Форми земної поверхні. Конспект по навколишнього світу на тему космос Фотографії показують форми земної поверхні твого краю

інші презентації про рельєф

«Лінія горизонту» - Земля має форму кулі. Визначте тему уроку. Чому існує на Землі горизонт? При підйомі лінія горизонту збільшується. Чи можна дійти до лінії горизонту? В якій місцевості краще можна побачити лінію горизонту? Дійти до горизонту не можна. Краще спостерігати лінію горизонту на відкритих ділянках поверхнях Землі.

«Форма Землі» - Автор: Кускова Е.А. Сторони горизонту. МОУ СЗШ «Еврика-розвиток». Земля в формі диска. Аристотель. Земля на трьох слонах. Значить, є на Землі якийсь вигин, непомітний для людського ока. (Навколишній світ - 3 клас). Земля очима народів Півночі. Таку тінь може давати тільки круглий предмет. Сторони горизонту:

«Долини» - Обери геометричну фігуру (або фігури), що відповідає вашому відповіді. Тест по темі «Форми земної поверхні». Намалюй на своєму контрольному листі. Автор роботи: вчитель початкових класів МОУ «ЗОШ ст. Поле луг рівнина. Прочитай уважно питання. УМК «Школа Росії». 3. За якою території протікає річка Об?

«Вулкани» - Вулкан - «вогнедишна» гора. Чегарнова А.М. учитель біології Беляйской ЗОШ Первомайського району. Виверження вулкана Везувій. Виверження припинилися зовсім. Межі плит Землі. Згаслий вулкан. Магма - розплавлене речовина мантії. Порівняйте розташування вулканів і плит. Вулкани. Щитовий вулкан. Жерло-канал виходу магми з вогнища.

«Повітряна оболонка Землі» - Атмосфера. Де застосовують знання про клімат? Перисті хмари. Товщина повітряної оболонки - 2000км. Атмосфера - суміш газів. Купчасто - дощові хмари. Товщина атмосфери. Азот - 78% Кисень - 21% Інші гази - 1% (вуглекислий газ, пари води та ін.). З висотою температура в нижньому шарі атмосфери знижується на 6 градусів на кожний кілометр.

Тема: Форми земної поверхні.

мета:

  • дати початкове уявлення про рельєф Землі, знати форми поверхні рідного краю;
  • визначати різні форми поверхні по карті;
  • розвивати інтерес до навколишнього світу;
  • виховання дбайливого ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Науково-методичний зміст уроку: Основні форми рельєфу Землі: гори, рівнини, яри, пагорби. Відмінності гір і рівнин за висотою.

Провідні поняття: гори, рівнини, яри, пагорби.

устаткування: презентація на тему уроку, макети гір і гірських систем, карта Краснодарського краю, глобус.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про форми поверхні нашої країни, навчимося знаходити і розрізняти їх на карті.
(1 слайд)

  1. Повторення пройденого матеріалу

На долоню він ляже весь.
Не годинник, а стрілка є.
Він в дорозі в нагоді -
З ним ніде не заблукати.

  • - Про що ця загадка?
  • - Що таке компас? (2 слайд)
  • - Хто їм користується на роботі? (Моряки, льотчики, мандрівники, геологи, туристи)
  • - Для чого люди користуються цим приладом?
  • - Як влаштований компас? Магнітна стрілка, корпус, запобіжник.
  • - За якими ознаками можна орієнтуватися в природі? (3 слайд)

- по весняному танення снігу на схилах ярів;
- по таненню снігу на дахах будинків;
- мохів та лишайників більше на північній стороні;
- у окремо стоячих дерев гілки з південного боку довше і гущі.

4. Робота по темі уроку.

Кому з вас доводилось довго підніматися пішки на височину?
- Як ви себе почували?

Ймовірно, ви думали що немає нічого кращого рівній поверхні землі, по якій дуже зручно йти.
Але в такому випадку ми б не змогли б жити на такій рівній планеті, тому що все води розтеклися б по поверхні грунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.
Тому краще залишити її такою, яка вона є: з горами і рівнинами, пагорбами і ярами.

Розгляньте зображення суші на глобусі.

Чому вона рясніє різним кольором? ( Суша на карті позначається відтінками зеленого і коричневого кольору.
- Подумайте, що позначають ці кольори.
- Порівняйте зображення (4 слайд)
- Які форми поверхні ви бачите?
- Спробуйте пояснити, що це таке. - Як ви вважаєте, чому рівнину назвали рівнина?
- Прочитаємо про них в підручнику на стор. 76 (5 слайд відео про освіту гір, западин, рівнин)
- Що таке рівнина? (6 слайд)
- Що можна зустріти на рівнинах? (Пагорби і яри) (7 слайд)

розрізняють плоскі і горбистірівнини. На карті вони позначені зеленим кольором і з вкрапленням світло-коричневого кольору.

Відкрийте карту Росії в підручнику на стор. 90
- Знайдіть на карті рівнини. Назвіть їх.

Рівнини здаються плоскими тільки на перший погляд (8 - 14 слайд) - перегляд слайдів рівнини.

Розгляньте на карті територію нашого краю (Індивідуальні карти) + (15 слайд)
- Чи є на території нашого краю рівнини? (Азово - Кубанська рівнина.)
Велику частину території краю, розташовану на північ від річки Кубані, займає Азово - Кубанська рівнина. (16 слайд)
- Яким ви уявляєте собі пагорб? (17 слайд)
Холм - це невелика височина, що має округлу вершину і пологі або круті схили, що не перевищує 200 метрів над навколишньою місцевістю.

На малюнку показаний вид місцевості: річка, міст через неї, пагорб. На пагорбі росте дуб. (18 слайд) - горбиста місцевість.

Як ви думаєте, що таке яр? На рівнинах зустрічаються не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри. (19 слайд)
- Як вони утворюються?

Освіта яру починається з маленької вибоїни. Талі і дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри \u200b\u200bможуть бути дрібними, а можуть бути глибокими. По дну яру часто тече річка або струмок. Якщо по краях яру багато трав і чагарників то він перетворюється в болото.
Яр - глибока витягнута вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими і сніговими водами.
Яри \u200b\u200bприносять людині шкоду, тому що руйнують верхній родючий шар грунту, від ярів страждають дороги, міста.

Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричневим кольором.
- Що вони означають?
- Що таке гори?
(20 слайд)

Гори - це ділянки земної поверхні, сильно піднімаються над навколишньою місцевістю. (21, 22, 23 слайди) Гори бувають високі, середньовисокі, низькі.
(24 слайд)
Холм і гора підносяться над навколишньою місцевістю. Вони мають однакові частини: підніжжя, схил, вершину.

У чому відмінність пагорбів і гір? (В висоті)
- Прочитайте текст на стор. 77. (під картинкою)
- Що таке підошва? (Прочитайте)
- Що таке вершина? (Прочитайте)
- Відкрийте карту Росії в підручнику на стор. 90
- Чи є гори на території Росії? Назвіть. (Уральські гори)
(25, 26, 27 слайд)
- Розгляньте на карті територію нашого краю
(Індивідуальні карти) + (28 слайд)
- Чи є гори? (Кавказькі гори) (29, 30, 31, 32 слайд)

Основна гірська область Кавказу - Великий Кавказ (33 слайд) Uграндіозное гірське підняття, що складається з численних хребтів. Наближаючись до Кавказького хребта ще за 200 км бачиш обриси Ельбрусу, (34, 35, 36 слайд)

Висота Ельбрусу 5642 метри. Це найвища гора в Європі.
На північних і південних схилах Головного Кавказького хребта розташований Кавказький державний заповідник. (37 - 45 слайд)

Його основні цілі - охорона природи, відновлення чисельності цінних видів звірів і птахів.

У домашньому завданні ви будете малювати гори нашого краю, хто запам'ятав - підпише їх назва.

5. Практична робота

Відкрийте робочі зошити на сторінці 32 завдання №2 - підписати частині пагорба. Стор. 33. № 3 Намалювати гору і пописати її частини.

Перевірка:(46 слайд)

Покажіть їх на макеті (макет гори).

6. Домашнє завдання: В друкованій зошити завдання №1, №4 стор.33, підручник стр.76-79 (пояснити)

7. Підсумок (47 слайд)

По горизонталі:

2. Велике простір рівній поверхні. (Рівнина)
4. Найнижча частина пагорба. (Підошва)

По вертикалі:

1. Піднесення, висотою понад 200 метрів над навколишньою місцевістю. (Гора)
3. Найвище місце пагорба (Вершина)
5. Звивисте різке зниження місцевості (Яр)

- Чи знає хто - небудь як називається найвища гора в світі?

Хлопці, ми піднімемося на найвищу земну вершину - прекрасну і неприступну гору Еверест і отримаємо можливість поглянути на нашу землю з «даху світу»! (Відеофрагмент)

література:

На уроці використані:
фрагмент відеокасети «Національні парки світу» Рідерз дайджест; картинки, фотографії з бібліотеки електронного наочного приладдя «Географія 6-10».

Підпиши на схемі пагорб і гору. Закінчи складання схеми: вкажи стрілками частині пагорба і гори.

За допомогою карти підручника "Навколишній світ 4 клас" заповни таблицю.

Висота гір Росії

Перерахуйте гори в порядку збільшення їх висоти; в порядку зменшення висоти. Попроси сусіда по парті перевірити тебе.

Виконай малюнки, що показують форми земної поверхні твого краю, або помісти фотографію.


За допомогою додаткової літератури, Інтернету підготуй повідомлення про будь-які рівнинах або горах Росії, твого краю (за вибором). Запиши основні відомості для свого повідомлення. Вкажи джерело інформації.


Західно-Сибірська рівнина - третя за величиною після Російської рівнини світу. Її площа близько 2,6 млн. Км2. Від суворого узбережжя Карського моря вона простяглася до підніжжя гір Південного Сибіру і напівпустель Казахстану на 2500 км, а від Уралу до Єнісею - на 1900 км.
Ніде в світі не знайти такого величезного простору з настільки плоским рельєфом, як би знижується до його центру. Перетинаючи рівнину в поїзді з Тюмені до Новосибірська, бачиш неозорі площині - ні горбка, ні Увалу. Такий рельєф утворили пухкі відкладення річок і древнеледниковиє наноси.
Коли льодовик відступив, північ рівнини був завойований тундрою і тайгою, хоча раніше там були широколисті ліси, в яких мешкали мамонти, шерстисті носороги, гігантські олені.
Корисні копалини дуже різноманітні. Запаси нафти і газу, таких родовищ, як Уренгой, Ямбург, Ведмеже, Сургут, Нижньовартовськ, виводять Західний Сибір в число світових лідерів. На її території також зосереджено 60% загальних запасів торфу Росії. На півдні рівнини розташовані багатющі родовища солей. З древніми осадовими породами тріасового і юрського віку пов'язані поклади бурого вугілля.
Однак основне багатство Західного Сибіру - це нафтові і газові поклади. Встановлено, що рівнина ця представляє собою унікальне багату нафтогазоносну провінцію Землі.
Велике багатство Західного Сибіру - її водні ресурси. Крім поверхневих вод - річок і озер, - знайдені величезні резервуари підземних вод.
Велико господарське значення біологічних ресурсів тундри і лісотундри - цієї, здавалося б, небагатій життям зони. У ній видобувається значна кількість хутра і дичини, в її річках і озерах багато риби. Крім того, тундра - основний район розведення північного оленя. Тайга Західного Сибіру здавна славилася видобутком хутра та деревини.

Джерело інформації: В.П. Максаковский, І.І. Барна, В.П.Дронов, В.Я. Ром, М.М. Петрова "Географія".

    Але в такому випадку ми не змогли б жити на рівній пла-неті, так як всі води розтеклися б по поверхні грунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.

    Рівнина - це рівну ділянку земної поверхні, займаю-щий велику площу і має невеликі відмінності по висоті. Розрізняють плоскі рівнини і горбисті рівнини. На карті вони позначені зеленим кольором (Західно-Сибірська рівнина) і з вкрапленням світло-коричневого кольору (Східно-Європейська рівнина). Знайдіть їх на своїй карті.

    Колись в доісторичні часи на місці рівнини могли підніматися гори. Потім за довгі мільйони років гори були раз-рушени під дією землетрусів, вітру, води, залишилися толь-ко невеликі піднесення.

    Не можна не згадати і епоху великого заледеніння. У минулому наша країна до Південного Уралу була покрита льодом. Потім льодовики розтанули. Сповзання величезних багатокілометрових крижаних брил тягло за собою зміну поверхні землі. Саме таким об-разом виникла Валдайская височина.

    Розгляньте карту нашої області.

    Тепер ви знаєте позначення рівнин і височин.

    Визначте форму поверхні нашої області.

    Що таке яр?

    Яр - глибока витягнута вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими і сніговими водами. У лісостепових і степ-них областях випадає дуже мало опадів, випадають вони дуже нерівномірно. Там, де уздовж річок природна трав'яниста рости-ність знищена під час рідкісних, але сильних злив або при весняному бурхливому таненні снігів, струмені води, які збираються на схилах, розрізають їх і утворюють глибокі швидкозростаючі ОВРА-ги. Яри \u200b\u200bвиводять з ладу великі ділянки полів, пасовищних угідь. Від ярів також страждають дороги, міста, розташовані за високими річкових берегах.

    Зі стародавніх книг відомо, що в місті Торжку на початку 14 століття яр, який утворився за одну годину в результаті сильніше-шего зливи, зніс з лиця землі кілька будівель.

    Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричне-вим кольором.

    Що позначають таким кольором?

    Що таке гори?

    Гори - це ділянки земної поверхні, сильно піднімаю-щіеся над навколишньою місцевістю.

    У чому відмінність пагорбів і гір? Ж

    Розгляньте територію нашої області.

    Чи є гори?

    Про які з них ви чули, може бути, побували там, рас-скажіть.

    Покриті чи снігом вершини гір? Чому?

    Які гори зі сніговими вершинами можете назвати?

    Знайдіть їх на карті Росії.

    Прочитайте текст (с. 78-79).

    Допоможіть Сергію розібратися, під якими номерами зображені дружини яр, пагорб, гора.

    III. Підсумок уроку.

Перегляд вмісту документа
«Форми земної поверхні»

ФОРМИ земної поверхні

знати:вивчити форми поверхні Землі і рідного краю; вчити визначати різні форми поверхні по карті.

устаткування:фізична карта Росії і своєї області, атласи, картини гір, пагорбів, рівнин, ярів.

хідуроку

I. Форми поверхні Землі.

Бесіда.

Кому з вас доводилось довго підніматися пішки по дорозі на височину?

    Як ви себе почували?

    Чого вам хотілося найбільше?

    Ймовірно, ви думали про те, що немає нічого кращого рівній поверхні Землі, по якій дуже зручно йти.

Але в такому випадку ми не змогли б жити на рівній планеті, так як всі води розтеклися б по поверхні грунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.

Тому краще залишити її такою, яка вона є, з горами і рівнинами, пагорбами і ярами.

Розгляньте зображення суші на карті півкуль.

Чому вона рясніє різними кольорами?

Суша на карті позначається відтінками зеленого і коричневого кольору.

Подумайте, що позначають ці кольори.

Земна поверхня буває рівнинній і гористій.

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Рівнина - це рівну ділянку земної поверхні, що займає велику площу і має невеликі відмінності по висоті. Розрізняють плоскі рівнини і горбисті рівнини. На карті вони позначені зеленим кольором (Західно-Сибірська рівнина) і з вкрапленням світло-коричневого кольору (Східно-Європейська рівнина). Знайдіть їх на своїй карті.

Рівнини здаються плоскими тільки на перший погляд.

Наприклад, на Валдайській височині є пагорби, гряди. Як же вийшли ці нерівності рівнин?

Колись в доісторичні часи на місці рівнини могли підніматися гори. Потім за довгі мільйони років гори були зруйновані під дією землетрусів, вітру, води, залишилися тільки невеликі піднесення.

Не можна не згадати і епоху великого заледеніння. У минулому наша країна до Південного Уралу була покрита льодом. Потім льодовики розтанули. Сповзання величезних багатокілометрових крижаних брил тягло за собою зміну поверхні землі. Саме таким чином виникла Валдайская височина.

Яким ви уявляєте пагорб?

Холм - це невелика височина, що має округлу вершину і пологі або круті схили.

    Розгляньте карту нашої області.

    Тепер ви знаєте позначення рівнин і височин.

    Визначте форму поверхні нашої області.

Ви звернули увагу на те, що на території області є яри?

Що таке яр?

Яр - глибока витягнута вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими і сніговими водами. У лісостепових і степових областях випадає дуже мало опадів, випадають вони дуже нерівномірно. Там, де уздовж річок природна трав'яниста рослинність знищена під час рідкісних, але сильних злив або при весняному бурхливому таненні снігів, струмені води, які збираються на схилах, розрізають їх і утворюють глибокі швидкозростаючі яри. Яри \u200b\u200bвиводять з ладу великі ділянки полів, пасовищних угідь. Від ярів також страждають дороги, міста, розташовані за високими річкових берегах.

Зі стародавніх книг відомо, що в місті Торжку на початку 14 століття яр, який утворився за одну годину в результаті сильної зливи, зніс з лиця землі кілька будівель.

Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричневим кольором.

    Що позначають таким кольором?

    Що таке гори?

Гори - це ділянки земної поверхні, сильно піднімаються над навколишньою місцевістю.

    У чому відмінність пагорбів і гір? Ж

    Розгляньте територію нашої області.

    Чи є гори?

Про які з них ви чули, може бути, побували там, розкажіть.

    Покриті чи снігом вершини гір? Чому?

    Які гори зі сніговими вершинами можете назвати?

    Знайдіть їх на карті Росії.

П. Робота за підручником, с. 78-в1.

    Прочитайте текст (с. 78-79).

У чому подібність і в чому відмінність пагорба і гори?

Допоможіть Сергію розібратися, під якими номерами зображені яр, пагорб, гора.

III. Підсумок уроку.

Які форми поверхні Землі ви дізналися?

Домашнє завдання: підручник с. 78-81; робочий зошит

Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій створіть собі аккаунт (обліковий запис) Google і увійдіть в нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Попередній перегляд:

ТЕМА УРОКУ: Форми земної поверхні

Мета уроку:

Формування уявлень про форми земної поверхні.

Завдання уроку:

освітні:

Ознайомити дітей з основними формами земної поверхні;

познайомити з будовою пагорбів і гір

Розвиваючі:

Розвивати пізнавальну активність дітей, вміння висловлювати свої думки, міркувати.

Розвиток вміння аналізувати і робити висновки, відстоювати свою точку зору, вміння застосовувати накопичені знання;

Розширювати кругозір дітей.

виховні:

Виховувати екологічну культуру школярів.

Виховувати любов і дбайливе ставлення до природи рідного краю.

Місце уроку в навчальному плані: 3 урок по темі "Подорожі".

Методичні прийоми: словесні (бесіда, розповідь), наочно-демонстраційні: (пояснювально-ілюстративні).

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форми роботи на уроці: самостійна, фронтальна, робота в парах.

Обладнання уроку:

Технічне забезпечення: Персональний комп'ютер, демонстраційний екран, мультимедійний проектор, сканер, принтер.

Література: Підручник А.А. Плешаков "Світ навколо нас" 2 клас, робочий зошит "Світ навколо нас" автор А.А. Плешаков. 2010 р

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Ну-ка перевір, дружок,
Ти готовий почати урок?
Всі ль на місці,
Все ль в порядку,
Ручка, книжка і зошити?
Чи всі правильно сидять?
Всі ль уважно дивляться?
цікаві питання
Очікують сміливців.
Побажаю їм удачі.
Виходьте!
Хто готовий?

II. Перевірка домашнього завдання.Учитель видає двом учням картки для самостійної роботи. Учні готують відповіді, а потім відповідають. Перевірка здійснюється за допомогою слайдів.

Картка 1. Артем Мітусов.

завдання:

Поясни, що таке горизонт?

Що таке лінія горизонту? Покажи на малюнку лінію горизонту. Слайд 2. (Лінія стає пунктирною)

Допиши на малюнку-схемі назви сторін горизонту. Поясни, як сторони горизонту розташовуються відносно один одного. Слайд. (З'являються назви сторін горизонту по кліку.)

Картка 2. Даня Кравченко.

Як називається прилад для визначення сторін горизонту?

Назви і покажи, з яких частин він складається. Поясни і покажи, як ним користуватися. Слайд. (Малюнок компаса, запобіжник, магнітна стрілка, корпус-одним помахом).

Решта дітей виконують завдання вчителя в зошитах.

Накресліть маршрут мандрівника, якщо 1 клітина - це шлях, який мандрівник проходить за 1 годину:

"Мандрівник вийшов з точки А і дві години йшов на північ, потім 2 години - на захід, 2 год на північ і 2 години на схід. Потім він зробив привал (точка В на схемі) і вирушив далі: 1 година йшов на північ, 1 годину - на схід, 2 години південь і 3 години на схід. Тут він переночував (точка С). Вранці вирушив далі: 1 година йшов на північ, 1 година - на схід, 4 години південь і 2

години на захід. Мандрівник втомився і зробив привал (точка D). Потім він відправився далі 2 години йшов на північ, 1 година - на захід, 2 години південь, 2 год на захід ... І повернувся додому.

Після закінчення роботи йде самоперевірка, потім сидять за однією партою, обмінюються зошитами. Здійснюється взаимопроверка.

Результат перевірки:

Без помилок - 23 чол.

З 1 2 помилками - 4 чол. - помилка - 1 год на схід і 3 години на схід.

З 3 - 5 помилками - 2 чол. - помилка - 1 год на захід і 2 години на захід.

III. Постановка проблемного питання.

(Вася Крупянко

Читає вірш)

Мій край - моя земля,
Рідні простори!
Мій край, як ти великий!
З кордону до кордону.
І швидкий поїзд навпростець
У тижня не домчить.

Перед вами карта. Як вона називається? (Фізична карта Росії.)

Що Ви можете розповісти про цю карту. (На карті синім кольором показані океани, моря, річки, озера, зеленим рівнини, гори коричневим.)

Що на фізичній карті позначено коричневим і зеленим кольором? (Гори, рівнини.)

Як ви думаєте, яка буде тема уроку? (Гори і рівнини.) Так. Тема уроку-основні форми землі. Слайд.

Що ви вже знаєте про ці поверхнях землі? (Гори високі лежить сніг на верху рівнини рівні.)

Як ви думаєте, яку ділянку земної поверхні називається рівниною? (Рівний.)

рівнина - рівну ділянку земної поверхні, що займає велику площу і має невеликі відмінності по висоті. Слайд.

Учитель показує слайд із зображенням "Горбистій і плоскою рівнини".

Ви бачите зображення двох рівнин, спробуйте визначити, чим вони відрізняються? (Висотою).

Рівнини бувають плоскі і горбисті.

Що ви бачите на першій картинці? (Горбиста рівнина.)

На другий? (Плоска рівнина).

Поясніть, чому рівнини отримали такі назви? (Плоска рівнина має рівну поверхню, на горбистій рівнині є піднесення.)

Відкрийте підручники на сторінці 92-93. Що перед вами? (Фізична карта).

Знайдіть на карті всі рівнини на території нашої країни, назвіть їх. (Східно-Європейська, Західно - Сибірська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я.)

Результат перевірки: всі хлопці правильно знайшли рівнини. За слайду перевірили, одним помахом відкривалися рівнини.

Зверніть увагу яким кольором показані рівнини на карті. (Рівнини на карті позначені зеленим або світло-жовтим кольором).

Чому Среднесибирское плоскогір'я позначено на карті жовтим і зеленим кольором? (Є піднесення).

Піднесення на рівнині - це пагорби.

На дошці слова: вершина, схил, підошва. Прочитайте слова їх і скажіть яке відношення вони мають до нашої теми? (Біля пагорба є вершина, схил, підошва.

На стор.79 знайдіть самостійно що таке підошва, схил і вершина. (Діти сам- але знаходять відповідь.)

Що таке вершина? підошва? схил?

(Підошва (або підніжжя) - найнижча частина пагорба, це місце, де він починається верховіття - найвище місце. Між вершиною і підошвою знаходиться схил. Він може бути пологим і крутим.)

IV. Робота в зошиті.

- У зошиті на сторінці 32 підпишіть частині пагорба. Самоперевірка. Взаимопроверка.

Діти перевіряють роботи один одного і виставляють оцінки:

Жодної помилки - 5

Одна-дві помилки - 4

Три-чотири помилки - 3

Результат перевірки: впоралися із завданням все, крім Насті Сивак. Помилка в назві крутого і пологого схилу - переплутала назви.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Продовження вивчення нового матеріалу.

Ми говорили про підвищеннях на рівнинах - пагорбах. Але, крім того, на рівнинах є поглиблення з крутими схилами - це яри.

Єгор Кригін розповість як утворюються яри.

На рівнинах людина відкриває землі і висаджує культурні рослини. Але іноді на рівнинах можуть зустрітися не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри.

"Освіта яру починається з маленької вибоїни. Талі і дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри можуть бути дрібними, в кілька метрів глибиною, і глибокими - в кілька десятків метрів. Дно яру завжди вже його верхній частині. По дну яру часто тече річка або струмок. Якщо по краях яру розростається багато трав і чагарників, то він перетворюється в болото.

Яри \u200b\u200bприносять людині шкоду, так як руйнують верхній, родючий шар ґрунту. Щоб боротися з розростанням ярів, люди висаджують по їх краях дерева і чагарники. Коріння рослин не дають руйнуватися грунті ".

- Звивисте різке зниження місцевості - що це? Назвіть на якій картинці показаний яр?

Відгадайте загадку.

У спекотне літо я стою,
Шапкою зиму дістаю.
Як ви думаєте, що це? (Гора.)

Вірно, це гора.

Як ви думаєте, яка частина земної поверхні називається горою? (Піднесення.)

Гори - дуже нерівні ділянки земної поверхні, які сильно піднімаються над навколишньою місцевістю.

На вершинах гір дуже холодно і лежить сніг.

Кожна гора, як і пагорб, має свої частини, спробуйте їх назвати. (Підошву або підніжжя, схил і вершину.)

Відкрийте фізичну карту Росії в підручнику с. 92-93.

Знайдіть на ній гори. Яким кольором позначають гори на карті. (Коричневим)

Які гори ви знайшли на карті? (Уральські і Кавказькі гори.)

Хто-небудь з вас був у горах?

Основна гірська область Кавказу - Великий Кавказ - грандіозне гірське підняття, що складається з численних хребтів. Він тягнеться з північного заходу на південний схід. Наближаючись до Кавказького хребта з півночі, ще за 200 кілометрів бачиш на південній стороні горизонту обриси Ельбрусу який біліє зміняє на ранок над рівниною. Висота Ельбрусу 8848 метрів. Це найвища гора.

Рослинність Кавказьких гір - це складний світ, в якому висота грає велику роль. Підйом на кожні 200 метрів в горах означає зниження температури на 1-2 градуси. Тому, рухаючись у напрямку до захмарних висот, ми спостерігаємо швидку зміну рослинності і потрапляємо, нарешті, в область вічних снігів, де мороз і хуртовини так лютують, як і на Крайній Півночі нашої країни.

Північний Кавказ - один з головних курортних центрів Росії. Анапа - найбільший дитячий курорт зі зручним піщаним пляжем.

Інший найбільший курорт - Кавказькі Мінеральні Води на Ставропіллі.

Тут два рази був Пушкін. Сюди був засланий Лермонтов. Тут же, в П'ятигорську, в 1841 році він був убитий на дуелі. Багато пам'ятних місць пов'язано в П'ятигорську з цим російським поетом.

Яка гора найбільша? (Ельбрус.) Хто з відомих письменників бував на Кавказі? (Пушкін, Лермонтов). Найнижча частина гори - що таке?

Послухайте вірш, в якому поет описує Кавказ.

Андрій Лисіков читає вірш М. Лермонтова "Кавказу".

Вітаю тебе, Кавказ сивий!
Твоїм горах я мандрівник не чужий.
І довго мені мріялося з цих пір
Все небо півдня та кручі гір.
Прекрасний ти, суворий край свободи,
І ви, престоли вічні природи.

Уральські гори здавна вважалися природним кордоном, що розділяє дві частини світу - Європу й Азію. Ці гори не високі. лише кілька вершин досягають півтори тисячі метрів над рівнем води.

Чому Уральські гори є природним кордоном?

Цими ліричними рядками ми закінчимо знайомство з горами.

VII. Підсумок уроку. рефлексія

З якими формами земної поверхні ви познайомилися? (Гори і рівнини)

Які бувають рівнини? (Плоскі і горбисті).

Яка форма земної поверхні називається пагорбом? (Піднесення на рівнині).

Яка форма земної поверхні називається яром? (Поглиблення з крутими схилами).

Які гори нашої країни ви можете назвати? (Уральські і кавказькі).

Які рівнини ви знаєте?

На дошці з'являється схема. "Форми земної поверхні".

На уроці попрацювали всі добре.

Домашнє завдання.