Розвиток країни латинської америки в 19 столітті. Латинська Америка після незалежності (19 століття)

Урок № 26 Дата 08.12.2016 р автор Зінов'єва Юлія Григорівна

Урок історії в 8 класі з валеологічної спрямованістю

Тема: Латинська Америка в XIX столітті.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: комбінований урок.

Мета уроку:

1. Створити уявлення в учнів про країни Латинської Америки в XIX столітті;

2. Розвивати уміння виділяти в тексті головне, вміти давати характеристику історичної особистості, працювати з контурною картою, уміння складати план відповіді, розвивати монологічне мовлення;

3. Виховувати почуття взаєморозуміння, толерантності і миру між людьми і народами, готовність до співпраці з однокласниками, колективній роботі.

Обладнання та матеріали: підручник, дошка, крейда, контурні карти: «Латинська Америка в XIX в.», «Політична карта світу».

література:

1. Юдовський А.Я. Загальна історія. Історія Нового часу, 1800-1900, 8 клас. - М., 2012.

2. Альперович М.С., Слезкин Л.Ю. Історія Латинської Америки (з найдавніших часів до початку XX ст.). - Навчальне видання. - 2-е изд., Перераб. і доп. - М .: Вища. шк., 1991.

3. Latino- america.​ ru(Інтернет-джерело).

План уроку:

1. Організаційний момент (2-3 хвилини)

2. Перевірка домашнього завдання (10-15 хвилин)

3. Виклад нового матеріалу (15 хвилин)

4. Первинне закріплення (4-5 хвилини)

5. Постановка домашнього завдання (1-2 хвилини)

6. Підведення підсумків уроку (3-4 хвилини)

Основні поняття: колонія, імперія, метрополія, громадянська війна, визвольні війни, Латинська Америка, каудильйо, каудільізм, латиноамериканський «плавильний котел».

Хід уроку

Організаційний момент (2-3 хвилини)

Привіт, хлопці! Сідайте! Хто сьогодні черговий? Назвіть відсутніх.

Вітаються, з дозволу вчителя сідають.

Черговий встає, називає відсутніх.

Перевірка домашнього завдання (10-15 хвилин)

Згадайте, що було задано додому?

1) Дійсно, ми на минулому уроці розглядали США після Громадянської війни.

Кілька людей (4) будуть працювати індивідуально (картки з тестовими завданнями)

У той час, як діти працюють індивідуально, йде фронтальне опитування.

1) Розкажіть, які були умови розквіту США? Завдяки чому Штати, в такі стислі терміни зробили «економічне диво»? Питаю одного учня.

2) Робота з поняттями, які ви зробили на будинок: питаю по одній людині:

а) Що таке «Доктрина Монро»? Завдяки кому вона була створена? У чому сутність доктрини?

Б) Охарактеризуйте «доктрину відкритих дверей». З якою країною вона пов'язана?

В) Дайте оцінку «дипломатії великий кийки»? Як вона працювала на практиці?

Г) А що слід розуміти під «дипломатією долара»?

Після фронтального опитування учні з індивідуальним завданням здають тести на перевірку (оцінка буде відома на наступному уроці). Іншим оцінка відома після коментування вчителем усних відповідей.

Згадують, відповідають, що було задано.

Приблизний відповідь учня:

У 60-90 рр. 19 століття економічний розвиток США здивувало світ. Цьому сприяла низка чинників:

1) США мали велику територію, на яку припадало єдиний внутрішній ринок;

2) у країни не було небезпечних сусідів, які загрожували її безпеки

3) багаті природні ресурси Америки і родючі землі підштовхували до посиленого економічного розвитку;

4) за рахунок мігрантів швидко збільшувалося населення країни.

Відповідають по одній людині.

Виклад нового матеріалу (15 хвилин)

На минулих уроках ми почали вивчати главу «Дві Америки», чому дві Америки?

Правильно. І почнемо ми з карти.

1. Робота з картою - показати на мапі Північну і Південну Америку, позначте кордону США.

Одну Америку ми з вами вивчили. Тепер нам належить вивчити іншу частину Америки - Південну (або Латинську).

То яка тема сьогоднішнього уроку?

Правильно! Тільки звернемося до параграфу 26 і запишемо тему повністю і правильно!

Крім теми ми також запишемо план уроку:

план уроку

3. Століття каудильйо.

І перш ніж почати наш з вами урок, попрацюємо, як завжди, зі словником, так як по ходу уроку у вас можуть виникнути труднощі з тими поняттями, яких ви ще не знаєте.

1) Каудільо -

2) Каудільізм -

3) Громадянська війна -

Хотілося б почати з того, що коли 500 років тому великі географічні відкриття привели європейців в Новий світ, відбулося пряме «зіткнення» двох світів - з одного боку - світу індіанців і, а з іншого боку - світу іспанців і португальців. Зустріч таких різних культур започаткувала зародженню латиноамериканського суспільства.

Економічно країни Латинської Америки були більш відсталі, ніж США, до початку XIX століття всі країни Латинської Америки були колоніями інших країн. Яких?

Давайте відкриємо карту, а одна людина буде біля дошки працювати.

«Утворення незалежних держав у Л.А. на початку 19 століття »і подивимося, від яких країн була залежна Л. А.?

До середини XVII ст. до Латинська Америка була колонізована. Крім Бразилії, захопленої португальцями, вся Південна Америка належала Іспанії.

А тепер користуючись картою, спробуйте самостійно дати визначення, Латинській Америці.

Латинська Америка - це загальна назва країн, які розташовані в Центральній і Південній Америці).

На території Л.А. проживали - ....с. підручника 212 , Прочитати, виписати, які народи проживали в Л.А.(Різні раси і народи: індіанці, негри, вихідці з Іспанії та Португалії, з інших європейських країн).

1. Час визволителів. Симон Болівар.

Але поступово ця ситуація почала змінюватися.

Країни Латинської Америки заXIXвсі отримали незалежність в ході визвольної боротьби.Для того, щоб подивитися, а які ж території отримали незалежність, попрацюємо з підручником і все тієї ж картою. Ваше завдання:прочитати пункти «Час визволителів» і «Незалежність - це єдине благо», і на основі прочитаних пунктів виписати країни і той рік, коли ця країна отримала незалежність в 19 столітті (робота на 5-7 хвилин)

Серед визвольного руху виділився молодий хлопець.Симон Болівар . Ким же він був? Якими якостями володів?

Відповісти на це питання ми зможемо після перегляду відео про нього.

Перегляд відео (3-4 хвилини)

Валеопауза - показати на мапі по одній країні в Латинській Америці (по одному виходять до карти).

2.Ітогі і значення визвольних воєн.

Читання з розбором підручникас. 209 , Складання плану відповіді «Підсумки визвольних воєн».

    3.Унічтожено рабство.

    4.Установлени республіки.

3. У країнах Л.А існував такий феномен як Каудільо - режим особистої влади диктаторів в ряді країн Латинської Америки, встановлений за допомогою військового перевороту і спирається безпосередньо на військову силу.

4. Повільний розвиток економіки.

З кінця XIX в. країни Латинської Америки стали відчувати сильний тиск з боку свого північного сусіда - США, що виявлялося в економічному, політичному і військовому втручанні в їхні внутрішні справи. В економіці Л.А. господарства орієнтувалися на виробництво і вивіз за кордон сільськогосподарської продукції або корисних копалин.

Робота з підручником на с. 211 «Повільний розвиток економіки», прочитати, виписати з карти підручника яку продукцію вивозили з країн Латинської Америки.

5. Латиноамериканський «плавильний котел».

XIX століття - це час складання латиноамериканської нації. На рубежі XIX-XX ст. в Латинській Америці на величезній площі в 20,6 млн кв. км проживало 60 млн чоловік. Тут існувало 20 незалежних держав. Остання іспанська колонія - Куба - домоглася незалежності в 1898 р - Отже, якою ж мовою говорять латиноамериканці? У 18 країнах населення говорило на іспанською мовою, в Бразилії - на португальському, в Гаїті - на французькому.

Приблизний відповідь: Тому що є Північна Америка, а є Південна Америка.

Учень виходить до дошки і показує.

Південна Америка.

Запис у зошиті:

Латинська Америка в 19 - початку 20 століття: час змін.

план уроку

1. Час визволителів. Симон Болівар.

2. Підсумки і значення визвольних воєн.

3. Століття каудильйо.

4. Повільний розвиток економіки.

5. Латиноамериканський «плавильний котел».

Робота зі словником. Запис в зошит:

1) Каудільо - вождь, впливовий політичний лідер.

2) Каудільізм - диктаторська, тиранічна влада.

3) Громадянська війна - війна, на території однієї країни, коли воюючі сторони громадяни однієї країни.

Запис у зошиті:

1) Гвіана (колонія відразу трьох держав - Великобританії, Нідерландів і Франції)

2) Бразилія (У Портуаліі)

3) Практично вся Південна Америка під гнітом Іспанії.

Запис у зошиті:

Латинська Америка - це загальна назва країн, які розташовані в Центральній і Південній Америці.

На території Л.А. проживали -різні раси і народи: індіанці, негри, вихідці з Іспанії та Португалії, з інших європейських країн.

Читають, виписують.

Так хто ж такий, Болівар? Слухаю версії дітей. Записуємо разом.

Висновок (із записом в зошит): Симон Болівар - це людина, якаволодів неабияким полководницьким талантом;очолив патріотичний рух за свободу Венесуели;пам'ять про С. Болівара збереглася в назві однієї з країн Латинської Америки (Болівії).

Виходять до дошки і показують країни.

«Підсумки визвольних воєн»:

    1.Все країни Л.А. отримали незалежність.

    2.Создать умови для розвитку господарства.

    3.Унічтожено рабство.

    4.Установлени республіки.

Слухають.

Викопні: мідь, срібло, мідна руда, селітра (використовується для добрив)

Аргентина вивозила: морожене м'ясо.

Бразилія вивозила: кава, золото, срібло, каучук, фрукти)

Мексика вивозила: золото, срібло

Колумбія - Індиго, кава.

У 18 країнах населення говорило на іспанською мовою, в Бразилії - на португальському, в Гаїті - на французькому.

Первинне закріплення (4-5 хвилин)

Ставлю питання - діти відповідають.

1.Чому в Латинській Америці виникло визвольний рух?

2. Чому промисловість настільки повільно розвивалася в регіоні?

3. Що переважно експортувала Латинська Америка?

Скласти сінквейн, пов'язаний з темою уроку.Латинська Америка.

Сінквейн - це не просте вірш, а творча робота. Працювати будете в парах. Приблизний варіант:

Латинська америка - країна

Залежна, багатонаціональна.

Звільнилася в 19 столітті, традиційність, відсталість

Латинська Америка - «плавильний котел»

Л.а. - своєрідна країна.

Думають, відповідають.

Складають сінквейн по темі.

Домашнє завдання

Домашнє завдання с. 211 підручника, заповнити таблицю:

Американський материк умовно ділиться, на Північну і Південну Америку. Замість назви «Південна Америка» часто вживається «Латинська Америка». Як відомо, Південну Америку захопили європейські іспанці і португальці. З огляду на походження їх мови від латинського, Південну Америку також називають Латинською Америкою (див. Додаток). Але під Латинською Америкою мається на увазі більш широке поняття, ніж Південна Америка. У Латинську Америку, крім Південної Америки, увійшли і Мексика (частина Північної Америки), і Вест-Індія.

Розвиток Північної і Південної Америки відбувалося на неоднакове рівні. Якщо розташовані в Північній Америці США перетворилися в першу державу світу, то Латинська Америка дуже відстала у своєму розвитку.

Основною причиною цього було те, що правлячі кола і їх представники - політичні діячі держав, що становлять Латинську Америку - за своїм походженням були іспанцями і португальцями. Іспанія і Португалія в той час були економічно відсталими державами Північної Європи. Це пояснювалося збереженням середньовічних феодальних порядків в суспільному житті цих двох держав.

Правлячі кола держав Латинської Америки дотримувалися порядків зразка, заснованого середньовічними феодальних відносин, які панують саме в цих двох державах. Збережені середньовічні феодальні порядки, які гарантували міцне утримання влади в руках, стали причиною суспільної відсталості Латинської Америки.

До 1870 року процес утворення політично самостійних держав в Латинській Америці майже закінчився. Аргентина, Мексика, Чилі, Уругвай, Венесуела і Колумбія довго боролися проти Іспанії за збереження своєї незалежності і повалення феодальної монархії.

У багатьох країнах Латинської Америки в останній чверті XIX століття промисловий прогрес тільки починався. В їхній економіці поряд з капіталістичними відносинами існували і феодальні відносини, пережитки рабовласницького ладу, примітивні родоплемінні громади індіанців. Монополісти таких великих держав, як Англія, Франція, США і Німеччина скористалися вікової відсталістю цих країн. До кінця XIX століття країни Латинської Америки практично перетворилися на напівколонії Англії і США.

Встановлення капіталізму в державах Латинської Америки йшло по довгому і дуже важкому шляху. Англія була країною, що вклали найбільший капітал в Латинську Америку. Основні кошти витрачалися на будівництво портів, залізниць, банків, а також на вирощування тропічних рослин і м'ясну промисловість.
В кінці XIX століття в Латинську Америку починає впроваджуватися і американський капітал.

Боротьба Куби за незалежність

У 1868-1878 рр. народ Куби вів боротьбу за свободу проти іспанських колонізаторів (Іспанія захопила Кубу в 1510 році), але звільнитися від іспанської залежності не вдалося. Незважаючи на це, в 1880 році народ Куби домігся скасування рабства.

Тепер на Кубу стали претендувати США. США звернулися до Іспанії з пропозицією продати Кубу. Однак Іспанія не погодилася. У 1895 році народ Куби підняв повстання на чолі з національними героями Хосе Марті і Максима Гомесом.

У 1898 році в Парижі був підписаний договір про перемир'я. Куба була оголошена незалежною. Але насправді вона залишилася протекторатом США.

Диктатура П.Діаса в Мексиці

У 70-х роках XIX століття загострилися відносини США і Мексики (Мексика отримала незалежність в 1821 році) .Причиною тому стало прагнення США підпорядкувати собі Мексику політично і економічно. Наприклад, в 1876 році США попросили «дозволу» в уряду на будівництво американських підприємств і залізниць в суміжних з США північних районах Мексики. Але уряд Мексики відхилив цю звернення. В результаті був організований державний переворот. Спирався на США і місцевих поміщиків Порфіріо Діас в 1876 році був оголошений президентом. Він займав цю посаду з невеликою перервою до 1911 року.

Період диктатури Діаса був періодом перетворення Мексики в напівколонію іноземних монополій. До кінця правління Діаса капітал, вкладений США в Мексику, перевищив 1 млрд доларів. США взяли в свої руки нафтові родовища Мексики, контролювали 90% зовнішньої торгівлі.

У 1909 р в Мексиці був неврожай, посилилися селянські заколоти. Діями селян керував Еміліано Сапата. Сапата організував хунту щодо захисту селян. Її девізом було: «Земля і воля».

Президентські вибори 1910 року

У липні 1910 року в Мексиці були проведені президентські вибори. Більшість противників переобрання диктатора Діаса президентом об'єдналися навколо Мадеро.
На президентських виборах Мадеро висунув свою кандидатуру. Наляканий результатами президентських виборів, Діас наказав кинути Мадеро до в'язниці.

Вибори пройшли «спокійно», як зазвичай, «переміг» Діас. Через деякий час звільнений з в'язниці Мадеро назвав вибори сфальсифікованими, а себе оголосив законним президентом. Він обіцяв індіанцям повернути незаконно відібрані у них землі, частина земель поміщиків продати селянам. Мадеро закликав народ до повстання. Злякавшись народного повстання, Діас в 1911 був змушений тікати з Мексікі.Мадеро вступив в столицю і зайняв пост президента. Але через важку внутрішньої політичної обстановки в Мексиці він не зміг внести серйозні зміни в політичне та громадське життя країни.

Однак Мадеро обмежив робочий день до 10 годин і скасував систему штрафів у виробництві. У своїй політиці він прагнув до обмеження іноземного капіталу і захисту національної економіки.

диктатура Уерти

США вороже ставилися до національноі політиці Мадеро і висунули проти нього соратника диктатора Діаса генерала Уерта. Натхнений підтримкою США, Уерта в 1913 році провів державний переворот. Мадеро був застрелений.

Диктатура Уерти ще більш погіршила становище в Мексиці. Часом не тільки простий народ, але і частина національної буржуазії і поміщиків виступили проти Уерти. У країні почалася громадянська війна. Національні патріотичні сили скинули диктатуру генерала Уерти.

Революція в Мексиці

На початку XX століття в Мексиці почався потужний селянський рух. Причиною цього стало безземелля селян. Селянський рух перетворилося в революцію. Ця революція (1910-1917) увійшла в історію Мексики під назвою «буржуазна революція». Керівник селянського руху на півдні країни Еміліано Сапата в 1911 році оголосив про свою аграрну програму. Ця програма передбачала повернення індіанцям земель, відібраних у них, конфіскацію всіх решти земель і передачу їх безземельним селянам і ін.

Селянський рух на півночі країни очолював Франциско Вілья. На його прапорі було написано девіз: «Земля і воля». Збройні сили Е. Сапата і Ф. Вільї в 1914 році захопили столицю країни - Мехіко. Але через деякий час вони були змушені відступити. Селянське повстання було придушене тільки в 1917 році. Е. Сапата і Ф. Вілья були вбиті в різні роки найманими вбивцями.

Хоча селянське повстання зазнало поразки, воно не пройшло безслідно. Уряд, хоча і частково, вирішило аграрну проблему. Наприклад, незаконно захоплені латифундистами землі були повернуті селянам. Крім того, в 1917 році була прийнята конституція в демократичному дусі.

Диктатура (лат. Dictatura - необмежена влада) - не обмежена ніяким законом влада, яка спирається на насильство. Опозиція - сили, що протистоять політиці чинного уряду.

  • Здрастуйте, панове! Будь ласка, підтримайте проект! На утримання сайту кожен місяць йде гроші ($) і гори ентузіазму. 🙁 Якщо наш сайт допоміг Вам і Ви хочете підтримати проект 🙂, то можна зробити це, перерахувавши кошти одним із наведених нижче способів. Шляхом перерахування електронних грошей:
  1. R819906736816 (wmr) рублі.
  2. Z177913641953 (wmz) долари.
  3. E810620923590 (wme) євро.
  4. Payeer-гаманець: P34018761
  5. Ківі-гаманець (qiwi): +998935323888
  6. DonationAlerts: http://www.donationalerts.ru/r/veknoviy
  • Отримана допомога буде використана і спрямована на продовження розвитку ресурсу, Оплата хостингу та Домену.

Держави Латинської Америки в кінці XIX - початку XX століттяОновлене: Січень 27, 2017 Автором: admin

Назва «Латинська Америка» вживають по відношенню до країн Південної і Центральної Америки і островів Карибського моря. Європейські колонізатори, які панували тут протягом трьох століть, викликали поширення в регіоні іспанської, португальської та французької мов, які походять від стародавнього латинської мови, що і зумовило його назву.

В кінці XVIII ст. частина території Латинської Америки належала Іспанії. Її колоніальні володіння були об'єднані в чотири віце - королівства - Ла-Плата (сучасні Аргентина, Уругвай, Парагвай, Болівія), Нова Гранада (Колумбія, Панама, Венесуела, Еквадор), Нова Іспанія (Мексика і частина Центральної Америки), Перу (Чилі і Перу). Іспанія володіла також островами Куба, Пуерто-Ріко і Гаїті. Португалії належала Бразилія, яка займала близько половини всієї території Південної Америки.

В епоху Великих географічних відкриттів португальський мореплавець Педру Кабрал відкрив східну частину Південної Америки. Довгий час португальці з заснованих тут колоній вивозили тільки цінні породи деревини, які називали «пау - Бразил». Таку назву згодом закріпилося за цією частиною Латинської Америки.

Колонія Сан - Домінго на острові Гаїті складалася з французької (західної) та іспанської (східної) частин, а Гвіана ділилася на британське, нідерландське і французьке колоніальні володіння. У всіх колоніях європейців в Латинській Америці влада належала колоніальній адміністрації, яка призначалася з метрополій.

Вирішальне значення для становища людини в Латинській Америці мало його походження і колір шкіри. Перше місце займали білі, що відбувалися з Європи, далі креоли - білі, які народилися в колоніях. За ними йшли метиси (народжені від білих і індіанців), мулати (народжені від білих і чорношкірих), самбо (нащадки чорношкірих і індіанців) і індіанці. Нижче всіх вважали чорношкірих, що відбувалися від негрів-рабів, завезених з Африки.

Населення Латинської Америки становили індіанці (корінні жителі регіону), європейські переселенці, вихідці з Африки і ті, хто народився від змішаних шлюбів. У складі 16 -мільйонний населення іспанських колоній близько 7,5 млн. Осіб складали індіанці, 5,3 млн. - метиси, мулати і самбо, 3 млн. - креоли. Населення португальської Бразилії склало 3,2 млн. Чоловік, серед яких було 1,3 млн. Негрів-рабів. Всього в тогочасній Латинській Америці було близько 2 млн. Негрів-рабів.

Переважна більшість індіанців знаходилося у власності держави. Вони платили подушну подати, відпрацьовували обов'язкову трудову повинність, безкоштовно працюючи в рудниках, на будівництві та т. Д. Міняти місце проживання без дозволу колоніальної адміністрації їм заборонялося. Латифундисти (великі землевласники) привласнювали землі індіанців і перетворювали їх на наймитів. Невелика кількість латиноамериканців становили вільні селяни - скотарі (гаучо в Ла -сукня і льянеро в Новій Гранаді). Значну частину працюючого населення становили боргові раби пеони, залежність яких від кредиторів передавалася у спадщину сім'ї та переходила на наступні покоління. На плантаціях цукрової тростини в Бразилії працювали негри-раби. Індіанці, негри, метиси, мулати і самбо були позбавлені можливості обіймати посади в колоніальній адміністрації і органах місцевого самоврядування.

Більшість місцевої аристократії (креолів) становили досить заможні власники плантацій, торгових підприємств і т. Д. Їх невдоволення викликали високі податки, дозвіл вивозити свою продукцію тільки в метрополії, існування державних монополій (виняткових прав) на продаж солі, тютюну та інших товарів. Внаслідок того, що креолам заборонялося займати адміністративні посади, вони виступали за надання колоніям самоврядування.

Загальна історія [Цивілізація. Сучасні концепції. Факти, події] Дмитрієва Ольга Володимирівна

Латинська Америка на початку століття

Основні тенденції соціально-економічного і політичного розвитку країн Латинської Америки на початку століття

За час, що минув з моменту отримання незалежності, країни Латинської Америки помітно просунулися в своєму соціально-економічному розвитку. До початку XX століття цей величезний регіон являв собою досить строкату картину. Поряд з величезними, слабо освоєними, а то і просто недослідженими районами (басейн Амазонки, Патагонія), виникли великі індустріальні центри - Буенос-Айрес, Мехіко, Сан-Паулу. Ще в останній третині XIX століття найбільш розвинені країни Латинської Америки - Аргентина, Мексика, Бразилія, Чилі, Уругвай - вступили в фазу промислового перевороту і до початку століття вже заклали фундамент свого промислового потенціалу. Важливо підкреслити, що з самого початку ці країни активно інтегрувалися в єдиний світогосподарських комплекс.

Характерна риса розвитку навіть найбільш просунутих в економічному відношенні країн Латинської Америки полягала в тому, що нові соціально-економічні структури не просто приходили на зміну старим, а поступово інтегрували їх у свою орбіту. Це полегшувало і прискорювало темпи буржуазного прогресу. Але була й зворотний бік медалі: ця особливість соціально-економічного розвитку Латинської Америки породжувала незвичайну живучість інтегрованих елементів традиційних структур в рамках нових. В економіці цих країн міцно зміцнилася багатоукладність, а це, в свою чергу, посилювало суперечливість еволюції латиноамериканського суспільства.

Ця суперечливість в найбільш повному вигляді проявилася в розвитку аграрного сектора. Основною господарською одиницею там як і раніше залишалася латифундия, власникам яких належало близько 80% всіх оброблюваних земельних угідь в провідних країнах Латинської Америки. Однак інтеграція в єдиний світогосподарських комплекс стимулювала трансформацію цих господарств. Ринок диктував свої умови, і цей диктат обертався тим, що сільське господарство набувало монокультурний характер. Так, наприклад, Аргентина перетворилася на найбільшого постачальника зерна і м'яса, Бразилія і Колумбія - кави, Куба - цукру, Болівія - олова, Венесуела - нафти і т. Д. Це серйозно гальмувало розвиток внутрішнього ринку.

Рубіж XIX-XX століть відзначений різкою активізацією проникнення іноземного капіталу в економіку цього регіону. Іноземні інвестиції прискорювали його розвиток, сприяли впровадженню передових форм організації промислового виробництва. Але поряд з незаперечними плюсами, впровадження іноземного капіталу в економіку країн Латинської Америки мало і негативні наслідки: від цього посилювалися диспропорції в розвитку народного господарства цих країн.

У XIX столітті за розміром інвестицій, вкладених в економіку латиноамериканських країн, лідирувала Англія. Однак з кінця століття на цьому терені активізувалися Німеччина і особливо США. Сполучені Штати вже мали досить міцні позиції в Мексиці і в країнах Карибського басейну. Після іспано-американської війни 1898 року вони по суті анексували Пуерто-Ріко і встановили майже повний контроль над формально незалежною Кубою. Велике значення в планах США відводилося Панамському каналу, відкритого в серпні 1914 р Ця подія кардинально змінювало всю динаміку господарських зв'язків в цьому регіоні.

Для характеристики того типу держав, які склалися в результаті специфічних відносин між США і країнами Центральної Америки, стали використовувати спеціальний термін - «бананові республіки», т. Е. Формально-юридично незалежні держави, на ділі повністю залежні від масштабів експорту в США тропічних культур , вирощуваних в цих країнах. Використовуючи ідеї панамериканізму, США намагалися виставити себе виразниками інтересів і сподівань усього населення Нового Світу.

На характер розвитку латиноамериканського суспільства великий вплив надавали складні етнічні процеси, що розгорталися в його організмі. Взаємодія різних культур, традицій - індіанської, негритянської, європейської - вело до формування в цих країнах дуже своєрідних і строкатих етнопсихологічних спільнот. Все це, в свою чергу, позначалося на характері політичної культури, специфіку всього політичного процесу. Нестабільний стан латиноамериканського суспільства, своєрідна політична культура, помножені на велику кількість заплутаних соціально-економічних проблем, породжували високу нестійкість політичних систем країн Латинської Америки, часті державні перевороти, повстання, революції, обумовлювали велику роль насильства і нелегітимності засобів ведення політичної боротьби. У більшості країн при владі перебували авторитарні режими, що спиралися на армію. У політичній боротьбі, в масових народних рухах їх учасники, як правило, об'єднувалися не навколо якихось програм, гасел або вимог, а навколо лідерів - каудильйо (вождь).

Якщо в Європі та Північній Америці до цього часу вже склалися основи громадянського суспільства, в Латинській Америці, навіть в найбільш розвинених країнах, до цього було ще далеко. Хоча формально існували республіканські інститути, були Конституції, часто списані з аналогічного документа, що діє в США, про демократію в Латинській Америці можна було говорити лише як про форму, яка приховувала авторитарне панування місцевих еліт.

У самому кінці XIX століття в Латинську Америку почали проникати соціалістичні ідеї. Першою латиноамериканською країною, де виникла соціалістична партія, стала Аргентина (1896 г.). Потім подібні партії з'явилися в Чилі та Уругваї. Так само як і в Південній Європі, в Латинській Америці з соціалістами впевнено конкурували анархісти, ідеї і тактика яких імпонували низам латиноамериканського суспільства. Характерно, що саме ті країни, де виникли соціалістичні партії, були лідерами в процесі становлення громадянського суспільства і формування демократичної політичної системи.

Це був вельми суперечливий процес, в якому химерно перепліталися консервативні, ліберально-реформістські і революційні тенденції. У різних країнах їх співвідношення було неоднаковим, але саме їх результуюча визначала загальну динаміку розвитку латиноамериканського суспільства. Якщо ліберально-реформістські тенденції, з певними застереженнями, визначили динаміку розвитку Чилі, Уругваю, частково Аргентини, консервативно-охоронні панували в «бананових республіках» Центральної Америки, островів Карибського моря, Венесуелі, то найяскравішим втіленням революційної тенденції розвитку суспільства стала Мексика, де в 1910 спалахнуло найбільше і найглибше революційний виступ в Латинській Америці в першій половині XX століття.

З книги Правда про Миколу I. оббрехати імператор автора Тюрін Олександр

Історичні аналогії. Латинська Америка Я вважаю, доречно провести паралель між гіпотетичної «декабристської Росією» і Латинською Америкою 1810-1820-х рр. Там місцева олігархія, майже суцільно масонська, звільнилася від влади іспанського монарха і утворила півтора

З книги Історія світових цивілізацій автора Фортунатов Володимир Валентинович

§ 8. Латинська Америка в XX в. До початку XX в. всі 20 латиноамериканських держав стали республіками. Іспанською мовою говорять в 18 країнах. У Бразилії говорять португальською, а на Гаїті - на французькому язике.Еще в 70-80-х рр. XIX ст. Аргентина, Уругвай, Чилі, Мексика і Бразилія

З книги Історія Нового часу. Епоха Відродження автора Нефедов Сергій Олександрович

ЛАТИНСЬКА АМЕРИКА Латинська Америка була країною поселенців, котрі розмовляли латинських мовах - іспанців і португальців. Велике відкриття Колумба подарувало мешканцям Піренейського півострова найпрекраснішу країну на світлі - і все, хто вперше відвідав цю країну, були

автора колектив авторів

§ 12 Латинська Америка в XVI - початку XIX ст. «Доколумбових цивілізацій» і початок Конкісти Новий Світ - Америка, як частина світу, утворена двома материками - Північною і Південною Америкою, на рубежі XV-XVI ст. за цілим рядом параметрів істотно відрізнявся від Старого Світу.

З книги Нова історія країн Європи та Америки XVI-XIX ст. Частина 3: підручник для вузів автора колектив авторів

Латинська Америка в XVIII - початку XIX ст. Передумови Війни за незалежність Розгортання визвольного руху в Латинській Америці було природним продовженням усього попереднього етапу взаємин між колоніями і метрополіями. економічні

З книги Всесвітня історія: в 6 томах. Том 4: Мир в XVIII столітті автора колектив авторів

ЛАТИНСЬКА АМЕРИКА Відкриття, дослідження та освоєння Нового Світу європейцями - тривалий багатосторонній процес, що тривав протягом кількох століть. Протікаючи в часі і просторі, він характеризувався значною регіональної та стадиальной

автора

З книги Історія держави і права зарубіжних країн. Частина 2 автора Крашеніннікова Ніна Олександрівна

З книги Підйом Китаю автора Медведєв Рой Олександрович

Китай і Латинська Америка Протягом останніх десяти років ми всі спостерігаємо активне формування нового центру економічного і політичного могутності на континенті Південної Америки. Консолідація цього регіону відбувається навколо Бразилії, країни з площею в 8,51 млн

З книги Всесвітня історія: в 6 томах. Том 5: Світ в XIX столітті автора колектив авторів

Латинська Америка: вік незалежності Безпосереднім поштовхом до піднесення визвольного руху в іспанських колоніях послужили революційні події 1808 р метрополії. Вторгнення французьких військ в Іспанію і пасивність влади викликали в країні вибух обурення.

автора Шулер Жюль

Латинська Америка на початку XIX століття Починаючи з XVI ст., Іспанські володіння займали більшу частину американського континенту. З півночі, від Каліфорнії, Нової Мексики, Техасу та Флориди вони простягнулися далеко на південь, до мису Горн. Що стосується Луїзіани, то Франція повернула її собі в

З книги 50 великих дат світової історії автора Шулер Жюль

Латинська Америка в XIX столітті Соціальні структури в країнах Латинської Америки залишаються незмінними з колоніальних часів. На вершині - вузька олігархія великих землевласників-креолів, тісно пов'язаних з католицькою церквою (вона теж великий землевласник). їх

З книги Загальна історія. Новітня історія. 9 клас автора Шубін Олександр Владленович

Глава 8 Латинська Америка, Азія і Африка в середині XX - початку XXI століття «Близький той день, коли знову відкриється широка дорога, по якій піде гідна людина, щоб будувати нове суспільство». Політик Сальвадор Альєнде Демонстрація на підтримку Танкредо Невеса -

З книги Загальна історія. Історія Нового часу. 8 клас автора Бурин Сергій Миколайович

§ 18. Латинська Америка в пошуках реальної незалежності Перемога національно-визвольних революційСпустя деякий час після проголошення Колумбійської Федерації Симон Болівар відновив наступ на іспанців (січень 1821 р.) Вигнавши їх до осені з країни,

автора Глазирін Максим Юрійович

США і Латинська Америка. США 1991 рік, грудень. США стали першою державою, з яким Білорусь встановила дипломатичні відносини. У процесі виведення з Білорусі ядерної зброї РФ - Російська Федерація (Східна частина Русі), США і Великобританія підписали

З книги Украинские землепрохідці - слава і гордість Русі автора Глазирін Максим Юрійович

Латинська Америка. Куба 2006 рік, квітень. З Білорусі на Кубу прибула делегація на чолі з Сергієм Сидорським. Білорусь постачає на Кубу: всюдиходи ( «трактори») «Білорусь», «МАЗи», «БєлАЗи» і холодильники "Мінськ" .50 років Куба відчуває блокаду, влаштовану сектою

особливість економічного розвитку латинської америки в 19 столітті? і отримав найкращу відповідь

Відповідь від П'явка Лікувальна [гуру]
Країни Латинської Америки здобули незалежність у першій чверті XIX ст. в результаті збройної національно-визвольної боротьби проти Іспанії на чолі з такими видатними діячами, як Хосе Сан-Мартін, Симон Болівар, Агустін Ітурбіде
Колишня велика колоніальна імперія Іспанія зберегла владу лише над Кубою та Пуерто-Ріко. Перемозі народів Латинської Америки сприяла ситуація, що склалася в Європі. Великі європейські держави були зайняті в наполеонівських війнах і придушення революційних виступів 1820-х років
Також вагомим чинником стала позиція США. У 1823 р президент США Джеймс Монро заявив, що американці, відмовившись від втручання в справи Європи, мають право вимагати невтручання європейців у справи Америки. Ця позиція була висловлена ​​в гаслі "Америка для американців". Згодом доктрина Монро стала виправданням американської експансії в Латинській Америці
Після здобуття незалежності в країнах Латинської Америки склалися своєрідні політичні та економічні відносини, значною мірою успадковані від колоніального минулого.
Домінуюче становище в політичному та економічному житті зайняли різні угруповання великих землевласників-латифундистів, нащадків іспанських і португальських дворян-колонізаторів, які використовували працю безземельних селян (переважно індіанців) і негрів-рабів. Рабство в деяких країнах Латинської Америки, зокрема в Бразилії, яке існувало до кінця XIX в.
Після здобуття незалежності латиноамериканські країни, крім Бразилії, були проголошені республіками. Бразилія стала республікою лише в 1889 році. Повнота влади в цих державах, як правило, належала вождям (каудильйо), які спиралися на армію і латифундистів. При цьому в країнах формально зберігалися конституції, представницькі органи (парламенти), імітувалося проведення виборів. Такий стан приводило слабкість державної влади. Чисельні військові перевороти, громадянські війни, встановлення особистих диктатур стали характерною рисою політичного життя в Латинській Америці. Вожді національно-визвольної боротьби народів Латинської Америки мріяли про існування єдиної держави, яка об'єднувала б усі володіння Іспанської Америки: населення говорило на схожих мовах, їх об'єднувала одна релігія - католицизм. Але цього не сталося через егоїзм місцевих еліт, які воліли правителями власних держав. Почалися війни, які призвели до розпаду Великої Колумбії і Сполучених Провінцій Центральної Америки. Але кордону, що встановилися між новими державами, були в більшості випадків штучними, що призвело до нових конфліктів. Найбільшим з них були: боротьба Уругваю за незалежність і аргентино-бразильська війна (1816-1828 рр), кривава Парагвайська війна (1864-1870 рр), "селітри" війна Чилі з Перу і Болівією (1870-1884 рр.)

відповідь від Ксюша[Новачок]
говтранс


відповідь від 3 відповіді[Гуру]