоор:
        Зэс, төмөр, мөнгө ...
        Тэр бидэнд Сансар огторгуйг үүрд өгсөн.
        Алт, цагаан тугалга, хар тугалга...
        Миний хүү Сэра тэдний аав.
        Мөн та мэдэх ёстой:
        Мөнгөн ус бол тэдний ээж юм.

  2. Энэ шүлэгт "хүхэр бол тэдний эцэг", "мөнгөн ус бол тэдний эх" гэсэн дүрслэлийн хэллэгийг хэрхэн ойлгох вэ?
  3. А.С.Пушкиний "Чинжаал" шүлгийн эхний мөрөнд металлын ямар шинж чанарыг дурдсан байдаг вэ?

        Лемноны бурхан чамайг хүлсэн...

    Доорх мөрөнд металлын ямар шинж чанарыг авч үзсэн бэ?

        Тамын туяа шиг, бурхдын аянга шиг,
        Муу санаатны нүдэнд чимээгүй ир гялалзаж,
        Тэгээд эргэн тойрноо харахад тэр чичирнэ
        Тэдний баяруудын дунд ...

  4. Агаарын тээврийн компаниуд яагаад мөнгөн ус агуулсан төхөөрөмж, төхөөрөмжийг тээвэрлэхийг хориглодог вэ?
  5. Нэмэлт ном зохиолыг ашиглан хүний ​​​​амьдралд толины харагдах байдал, тэдгээрийг хийх аргыг боловсронгуй болгох талаар мессеж бэлтгэ.

8-р анги "Металлын холбоо" сэдэвт химийн хичээлийн хураангуй

хими, биологийн багш MBOU KSOSH

Бабешко Е.В.

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах.

Хичээлийн төрөл: Хосолсон хичээл.

Хичээлийн зорилго: Металл холболтын талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:

1) металл элементийн атомууд хоорондоо хэрхэн харьцаж байгааг олж мэдэх; металлын холбоо нь түүнээс үүссэн бодисын шинж чанарт хэрхэн нөлөөлж байгааг олж мэдэх; химийн бондын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

2) шинжлэх ухааны ертөнцийг үзэх үзлийг бий болгох.

3) тоглоомын мөчүүдээр дамжуулан тухайн сэдвийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Компьютер, проектор, танилцуулга.

    Зохион байгуулалтын мөч.

2.Мэдлэгээ шинэчлэх, гэрийн даалгавар шалгах.

Өмнөх хичээлүүд дээр та металл элемент ба металл бус элементийн атомууд хоорондоо хэрхэн харилцан үйлчлэлцдэг, мөн металл бус элементийн атомууд бие биетэйгээ хэрхэн харьцдаг талаар олж мэдсэн. Та эдгээр сэдвүүдийг сайн ойлгож, дараах асуултуудад төвөггүй хариулж чадна гэж найдаж байна.

Асуултууд:

Химийн ямар төрлийн холбоог та аль хэдийн мэддэг болсон бэ?

Ионы холбоо гэж юу вэ?

Ковалентын холбоо гэж юу вэ?

Та ямар төрлийн ковалент холбоог мэддэг вэ? Та тэднийг яаж ялгах вэ?

Одоо дараах дасгалуудыг хийцгээе.

Дасгал 1

Дараах бодисуудад ионы холбоо үүсэх схемийг бичнэ үү.

a) CaS

b) MgCl2

в) Na3N

Дасгал 2

Дараах бодисуудад ковалент холбоо үүсэх схемийг бичнэ үү.

a) N2

б) CH4

в) HF

3. Шинэ материал сурах:

Өнөөдөр бид металл элементийн атомууд хоорондоо хэрхэн харьцдагтай танилцах болно.

Тиймээс өнөөдрийн хичээлийн сэдэв юу вэ? (Оюутнууд хичээлийн сэдвийг нэрлэнэ). Металлын химийн холбоо.

Металууд нь ихэвчлэн тусгаарлагдсан атом хэлбэрээр байдаггүй, харин хэсэг, ембүү, металл бүтээгдэхүүн хэлбэрээр байдаг. Нэг эзэлхүүн дэх металлын атомуудыг юу хадгалж байгааг олж мэдье.

Гадаад түвшний ихэнх металлын атомууд нь цөөн тооны электрон агуулдаг - 1,2,3. Эдгээр электронууд амархан салж, металлын атомууд ион болдог.

Meh 0 – үгүйБи + n + атом-металл ионууд

Салсан электронууд нь нэг ионоос нөгөө ион руу шилжиж, тэдгээрийг бүхэлд нь холбодог. Аль электрон аль атомд хамаарахыг тодорхойлох боломжгүй юм. Тиймээс бүх салсан электронууд нийтлэг болдог.

Электронууд катионуудтай нэгдэж, дараа нь атомууд түр зуур үүсдэг бөгөөд үүнээс электронууд дахин тусгаарлагддаг. Энэ үйл явц эцэс төгсгөлгүй үргэлжилдэг. Тиймээс металлын эзэлхүүн дэх атомууд тасралтгүй ион болон эсрэгээр хувирдаг.

Атомууд бие биедээ ойртоход салсан электронууд нэг ионоос нөгөөд чөлөөтэй шилждэг. Энэ тохиолдолд цөөн тооны хуваалцсан электронууд нь олон тооны металлын атом ба ионуудыг холбодог. Метал дахь электронуудын тоо нь эерэг ионуудын нийт цэнэгтэй тэнцүү тул метал бүхэлдээ цахилгаан саармаг хэвээр байна.

Металлын ионууд электронуудын үүлэн дотор байдаг гэж та төсөөлж болно. Ийм электрон үүлийг "электрон хий" гэж нэрлэдэг.

Тодорхойлолтыг бичье: Атом ба ионуудын хоорондох метал дахь электронуудын харилцан үйлчлэлийн улмаас үүссэн холбоог металл гэж нэрлэдэг.

Одоо металл бонд ямар төрлийн бонд байдгийг бодъё.

Оюутны хариулт:

Ионы холбоо (электростатик таталцлын улмаас катионууд үүсч, Ме ионууд үүсдэг).

Ковалентын холбоо нь ē-ийн нийгэмшил дээр суурилдаг. Зөвхөн ковалент холбоонд хөрш зэргэлдээх атомуудын электронууд нийлдэг бол металлын холбоонд электронууд нь бүх атомд хамаардаг.

Металл холбоо нь цэвэр металл болон янз бүрийн металлын холимог - хатуу ба шингэн төлөвт байгаа хайлшийн аль алинд нь шинж чанартай байдаг.

Металл хосууд нь бие даасан молекулуудаас (монатом ба хоёр атом) бүрдэнэ. Металлын атомууд хоорондоо ковалент холбоогоор холбогддог.

Жишээ нь:

На. + .Na → Na:Na → Na – Na

Металлын холбоо нь металлын үндсэн шинж чанарыг тодорхойлдог

- цахилгаан дамжуулах чанар ба дулаан дамжуулалт

Электронууд металлын дундуур санамсаргүй байдлаар хөдөлдөг. Гэхдээ электронууд эмх цэгцтэй хөдөлж эхлэхэд бага зэрэг потенциалын зөрүү хангалттай. Хамгийн сайн гүйдэл дамжуулагч нь Ag, Cu, Au, Al юм.

- хуванцар байдал

Электронууд гадны нөлөөгөөр ионуудын хөдөлгөөнийг зөөлрүүлдэг. Хамгийн уян хатан нь Au, Ag, Cu юм.

- металл гялалзах

Гэрлийг метал шингээж, электронууд нь цацрагийн долгионыг ялгаруулж эхэлдэг. Ag, Cu, Al, Pd, Hg нь гэрлийг бусдаас илүү сайн тусгадаг.

Металууд нь хатуулагаараа ялгаатай байдаг . Зөөлөн нь шүлтлэг, жишээлбэл, хар тугалга, хатуу нь хром, титан, молибден юм.

Танилцуулгахайлах цэг ба нягт Хэрэв та 83-р хуудасны 45-р зургийг анхааралтай ажиглавал металл авч болно.

4. Тусгал.

1.Лабораторийн туршлага .

Металлын цуглуулгатай танилцах.

Металл цуглуулгыг үзээрэй. Танд өгөгдсөн металлын химийн тэмдгүүдийг бичиж, өсөх дарааллаар байрлуул.

1) нягтрал;

2) уян хатан чанар;

3) хатуулаг;

4) металл гялбаа;

5) цахилгаан дамжуулах чанар;

6) дулаан дамжилтын илтгэлцүүр.

Даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд сурах бичгийн 1, 2-р хавсралт, нэмэлт мэдээллийн эх сурвалжийг ашиглана уу.

2. Одоо "Химийн бондын төрөл" гэсэн ерөнхий хүснэгтийг бөглөцгөөе.

Энэ нь ямар атомуудын хооронд үүсдэг вэ?

2 хөрш атомын ЭО-ын ялгаа

Жишээ

ковалент

туйл

neMe(1) + neMe(2)

< 1,7

Х 2 О

туйлшралгүй

neMe(1) + neMe(1)

Cl 2

ион

Би + neMe

> 1,7

CaCl 2

металл

Би + Би

    Дараах дасгалыг хий.

Дасгал хийх

Сонирхолтойг нь олоорой:

A)CuCl 2 , Ал, MgS

б) Н 2 , HCl, О 2 В) Ca, CO 2 , FeГ) MgCl 2 , Н.Х. 3 , Х 2

Хариулт:

A)CuCl 2 , Ал , MgS

б)Н 2 , HCl , О 2

В) Ca,CO 2 , Fe

Г) MgCl 2 , Н.Х. 3 , Х 2

Эхлээд сурагчид дэвтэр дээрх дасгалуудыг бие даан хийдэг., бие даасан оюутнууд дасгалын талаар санал бодлоо илэрхийлэх,тэгээд дараа ньЭдгээр асуултын зөв хариултыг дэлгэцэн дээр харуулав.

Энэ ажлыг шалгах нь судалж буй материалыг шингээх чанарыг харуулж, дараагийн хичээлд үл ойлголцол гарсан мөчүүдийг засч залруулах, оюутнуудад янз бүрийн туслалцаа үзүүлэх боломжийг олгоно.

5. Гэрийн даалгавар

    §13,

    Дасгал 1-4.