Яковлев "Рыцарь Вася". Ю.Яковлевын "Рыцарь Вася" үлгэрээс сэдэвлэсэн хичээлээс гадуурх уншлагын хичээл Баатрын эрхэм зүрх цээжиндээ цохилно

Хичээлийн зорилго:

  1. боловсролын: Ю.Яковлевын "Рыцарь Вася" өгүүллэгийг танилцуулах; зохиолчийг дагаж, түүхийн хамгийн гайхалтай хуудсуудыг дахин уншиж, оюутнуудад дэлхий дээрх амьдралын утга учир, оюун санааны хувьд баян хувь хүн, бидний цаг үеийн баатар гэж нэрлэгдэх талаархи зохиогчийн байр суурийг ойлгоход нь туслах; "баатар" ба "эсрэг баатар" гэсэн ойлголтыг өгөх, харьцуулсан шинжилгээний элементүүдийг танилцуулах;
  2. боловсролын: дээр тодорхой жишээоюун санааны хувьд баян хувь хүнийг төлөвшүүлэх; бидний үеийн "баатар";
  3. хөгжиж байна: бодол санаагаа зөв, сайхан, логикоор илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:Ю.Яковлевын номын үзэсгэлэн, зохиолчийн хөрөг, баатрын зураг, "Рыцарь Вася" өгүүллэгийн зураг, нэрт философич, зохиолчдын хэлсэн үг.

Самбарын дизайн:

1. Заавал гадаад үзэмжийг чимэх биш, харин оюун санааны ажилд үзэсгэлэнтэй байх хэрэгтэй.
Талес

2. Бүх тохиолдолд цөхрөхөөс найдвар тавьсан нь дээр.
И.Гёте

3. Бусдын аз жаргалын төлөө хичээснээр бид өөрийнхөө аз жаргалыг олдог.
Платон


Юрий Яковлевич Яковлев (1922-1996)

"Рыцарь Вася"

Мөн түүний цээжинд хүлэг баатрын эрхэм зүрх цохилно.
Яковлев
4. Биеийн гоо үзэсгэлэнгээрээ та сэтгэлийн гоо сайханд өөрийн эрхгүй итгэдэг. Сэтгэлийн гоо үзэсгэлэнгээр та бие махбодийн дутагдлыг анзаардаггүй.
И.Шевелев

5. Сайн сайхан, гоо үзэсгэлэн, хайр дурлал... зөв явсан бол бидний хүн нэг бүрийн замыг титэм.
М.Пришвин

6. Мөн түүний цээжинд хүлэг баатрын эрхэм зүрх цохилно.
Яковлев

Хичээлийн явц

I. Оршил.

Багш шүлэг уншиж байна

Дундад зууны үед
Баатрууд хаа сайгүй амьдардаг байв.
Мөн тэдний амьдрал тийм ч амар байгаагүй
Төмөр суманд.
Баатрууд өөрөөрөө бахархаж,
Сэлэм, хуяг дуулгатай.
Баатрууд хувь тавилангаар тоглодог
Тэгээд тэд тэмцээнд явсан.
Гэхдээ хагас мянган жилийн өмнө
Тэд дэлхий дээр байхаа больсон.
Гэхдээ энэ бол тэдний хэлдэг зүйл юм -
Би үүнтэй санал нийлэхгүй байна.

– “Рыцарь”, “баатрын үйлс” гэх мэт ойлголтууд бидний үеэс алга болсон өдөр тутмын амьдрал. Тиймээс бид бүсгүйчүүдээсээ эрчүүдэд хандаж “Танай эр зориг хаана байна?” гэж зэмлэхийг бид олонтаа сонсдог. Энэ асуултыг асууж буй хүмүүс багадаа уншиж байсан Сервантесын “Дон Кихот”, В.Скоттын “Айвенхоу”, Дюмагийн “Шадар гурван цэрэг” зохиолынхоо сэтгэгдлийг төрүүлсэн хэвээр байгаа нь тодорхой.

– Урьд нь хүлэг баатрууд гэж нэрлэгддэг байсныг та нарын хэд нь мэдэх вэ? (та оюуны довтолгооны аргыг ашиглаж болно: "баатар" гэсэн үгтэй холбоотой холбоодууд)

(самбар дээр бичсэн, эсвэл урьдчилан бичсэн шахмал дээр илчлэгдсэн, эсвэл бүлэг бүрт өгсөн)

– Танд “баатар” гэдэг үгтэй холбоотой хөзрүүдийг өгсөн. Эдгээр үгсийг ашиглан таны даалгавар бол баатрын тухай түүх зохиох явдал юм.

– Дундад зууны үед баатруудыг хүнд хуяг дуулга өмсөж, жад, сэлэм барин зэвсэглэсэн эрэлхэг, зоригтой дайчид гэж нэрлэдэг байв. Хүлэг баатар болохын тулд та тусгай сургалтанд хамрагдах ёстой. Долоон настайдаа хөвгүүдийг туршлагатай дайчидтай хамт сургах гэж явуулдаг байв. Тэд морь унах, нум сум харвах, жад шидэх, сэлэм барихыг заажээ. Цэргийн эрдэмээс гадна хөвгүүдийг барихыг заажээ үг өгсөн, эелдэг байх, найздаа зовлон бэрхшээлээс гарахад туслах, сул дорой, гомдсон хүмүүсийн талд зогсох, эмэгтэй хүнд эрхэмсэг, эрхэмсэг хандах.

Энэ баатар хэн бэ? Толь бичгээс лавлагааг уншъя. (Оюутан уншсан)

Найт гэдэг нь герман үг, Риттер, i.e. морьтон, аминч бус, эрхэмсэг хүн, Дундад зууны үед - феодалын ноён, хүнд зэвсэглэсэн морьт дайчин. Тэрээр баатрын тусгай боловсрол эзэмшиж, тэмцээнд оролцдог байв. (баатрын дүрс бүхий зурагт анхаарлаа хандуулаарай)

– Өнөө үед бид ямар хүнийг хүлэг баатар гэж нэрлэдэг вэ? (Өнөө үед хүлэг баатар гэдэг нь өөр хүний ​​нэрийн өмнөөс эр зориг хийхэд бэлэн, хэлсэн үгэндээ хүрч чаддаг, эелдэг, эелдэг, өгөөмөр, залуу сул дорой хүний ​​төлөө зогсдог хүнийг хэлдэг. Бусдын тусламжид яарах мөчид түүний цээжинд эрхэм зүрх цохилно.)

II. Ю Яковлевын "Рыцарь Вася" түүхтэй танилцах.

Самбар дээрх түүний хөрөг Юрий Яковлев "Рыцарь Вася" нэртэй түүхтэй.

– Өгүүллийн гарчигт таныг гайхшруулсан зүйл байхгүй, ер бусын эсвэл хачирхалтай зүйл санагдав уу? (баатарын нэр)

- Баатрууд ямар нэртэй байсан бэ? (Ричард, Айвенхоу, Роланд гэх мэт)

– Та өгүүллэгийн гарчигаас хэдэн цагийн тухай өгүүлэхийг тодорхойлж чадах уу? Цэргийн ур чадварын тэмцээн зохиогддог баатрын тэмцээнийг бид үзэх үү?

-Өгүүллэгээ сонсоорой. (багш үлгэр уншиж байна)

III. Түүхээс сэдэвлэсэн яриа.

"Түүний цээжинд баатрын эрхэм зүрх цохилдог."

Васяд ямар баатар цол нуугдаж байгааг тодорхойлъё. Үүний тулд бид судалгаа хийх бөгөөд энэ үеэр асуултын хариултыг олох болно гэж бодож байна.

- Вася баатар байсан эсэхийг ишлэлээр баталъя? Хэрэв тэр байсан бол бид түүний баатар цолыг юунаас бүрдүүлсэн талаар хариулах болно. Таны ширээн дээр ишлэл бүхий цаас байгаа бөгөөд та өөрт хэрэгтэйг нь сонгоод унших ёстой.

- Вася ямар харагдаж байсан бэ?

  1. “... бариу хүрэм, өмд нь хөлд нь чанга таарсан... таргалах шалтгаан нь шуналтаас болсон гэж бүгд итгэж байсан... царайлаг хүлэг баатрын оронд дугуй бүдүүн царайтай, ууттай хүү дахин гарч ирэв. аль гурван булцуу улаан байсан."

-Түүний талаар өөр юу хэлэх вэ?

    “Найзууд нь түүнийг гудас гэж дууддаг байсан. Түүний удаан, болхи, эвгүй байдлын төлөө. Хэрэв тэд ангидаа бичсэн бол туршилтын ажил, дараа нь түүнд хангалттай цаг байдаггүй байсан - тэр зөвхөн хичээлийн төгсгөлд ганхав. Хэрэв тэр цай уувал тавагных нь эргэн тойронд ширээн дээр цайны том шалбааг үүснэ. Тэр ваадалтай алхаж, үргэлж ширээний ирмэг дээр хүрч эсвэл сандал тогшдог байв. Тэгээд долоо хоногийн дараа би Суворовтой хамт Альпийн нурууг гаталж байгаа юм шиг шинэ гутал өмссөн. Дөнгөж сэрсэн юм шиг эсвэл унтах гэж байгаа юм шиг нойрмог харагдаж байв. Бүх зүйл түүний гараас унаж, бүх зүйл болохгүй байв. Нэг үгээр бол гудас."

    "Тэр мөлжлөг хийхийг мөрөөддөг байсан ч түүний амьдрал нэг хэвийн, өдөр тутмын байсан."

    “Тэр самбар руу гүйж, ширээн дээр хөлөөрөө хүрч, шохойгоо хуруугаараа удаан шахаж, ямар нэг юм шахах гэсэн юм. Асуудлыг шийдэж байтал гарт нь шохой биш, эцэс төгсгөлгүй буулгаж, өргөсөн хүнд чулуу байгаа юм шиг уулга алдав. Тэр бодов... аажуухан, хатуу..."

    “Биеийн тамирын хичээл дээр түүнийг ерөнхийд нь доог тохуу хийдэг байсан. Түүнийг өсөлтийн дагуу алхахыг хүсэхэд залуус аль хэдийнээ инээж эхлэв. Хэд хэдэн хэцүү алхмуудыг хийснээ гэнэт тэнцвэрээ алдаж, арчаагүйхэн гараараа агаараас зууран, эцэст нь мөргөж шалан дээр үсрэв. Мөн тэрээр морины дээгүүр харайж чадсангүй. Хар ширэн нуруун дээр нь наалдаад эмээлтэй морьтой хүн шиг хэсэг суув. Залуус инээлдэж, тэр эвгүйхэн гэдсэн дээрээ шалан дээр гулсаж, формац руу оров.

    "Тэр бүх зүйлд азгүй байсан."

    “Тэр ялагдсан хүний ​​хувь заяанд дассан. Ихэвчлэн ялагдсан хүмүүс бусдад уурладаг бол тэр өөрөө өөртөө уурладаг байсан. Өөрчлөлт хийж эхэлнэ гэж өөртөө амласан шинэ амьдрал. Би илүү хурдан хөдөлж, бараг хашгиран ярьж, бүх зүйлд залуустай хөл нийлүүлэхийг хичээсэн. Гэхдээ үүнээс сайн зүйл гарсангүй. Гэрт аяганууд ширээн дээрээс нисч, ангид бэх асгарч, гэнэт хөдөлгөөн хийснээр хүрэм нь гарных нь доор хаа нэгтээ хагарчээ."

– Баатрын хөрөг бидний өмнө гарч ирдэг үү? (үгүй) Яагаад?

– Вася хаана, хэзээ сайхан санагдсан бэ? (музейд, зүүдэндээ)

– Вася эргэн тойрныхоо хүмүүсээс юу хүлээж байсан бэ? (дэмжлэг)

- Тэгээд би өөртөө хандсаныг сонссон:

  1. "Ээж хашгирав:" Болгоомжтой байгаарай! Шаазан дэлгүүрийн заан!
  2. "Хуяг дуулганы тухай сонсоод найз маань царай гарган: "Ийм тарган хүнд ямар ч хуяг багтахгүй" гэж хэлэв.
  3. "Залуус инээж байсан ..."
  4. "...багшийн тэвчээр барагдаж, түүнийг байранд нь явуулав"
  5. “Биеийн тамирын хичээл дээр түүнийг ерөнхийд нь доог тохуу хийдэг байсан. Түүнийг үсрэлтийн дагуу алхахыг хүсэхэд залуус аль хэдийнээ инээж эхлэв...”
  6. "Үзэгчид инээв..."

- Таны эргэн тойронд байгаа хүмүүс юу хийх ёстой байсан бэ?

- Гаднах төрхөөрөө Вася баатар шиг харагддаггүй. Ямар үйлдэл нь түүнийг хүлэг баатар гэж дүгнэх боломжийг бидэнд олгодог вэ? (хүүхдийг аврах)

– Васягийн чин сэтгэл, зоригийг бататгахын тулд текст дэх үгсийг ашиглацгаая.

  1. "Өөр хүн тэр даруй Димка Ковалеваас "Чи яагаад түүнд туслахгүй байна вэ?" гэж асуух байсан. Гэхдээ тэр зөөлөн хүн байсан тул үүнийг хийх гэж бодсонгүй. Тэр хөлдсөн гол руу хараад бэлхүүсээрээ усанд орж, мөсний ирмэгээс л гараараа зуурч байсан нэгдүгээр ангийн бяцхан охиныг олж харав.
    Матрас Димкагаас илүү зузаан, хүнд байсан ч мөсөн дээр гишгэв. Мөс бага зэрэг нугалж байсан ч хагарсангүй. Эргийн ойролцоо илүү хүчтэй байсан байх."
    "Тэгээд гудас мөсөн дээгүүр алхав. Тэр ямар ч хашгирахыг сонссонгүй. Үхлийн аюулаас айсан нялх хүүхдийг л харж, үг хэлж чадахгүй байв.
    Нүхний ойролцоох мөсөн дээр шалбааг үүссэн. Тэр захад хүрч ирээд юу ч бодолгүй нэг хөлөө урагшлуулна. Гутал шууд л ус шүүж авав. Сэтгэлийнх нь гүнд хаа нэгтээ тэр одоо мөс хагарч, хөх хүүтэй хамт усанд орох болно гэдгийг ойлгосон. Гэвч энэ нь түүнийг зогсоосонгүй. Тэр нөгөө хөлөө хөдөлгөж шагай хүртэл усанд орчихлоо...
    Хүүхдийн гараас матрас шүүрэн авав... эцэст нь нэгдүгээр ангийн сурагч мөсөн дээр гарч ирэв. Тэр аврагчтайгаа зууралдсаар алхав. Шүд нь чичирлээ. Тэгээд нулимс урсаж байсан."

– Энэ түүхэнд баатар, эсрэг баатар хоёр бий. Таны бодлоор хэнийг баатар, хэнийг нь эсрэг баатар гэж нэрлэж болох вэ? Өөрийн үзэл бодлыг тайлбарла.

- Эсрэг баатар гэж хэн бэ?

"Хэрэв тэр хүнд баатрын хуягтай байсан бол тэр даруй мөс хагарч, хүүг аварч чадахгүй байх байсан" гэж тэр гэнэт бодов.

– Васягийн эдгээр үгс түүний хүлэг баатар болох мөрөөдөлд эргэлзээ төрүүлсэн гэж та бодож байна уу?

– Вася мөрөөдлөө үргэлжлүүлж байгааг ямар үгс баталж байна вэ? ("Тэр ширээний ард арай ядан шахаж - тэр байрнаас нь хөдөлгөв - хичээл эхлэхэд тэрээр богино, махлаг хуруунууддаа нимгэн үзэг авч, арифметикийн дэвтэртээ баатар зурж эхлэв."

IV. Дүгнэлт. Бүлгээр ажиллах.

Афоризмуудыг уншиж (самбар дээр эсвэл цаасан дээр бичсэн), өгүүлбэр тус бүрийг тайлбарлаж (бүлэгээр ажиллах), тэдгээрт илэрхийлсэн бүх бодол өнөөдрийн хичээлд тусгагдсан эсэхийг бодоорой.

  1. Гаднах төрхөө засах шаардлагагүй, харин оюун санааны ажилд үзэсгэлэнтэй байх хэрэгтэй. Талес
  2. Биеийн гоо үзэсгэлэнгээрээ та сэтгэлийн гоо сайханд өөрийн эрхгүй итгэдэг. Сэтгэлийн гоо үзэсгэлэнгээр та бие махбодийн дутагдлыг анзаардаггүй. И.Шевелев
  3. Бусдын аз жаргалын төлөө хичээснээр бид өөрийнхөө аз жаргалыг олдог. Платон
  4. Ямар ч тохиолдолд цөхрөхөөс илүү найдаж байсан нь дээр. И.Гёте
  5. Сайхан сэтгэл, хайр дурлал, гоо үзэсгэлэн... зөв явсан бол бидний хүн нэг бүрийн замыг титэм болгодог. М.Пришвин
  6. Мөн түүний цээжинд хүлэг баатрын эрхэм зүрх цохилно. Яковлев

V. Асуудалтай нөхцөл байдал. Рыцарийн зан үйл.

Одоо би танд бүлгээрээ ажиллахыг санал болгож байна. Та эгзэгтэй нөхцөл байдлаас гарах арга замыг олох хэрэгтэй болно.

  1. Гудамжинд үл таних эмэгтэй ухаан алдаж унана. Таны үйлдэл.
  2. Та гэрийн даалгавраа хийж байгаа бөгөөд хананы цаана байгаа хөрш дуу хураагуураа чанга асаав. Таны үйлдэл.
  3. Далайн эрэг дээр та "Туслаач, би живж байна!" Гэж хашгирахыг сонсдог. Таны үйлдэл.

"Би чамайг ч бас хүлэг баатар болох эрхтэй гэж бодож байна." За ингээд зан үйлээ эхлүүлцгээе. Баатрын заавал хийх ёстой зан үйл:

Бид баатар болно гэдгээ тангараглаж байна!
Үргэлж баярлалаа гэж хэлээрэй
Өдрийн мэнд, баяртай,
Дэлхий дээр баатар цолноос илүү цол байхгүй!
Бид баатар болно гэдгээ тангараглаж байна!
Залхуурал, бүдүүлэг байдлыг мартаж,
Ёс зүйд суралц -
Үүнийг санах шинжлэх ухаан.
Бид баатар болно гэдгээ тангараглаж байна!
Муу муутай тэмцэхдээ сайн сайхныг олж ав.
Мунхагийг шидэт илдээр ал
Хатуу үг ч, эдгээх үг ч.
Бид баатар болно гэдгээ тангараглаж байна!

Энэ нь түүний нүүрэн дээр бичигдсэн бөгөөд түүний удаан, удаан хөдөлгөөнөөс харагддаг. Мөн энэ муухай бүдүүн төрхийн дор юу нуугдаж байгааг хэн ч таасангүй.

Мөн түүний цээжинд хүлэг баатрын эрхэм зүрх цохилно. Зүүдэндээ тэрээр өөрийгөө цагаан морь унасан эрэлхэг хүлэг баатраар харж, дэлхийг тойрон аялж, сул дорой, гомдсон хүмүүсийг хамгаалж, олон эр зориг хийсэн. Хүлэг баатрууд ихэвчлэн Ричард, Родриго, Айвенхоу гэсэн сайхан гадаад нэртэй байсан. Түүнийг зүгээр л Вася гэдэг.

Зүүдэндээ тэрээр тарганаас нарийхан болж хувирч, түүний хөдөлгөөнд авхаалж самбаа гарч ирэв.

IN чөлөөт цагВася музейд очив. Тэрээр хар баатраас алт руу, алтнаас мөнгө рүү аажмаар шилжсэн. Түүнд хүлэг баатрууд түүнийг харж байгаа юм шиг санагдаж, хэн нь ч инээсэнгүй, гудас гэж дуудсангүй.

Вася мөлжлөг хийхийг мөрөөддөг байсан ч түүний амьдрал нэгэн хэвийн өнгөрчээ. Вася хоёр дахь хонхны дараа ангид гарч ирэв. Тэр суугаад ширээ нь тэр даруй дайны морь болж хувирч, хуруугаараа баатруудыг зурж эхлэв.

Тэр өөрийгөө өөрчилж, шинэ амьдралаа эхлүүлнэ гэж амласан. Би илүү хурдан хөдөлж, ямар ч зүйлд залуусаас хоцрохгүй байхыг хичээсэн. Гэвч үүнээс юу ч гарсангүй.

... Намар, өвлийн хооронд зааглахад хэцүү. Энэ нь навч хараахан унаж амжаагүй байгаа боловч сул гэрэл газарт унадаг. Заримдаа шөнөдөө хөлддөг, өглөө бол гол мөрөнд мөсөн бүрхэгдсэн байдаг. Тэгээд радио залууст мөсөн дээгүүр алхах нь аюултай гэдгийг анхааруулдаг.

Ийм өдрүүдийн нэгэнд Вася голын эрэг дагуу алхаж байв. Гэнэт тэр Димка Ковалевыг олж харав, тэр хашгирав:


  • Живж байна! Живж байна!

  • Хэн живж байна вэ? гэж Вася удаанаар асуув.

  • Та харахгүй байна уу? Хүү живж байна. Тэр мөсөн дундуур унасан. Чи яагаад зогсож байгаа юм бэ?
Өөр нэг нь Димкагаас "Яагаад түүнд тус болохгүй гэж?" Гэхдээ Вася үүнийг хийх талаар бодсонгүй. Тэр хөлдсөн гол руу хараад усанд бяцхан хүү байхыг харав.
Вася Димкагаас илүү зузаан, хүнд байсан ч мөсөн дээр гарав.

Димка дахин хашгирч эхлэв:


  • Болгоомжтой! Үгүй бол та живэх болно.
Тэр хашгирч, Вася мөсөн дээгүүр алхав. Тэр ямар ч хашгирахыг сонссонгүй. Тэр зөвхөн үхлийн айсан хүүг харсан бөгөөд үг хэлж чадахгүй байв. Сэтгэлийнхээ гүнд хаа нэгтээ Вася одоо мөс хагарч магадгүй, тэр ч бас усанд орох болно гэдгийг ойлгов. Гэвч энэ нь түүнийг зогсоосонгүй. Димка хашгирахаа больж, дараа нь юу болохыг хүлээж байв. Тэр матрас хүүгийн гарыг хэрхэн барьж, мөс хэрхэн хагарч эхэлснийг харав. Эцэст нь Вася хүүхдээ гаргаж чадсан. Тэднийг эрэг дээр ирэхэд Димка Васяд хэлэв:

  • Чиний хөл норсон байна, гэр лүүгээ гүй, би түүнийг тийш нь хүргэж өгье.
Вася аврагдсан хүү рүү, дараа нь нойтон гутал руу хараад:

  • Явцгаая! - Тэгээд гэр лүүгээ явлаа.
Маргааш нь ангидаа ороход хэн ч байсангүй. Бүгд танхим руу орлоо. Вася танхимд орж ирээд арын эгнээнд зогсов. Энэ үед сургуулийн захирал үг хэлэв. Өчигдөр голын эрэг дээр сурагч Дима Ковалев мөсөнд унасан нэгдүгээр ангийн сурагчийг аварчээ. Вася хананы дэргэд зогсоод Димкаг магтахыг сонсов. Хэзээ нэгэн цагт тэр Димка худлаа ярьж байна гэж хэлэхийг хүссэн - тэр хэнийг ч аварсангүй, зүгээр л гараа даллаж, хашгирав. Гэвч зөвхөн өөртөө анхаарал хандуулахыг бодоход л түүнийг ичмээр санагдуулна.

Эцэст нь тэр өөрөө Димка баатар гэдэгт итгэж байсан: эцэст нь тэр живж буй хүнийг хамгийн түрүүнд анзаарсан. Бүгд Димкагийн төлөө алга ташихад матрас ч бас алга ташив.
Хичээл дуусахад Вася зузаан хуруундаа нимгэн үзэг аваад математикийн дэвтэртээ баатар зурж эхлэв.

Товчлолоор хэвлэсэн

Найзууд нь түүнийг гудас гэдэг. Түүний удаан, болхи, эвгүй байдлын төлөө. Хичээл дээр шалгалт бичсэн бол цаг үргэлж хангалтгүй байдаг - тэр хичээлийн төгсгөлд л үүнийг олж авдаг байв. Хэрэв тэр цай уувал тавагных нь эргэн тойронд ширээн дээр цайны том шалбааг үүснэ. Тэр ваадлаараа алхаж, үргэлж ширээний ирмэг дээр хүрч эсвэл сандал тогшдог байв. Тэгээд долоо хоногийн дотор би Суворовтой хамт Альпийн нурууг гаталж байгаа юм шиг шинэ гутлаа өмсөв. Дөнгөж сэрсэн юм шиг эсвэл унтах гэж байгаа юм шиг нойрмог харагдаж байв. Бүх зүйл түүний гараас унаж, бүх зүйл болохгүй байв. Нэг үгээр бол гудас.

Гэвч энэ муухай зузаан бүрхүүлийн дор юу нуугдаж байгааг хэн ч таасангүй. Мөн түүний цээжинд хүлэг баатрын эрхэм зүрх цохилно. Тэр нандин зүүдэндээ гялалзсан ган хуяг өмсөж, өдтэй дуулга өмсөж, цагаан морь унаж байхыг харав. Энэ хэлбэрээр тэрээр дэлхийг тойрон гүйж, сул дорой, гомдсон хүмүүсийг хамгаалж, олон эр зориг гаргажээ. Тэр бол нэргүй баатар байсан. Учир нь хүлэг баатрууд ихэвчлэн Ричард, Родриго, Айвенхоу гэсэн гадаад нэртэй байсан. Түүний нэр зүгээр л Вася байсан бөгөөд энэ нэр нь баатарт тохирохгүй байв.

Зүүдэндээ тэрээр бүдүүн хөлтэй байснаас нарийхан, уян хатан болж хувирч, түүний хөдөлгөөнд авхаалж самбаа, авхаалж самбаа гарч ирэв. Түүний бүх дутагдал нь гялалзсан хуягны дор тэр даруй алга болжээ.

Гэвч түүнийг толинд ойртсон даруйд бүх зүйл байрандаа оров. Тэгээд түүний өмнө үзэсгэлэнтэй хүлэг баатрын оронд бөөрөнхий бүдүүн царайтай, цүнхтэй хүү дахин гарч ирэв.

Ийм тарган хүнд ямар ч хуяг тохирохгүй.

Найз нь Васягийн зүрх сэтгэлд шархадсан гэдгээ огт төсөөлөөгүй. Чөлөөт цагаараа музей рүү гүйдэг байв. Энд, цэлгэр танхимуудад хүнд алтан жаазанд том зургууд өлгөөтэй, булангуудад шарласан гантигаар хийсэн хөшөөнүүд зогсож байв. Вася танхимд орж ирэн ханан дээр сэлэм, жад өлгөөтэй, хуяг дуулга өмссөн баатрууд шалан дээр зогсож байв.

Байгаль яагаад холилдож, Дон Кихотын бардам зүрхийг Санчо Панзагийн зузаан, болхи бүрхүүлд оруулав?

Вася мөлжлөг хийхийг мөрөөддөг байсан ч түүний амьдрал нэг хэвийн, өдөр тутмын байсан.

Тэр ангидаа чатлаагүй нь багш нар түүнд байнга тайлбар өгөхөд нь саад болоогүй:

Рыбаков, чи юу мөрөөддөг вэ?

Рыбаков, миний хэлснийг давт.

Рыбаков, самбар дээр ирж, асуудлын шийдлийг тайлбарла. Тэр самбар руу гүйсээр... Асуудлыг шийдэж байтал гарт нь шохой биш, хүнд чулуу байгаа юм шиг дуугарч, эцэс төгсгөлгүй буулгаж, өргөв. Тэр маш удаан бөгөөд хатуу бодсон тул багшийн тэвчээр барагдаж, багш түүнийг байрандаа явуулав.

Тэр суугаад ширээ тэр даруй дайны морь болж хувирч, хуруу нь өөрөө сэлэм, хуяг зурж эхлэв.

Намар, өвлийн хоорондох заагийг зурахад хэцүү байдаг. Навч унасан хэвээр байгаа бөгөөд анхны хөнгөн цас газарт унадаг. Заримдаа шөнөдөө хөлддөг, өглөө бол гол мөрөнд мөсөн бүрхэгдсэн байдаг. Толин тусгал мэт, нимгэн энэ мөс нь хүнийг дуудаж байгаа ч мөсөн дээгүүр алхах нь аюултай.

Одоо мөсөн дээр анхны зоригтнууд гарч ирэв. Мөс нь нугалж, хагарч, сэрэмжлүүлдэг ч тэд азтай одны дор төрсөн гэдэгт итгэдэг. Мөн азтай од заримдаа бүтэлгүйтдэг. Голоос гарч буй хашгирах чимээ матрасны анхаарлыг татав. Тэр алхаа хурдасгаж, амьсгаадан эрэг дээр алхав.

Тэнд тэр Димка Ковалевыг гараа даллан хашгирч байхыг харав.

Живж байна! Живж байна!

Хэн живж байна вэ? гэж гудас удаанаар асуув.

Та харахгүй байна уу? - Димка "Хүүхэд живж байна." Мөсөн дундуур унасан. Чи яагаад тэнд зогсож байгаа юм бэ?!

Өөр нэг нь Димка Ковалеваас "Яагаад түүнд тус болохгүй гэж?" Гэхдээ тэр зөөлөн хүн байсан тул үүнийг хийх гэж бодсонгүй. Тэр хөлдсөн гол руу хараад бэлхүүсээрээ усанд орж, мөсний ирмэгээс л гараараа зуурч байсан нэгдүгээр ангийн бяцхан охиныг олж харав. Матрас Димкагаас илүү зузаан, хүнд байсан ч тэр мөсөн дээр гарав. Мөс бага зэрэг нугалж байсан ч хагарсангүй. Эргийн ойролцоо илүү хүчтэй байсан байх. Димка Ковалев сэргэв. Тэр дахин гараа даллан хашгирч эхлэв:

- Баруун талаас орж ир!.. Болгоомжтой байгаарай!.. Хутгааараа бүү дэвс, тэгэхгүй бол чи өөрөө... Айдсаа дарахын тулд тэр хашгирав.

Мөн матрас мөсөн дээр алхав. Тэр ямар ч хашгирахыг сонссонгүй. Үхлийн аюулаас айсан нялх хүүхдийг л харж, үг хэлж чадахгүй байв.

Нүхний ойролцоох мөсөн дээр шалбааг үүссэн. Тэр захад хүрч ирээд юу ч бодолгүй нэг хөлөө урагшлуулна. Гутал шууд л ус шүүж авав. Сэтгэлийнхээ гүнд хаа нэгтээ тэр одоо мөс хагарч, хөх хүүтэй хамт усанд орох болно гэдгийг ойлгов.

Гэвч энэ нь түүнийг зогсоосонгүй. Тэр нөгөө хөлөө хөдөлгөж, хөлөө шагайнд хүртэл усанд автжээ.

Одоо Ковалев хашгирахаа больж, гараа даллахаа больсон ч дараа нь юу болохыг тэсэн ядан хүлээж байв. Тэр муур хүүхдийг гараас нь барьж, мөс хэрхэн хагарч байгааг харав.

Эцэст нь нэгдүгээр ангийн сурагч өөрийгөө мөсөн дээр олов. Тэр аврагчдаа мэдээгүй гараараа зууран алхав. Шүд нь чичирлээ. Тэгээд нулимс минь нүүрийг минь даган урсав. Тэднийг эрэг дээр ирэхэд Ковалев сэргэв.

"Чи хөлөө норголоо" гэж тэр "Гэртээ гүй, би хүүг өөрөө авчирна" гэж хэлэв.

Матрас аварсан залуу руугаа харан нойтон гутал руу харан:

Ковалев нойтон айсан хүүгийн гараас бариад хаа нэг тийшээ чирэв.

Матрас гэр рүүгээ гүйлээ. Ядарснаас болж түүний мэдрэмж хурдан унтарчээ. Одоо хөл нойтон, бага зэрэг даарах л үлдлээ. Гэртээ гутлаа тайлах гэж зүдэрч байв. Тэднээс ус асгав.

Энэ юу вэ? - гэж ээж нь будсан паркетан шал руу дургүйцсэн байдалтай асуув.

"Би хөлөө норсон" гэж хүү хариулж, үгээ зурав.

Тэр ээждээ яаж болсныг хэлэхийг хүссэн ч нойр нь хүрч, эвшээх нь тэр, дулаан өрөөнд ч гэсэн хүйтэн жавар арилдаггүй байв. Тэр юу ч тайлбарласангүй, буйдан дээр хэвтээд нүдээ анилаа. Гэнэт тэр хүнд хүлэг баатрын хуяг өмссөн байсан бол мөс тэр дороо хагарч, хүүг аварч чадахгүй байх байсан гэж бодов. Тэр хурдан унтав.

Маргааш нь хоёр дахь хонх дуугарч ангид ороход хэн ч байсангүй. Эндээс харахад бүгд дээд давхарт, чуулганы танхим руу, ерөнхий шугам руу гарсан.

Тэр цүнхээ ширээн дээрээ шидчихээд дөрвөн давхарт гарав.

Түүнийг танхимд ороход бүгд аль хэдийн жагссан байв том үсэг"P". Тэр залуусын дундуур шахаж, хамгийн арын эгнээнд зогсов.

Энэ үед сургуулийн захирал үг хэлэв. Өчигдөр голын эрэг дээр оюутан Дима Ковалев мөсөнд унасан нэгдүгээр ангийн сурагчийг аварсан бөгөөд захирал нь сурагчийн зоригтой үйлдлийг биширсэн гэж тэр хэлэв.

Дараа нь ахлах зөвлөх үг хэлэв. Тэрээр анхдагчийн үүрэг, улаан зангиагийн хүндэтгэлийн тухай ярьж, эцэст нь Димка хүүгийнхээ аврагч гэж нэрлэгддэг бүтэлгүйтсэн хүүгийн ээжид бичсэн захидлыг уншив.

Залуус бүх талаас нь дарж, матрас хананы дэргэд зогсож, бүгд Димка Ковалевыг хэрхэн магтаж байгааг сонсов. Хэзээ нэгэн цагт тэр Димка худлаа ярьж байна гэж хэлэхийг хүссэн - тэр хэнийг ч аварсангүй, зүгээр л гараа даллаж, хашгирав. Гэвч зөвхөн өөртөө анхаарал хандуулахыг бодоход л түүнийг ичмээр санагдуулна.

Шугам дууслаа. Хүүхдүүдийг хичээлдээ явахыг тушаав. Тэгээд нөхдийнхөө түлхсэн матрас хоёр давхар руу ухасхийв. Тэр ширээнийхээ араас арай ядан шахаж - тэр байрнаас нь хөдөлгөж - хичээл эхлэхэд тэрээр богино махлаг хуруундаа нимгэн үзэг авч, математикийн дэвтэртээ баатар зурж эхлэв. Энэ баатар нь сургуулийн бэх шиг ягаан өнгөтэй байв.

Юрий Яковлев

Рыцарь Вася

(1) Найзууд нь түүнийг гудас гэж дууддаг. (2) 3a түүний удаан, болхи, болхи байдал. (3) Түүний гараас бүх зүйл унасан, бүх зүйл сайн болохгүй байв. (4) Тэр гудас байсан нь нүүрэн дээр нь бичигдсэн, удаан, удааширсан хөдөлгөөнөөс нь мэдэгдэж, уйтгартай хоолойгоор сонсогддог байв. (5) Гэхдээ энэ муухай зузаан бүрхүүлийн дор юу нуугдаж байгааг хэн ч таасангүй. (6) Баатрын эрхэм зүрх түүний цээжинд цохилдог. (7) Түүний нэр зүгээр л Вася байсан бөгөөд энэ нэр нь баатарт тохирохгүй байв.

(8) Зүүдэндээ тарган, гөлгөр хөлөөс тэрээр нарийхан, уян хатан болж хувирч, түүний хөдөлгөөнд авхаалж самбаа, авхаалж самбаа гарч ирэв.

(9) Гэвч түүнийг толинд ойртоход бүх зүйл байрандаа буцаж ирэв. (10)...Намар, өвлийн хооронд зааглахад хэцүү. (11) Навч унааагүй байгаа ч анхны хөнгөн цас газарт унадаг. (12) Заримдаа шөнөдөө хөлдөж, өглөө бол гол мөрөн мөсөөр бүрхэгдэнэ. (13) Толин тусгал шиг, нимгэн мөс нь дуудаж, дараа нь радио залуусыг мөсөн дээр алхах нь аюултай гэдгийг анхааруулдаг. (14) Гэхдээ бүх залуус радио сонсдоггүй ...

(15) Голоос ирж буй хашгирах чимээ матрасны анхаарлыг татав. (16) Тэр алхаа хурдасгаж, амьсгаадан эрэг рүү гарав.

(17) Тэнд тэр гараа даллан хашгирч байсан Димка Ковалевыг харав.

(18) - Живж байна, живж байна!

(19) - Хэн живж байна вэ? гэж гудас удаанаар асуув.

(20) - Та харахгүй байна уу, эсвэл юу? - Димка хальт хэлэв (21) - Тэр залуу живж байна, тэр мөсөн дундуур унасан. (22) Та яагаад тэнд зогсож байгаа юм бэ?

(23) Тэр хөлдсөн гол руу хараад, бэлхүүсээрээ усанд орж, зөвхөн мөсний ирмэгээс гараараа зуурч байсан нэгдүгээр ангийн бяцхан сурагчийг анзаарав.

(24) Матрас Димкагаас илүү зузаан, хүнд байсан ч тэр мөсөн дээр гарав.

(25) Мөс бага зэрэг нугалж байсан ч хагарсангүй. (26) Эргийн ойролцоо илүү хүчтэй байсан байх.

(27) Матрас мөсөн дээгүүр алхаж, хашгирах чимээ сонссонгүй. (28) Тэр зөвхөн үг хэлж чадахгүй үхэхээс айсан нялх хүүхдийг харсан. (29) Сэтгэлийнхээ гүнд хаа нэгтээ тэр одоо мөс хагарч, хөх хүүтэй хамт усанд орох болно гэдгийг ойлгов. (30) Гэхдээ энэ нь түүнийг зогсоосонгүй. (31) Тэр хоёр дахь хөлөө хөдөлгөж, шагай хүртэл усанд оров.

(32) Эцэст нь матрас нялх хүүхдийн гараас шүүрэн авч, нэгдүгээр ангийн сурагч өөрийгөө мөсөн дээр олов. (33) Тэр аврагчдаа мэдээгүй гараараа зууран алхав. (34) Түүний уруул чичирч, нулимс нь нүүрийг нь даган урсаж байв.

(35) Тэднийг эрэг дээр ирэхэд Ковалев сэргэв.

(36) "Чи хөлөө норголоо" гэж тэр нөхөртөө "Гэртээ гүй, би хүүг өөрөө авчрах болно" гэж хэлэв.

(37)... Маргааш нь хоёр дахь хонх дуугарсны дараа гудас ангид ороход хэн ч байсангүй. (38) Бүгд дээд давхарт, чуулганы танхим руу, нийтлэг шугам руу явсан нь харагдаж байна. (39) Тэр залуусын хооронд шахаж, хамгийн арын эгнээнд зогсов.

(40) Сургуулийн захирал өчигдөр голын эрэг дээр сурагч Дима Ковалев мөсөнд унасан нэгдүгээр ангийн сурагчийг аварсан бөгөөд захирал нь сурагчийн зоригтой үйлдлийг биширсэн гэж хэлэв.

(41) Залуус бүх талаас нь дарж, матрас хананы дэргэд зогсож, бүгд Димка Ковалевыг хэрхэн магтаж байгааг сонсов. (42) Хэзээ нэгэн цагт тэр Димкаг худлаа ярьж байна гэж хэлэхийг хүссэн - тэр хэнийг ч аварсангүй, зүгээр л гараа даллаж, хашгирав, гэхдээ зөвхөн өөртөө анхаарал татах гэсэн бодол нь түүнийг ичмээр санагдсан ...

(Яковлевын хэлснээр)

Юрий Яковлевич Яковлев (1922-1996) - Оросын зохиол зохиолч, сценарист, сэтгүүлч, өсвөр насныханд зориулсан номын зохиолч, "Союзмультфильм" студийн уран сайхны зөвлөлийн гишүүн. Аугаа эх орны дайнд оролцсон. Юрий Яковлевын зохиолын гол сэдэв бол сургуулийн амьдрал, Агуу Эх орны дайн, тайзны урлаг, хүн амьтны нөхөрлөл. "Серёжкиний хүү", "Тэр жинхэнэ бүрээчин байсан", "Хүн нохойтой байх ёстой", "Бор шувуу шил хагардаггүй", "Үл үзэгдэгч малгай" гэх мэт түүхүүд.