Додавання і віднімання без переходу через десяток. Додавання і віднімання без переходу через десяток Приклади переходи через десяток додавання віднімання

мета: закріпити письмовий прийом додавання і віднімання чисел без переходу через 10 в стовпчик.

завдання:

  • розвиток логічного мислення, пам'яті, уваги;
  • відпрацювання письмового прийому додавання і віднімання в стовпчик, вирішувати складові завдання;
  • спонукати прагнення творчо сприймати досліджуваний матеріал.

устаткування:

  • дерево з монетами,
  • ілюстрації лисиці Аліси та кота Базиліо,
  • сумний Буратіно в клітці,
  • "Спектр",
  • записи пісень.

Хід уроку

I. Підготовчий етап.

Перевірка готовності до уроку.

Зараз у нас з вами урок математики, на якому ми будемо продовжувати додавати і віднімати числа в стовпчик.

Але урок у нас сьогодні незвичайний. До нас прийшли гості. А хто це ми зараз з вами дізнаємося. Для цього нам потрібно усно порахувати.

Усний рахунок.

1) Збільш 36 на 4 одиниці

2) Зменш 85 на 5 десятків

3) 100 без 16

4) Юннати виростили кавун вагою 14 кг і гарбуз на 9 кг більше.

Який вага гарбуза?

5) Яке число більше 54 на 24?

6) З найбільшого двозначного числа відняли найбільше однозначне число.

7) З якого числа вичлі35 і отримали 13?

8) У Ліди в колекції 70 календариків, а у Каті 21 календарик. На скільки менше календариків у Каті, ніж у Ліди?

9) Перший доданок 32, другий - 51. Знайдіть суму.

Під час усного рахунку складаються лисиця Аліса і кіт Базиліо.

Хто прийшов до нас в гості? З якої казки?

Якого казкового героя переслідували лисиця і кіт?

І вони ув'язнили бідного Буратіно в клітку. Подивіться, який він нещасний сидить. Нам з вами доведеться звільнити бідного Буратіно, але доведеться зіткнутися з труднощами. (Запис пісні кота і лисиці про дерево з золотими монетами.)

II. Основний етап.

На дошці дерево з золотими монетами. Зараз ми будемо збирати монети для Буратіно і складати в мішечок, щоб він купив "Азбуку" і курточку для тата Карло. Але монети не прості на них написані вирази, які будемо записувати в стовпчик, і вважати значення цих виразів.

Рішення прикладів.

83-62 76-53 89-66 43+15
24+53 53+34 23+46 99-52

Физкультминутка.

Поки ми з вами відпочивали лисиця і кіт приготували ще одне завдання, але яке воно я не можу зрозуміти. Може все разом спробуємо вгадати. Ребус "Завдання"

Рішення задачі.

"Дуремар в перший день зловив 42 п'явки, а в другий день на 6 п'явок менше."

Прочитайте.

  • Чи є даний текст завданням? Чому? Поставте запитання.
  • Про кого йдеться в цьому завданні? Що він робив?
  • Скільки зловив в перший день? У другий день?
  • Які дані зустрілися в задачі? Що означають ці числа? Якими діями ці числа можуть бути пов'язані? Яке дію підходить до нашого завдання? Чому? Що означає цей вислів?

Поставте запитання так, щоб задача вирішувалася двома діями.

Щоб відповісти на головне питання, що повинні знати?

Знаємо скільки в перший день? У другий?

Що повинні знати, щоб дізнатися, скільки в другий день?

Запис рішення:

1) 42-6 \u003d 36 (п) - в II день

2) 42 + 36 \u003d 78 (п) - всього

Відповідь: 78 п'явок.

У Дуремара і Карабаса Барабаса була мрія. А яка ми зараз дізнаємося виконавши самостійну роботу.

Самостійна робота.

Записати вирази в стовпчик і обчислити значення:

Розмістіть ці числа в порядку зростання. виходить слово

III. Заключний етап.

Але лисиця з котом сховали ключик в математичних вираження. Давайте розставимо дужки в них так, щоб рівності стали вірними.

Підведення підсумків.

Домашнє завдання.

Тема даного відеоуроку «Письмові прийоми додавання двозначних чисел з переходом через десяток виду 37 + 48». Часто доводиться виконувати додавання, коли обидва доданків з першого десятка, а сума - з другого десятка. Такі обчислення називаються дією з переходом через десяток.

урок:Письмові прийоми додавання двозначних чисел з переходом через десяток виду 37 + 48

Нам потрібно знайти суму двох чисел 37 і 48. Спочатку зробимо це усно, представивши числа у вигляді моделей. (Рис. 1.)

У числі 37 3 десятка і 7 одиниць. У числі 48 4 десятка і 8 одиниць. Коли ми виконуємо, ми об'єднуємо обидва числа.

Об'єднаймо одиниці. До 8 одиницям додаємо 2 одиниці і у нас виходить десяток. Десяток ми можемо уявити моделлю числа 10. (Рис. 2.)

Яке число у нас вийшло?

У цьому числі 8 десятків і 5 одиниць. Це число 85.

Давайте скористаємося іншим способом додавання чисел. Цей спосіб не вимагає використання моделей чисел.

Подивіться на вираження:

Давайте уявимо друге число у вигляді суми чисел 40 і 8.

37 + 48 = 37 + (40 + 8)

Згрупуємо числа по-іншому. Спочатку знайдемо суму двох перших чисел, а потім додамо третій доданок.

37 + 48 = 37 + (40 + 8) = (37 + 40) + 8 = 77 + 8

Для того, щоб було зручніше скласти числа, можна розкласти число 8 на суму доданків, одне з яких доповнить число 77 до круглого числа. Це числа 3 і 5.

37 + 48 = 37 + (40 + 8) = (37 + 40) + 8 = 77 + 8 = 77 + 3 + 5 = 80 + 5 = 85

Як ви думаєте, чи є більш швидкий спосіб додавання чисел?

Давайте скористаємося способом складання в стовпчик.

При додаванні числа записані один під іншим. Обчислення в стовпчик ми починаємо з найменшого розряду - розряду одиниць.

До 7 одиницям додаємо 8 одиниць і отримуємо 15 одиниць. Під розрядом одиниць ми можемо записати тільки одиниці. Для цього ми повинні з'ясувати, скільки одиниць в числі 15. Число 15 складається з 1 десятка і 5 одиниць. це означає, що під розрядом одиниць пишемо цифру 5.

Десяток ми відправляємо до розряду десятків.

Тепер порахуємо десятки. 3 + 4 \u003d 7. І ще 1 десяток, 7 + 1 \u003d 8. Записуємо під розрядом десятків цифру 8.

Ми склали два числа і отримали число 85.

Лисеня, білченя і кошеня теж вчилися складати числа в стовпчик. Давайте подивимося, чи все у них правильно вийшло. Подивіться на два числа, які склав у стовпчик лисеня. (Рис. 3.)

Давайте перевіримо правильність його обчислень. Знайдемо суму одиниць. 5 + 7 \u003d 12. Під розрядом одиниць ми пишемо число 2 і передаємо 1 десяток до розряду десятків. Лисеня цього не показав. Давайте подивимося, чи не забув він потім його додати ?.

Складаємо десятки. 3 + 2 \u003d 5. Нам потрібно додати ще один десяток. 5 + 1 \u003d 6. Тому потрібно поміняти цифру в розряді десятків. Тому нагадаємо Лисенку, що не потрібно забувати віддавати десяток. (Рис. 4.)

Подивимося на обчислення Котенка. (Рис. 5.)

Спочатку складаємо одиниці. 7 + 6 \u003d 13. У Котенка написана цифра 1, це означає, що допущена помилка. Тепер складаємо десятки. 4 + 1 \u003d 5. І ще додаємо той десяток, який ми віддали з розряду одиниць. 5 + 1 \u003d 6. Ми бачимо, що у Котенка вийшов неправильну відповідь. Ви здогадалися, в чому Кошеня припустився помилки? Він переплутав дію. Він вирахував з числа 47 число 16. Тому замінимо знак і отримаємо правильне вираження. (Рис. 6.)

Перевіримо приклад білченям. (Рис. 7.)

Складаємо одиниці. 8 + 5 \u003d 13. Записуємо цифру 3 і віддаємо 1 десяток розряду десятків. Тепер складаємо десятки. 2 + 1 \u003d 3. І ще додаємо 1 десяток, який ми віддали від розряду одиниць. 3 + 1 \u003d 4. Потрібно не забувати записувати одиничку, яку віддаємо від розряду одиниць розряду десятків. (Рис. 8.)

Зроби будинку

1. Вирішіть вираження:

а) 28 + 43 б) 34 + 17 в) 22 + 69

Вирішіть вираження:

Вирішіть вираження.

Міністерство освіти і науки Челябінської області

Державна бюджетна професійний освітній заклад

«Челябінський педагогічний коледж №1»

Технологічна карта уроку

Математика

Виконала студентка: 43 група

Кабардино Марія

Перевірив: Крутякова І.І.

відмітка:

Дата:

Челябінськ 2017 р

Школа: №5

Клас: 2 а

кабінет:

Дата: 22.02.17

Конспект уроку з математики на тему:

«Додавання і віднімання без переходу через десяток стовпчиком.»

цілі: Продовжувати формувати вміння записувати і знаходити значення суми і різниці в стовпчик (без переходу через десяток).

Плановані результати:

особистісні: приймають і освоюють соціальну роль учня; прагнуть розвивати мотиви навчальної діяльності, навички співпраці з однолітками і з дорослими, уміння доводити свою точку зору, увагу, пам'ять, логічне мислення; проявляють самостійність, особисту відповідальність.

Предметні : Різні усні прийоми додавання і віднімання двозначного числа з однозначним і двозначного числа з двозначним; усну та письмову нумерацію чисел в межах 100; як записати двозначні числа при додаванні і відніманні їх в стовпчик.

устаткування : Презентація, підручник (Перспектива) 2 кл. 2 частина.

етапи

хронометраж

діяльність учнів

УУД

1.Організаціонний момент

Метод - словесний

Прийом - підвідний діалог.

2 хв

Сьогодні, з нами на уроці математики буде її великий шанувальник і любітель- Міккі Маус!

Він приготував для вас багато цікавих завдань!

Хлопці вітають вчителя.

Налаштовуватися на роботу на уроці.

особистісні: встановлювати зв'язок між метою навчальної діяльності та її мотивом; формування навичок самоорганізації.

2. Актуалізація знань учнів

арифметичний диктант

Словесний - відповіді на питання;

наочний - розглядання ілюстрації;

практичний. Усний рахунок.

арифметичний диктант

3. Постановка навчальної задачі і її рішення.

практичний,

питання первинного сприйняття;

словесний - пояснення.

15 хвилин

4 22 10 20 18 6 12 2 24 8 16 26 14


- Назвіть числа в порядку зростання. Запишіть їх у зошит.


- На які дві групи ми зможемо розбити цей ряд? (На двозначні і однозначні числа)


- Чим відрізняється однозначне число від двозначного? (Для запису однозначного числа

потрібно один знак (цифра), для двозначного - два)


- Як називається перший праворуч розряд у двозначного числа? (Розряд одиниць)
- Як називається другий праворуч розряд у двозначного числа? (Розряд десятків)
- Хлопці, як ви думаєте, навіщо нам потрібно знати розряди? (Безпомилково вміти вирішувати будь-які приклади)

- Сьогодні ми продовжимо роботу з двозначними числами, навчимося правильно складати і віднімати їх.

Арифметичний диктант:

  1. Задумане число зменшили на 7 і отримали 19. Яке число було задумано?- 26
  2. Перший доданок 26, другий 9. Чому дорівнює сума? -35
  3. Чому дорівнює один з множників, якщо твір 8, а інший множник 2?- 4
  4. Яке число треба помножити на 2, щоб отримати 6? -3
  5. Яке число треба помножити на 4, щоб отримати 12? -3
  6. У хлопчика 10 рублів. Скільки зошитів він зможе купити, якщо одна зошит коштує 2 рубля? -5
  7. Суму чисел 18 і 12 роздягли на 1 -30
  8. Яке число розділили на 5 і отримали 10? -50

А тепер ми попрацюємо в парах:

Подивимося, яка пара буде найдружніша і швидше за всіх впорається із завданням:

36*3=39 + 22*30=52 +
72*40=32 - 43*13=30 -
63*23=86 + 76*15=61 -

Молодці!

Для вас нове завдання:

1 варіант - 1 стовпчик
2 варіант - 2 стовпчик
1 варіант: 2 варіант:
36 + 42= 78 69 – 21 =48
44 – 13 = 31 72 + 24 = 96
52 + 15 = 67 85 – 43= 42

Визначте, скільки десятків і одиниць в числах, назвіть суму розрядних доданків:

72 = … + …

56 = … + …

44 = … + …

93 = … + …

Давайте, разом вирішимо такий приклад

60 +24= 84; 24

(Одиниці ми записуємо під одиницями, десятки під десятками)

Поясніть що під ніж ми записували в цьому прикладі, і чи можна по іншому?

Відкрийте підручник на стор 43, прочитайте що написано в рамочці.

Значить ми все виконали вірно.

Виконаємо упр 1., записуючи кожне число пояснюйте. Записуємо на дошці, інші в зошити.

(Стовпчиком)

36+21=57

48-15=17

79-73=6

27+40=67

32+46=79

64+25=89

Слухати вчителя.

Відповідати на питання.

Формулюють тему уроку.

Вирішують, вибирають правильну відповідь.

Робота в парах.

Вирішувати приклади.

Розписати число на десятки і одиниці.

Вирішувати приклад.

Пояснювати рішення.

Вирішувати приклад з поясненням.

Складання завдання.

регулятивні:

- вміння ставити навчальну завдання;

Розвивати логічне мислення;

Розвивати навички проблемно-пошукової діяльності.

комунікативні:

вміння слухати і розуміти інших, виправляти помилки.

4. Фіз. хвилинка

2 хв.

виконуємо двежения

Повторюють руху.

5. Рішення приватних навчальних завдань

Практичний, відповіді на питання;

Письмові вправи.

20 хв.

Сейча, ми попрацюємо в групах:

Не забувайте прищепила роботи в групах.

Прочитай завдання, і виконаєте завдання.

а) Слон перекинув в магазині полку з посудом. При цьому 15 чашок розбилося, а 18 вціліло. Скільки чашок зберігалося на полиці?

(15+18= 33)

б) Слону піднесли 65 літрів чаю. Залишилося 12 літрів. Скільки літрів чаю випив слон?

(65 – 12=53)

в) Слон з'їв 48 кг овочів. Залишилося 7 кг. Скільки кілограмів овочів приготували для слона?

(48+7= 55)

1 група:

Виберіть завдання, вирішення якої виконується дією додавання. Запишіть короткий запис, рішення, відповідь.

2 група:

Виберіть завдання, вирішення якої виконується дією віднімання. Запишіть короткий запис, рішення, відповідь.

Перевірка.

(Хто з груп 1,2 виконав першими, виходять до дошки і записують, потім обговорення. А), в) - складанням, б) - відніманням)

Молодці!

розставте знаки
58 – 27 * 31 + 17 (31

74 – 40 * 34 + 15 (34 63 – 13 * 64 – 34 (50 >30)

36 + 42 * 59 –37 (78>22)

Дидактична гри «Міккі лабіринт»

На панно коло лабіринт, зображені цифри від 1 20 одного кольору, 1-20 іншого кольору. Потрібно знайти, і полпорядка розрахувати в прямому і зворотному порядку. Потім, на зазначеній число дитина повинна назвати склад цього числа. Склади приклад, і запиши його стовпчиком. Склади приклад, і знайди для нього відповідь в лабіринт.

Робота в групах.

Рішення задачі. Вибрати завдання під сумнів.

Вирішувати приклади.

Постановка знаків.

Робота з панно.

Робота самостійна.

комунікативні:

вчитися працювати в парі, співпраця з учителем і однолітками.

Пізнавальні:

навчитися підводити під поняття (формулювати правило) на основі виділення істотних ознак; виконувати завдання на основі використання властивостей арифметичних дій.

6. Рефлексія

Словесний, постановка узагальнюючих питань, повернення до мети уроку, узагальнення.

6 хв.

Використовуючи зразок на слайді і правило додавання і віднімання двозначних чисел, виконайте завдання, яке знаходиться в зошиті.

Зразок.

5 дес.6 од. - 6 од.

56__ - _6__ = _50__

6 дес. 8 од. - 5 дес.

___ - ___ = ___

9 дес. 3 од. + 4 од.

___ + ___ = ___

Перевірка.

Згадайте правило, як складають і віднімають двозначні числа? (Десятки складають з десятками, одиниці з одиницями. Десятки віднімають з десятків, одиниці з одиниць.)

Як записують двозначні числа, складаючи їх в стовпчик?

Як знаходять суму?

Як записують двозначні числа, віднімаючи їх у стовпчик?

Як знаходять різницю?

З якого розряду починаємо обчислювати? (С самого маленького - розряду одиниць

Дякую за урок!

Складати стрічку часу.

Оцінювати роботу на уроці.

Аналізують виконану роботу, оцінюють її. Прощаються з учителем.

регулятивні: оцінка і самооцінка власної роботи.

ПАМ'ЯТКА

Додавання двозначних чисел

3. Складаю десятки.

4. Читаю відповідь.

ПАМ'ЯТКА

Додавання двозначних чисел

1. Записую одиниці під одиницями, десятки під десятками.

2. Складаю одиниці. (Якщо виходить двозначне число, то цифру одиниць пишемо під одиницями, а цифру десятків над десятками)

3. Складаю десятки.

4. Читаю відповідь.

36 + 42 69 – 21 44 – 13 72 + 24 52 + 15 85 – 43

72 = … + … 56 = … + … 44 = … + … 93 = … + …

58 – 27 * 31 + 17 74 – 40 * 34 + 15 63 – 13 * 64 – 34 36 + 42 * 59 –37

5 дес.6 од. - 6 од. 6 дес. 8 од. - 5 дес. 9 дес. 3 од. + 4 од.


Приклад: при додаванні число 12 розкладаємо на 10 і 2.

Одиниці складаємо з одиницями і додаємо 10.

Також розмірковуємо при відніманні. приклад:

Сімнадцять це 10 і 7.

Від 7 одиниць віднімаємо 4 одиниці і додаємо 10.

Додавання з переходом через десяток

Щоб скласти однозначні числа з переходом через десяток потрібно дотримуватись такого порядку дій.

1. Визначаємо, яке з двох чисел менше.

2. Мéньшее з чисел розкладаємо на «зручні» складові, так щоб одна з складових доповнило бóльшее число до 10.

3. Доповнюємо бóльшее число до 10.

4. Додаємо до 10 залишився доданок.

Розглянемо це на прикладах:

5 менше 9. Будемо розкладати 5 на зручні доданки, щоб 9 доповнити до 10. 9 до 10 не вистачає одиниці, значить, розкладемо 5 на 1 і 4.

Зробимо це письмово.

Розглянемо ще один приклад.

Оскільки 4 менше 7, будемо розкладати 4. 7 не вистачає до 10 трьох одиниць. Значить, 4 розкладемо на 3 та 1.

Важливо!

Коли визначаємо на які зручні складові потрібно розкласти мéньшее число, потрібно згадати склад числа 10 і по ньому визначити скільки одиниць не вистачає бóльшему число до 10.

У нашому прикладі більша кількість - 7. Промовляємо: «Десять це сім і три. Значить, чотири розкладаю на три і один. »

Віднімання з переходом через десяток

Щоб відняти однозначне число з двозначного з переходом через десятокдотримуємося такого порядку дій.

Розглянемо приклад:

1. Розкладаємо двозначне число на 10 і кількість одиниць.

2. Розкладаємо однозначне число на два доданків. Одне з них має дорівнювати кількості одиниць в двозначним числі.

3. Від одиниць двозначного числа віднімаємо знайдене доданок (тобто зменшуємо до 10)

4. Від 10 віднімаємо залишився доданок.

Розглянемо наступний приклад:

Розглянемо ще один приклад.

При відніманні можна промовляти: «Розкладаю 6 на суму зручних доданків так, щоб 13 зменшити до 10, а потім вичитав інше».

Для відпрацювання автоматизму при рахунку можна скачати і вважати приклади в тренажері для рахунку в межах 20.