Урок з теми у лукомор'я дуб зелений. "У Лукомор'я дуб зелений"

А.С. Пушкін «У Лукомор'я дуб зелений ...»

Цілі:

Освітні: познайомити з біографією та творами А. С. Пушкіна, формувати вміння виразно читати, аналізувати текст, орієнтуватися у тексті, розширити словниковий запасдітей.
Розвиваючі: розвивати вміння почуватися і передавати своє
відношення через колір, емоції, розвивати пам'ять, увагу,
артистичні здібності.
Виховні: виховувати любов до творчості О.С. Пушкіна та російської поезії.

Хід уроку

1.Організаційний момент
Настрій у нас – відмінний,
А посмішки - справа звична,
Побажаємо один одному добра,
Адже урок починати нам час!

а) Розвиток апарату артикуляції.
- обертання мовою (маятник)
- Витягуємо губки за ниточку (трубочка), розтягуємо (широкий рот), у різні боки (усмішка)

б) Розвиток дикції: робота із скоромовкою.

Карась, у лаз не лазь.
Застряг у лазі карась.

2. Постановка мети уроку. Актуалізація знань

1. Попередня розмова.
Найбільший російський поет А.С. Пушкін народився 6 червня 1799 року у Москві. Початкову освіту, Виховання отримав від гувернантів-французів, бабусі Марії Олексіївни Ганнібал, яка навчила Сашка читати і писати російською, і улюбленої няні Арини Родіонівни, яка розповіла майбутньому поету багато чудових казок. Закінчив Царськосельський Імператорський ліцей і був прийнятий на державну службу. Основний час присвячував літературної творчості. А.С. Пушкін написав багато казок, які досі люблять дорослі та діти».
- Усього казок у А. С. Пушкіна п'ять: . «Казка про рибалку і рибку», «Казка про попу і працівника його Балді», «Казка про мертву царівну і сім богатирів», «Казка про царя Салтана», « Казка про золотого півника». Ще казкою вважають і казкову поему «Руслан та Людмила».
- Хто чув цю казку? Про що вона?
(Про те, як злий чарівник забрав з весілля наречену Руслана – Людмилу.
Про те, як він і ще три нареченого Людмили вирушили її шукати, про
їх пригод і щасливому кінці.)
- Цю поему О.С. Пушкін написав 1820 року, коли йому було 20 років, а вступ до неї - 1824 року.
Але перш ніж почати читати, давайте зробимо невелику гімнастику для очей.
1. Закрийте очі. Відпочинок 10-15 сек. Розплющте очі. Повторити 2-3 рази.
2. Рух очними яблуками:
- Очі вправо-вгору;
- очі вправо – вниз;
- очі вліво – вгору;
- очі вліво – вниз.
Повторити 3-4 рази. Очі закрити. Відпочинок 10-15 секунд.

2. Читання статті на с. 84 підручники.
- Які казки та вірші А. С. Пушкіна вам читали вдома?
– Які ви прочитали самостійно?
- Як завжди називали Пушкіна?
- А тепер давайте трохи відпочинемо та пограємося. На дошці у мене є зображення до самих відомим казкамПушкіна, я вам читатиму уривки з казок, а ви згадаєте і спробуєте мені відповісти як називаються ці казки.
Читання уривків с. 85

3. Перша фізхвилинка.
Руки біля грудей поставимо.
Три ривки назад ліктями.
Руки в замочок за спинкою стисни,
Вгору піднімай, сильно спинку зігни.
І головою тепер покрути -
Лінь і втома швидше прожени.

4. Вивчення нового матеріалу

Я прочитаю вам уривок, а ви стежите за текстом, прислухайтесь,
робіть легкі позначки олівцем у тексті, якщо зустрінуться
незрозумілі слова.

1. Читання вірша вчителем
- Скажіть, чи можна з цього вступу до знаменитої поеми Пушкіна здогадатися, що в ній буде багато казкового, чарівного?
2. Словникова робота.
- Що таке Лукомор'я? Хто знає?
- Уявіть собі лук та стріли. Коли тятива цибулі натягнута: то цибуля згинається. Так само вигнутий і берег моря – Лукомор'я. Виходить затока (вчитель малює на дошці).
Слова - "золата", "пісня", "брег", "чергою" - старі, що вийшли з вживання форми слів. Спробуйте дізнатися про ці слова.
(Золота, пісня, берег, чергою - по черзі.)

Невідомі доріжки - ті, які ніхто не знає, не знає.
- Що означає слово "дол"? Як би протилежність лісу, але це й не гори.
Що ж це таке? (Простір без дерев – долина.)
Як ви розумієте слова «бачень повні»?
Про зорі - на зорі.
– Чому води названі ясними? (Прозорі.)
Полонить - бере в полон.
Тужить - сумує, важко їй, туго їй доводиться.
Чахне – сохне.

3. Прослуховування поеми «Руслан та Людмила»

4. Фізмінутка.

Доріжкою, доріжкою
Скачемо ми на правій ніжці.
І цією ж доріжкою
Скачемо ми на лівій ніжці.
По стежці побіжимо,
До лужка добіжимо.
На лужку, на лужку
Ми пострибали як зайчики.
Стоп. Трохи відпочинемо.
І додому пішки підемо.

Давайте трохи відпочинемо!
Вії опускаються….
Очі закриваються.
Ми спокійно відпочиваємо….
Сном чарівним засинаємо….
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Наші руки відпочивають.
Ноги теж відпочивають.
Відпочивають …. Засинають…
Шия не напружена.
А розслаблена...
Губи трохи відкриваються.
Все чудово розслаблюється.
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Пауза 2 хвилини
Ми спокійно відпочивали,
Сном чарівним засинали.
Добре нам відпочивати,
Але час уже вставати!
Міцніше кулаки стискаємо.
Їх вище піднімаємо!
Потягтись! Усміхнутися!
Всім розплющити очі і тихенько сісти!
Виразне читання дітьми.
- Читання по ланцюжку.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
- Про які казкові дива розповів кіт учений?
- Знайдіть у тексті рядки, де згадується про витязі морських та їх дядька.
6. Підсумок уроку
- Твір якогось письменника читали?
- Як називається твір?
7. Домашнє завдання
Вивчити напам'ять уривок до слів « І з ними дядько їх морський ....»


Повний текст матеріалу Конспект уроку по темі "А.С. Пушкін "У лукомор'я дуб зелений"; 2 клас дивіться в файлі, що скачується.
На сторінці наведено фрагмент.

Тема урока. "У Лукомор'я дуб зелений…". Вступ-пролог до поеми «Руслан та Людмила». Збірна картина сюжетів, образів та подій народних казок.

Цілі:

навчальні: познайомити учнів із вступом до поеми «Руслан і Людмила», з поняттями поема, пролог; формувати вміння та навички виразного читання віршованого тексту;

розвиваючі:розвивати інтелектуально-образне та емоційне сприйняття художнього твору;

виховні:сприяти естетичному та моральному вихованнюучнів.

Обладнання:підручник, зошит, аудіозапис, робочі листи

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування умінь та навичок

Хід уроку

I. Організаційний етап (1 хв)

ІІ. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)

Сьогодні ми з вами продовжуємо розмову про творчість.

З яким віршем поета ми знайомилися минулого уроці? «Няне»

Як звали няню Пушкіна? Аріна Родіонівна Яковлєва

Вдома ви готували виразне читання цього вірша. Зараз послухаємо читання одногоз вас. Завдання інших – дати словесну оцінку виразності читання. Використовуємо алгоритм аналізу.

Не забуваймо, що промовисте читання – це проникнення в саму суть твору, розуміння його основної думки, передача почуттів та настроїв.

Алгоритм аналізу виразності читання (у робочих аркушах учнів)

1.Правильність

- (ім'я) прочитав текст правильно, без помилок, спотворень і повторів


- (ім'я) припустився(ла) при читанні незначних (1-2) помилок (або 1-2 повторів)

- (ім'я) припустився(ла) при читанні багато помилок, повторів(більше двох)

2.Темп (повільно/швидко), гучність, дикція

Темп читання відповідає змісту тексту, задуму автора; гучність достатня; гарна дикція, ясна чітка вимова звуків

Темп читання необґрунтовано швидкий, тому виразність втрачається (і помилки припускаються); читання тихе, не чути тексту.

Уповільнений темп читання свідчить про недостатню підготовку

3.Інтонація (виразність), емоційність

Текст прочитано виразно: дотримувалися паузи, логічних наголосів, що передають задум автора. Дотримувалися необхідні інтонації (питання, твердження, заперечення та ін.) (ім'я) вдалося своїм читанням висловити потрібний настрій (який?)

Текст прочитаний недостатньо виразно (зазначити неточності). (Ім'я) не завжди точно вдавалося передати емоції, якими проникнуть текст

Читання було невиразним, неемоційним, монотонним

Додаткові запитання

Що можна сказати про жанр цього твору? (віршоване послання)

Якими почуттями перейнято вірш?

Що допомагає нам знайомитися з текстом зрозуміти його настрій? ( ключові слова)

ΙΙΙ. Актуалізація опорних знань(4 хв.)

На минулому уроці ми з вами говорили про те, що, перебуваючи на засланні в Михайлівському, поет із задоволенням слухав російські народні казки, які розповідала йому Арина Родіонівна. Деякі їх лягли основою його віршованих казок.

(Ім'я) приготував невелику вікторину за казками Пушкіна, яка дозволить нам їх згадати (індивідуальне домашнє завдання). Давайте дамо слово (ім'я)

1. Жив старий зі своєю старою
Біля самого синього моря;
Вони жили у старій землянці
Рівно тридцять років та три роки. "Казка про рибака та рибку"

2. Жив-був піп,
Толоконний лоб.
Пішов піп базаром
Подивитися якого-небудь товару.
Назустріч йому Балда «Казка про попу та його працівника Балді»

3. Цар із царицею попрощався,
В дорогу-дорогу спорядився,
І цариця біля вікна
Села чекати на нього одна. «Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

4. Три дівиці під вікном
Пряли пізно ввечері.
«Якби я була цариця, -
Говорить одна дівчина, -
То на весь хрещений світ
Приготувала б я бенкет». «Казка про царя Салтана, про сина його славного і могутнього богатиря князя Гвідона Салтановича і про прекрасну Царівну лебеді»

5. Ніде, у тридев'ятому царстві,
У тридесятій державі,
Жив-був славетний цар Дадон.
Замолоду був грозен він
І сусідам раз у раз
Наносив образи сміливо ; «Казка про золотого півника»

Скільки казок ми згадали? П'ять.

А є ще незакінчена казка «Про Медведиха» та інші твори, в основі яких лежать казкові мотиви.

Вступно-орієнтовна розмова.

До жанру казки Пушкін звертався протягом усього свого творчого шляху. Ще до казок, якими ми зараз проводили вікторину, він написав казкову поему. Хтось знає, про яку поему я говорю? "Руслан і Людмила"


Послухаймо повідомлення про історію написання цього твору (індивідуальне домашнє завдання)

Зразкове повідомлення учнів.

Казкова поема "Руслан і Людмила" була задумана Пушкіним ще в Ліцеї. Відразу після закінчення Царскосельского ліцею, оселившись у Петербурзі, Пушкін взявся до її написання. Він ставив собі завдання - створити «богатирську» казкову поему. Працював Пушкін над поемою майже три роки, з 1817 до 1820 року. Весною 1820 року вона була надрукована в журналі

У 1828 році (через 8 років) Пушкін підготував друге видання поеми, внісши до неї деякі зміни. після виходу поеми подарував Пушкіну свій портрет із написом «Переможцю-учню від переможеного вчителя».

Справа в тому, що Жуковський теж мав задум написати «вітчизняну» казкову поему, але він його так і не здійснив. Вітчизняну поему створив юний Пушкін, і Жуковський його щиро з цим привітав.

Хлопці, хтось читав повністю поему «Руслан та Людмила»? Про що вона?

Про те, як злий чарівник Чорномор викрав із весілля наречену Руслана Людмилу. Руслан та три його суперники Рогдай, Фарлаф, Ратмір шукають її. Пушкін визначає різні пригоди героїв. А кінець у казки, звичайно, щасливий.

Сьогодні на уроці ми з вами, на жаль, не зможемо прочитати всю поему, але у нас попереду осінні канікулия сподіваюся, що ви її прочитаєте, думаю, що вас, по-перше, повинен залучити сюжет, а по-друге, хіба не цікаво познайомитися з твором, який дозволив Пушкіну стати в творчому плані вище свого вчителя?

Сьогодні ми звернемо свою увагу на вступ до поеми. Воно було написано Пушкіним до другого видання.

(До уроку уточнити чи було це знайомство в початкових класах)

У зошитах підпишіть сьогоднішнє число.

V. Формулювання теми уроку. (2 хв.)

Відкрийте підручник на сторінці. Давайте сформулюємо та запишемо тему уроку. Як вона звучатиме?

"У лукомор'я ...". Вступ-пролог до поеми «Руслан та Людмила»

Залиште один рядок для додаткового запису теми уроку.

Робота в зошитах

1817-1820 – роки створення поеми

1820 – перше видання

1828 – друге видання, виправлене, доповнене

VI. Визначення завдань уроку. (3 хв.)

У вас на робочих аркушах записано кілька завдань уроку. Спробуймо розставити їх у логічному порядку. Визначимо послідовність роботи з текстом.

Познайомитись з текстом та пояснити значення застарілих слів

Визначити тему тексту

Проаналізувати образи, намальовані поетом, та образотворче-виразні засоби, що допомагають йому створити ці образи

Зрозуміти основну думку тексту, його настрій

VII. Занурення у тему урока.(7 хв)

1. Прослуховування аудіозапису вступу до поеми «Руслан та Людмила» - «У лукомор'я дуб зелений…»

Я пропоную вам невеликий фрагмент тексту прослухати у виконанні актора, майстра художнього слова. Чи сподобалося читання? Чим? (зачаровує, що занурює у світ казки, супроводжується казковою музикою)

2. Читання прологу. Словникова робота:

Лукомор'я (устар.) - морська затока, бухта, вигин морського берега. Для порівняння: цибуля (для стрільби), закрут (річки), лукавити (вивертатися), цибулі (сідла).

У фольклорі східних слов'ян- Заповідне місце на краю світу.

Поема – літературний жанр. Великий чи середній за обсягом віршований (найчастіше) твір ліро-епічного характеру (один із видів ліро-епічних творів). Для поеми характерні сюжетність, подійність і вираз автором або ліричним героємсвоїх почуттів.

Пролог – вступна частина, вступ, передмова, вступ

Бродить – без мети, без певного спрямування

Тужить - журиться, засмучується

Марить - повільно йде

служить - допомагає, виконує різні доручення

золота, золото, брег

про зорі – на зорі

з вод ясних – прозорих, чистих

3. Визначте тему уривка. Про що він? Про світ казок. Чарівному, фантастичному, чудовому світі російських казок . Збірна картина сюжетів, образів та подій народних казок.Своєрідна мозаїка. Давайте сформульовану нами тему твору Пушкіна допишемо до теми нашого уроку (3 хв.).

4. Фізкультхвилинка (імітують рухи хвиль, витязів, лебеді) (2 хв.)

Там про зорю пригорнуть хвилі

І тридцять витязів прекрасних

Чергою з вод виходять ясні

Цими ж хвилями в казках Пушкіна лебідь плавала. А ми покажемо, як вона злітає.

5.Робота в парах. Читання уривка та заповнення таблиці: (5 хв)

Русалка – це образ неоднозначний. У західних слов'янвона молода, приваблива, пустотлива. На півночі, у краю похмурих хвойних лісів русалки - злі, мстиві істоти. Але навіть якщо це симпатична, весела дівчина, то це все одно образ демонічний, що несе загибель. Вона своїм співом зачаровує людину і манить її за собою у воду. Або може, граючись, залоскотати до смерті.

6.Робота з ілюстрацією на форзаці підручника (4 хв.)

Давайте відкриємо форзац на початку підручника. Ви бачите ілюстрацію прологу поеми. Парилов та Віктор Дмитрович Дудоров. Це художники Палеха (1959–1964 – період створення ілюстрацій) Знаєте, що таке Палех? Це народний промисел, лаковий розпис. (Палех – селище (чи місто?) Центр промислу).

Розгляньте уважно ілюстрацію. Зверніть увагу, як мініатюрно та докладно написані художниками сюжети народних казок. Недарма кажуть, що палехським розписом можна не просто милуватися, його можна читати. І звичайно ж, нас приваблюють багатство та яскравість фарб Палеха, які передають багатство та яскравість казок.

Подивіться, чи казкові персонажі, названі Пушкіним, присутні на ілюстрації? (немає дідька і хатинки на курячих ніжках. Відхід від образу Баби Яги: у Пушкіна вона марить, а на ілюстрації летить)

З якими героями цієї країни вам хотілося б потоваришувати?

Яких героїв народних казок ви ще поселили б у країну Лукомор'я? Чудо-юдо, Змій Горинич, Жар-птиця, Водяний, Ємеля на печі, Колобок та ін.

7. Давайте ще раз звернемося до тексту. У яких словах, на вашу думку, виражена основна думка уривка? « Там російський дух ... там Руссю пахне! »

Як ви розумієте цей вираз?

Перед нами проходять герої народноготворчості А основою будь-якої держави є народ: її традиції, культура, історія. І недаремно використаний поетом образ дуба. Дерево - це взагалі символ життя, а дуб на Русі вважали ще й символом мудрості та довговічності. А всяке дерево тримається корінням, живить його коріння. І знову повертаємося до того, про що щойно говорили. Наше коріння – це наша історія, наша пам'ять, народні традиції, культура, частиною якої є фольклор. Чим більше людейдорожить цією пам'яттю, тим глибше він відчуває свою відповідальність за майбутнє.

Який настрій тексту? Він пройнятий захопленням, благоговінням перед цим величезним світомнародної поезії. Не дарма ж Пушкін писав: «Яка краса ці казки! Кожна є поемою».

І водночас до кожного казкового образу своє ставлення: повага, здивування, завороженість (дух захоплює), урочистість, хвилювання, переживання, подяка, осуд, захоплення.

VIII Завдання додому

Вивчити напам'ять уривок (для всіх)

Намалювати ілюстрацію (за бажанням)

IX. Рефлексія. Створення синквейну

А зараз я пропоную зафіксувати наші враження, відчуття та асоціації, що виникли під час знайомства з уривком із поеми «Руслан і Людмила» у синквейні

Добрі, чарівні (народні)

Розважають, виховують, навчають

У казках народ висловлює своє сприйняття життя.

Мудрість

X. Виставлення оцінок

Виразне читання

Аналіз виразного читання

Підготовка та проведення вікторини

Відповіді на запитання вікторини

Повідомлення

Робота на уроці

X. Підбиття підсумків уроку

Наш урок добіг кінця. Сьогодні ми з вами торкнулися казковомусвіту творів, але в наступному уроці продовжимо розкривати собі поетичний талант великого Пушкіна.

Клас: 3

Презентація до уроку












Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку: допомогти дитині стати читачем-дослідником, підвести його до усвідомлення багатства світу вітчизняної літератури як мистецтва художнього слова, познайомити учнів із новим твором А.С.Пушкина, новим видом жанру (поема);

  • Освітні:перевірити знання дітей казок поета, формувати вміння виразно читати (визначати завдання читання, вибирати потрібні тон та темп читання, вказувати паузи та виділяти логічний наголос), аналізувати текст, орієнтуватися у тексті, розширити словниковий запас дітей.
  • Розвиваючі:розвивати вміння відчувати себе та передавати своє ставлення через колір, емоції, розвивати пам'ять, увагу, артистичні здібності.
  • Виховні:
    • щепити любов до читання, розвивати мовлення, мислення, уяву, виховувати любов до творчості О.С. Пушкіна та російської поезії.
    • формувати комунікативні навички роботи у групах;
    • розвивати позитивну самооцінку учнів.

Обладнання для уроку:

  • підручник Літературне читання. 3 клас "Е. Кац, М., "Астрель", 2011;
  • зошит на друкованій основі "Літературне читання. 3 клас", М., "Астрель", 2011;
  • портрет А.С.Пушкіна;
  • виставка книг поета;
  • комп'ютерна презентація "Світ Пушкіна";
  • виставка проектів учнів "Світ Пушкіна";
  • комп'ютер, проектор, екран;
  • словники В.І.Даля, Д.Ожегова;
  • картки з уривками з творів до роботи на групах;
  • кліп до уривку з поеми "Руслан та Людмила";
  • різнокольорові пелюстки для квітки "Настрій"

Сучасні технології:

Хід уроку

1. Оргмомент

Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушимо у казкову подорож.

І наших гостей запросимо.

2. Перевірка домашнього завдання

Ви знаєте, що в подорож з собою беруть найнеобхідніше. Для нас – це знання.

Що було поставлено додому?

(Підготувати відомості про Пушкіна)

Учні діляться своїми відкриттями. Підбивається підсумок роботи за проектом "Світ Пушкіна"

1 найкращий проектзахищається на уроці (може бути показано презентацію)

Мікроітог

Отже, що ви дізналися про А.С. Пушкіна?

Народився А.С.Пушкін у Москві, у дворянській сім'ї. У будинку була велика чудова бібліотека. Хлопчик рано звик до читання.

На його виховання великий впливвиявили бабуся поета М.А.Ганнібал та няня Арина Родіонівна, яка майстерно розповідала казки, знала народні повір'я, прислів'я та приказки. За свою коротке життяА. З. Пушкін написав багато дивовижних творів. Не дарма його називають перлиною російської поезії.

3. Виявлення читацького досвіду за творами О.С. Пушкіна -Давайте згадаємо, які твори А.С.Пушкіна ви знаєте?

А наскільки ви добре пам'ятаєте, зараз дізнаємось із вікторини. Назви творів розподіліть за групами

(відповіді вивішуються на дошці: 1 група-вірш, 2 група-казка, 3 група-поема-закрита)

Робота учнів у групах.

Завдання для 1 групи

"Ляг на поля туман,
Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася
Досить нудна пора:"
"Вже небо восени дихало" (уривок із вірша)

"Три дівиці під вікном
Пряли пізно ввечері
"Якби я була цариця:"

У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хвилюються;
Хмара по небу йде,
("Казка про царя Салтана")

Завдання для 2 групи

"Я чи, скажи мені всіх миліше,
Усіх рум'ян і білі?"
Що ж дзеркальце у відповідь?

Але молода наречена,
До зорі в лісі блукаючи,
Тим часом все йшло та йшло
"Казка про мертву царівну і про сім богатирів"

"Гоніми весняними променями,
з навколишніх гір уже снігу
втекли каламутними струмками
на потоплені луки."
"Гоніми весняними променями:"(уривок з вірша)

Завдання для 3 групи

"Здивувався старий, злякався:
Він рибалив тридцять років і три роки
І не чув, щоб риба говорила.
"Казка про рибака та рибку"

"Жив був піп
Толоконний лоб.
Пішов піп базаром:"

Буду служити тобі славно,
Старанно і дуже справно,
У рік за три клацання тобі по лобі,
"Казка про попа і про працівника його Балду"

(Вивчатимемо твір)

Завдання для 4 групи

1. "Кірі-ку-ку. Царюй, лежачи на боці:"

"Казка брехня, та в ній натяк!
Добрим молодцям урок
"Казка про золотого півника"

(Вивчатимемо твір)

"Лисиця бачить сир, - Лисицю сир полонив.
Шахрайство до дерева навшпиньки підходить;
Вертить хвостом, з Ворони очей вона не зводить.
(Байка І.А.Крилова) - Пастка

Діти дізнаються про твори, а також впізнали пастку.

Вчитель:

Як розподілили твори за групами?

Учні:

1 група-вірші, 2 група-казки. А що за закритим віконцем?

Висновок:Молодці, хлопці! Добре ви знаєте та пам'ятаєте вивчені твори великого російського поета.

4. Узагальнення читацького досвіду з жанрів творів А.С.Пушкіна

Вчитель:

Хлопці, а які за жанром твори у О.С.Пушкіна

Діти:

Вірш, казка.

ЖАНРИ творів О.С.Пушкіна: ВІРШИ КАЗКИ ПОЕМА

5. Робота над новим матеріалом

Вчитель:

Діти, як ви вважаєте, яка у нас тема уроку?

Діти:

Вивчатимемо новий твір А.С.Пушкіна.

Вчитель:

Казкова подорож продовжується. Сьогодні ми познайомимося з новим твором, написаним красивим літературною мовою"У Лукомор'я дуб зелений:"

Хто з вас читав? І що ви знаєте про цей твір?

(Висловлювання дітей, які прочитали самостійно)

Вчитель:

Як ви вважаєте, до якого жанру можна віднести цей твір?

(Діти сумніваються, що це казка чи вірш?)

Вчитель:

Це вступ до поеми "Руслан та Людмила". А що таке поема? Хто знає?

(Відповіді дітей)

Вчитель:

Більш повно і точно значення слова прочитає учень з тлумачного словникаОжегова.

Учень:

ПОЕМА – великий віршований твір на історичну, героїчну чи піднесену ліричну тему.

Вчитель:

Хлопці, це поема для вас новий виджанру творів А.С.Пушкіна

(Вчитель відкриває третю групу слів на дошці – ПОЕМА)

Вчитель:

А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає?

(Відповіді дітей)

Знову звертаємось до словника Ожегова, прочитає учень:

Учень:

Лукомор'я (поет. устар.), морська цибуля - морська затока, бухта, вигин морського берега.

6. Робота над твором

Первинне сприйняття тексту.

Вчитель:

Казкова подорож продовжується.

Дайте ми вирушимо до лукомор'я.

Сідайте зручніше, уважно вслухайтеся у рядки великого Пушкіна. Подумайте, яким є поет лукомор'я?

Читання підготовленими учнями (читання супроводжується записом шуму моря)

Бесіда з первинного сприйняття:

Вчитель:

Яким зобразив поет лукомор'я?

Учні:

Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.

Вчитель:

Які дива та казкові героївас здивували? Чим? Що особливо сподобалося і чому?

(Висловлювання дітей)

Вчитель:

Які вам трапилися важкі незрозумілі слова?

(Діти називають слова)

Вчитель:

Це застарілі слова, у нашій мові не вживаються. Використовуючи слова "дол", "бачень", "брег", "чергою", "вітязь" та інші, автор огортає слухача "сивою" старовиною, казковістю, чаклунством.

7. Словникова робота

Підручник стор. 86-87, 169,170

Лукомор'я

Невідомі (доріжки)

Небачені (звірі)

:і дол видінь повні:

Брег піщаний

Мимохідь

Над златом чахне

:і мед я пив

Розповісти

8. Фізкультхвилинка

Руки вгору підняти час,
Дружно ловимо комара.
Вдих глибокий, видих повний.
Розгулялися в морі хвилі.
У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хвилюються.
Хмара по небу йде,
Бочка морем пливе.

9. Робота над структурою та емоційним устроєм тексту

Вчитель:

Діти, зверніть увагу, скільки частин у цьому творі?

Учні:

Складається з двох частин. Перша – складається із шести рядків.

Вчитель:

Що зобразив поет у цій частині? Про що пише А.С.Пушкін?

Учні:

Описав (час та місце), де і коли відбуваються події казкового світу.

Вчитель:

Чи подобається самому Пушкіну ця поетична замальовка? Як ви думаєте?

Учні:

Поет милується цією картиною, впевнений, що читачеві теж подобається цей опис.

Вчитель:

Що ви можете сказати про другу частину?

Учні:

Більше об'ємна. Багато казкових персонажів, героїв, із якими відбуваються дива. (Висловлювання дітей)

Читання твору

10. Робота з ілюстрацією у підручнику

Вчитель:

Що ви можете розповісти про ілюстрації? (У підручнику та на дошці)

Учні:

Ми бачимо Бабу Ягу чаклуна та богатиря

Вчитель:

Знайдіть рядки, до яких зроблено ілюстрації

11. Заряджання для очей

Вчитель:

Хлопці, подорожуючи казковим лукомор'ям, влаштуємо відпочинок нашим вічкам.

Діти виконують вправи "По хвилях" (рухи зліва направо і навпаки), "Морські гойдалки" (рухи вгору, вниз).

12. Робота в зошитах з літературного читання

Робота в парах

Заповнення таблиці

(Діти записують синоніми та антоніми)

Взаємоперевірка зошитів.

Заповнена таблиця з одним із варіантів

Робота з лексичним значенням слів (пряме, переносне)

Мікроітог

Через свій твір А.С.Пушкін висловив велику любов до росіян народним казкам, які передаються з вуст у вуста, з покоління до покоління та улюблені дорослими та дітьми.

13. Підсумок уроку

Вчитель:

З яким видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?

Учні:

Вчитель:

Що вам особливо сподобалося?

Учні:

Лукомор'я, казкові герої, чудеса, що там відбуваються.

14. Перегляд кліпу

Щоб допомогти вам ще глибше відчути цей твір, подивіться та послухайте кліп.

15. Рефлексія квітка "Настрій"

Вчитель:

Хлопці, наша подорож у казку, добігла кінця. На партах у вас лежать пелюстки казкових квітів (жовтий, помаранчевий, зелений, синій).

Виберіть для себе пелюсток, колір якого найбільше підходить до кольору вашого настрою і підніміть.

  • Жовтий колір – радісний, світлий, гарний настрій.
  • Помаранчевий колір – радісний, захоплений настрій.
  • Зелений колір- Спокійне, врівноважене.
  • Синій колір- Сумне, сумне, сумне.

(Діти піднімають і показують свої пелюстки, вчитель збирає всі пелюстки в одну спільну квітку. Настрій у дітей радісний, світлий, добрий, захоплений)

16. Домашнє завдання

Стр.86 - 87, напам'ять, у зошиті завдання № 4, стр.23

Технологічна карта уроку літературного читання у 2 класі.Тема урока. А.С.Пушкін «У Лукомор'я дуб зелений…»

Тип уроку. Урок – подорож

Цілі:допомогти учням стати читачем-дослідником, познайомити з новим видом жанру - поемою, показати красу пушкінської поезії, пушкінського слова; допомогти дітям виявити зв'язок пушкінської казки та російської народної; вчити промовистого читання.

Завдання: 1)освітні:перевірити знання дітьми казок поета, формувати вміння виразно читати, аналізувати текст, орієнтуватися у тексті, розширювати словниковий запас;

2) розвиваючі:розвивати уявлення про виразність російської; розвивати пам'ять, увагу;

3)виховні:виховувати любов до російської поезії, до читання, формувати комунікативні навички роботи у парі, групі, позитивну самооцінку.

УУД:учні познайомляться з новим жанром – поемою, виразно читати, знаходити потрібну інформаціюу підручнику, міркувати, робити висновки, працювати у парі та групі, оцінювати свою роботу.

Устаткування: підручник «Літературне читання», комп'ютер для перегляду презентації та мультфільму «У Лукомор'я..», на дошці малюнки: дуб з ланцюгом та котом,

картки із завданнями.

Використані сучасні технології:

    технології проблемного навчання;

    Технології дослідницької діяльності;

    Технології рівневої диференціації;

    Інформаційно-комп'ютерні технології;

    Ігрові технології.

Хід уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Універсальні навчальні дії

1 Самовизначення до діяльності. Організаційний Момент. (1-2 хв)

Включення у діловий ритм. Вітання:

Настрій у нас відмінний,

А посмішки – справа звична.

Побажаємо один одному добра,

Адже урок починати нам час!

І нехай добрий настрій збережеться у вас до кінця уроку. Я бажаю вам успіхів! Згадаймо правила уроку. Молодці!

Підготовка до роботи.

Особистісні: самовизначення; регулятивні: цілепокладання; комунікативні: планування навчального співробітництваз учителем та однолітками

2. Перевірка д/з

Актуалізація знань та фіксації труднощів у діяльності. (4-5 хв)

Хлопці, а зараз пограємось. Гра називається "Жива виставка".

Вдома ви виконували творче завдання. Яке?

Малюнки до казок Пушкіна з озвученням напам'ять (1 група); малюнки героїв казок Пушкіна (на вибір).

Подання малюнків («Жива виставка»).

Що поєднує всі ці малюнки? (Вони всі до казок Пушкіна)

2. Хлопці, а що таке казка? Назвіть ознаки казки. Які види казок ви знаєте? Молодці!

Виконують завдання, що тренує окремі здібності, навчальної діяльності, розумові операціїта навчальні навички.

Комунікативні:

планування навчального співробітництва з учителем та однолітками; пізнавальні: логічні - аналіз, об'єктів з метою виділення ознак

3. Постановки навчального завдання. (4-5 хв)

Активізує знання учнів. Створює проблемну ситуацію.

Казка – це не просто вигадана історія. У ній є багато тай. А ви знаєте ці таємниці? А хочете дізнатися?

Тоді – увага на екран! (Звучить уривок пісні «Приходьте у гості до нас»).

Проблемна ситуація

Як ви думаєте. А куди ми зараз вирушимо?

- А хто ж поведе нас у світ казки?

Хто допоможе дізнатися ще один секрет казки? (Кіт вчений і А. С. Пушкін) - вивішується картинка на дошку Пушкіна і кота. Давайте визначимо тему уроку! Що ви хотіли б дізнатися і чого навчитися? Назвіть цілі та завдання уроку. Сьогодні ми спробуємо розкрити таємниці казки.

Для цього ми досліджуватимемо твір А.С.Пушкіна «У Лукомор'я…» Хлопці, а що ви знаєте про Пушкіна? (повідомлення).

Слайд 1 Слайд 2

Народився А.С.Пушкін у Москві, у дворянській сім'ї. У будинку була велика чудова бібліотека. Хлопчик рано полюбив читання. Його вихованням займалися бабуся та няня Арина Родіонівна. Вона дуже цікаво розповідала казки, знала прислів'я та приказки.

Слайд 3

Ставлять цілі, формулюють (уточнюють) тему уроку.

- А.С, Пушкін.

Регулятивні: цілепокладання; комунікативні:

постановка питань; пізнавальні: загальнонавчальні- самостійне виділення - формулювання пізнавальної мети; логічні - формулювання проблеми

4. Відкриття нового знання (побудова проекту виходу із скрути)

Робота над твором

Читання та аналіз твору

Первинне читання

Організовує учнів щодо дослідження проблемної ситуації.

- Ставши дорослим, А. Пушкін під час своїх поїздок Росією збирав і записував казки. Які казки Пушкіна ви знаєте?

Гра "Відповідність". Слайд 4

Розгляньте ілюстрації до казок Пушкіна.

Розкажіть, яка ілюстрація, якій казці відповідає

Перевіримо на моніторі.

Усього казок у А.С. Пушкіна п'ять: «Казка про рибалку і рибку», «Казка про попа і працівника його Балді», «Казка про мертву царівну і сім богатирів», «Казка про царя Салтана ...», «Казка про золотого півника».

Ще казкою вважають і казкову поему «Руслан та Людмила».

ПОЕМА- великий віршований твір на історичну, героїчну чи високу ліричну тему (Тлумачний словник Ожегова)

Хто чув про цей твір? Що поема?

Цю поему Пушкін написав 1820 року, коли йому було 20 років, а вступ до неї 1824 року.

Слайди 5-6

А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає? Лукомор'я - морська затока (Тлумачний словник Ожегова)

На дошці: дуб, ланцюг, кіт.

Покажіть, який буде берег.

Хлопці, наше казкове дослідження продовжується, і тепер ми вирушимо до лукомор'я.

Відкрили підручник на стор. 112-113

Читання казки вчителем

Виразне читання вчителем.

Складають план досягнення мети та визначають засоби (алгоритм, модель тощо).

Діти називають номер та назву казки.

Про те, як злий чарівник забрав з весілля наречену Руслана Людмилу. Про те, як він і ще три наречені Людмили вирушили її шукати, про їхні пригоди та щасливий кінець.

Відповіді дітей

Вибирають один із берегів

Діти відзначають про себе в тексті важковимовні і незрозумілі слова.

Регулятивні: - планування, прогнозування; пізнавальні:

моделювання, логічні -вирішення проблеми, побудова логічного ланцюга міркувань, доказ, висування гіпотез та їх обґрунтування; комунікативні - ініціативна співпраця у пошуку та виборі інформації

5. Первинне закріплення. (4-5 хв)

Повторне читання

Встановлює свідомість сприйняття. Первинне узагальнення.

Яким же поет зобразив лукомор'я?
-Що вам хочеться сказати про автора?

Техніка читання важких слів. Слайд 7

У Лу-ко-мор-я не-ве-до-мих

Не-ві-даних при-хли-нут

пре-крас-них

мі-мо-хо-дім

Читання твору дітьми (самостійна робота)

Словниково-лексична (робота у парах) Слайд 8

Лукомор'я - такий вигин морського берега, коли частина моря вдається у сушу. Морська затока.

на невідомих доріжках - на незнайомих доріжках.

дол - долина.

Витязь - за старих часів: воїн, богатир.

Чергою - чергою, по черзі.

Дядька - за старих часів: слуга-вихователь

при хлопчику у дворянській родині.

Мимохідь - по дорозі, проходячи повз.

Полонить - бере в полон.

Чахнути - сохнути, мучить себе, страждати.

Повторне читання твору дітьми

Згадайте, героями, яких казок є персонажі та діючі лиця, Згадані А. С. Пушкіним у уривку?

- Які чарівні предмети називає?

– Які слова та висловлювання говорять про те, що казковий світ таємничий та загадковий?

Чи є зачин і кінцівка традиційні для російських казок? Хлопці, подорожуючи лукомор'ям, ми влаштуємо відпочинок для наших очей.

Зарядка для очей Слайд 9

Вирішують типові завданняз промовлянням алгоритму вголос.

Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.
Він любив казки, має багату фантазію тощо.

Діти обирають важкі словадля читання.

читання твору дітьми

Вони пояснюють значення слів, як самі розуміють. Потім дивляться на монітор, де дається пояснення

Діти виразно читають пролог частинами.

Ступа, хатинка на курячих ніжках та ін.

Чудеса, невідомі доріжки, небачені звірі тощо.

Так. Закінчення прологу схоже на кінець народної казки.

Регулятивні: контроль, оцінка, корекція; пізнавальні:

загальнонавчальні- вміння структурувати знання, вибір найбільш ефективних способіввирішення завдань, вміння усвідомлено та довільно будувати мовленнєвий вислів, рефлексія способів та умов дії; комунікативні: управління поведінкою партнера - контроль, корекція, оцінка дій партнера

6. Самостійна робота з самоперевіркою за зразком. Самоаналіз та самоконтроль

Організовує діяльність із застосуванням нових знань.

– Складання схеми «Чудеса лукомор'я»

– Сьогодні ви відчули таємничість, багатство та красу пушкінського слова.

Самостійна робота. Здійснюють самоперевірку, крок за кроком порівнюючи з еталоном.

Колективна робота

Регулятивні: контроль, корекція, виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння; особистісні: самовизначення

7. Включення нового знання до системи знань і повторення.

Дослідник, до нашої казкової скриньки необхідно додати важливі відомості.

Слайд 10

1.У чарівному світі часто є водний простір під назвою (…,) Слайд 11

2.У чарівному світі росте дерево (…,) Сл.12

3.Важливі предмети обов'язково золоті (…) Слайд13

4. Тварини, які є чарівними помічниками (…) Слайд14,15

5. Розгадування шифрування-анаграми:

ЛОМИЦОД-3217645 Слайд 16

Робота у групах.

(Море, океан, річка)

(Дуб, яблуня, ялина…)

(Рибка, яйце, горіхи, перо, ключик, півень…)

(Рибка, щука, вовк, кіт, корова, Коник-горбунок, Сивка Бурка ...)

(МОЛОДЦІ)

7. Рефлексія діяльності (підсумок уроку). (2-3 хв)

Підсумок уроку

Домашнє завдання

Організовує рефлексію.

Слайд 17

Хлопці, сьогодні ми тільки розпочали наше дослідження, на наступному уроці продовжимо розкривати таємниці та загадки пушкінських творів.

З яким видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?

- Що вам особливо сподобалося? «Листок настрою»: підніміть листочок дуба, колір якого виражає ваш настрій
а я прикріплю їх до дуба, і ми дізнаємося загальний настрій класу.

Слайд 18 (диференційоване: учні самі обирають за ступенем складності)

Стр 112-113Виразне читання

Вивчити перші 12 рядків напам'ять - Намалювати диво, що сподобалося.

Перегляд відео до пісні з кінофільму «Там, на невідомих доріжках…»

Здійснюють самооцінку власної навчальної діяльності, співвідносять мету та результати, ступінь їх відповідності

Лукомор'я, казкові герої, чудеса, що там відбуваються

Комунікативні: вміння з достатньою повнотою та. точністю висловлювати свої думки; пізнавальні: рефлексія; особистісні: смислоутворення

Урок літературного читання.

Тема: А. С. Пушкін «У лукомор'я дуб зелений…»

Місце і роль уроку в темі, що вивчається: перший урок по темі.

Основні завдання:

- познайомити зі вступом до поеми «Руслан та Людмила» А.С. Пушкіна

Дати первісне уявлення про казкову поему;

Ознайомитись з фактами біографії А. Пушкіна, казками;

Особистісні універсальні навчальні дії

– емоційне ставлення до змісту прочитаного (усне висловлювання з приводу героїв та проблем, що обговорюються);

- Мотивації до самовираження в виразному читанні, малюнкової та ігрової діяльності;

- Прагнення до успішності в навчальній діяльності.

Регулятивні універсальні навчальні дії:

– міняти позиції слухача, читача, глядача залежно від навчальної задачі;

– приймати алгоритм виконання навчальної задачі та працювати відповідно до нього,

Планувати та контролювати етапи своєї роботи;

Пізнавальні універсальні навчальні дії

– самостійно орієнтуватися у змісті, працювати з підручником, словниками

– узагальнювати та класифікувати навчальний матеріал; формулювати нескладні висновки.

– усвідомлювати зміст незнайомих слів із контексту у процесі читання та обговорення;

Комунікативні універсальні навчальні дії

– емоційно приймати зміст висловлювань співрозмовника;

– поважати думку співрозмовників;

– висловлювати оцінні судження, розмірковувати, доводити свою позицію;

Обладнання:

    Підручник «Літературне читання»

    Картки з жанрами для роботи у групах.

    Картки зі словниковими словами

    Презентація

    Запис шуму моря

    Мультиплікаційний фільм: «У Лукомор'я дуб зелений»

Хід уроку.

    Організаційний етап.
    - Давайте привітаємось із гостями.
    - Тихо сідають дівчатка, а тепер хлопчики.

II. Актуалізація знань.
Вчитель: Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок Ми з вами вирушимо у казкову подорож. І нехай добрий настрій збережеться у вас до кінця уроку.
Вчитель:- Прочитайте назви книг та подумайте, що поєднує всі ці твори?

(слайди)

Казка про рибака та рибку
Казка про царя Салтана

Казка про мертву царівну та сімох богатирів
Казка про золотого півника

Казка про попу та його працівника Балді.

Д. Це твори А. З. Пушкіна.

У.Так, насправді, всі ці твори написав О.С. Пушкін .(СЛАЙД)

1. Постановка навчальної задачі. Самовизначення до діяльності.

У.Про кого говоритимемо на уроці? (Ми будемо говорити про Пушкіна і читати його твір)

У.Правильно, ми говоритимемо про сонце російської поезії - так називають Пушкіна

і отруїмося у світ казок, будемо літературними дослідниками і вирушимо до лукомор'я.

2. Цілепокладання та повідомлення теми.

У. Що ви хотіли б дізнатися і чого навчитися на уроці?

Д. Навчитися виразно читати вірш; знаходити в ньому гарні слова; дізнатися, чому Пушкін написав цей твір.

У. Навіщо вам це потрібно?
Д. Нам це потрібно для того, щоб вміти красиво і правильно говорити самим і щоб було приємно слухати іншим.

3. Виявлення читацького досвіду за творами А. С. Пушкіна. Робота у групі

Вчитель. - Зараз ми дізнаємося, які твори ви знаєте, і до яких жанрів вони належать. Об'єднайтесь у групи.

Визначте жанр уривків із творів, які вам дано на картках.

- робота учнів у групах.

Завдання для 1 групи
«Клався на поля туман,
Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася
Досить нудна пора;
«Вже небо восени дихало» (уривок із вірша)

Завдання для 2 групи

Похмура пора! Очей чарівність!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне в'янення природи,
У багрець і золото одягнені ліси. (Уривок з вірша.)

Завдання для 3 групи

“Привіт, люстерко! скажи,
Та всю правду доповісти:
Чи я на світі всіх миліший,
Усіх рум'ян і білі?”
І їй дзеркальце у відповідь:
“Ти прекрасна, суперечки немає;
Але живе без усякої слави,
Серед зелені діброви,
У семи богатирів
Та, що все ж тебе миліший”.

«Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

"Казка про царя Салтана "

Висновок: Молодці, хлопці! Ви правильно визначили жанри запропонованих творів великого поета.

III. Робота з текстом.

Узагальнення читацького досвіду з жанрів творів А. С. Пушкіна

У. Отже, які у жанрі твори в А. З. Пушкіна ми знаємо?
Д. Вірш, казка Запис на дошці (відкриває вчитель).

ЖАНРИ творів А. С. Пушкіна: ВІРШИ КАЗКИ ПОЕМА (ще закрита)

У.Чи знаєте ви, скільки казок написав Пушкін?

Д. Усього 5 казок.

1.Робота над новим матеріалом. Первинне сприйняття тексту.

У.Сьогодні на уроці ми дізнаємося про новий жанр творів А.С. Пушкіна і тому наша казкова подорож продовжується. Ми познайомимося з новим твором, написаним красивою літературною мовою: «У лукомор'я дуб зелений…» (СЛАЙД) (дошка 2 частина теми)

У.Хто з вас уже читав цей твір? І що ви знаєте про цей твір?
(Висловлювання дітей, які прочитали самостійно)

У.Пропоную подивитися та послухати цей твір. (Мультиплікаційний фільм)

2. Бесіда з первинного сприйняття:
У.Чи сподобалося казка?

У.Що сподобалось?
У. Яким же поет зобразив лукомор'я?
Д. Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.
У.Які дива та казкові герої вас здивували? Чим?
У.Як ви думаєте, до якого жанру можна віднести цей твір?
(Діти сумніваються, що це казка чи вірш?)

У.Діти, зараз ми з вами познайомились із новим для нас жанром: це поема."У Лукомор'я дуб зелений…"є уривком з великої поеми: «Руслан та Людмила». Повністю з поемою ви познайомитеся у старших класах.
У.А що таке поема? Хто знає?

У.Більше повно і точно значення слова поема дізнаємося з тлумачного словника Ожегова. (СЛАЙД)

Д. ПОЕМА - Великий віршований твір на історичну, героїчну чи піднесену ліричну тему.

У. Діти, поема це новий вид жанру творів А. С. Пушкіна (Вчитель відкриває третю групу слів на дошці (поема)

У. А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає? (Відповіді дітей)
Тепер звертаємося до словника наприкінці нашого підручника на стор. 214, прочитає учень...

Д. Лукомор'я - морська затока. (Слайд)

У.Уявіть собі лук і стріли. Коли тятива цибулі натягнута, то цибуля згинається. Так само вигнутий і берег моря Лукомор'я. Виходить затока.

У. Хлопці, а тепер ми вирушимо до лукомор'я.

Фізмінка-релакс «Біля моря»

Пропоную вирушити у дивовижне місце, для цього закрийте очі та уважно послухайте звуки природи (включаю шум моря)

Розкажіть, що чули? (Крік чайок, шум моря) Як ви вважаєте, де опинилися?

І раптом, на березі моря ми бачимо... Хто дізнався це дерево, назвіть? (На дошці з'являється малюнок величезного дуба)

3.Робота над твором. Первинне читання.

У. Тепер прочитаємо текст самі на сторінці 86 (сильні учні). Усі стежать за текстом і роблять олівцем позначки над словами, які будуть незрозумілими.

У. Які вам трапилися важкі незрозумілі слова? (Діти називають слова, вчитель виставляє картку на дошку).
У. Це застарілі слова, у мові не вживаються. Використовуючи слова "дол", "бачень", "брег", "чергою", "витязь» та інші, автор огортає слухача «сивою» старовиною, казковістю, чаклунством.

4.Словарна робота: (СЛАЙД)

У. Спробуймо пояснити, що позначають ці слова

    ДОЛ -долина

    ПЛЯНЯЄ- бере в полон

    ЗЛАТА-золота

    БРЕГ - берег

    ПІСНЯ - пісня

    ЧЕРЕЗ - по черзі

    НЕВІДОМІ - невідомий

    ТУЖИТЬ -сумує

    Чахне - в'яне, стає хирлявим

    МИМОХОДОМ – проходячи повз

    ПОВЕДАТИ - розповісти

5.Фізкультхвилинка.

А зараз ми відпочинемо,

По стежці підемо.

Між сосен і берізок,

У Лукомор'я потрапимо.

Ми очима миттєво;

Ми плечима чик-чик;

Ми руками хлоп-хлоп;

Ми ногами топ-топ;

Раз – туди, два – сюди,

А потім – довкола себе

Треба низько вклонитися,

Щоб у казці опинитися

IV. Закріплення дослідженого матеріалу. Перевірка засвоєння тексту.

У.З якими чудесами у казці ви познайомились?

У.Я покажу вам ілюстрації чудес, які відбуваються у казці, а ви оберете з тексту рядки, які до них підходять. (Вчитель демонструє ілюстрації, діти знаходять відповідні рядки).

Слайд Зелений дуб, кіт вчений, Лісовик, Русалка, 30 витязів, Чаклун, Царівна, Кащей.

Висновок: Через свій твір А. С. Пушкін висловив велику любов до російських народних казок, до Батьківщини, які передаються з вуст в уста, з покоління до покоління

Підсумок уроку.
З яким новим видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?
Д. Поема.
У. Що вам особливо сподобалося?
Д. Лукомор'є, казкові герої, чудеса, що там відбуваються.

6. Знаходження у тексті уривка. (Додатково)

Прочитаємо ще раз поему по ланцюжку по 1 рядку. Починає…

V. Рефлексія навчальної діяльності.

Наш урок добігає кінця.

Згадайте, які цілі ми ставили перед собою на початку уроку.

Виберіть для себе скріпку, колір якої найбільше підходить до кольору вашого настрою і підніміть. А тепер скріпіть їх. (СЛАЙД)

Жовтий колір- Радісний, світлий, гарний настрій.

Синій колір- Сумне, сумне, сумне.

У нас вийшов золотий ланцюг. Це символ Сонця, що ходить навколо земної кулі. Те, що кіт ходить по колу, золотим ланцюгом це означає зміну дня і ночі, правди і вигадки. Це нескінченно, як любов до творів А. С. Пушкіна. Читайте Пушкіна.

VI. Диференційовані завдання для самостійної роботивдома (на вибір) (запис на дошці).

2 варіант: вивчіть напам'ять половину уривка з поеми; намалюйте диво, що сподобалося.