Урок по темі у лукомор'я дуб зелений. "У Лукомор'я дуб зелений"

А.С. Пушкін «У Лукомор'я дуб зелений ...»

цілі:

Освітні: познайомити з біографією та творами А. С. Пушкіна, формувати вміння виразно читати, аналізувати текст, орієнтуватися в тексті, розширити словниковий запас дітей.
Розвиваючі: розвивати вміння відчувати себе і передавати своє
ставлення через колір, емоції, розвивати пам'ять, увагу,
артистичні здібності.
Виховні: виховувати любов до творчості А.С. Пушкіна і російської поезії.

Хід уроку

1.Організаціонний момент
Настрій у нас - відмінне,
А посмішки - справа звична,
Побажаємо один одному добра,
Адже урок починати нам пора!

а) Розвиток артикуляційного апарату.
- Обертання мовою (маятник)
- Витягуємо губки за ниточку (трубочка), розтягуємо (широкий рот), в різні боки (усмішка)

б) Розвиток дикції: робота зі скоромовкою.

Карась, в лаз НЕ лазь.
Застряг в лазі карась.

2. Постановка мети уроку. актуалізація знань

1. Попередня бесіда.
Найбільший російський поет А.С. Пушкін народився 6 червня 1799 року в Москві. Початкову освіту, виховання отримав від гувернантом-французів, бабусі Марії Олексіївни Ганнібал, яка навчила Сашу читати і писати по-російськи, і коханої няні Орина Родіонівна, яка розповіла майбутньому поетові багато чудових казок. Закінчив Царськосельський Імператорський ліцей та був прийнятий на державну службу. Основний час присвячував літературній творчості. А.С. Пушкін написав багато казок, які до сих пір люблять дорослі і діти ».
- Всього казок у А. С. Пушкіна п'ять:. «Казка про рибака і рибку», «Казка про попа і робітника його Балду», «Казка про мертву царівну і сім богатирів», «Казка про царя Сал¬тане», « казка про золотого півника ». Ще казкою вважають і казкову поему «Руслан і Людмила».
- Хто чув цю казку? Про що вона?
(Про те, як злий чарівник забрав з весілля наречену Руслана - Людмилу.
Про те, як він і ще три нареченого Людмили вирушили її шукати, про
їх пріключенuяx і щасливому кінці.)
- Цю поему А.С. Пушкін написав в 1820 році, коли йому було 20 років, а вступ до неї - в 1824.
Але перш, ніж почати читати, давайте зробимо невелику гімнастику для очей.
1. Закрийте очі. Відпочинок 10-15 сек. Відкрийте очі. Повторити 2-3 рази.
2. Рух очними яблуками:
- очі вправо-вгору;
- очі вправо - вниз;
- очі вліво - вгору;
- очі вліво - вниз.
Повторити 3-4 рази. Очі закрити. Відпочинок 10-15 секунд.

2. Читання статті на с. 84 підручника.
- Які казки і вірші А. С. Пушкіна вам читали вдома?
- Які ви прочитали самостійно?
- Як завжди називали Пушкіна?
- А тепер давайте трохи відпочинемо і пограємо. На дошці у мене є зображення до найвідоміших казок Пушкіна, я вам буду читати уривки з казок, а ви згадайте і спробуєте мені відповісти як називаються ці казки.
Читання уривків з. 85

3. Перша Физминутку.
Руки у грудях поставимо.
Три ривка назад ліктями.
Руки в замок за спинкою стисни,
Вгору піднімай, сильно спинку зігни.
І головою тепер покрути -
Лінь і втому скоріше прожени.

4. Вивчення нового матеріалу

Я прочитаю вам уривок, а ви стежите за текстом, прислухайтеся,
робіть легкі позначки олівцем в тексті, якщо зустрінуться
незрозумілі слова.

1. Читання вірша вчителем
- Скажіть, чи можна з цього вступу до знаменитої поемі Пушкіна здогадатися, що в ній буде багато казкового, чарівного?
2. Словникова робота.
- Що таке Лукомор'я? Хто знає?
- Уявіть собі лук і стріли. Коли тятива лука натягнута: то цибулю згинається. Так само зігнутий і берег моря - Лукомор'я. Виходить затоку (вчитель малює на дошці).
Слова - «златая», «пісня», «брег», «чредой» - старі, ви¬шедшіе з ужитку форми слів. Спробуйте дізнатися ці слова.
(Золота, пісня, берег, низкою - по черзі.)

Невідомі доріжки - ті, які ніхто не знає, чи не ве¬дает.
- Що означає слово «дол»? Як би Протилежність лісі, але це і не гори.
Що ж це таке? (Простір без дерев - долина.)
Як ви розумієте слова «бачень повні»?
Про зорі - на зорі.
- Чому води названі ясними? (Прозорі.)
Захоплює - бере в полон.
Тужить - сумує, важко їй, туго їй Доводиться.
Чахне - сохне.

3. Прослуховування поеми «Руслан і Людмила»

4. Физминутку.

По доріжці, по доріжці
Скачемо ми на правій ніжці.
І по цій же доріжці
Скачемо ми на лівій ніжці.
По стежці побіжимо,
До галявини добіжимо.
На галявині, на галявині
Ми пострибали як зайчики.
Стоп. Трошки відпочинемо.
І додому пішки підемо.

Давайте трошки відпочинемо!
Вії опускаються ....
Очки закриваються ...
Ми спокійно відпочиваємо ....
Сном чарівним засипаємо ....
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Наші руки відпочивають ....
Ноги теж відпочивають ...
Відпочивають .... Засипають ...
Шия не напружена ...
А розслаблена ...
Губи трохи відкриваються ...
Все чудово розслабляється ...
Дихається легко ... рівно ... глибоко ...
Пауза 2 хвилини
Ми спокійно відпочивали,
Сном чарівним засипали ...
Добре нам відпочивати,
Але пора вже вставати!
Міцніше кулаки стискаємо.
Їх вище піднімаємо!
Потягнутися! Посміхнутися!
Всім відкрити очі і тихенько сісти!
Виразне читання дітьми.
- читання по ланцюжку.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
- Про які казкових чудес розповів кіт учений?
- Знайдіть у тексті рядки, де згадується про витязів морських і їх дядькові.
6. Підсумок уроку
- Твір якого письменника читали?
- Як називається твір?
7. Домашнє завдання
Вивчити напам'ять уривок до слів «І з ними дядько їх морський ....»


Повний текст матеріалу Конспект уроку на тему "О. С. Пушкін" У лукомор'я дуб зелений "; 2 клас дивіться у скачуваної файлі.
На сторінці наведено фрагмент.

Тема урока. "У Лукомор'я дуб зелений…". Вступ-пролог до поеми «Руслан і Людмила». Збірна картина сюжетів, образів і подій народних казок.

цілі:

навчальні: Познайомити учнів зі вступом до поеми «Руслан і Людмила», з поняттями поема, пролог; формувати вміння і навички виразного читання віршованого тексту;

розвиваючі: розвивати інтелектуально-образне і емоційне сприйняття художнього твору;

виховні: сприяти естетичному і моральному вихованню учнів.

устаткування: підручник, зошит, аудіозапис, робочі листи

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань і формування умінь і навичок.

Хід уроку

I. Організаційний етап (1 хв)

II. Перевірка домашнього завдання (5 хв.)

Сьогодні ми з вами продовжуємо розмову про творчість.

З яким віршем поета ми знайомилися на минулому уроці? «Няні»

Як звали няню Пушкіна? Аріна Родіонівна Яковлєва

Удома ви готували виразне читання цього вірша. Зараз послухаємо читання одногоз вас. Завдання інших - дати словесну оцінку виразності читання. Використовуємо наявний у нас алгоритм аналізу.

Не забуваємо, що виразне читання - це проникнення в саму суть твору, розуміння його основної думки, передача почуттів і настроїв.

Алгоритм аналізу виразності читання (в робочих аркушах навчаються)

1.Правільность

- (ім'я) прочитав (а) текст правильно, без помилок, спотворень і повторів


- (ім'я) допустив (а) при читанні незначні (1-2) помилки (або 1-2 повтору)

- (ім'я) допустив (а) при читанні багато помилок, повторів (більше двох)

2.Темп (повільно / швидко), гучність, дикція

Темп читання відповідає змісту тексту, задуму автора; гучність достатня; хороша дикція, ясне чітке вимова звуків

Темп читання необгрунтовано швидкий, тому виразність втрачається (і помилки допускаються); читання тихе, не чути тексту.

Уповільнений темп читання свідчить про недостатню підготовку

3.Інтонація (виразність), емоційність

Текст прочитаний виразно: дотримувалися паузи, логічні наголоси, передають задум автора. Дотримувалися потрібні інтонації (питання, твердження, заперечення та ін.) (Ім'я) вдалося своїм читанням висловити потрібний настрій (яке?)

Текст прочитаний недостатньо виразно (вказати неточності). (Ім'я) не завжди точно вдавалося передати емоції, якими проникнуть текст

Читання було невиразним, неемоційним, монотонним

Додаткові запитання

Що можна сказати про жанр цього твору? (Віршоване послання)

Якими почуттями пройнятий вірш?

Що допомагає нам при знайомстві з текстом зрозуміти його настрій? (ключові слова)

ΙΙΙ. Актуалізація опорних знань (4 хв.)

На минулому уроці ми з вами говорили про те, що перебуваючи на засланні в Михайлівському, поет із задоволенням слухав російські народні казки, які розповідала йому Аріна Родіонівна. Деякі з них лягли в основу його віршованих казок.

(Ім'я) приготував (а) невелику вікторину за казками Пушкіна, яка дозволить нам їх згадати (індивідуальне домашнє завдання). Давайте дамо слово (ім'я)

1. Жив старий із своєю старою
У самого синього моря;
Вони жили в старій землянці
Рівно тридцять років і три роки. "Казка про рибака та рибку"

2. Жив-був поп,
Толоконний лоб.
Пішов піп по базару
Подивитися кой-якого товару.
Назустріч йому Балда «Казка про попа і його працівника Балду»

3. Цар з царицею попрощався,
В путь-дорогу зібрався,
І цариця біля вікна
Села чекати його одна. «Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

4. Три дівиці під вікном
Пряли пізно ввечері.
«Якби я була цариця, -
Каже одна дівчина, -
Те на весь хрещений світ
Приготувала б я бенкет ». «Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвидоне Салтановиче і про прекрасну Царівну лебеді»

5. Ніде, в тридев'ятому царстві,
У тридесятому державі,
Жив-був славний цар Дадон.
Замолоду був грізний він
І сусідам раз у раз
Наносив образи сміливо ; «Казка про золотого півника»

Скільки казок ми згадали? П'ять.

А є ще незакінчена казка «Про медведихе» та інші твори, в основі яких лежать казкові мотиви.

Ввідно-орієнтовна бесіда.

До жанру казки Пушкін звертався протягом усього свого творчого шляху. Ще до казок, за якими ми зараз проводили вікторину, він написав казкову поему. Хто-небудь знає, про яку поемі я говорю? "Руслан і Людмила"


Давайте послухаємо повідомлення про історію написання цього твору (індивідуальне домашнє завдання)

Зразкове повідомлення навчаються.

Казкова поема «Руслан і Людмила» була задумана Пушкіним ще в Ліцеї. Відразу ж після закінчення Царськосельського ліцею, оселившись в Петербурзі, Пушкін взявся за її написання. Він ставив перед собою завдання - створити «богатирську» казкову поему. Працював Пушкін над поемою майже три роки, з 1817 по 1820 рік. Навесні 1820 вона була надрукована в журналі

У 1828 році (через 8 років) Пушкін підготував друге видання поеми, внісши в неї деякі зміни. після виходу поеми подарував Пушкіну свій портрет з написом «Переможцю-учню від переможеного вчителя».

Справа в тому, що у Жуковського теж був задум написати «вітчизняну» казкову поему, але він його так і не здійснив. Вітчизняну поему створив юний Пушкін, і Жуковський його серцево з цим привітав.

Хлопці, хто-небудь читав повністю поему «Руслан і Людмила»? Про що вона?

Про те, як злий чарівник Чорномор викрав з весілля наречену Руслана Людмилу. Руслан і три його суперника Рогдай, Фарлаф, Ратмір шукають її. Пушкін описує різні пригоди героїв. А кінець у казки, звичайно ж щасливий.

Сьогодні на уроці ми з вами, на жаль, не зможемо прочитати всю поему, але у нас попереду осінні канікули, я сподіваюся, що ви її прочитаєте, думаю, що вас, по-перше, повинен привернути сюжет, а по-друге, хіба не цікаво познайомитися з твором, яке дозволило Пушкіну стати в творчому плані більший за вчителя?

Сьогодні ми звернемо свою увагу на вступ до поеми. Воно було написано Пушкіним до другого видання.

(До уроку уточнити чи було це знайомство в початкових класах)

У зошитах підпишіть сьогоднішнє число.

V. Формулювання теми уроку. (2 хв.)

Відкрийте підручник на сторінці. Давайте сформулюємо і запишемо тему уроку. Як вона буде звучати?

«У лукомор'я ...». Вступ-пролог до поеми «Руслан і Людмила»

Залиште одну сходинку для додаткової записи теми уроку.

Робота в зошитах

1817-1820 - роки створення поеми

1820 - перше видання

1828 - друге видання, виправлене, доповнене

VI. Визначення завдань уроку. (3 хв.)

У вас на робочих аркушах записано кілька завдань сьогоднішнього уроку. Давайте спробуємо розставити їх в логічному порядку. Визначимо послідовність роботи з текстом.

Познайомитися з текстом і пояснити значення застарілих слів

Визначити тему тексту

Проаналізувати образи, намальовані поетом, і зображально-виражальні засоби, які допомагають йому створити ці образи

Зрозуміти основну думку тексту, його настрій

VII. Занурення в тему уроку. (7 хв)

1. Прослуховування аудіозапису вступу до поеми «Руслан і Людмила» - «У лукомор'я дуб зелений ...»

Я вам пропоную невеликий фрагмент тексту прослухати у виконанні актора, майстра художнього слова. Сподобалося читання? Чим? (Зачаровує, яке занурює в світ казки, супроводжується казковою музикою)

2. Читання прологу. Словникова робота:

Лукомор'я (устар.) - морська затока, бухта, вигин морського берега. Для порівняння: цибуля (для стрільби), закрут (річки), лукавити (викручуватися), цибулі (сідла).

У фольклорі східних слов'ян - заповідне місце на краю світу.

Поема - літературний жанр. Велике або середнє за обсягом віршований (найчастіше) твір ліро-епічного характеру (один з видів ліро-епічних творів). Для поеми характерні сюжетність, наповненості і вираз автором або ліричним героєм своїх почуттів.

Пролог - вступна частина, введення, передмова, вступ

Бродить - без мети, без певного напрямку

Тужить - журиться, сумує

Бреде - повільно йде

служить - допомагає, виконує різні доручення

златая, злато, брег

про зорі - на зорі

з вод ясних - прозорих, чистих

3. Визначте тему уривка. Про що він? Про світ казок. Чарівному, фантастичному, чудовому світі російських казок . збірна картина сюжетів, образів і подій народних казок.Своєрідна мозаїка. Давайте сформульовану нами тему твору Пушкіна допишемо до теми нашого уроку (3 хв.).

4. Фізкультхвилинка (імітують рухи хвиль, витязів, лебеді) (2 хв.)

Там на світанні хвиля лине

І тридцять витязів прекрасних

Із хвиль виходять смарагдових ясних

За цим же хвилях в казках Пушкіна лебідь плавала. А ми покажемо, як вона злітає.

5.Работа в парах. Читання уривка і заповнення таблиці: (5 хв)

Русалка - це образ неоднозначний. У західних слов'ян вона молода, приваблива, пустотлива. На півночі, в краю похмурих хвойних лісів русалки - злі, мстиві істоти. Але навіть якщо це симпатична, весела дівчина, то це все одно образ демонічний, що несе загибель. Вона своїм співом заворожує людини і манить його за собою в воду. Або може, граючись, залоскотати до смерті.

6.Работа з ілюстрацією на форзаці підручника (4 хв.)

Давайте відкриємо форзац на початку підручника. Ви бачите ілюстрацію до прологу поеми. Ширяв і Віктор Дмитрович Дудоров. Це художники Палеха (1959-1964 - період створення ілюстрацій) Знаєте, що таке Палех? Це народний промисел, лакова розпис. (Палех - селище (або місто?) Центр промислу).

Розгляньте уважно ілюстрацію. Зверніть увагу, як мініатюрно і докладно написано художниками сюжети народних казок. Недарма кажуть, що палехской розписом можна не просто милуватися, її можна читати. І звичайно ж, нас залучають багатство і яскравість фарб Палеха, які передають багатство і яскравість казок.

Подивіться, чи всі казкові персонажі, названі Пушкіним, присутні на ілюстрації? (Немає лісовика і хатинки на курячих ніжках. Відхід від способу Баби Яги: у Пушкіна вона бреде, а на ілюстрації летить)

З якими героями цієї країни вам хотілося б потоваришувати?

Яких героїв народних казок ви б ще поселили в країну Лукомор'я? Чудо-юдо, Змій Горинич, Жар-птиця, Водяний, Ємеля на печі, Колобок та ін)

7. Давайте ще раз звернемося до тексту. У яких словах, по-вашому, виражена основна думка уривка? « Там російський дух ... там Руссю пахне! »

Як ви розумієте цей вислів?

Перед нами проходять герої народного творчості. А основою будь-якої держави є народ: його традиції, культура, історія. І недарма використаний поетом образ дуба. Дерево - це взагалі символ життя, а дуб на Русі вважали ще й символом мудрості і довговічності. А всяке дерево тримається корінням, живлять його коріння. І знову повертаємося до того, про що тільки що говорили. Наші корені - це наша історія, наша пам'ять, народні традиції, культура, частиною якої є фольклор. Чим більше людина дорожить цією пам'яттю, тим глибше він відчуває свою відповідальність за майбутнє.

Який настрій тексту? Він пройнятий захопленням, благоговінням перед цим величезним світом народної поезії. Не дарма ж Пушкін писав: «Какая прелесть ці казки! Кожна є поема ».

І в той же час до кожного казкового образу своє ставлення: повага, здивування, завороженность (дух захоплює), урочистість, хвилювання, переживання, подяку, осуд, захоплення.

VIII Домашнє завдання

Вивчити напам'ять уривок (для всіх)

Намалювати ілюстрацію (за бажанням)

IX. Рефлексія. створення сінквейна

А зараз я пропоную зафіксувати наші враження, відчуття і асоціації, що виникли в ході знайомства з уривком з поеми «Руслан і Людмила» в сінквейна

Добрі, чарівні (народні)

Розважають, виховують, навчають

У казках народ висловлює своє сприйняття життя.

мудрість

X. Виставляння оцінок

виразне читання

Аналіз виразного читання

Підготовка і проведення вікторини

Відповіді на питання вікторини

Повідомлення

Робота на уроці

X. Підведення підсумків уроку

Наш урок підійшов до кінця. Сьогодні ми з вами доторкнулися до казковому світу творів, а на наступному уроці продовжимо розкривати для себе поетичний талант великого Пушкіна.

клас: 3

Презентація до уроку












Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку: допомогти дитині стати читачем-дослідником, підвести його до усвідомлення багатства світу вітчизняної літератури як мистецтва художнього слова, познайомити учнів з новим твором А.C.Пушкіна, новим видом жанру (поема);

  • освітні:перевірити знання дітей казок поета, формувати вміння виразно читати (визначати завдання читання, вибирати потрібні тон і темп читання, вказувати паузи і виділяти логічний наголос), аналізувати текст, орієнтуватися в тексті, розширити словниковий запас дітей.
  • Розвиваючі:розвивати вміння відчувати себе і передавати своє ставлення через колір, емоції, розвивати пам'ять, увагу, артистичні здібності.
  • виховні:
    • прищеплювати любов до читання, розвивати мовлення, мислення, уяву, виховувати любов до творчості А.С. Пушкіна і російської поезії.
    • формувати комунікативні навички роботи в групах;
    • розвивати позитивну самооцінку учнів.

Устаткування до уроку:

  • підручник "Літературне читання. 3 клас" Е.Кац, М., "Астрель", 2011 року;
  • зошит на друкованій основі "Літературне чтеніе.3 клас", М., "Астрель", 2011 р;
  • портрет О.С.Пушкіна;
  • виставка книг поета;
  • комп'ютерна презентація "Світ Пушкіна";
  • виставка проектів учнів "Світ Пушкіна";
  • комп'ютер, проектор, екран;
  • словники В.И.Даля, Д.Ожегова;
  • картки з уривками з творів для роботи в групах;
  • кліп до уривку з поеми "Руслан і Людмила";
  • різнокольорові пелюстки для квітки "Настрій"

Сучасні технології:

  • ігрові технології;
  • технології проблемного навчання; дослідницької діяльності;
  • технології рівневої диференціації;
  • інформаційно-комп'ютерні технології

Хід уроку

1. Оргмомент

Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушимо в казкову подорож.

І наших гостей запросимо.

2. Перевірка домашнього завдання

Ви то знаєте, що в подорож з собою беруть найнеобхідніше. Для нас - це знання.

Що було задано додому?

(Підготувати відомості про Пушкіна)

Учні діляться своїми відкриттями. Підводиться підсумок роботи за проектом "Світ Пушкіна"

1 кращий проект захищається на уроці (може бути показана презентація)

Мікроітог

Отже, що ви дізналися про А.С. Пушкіна?

Народився О.С.Пушкін в Москві, в дворянській сім'ї. У будинку була велика прекрасна бібліотека. Хлопчик рано пристрастився до читання.

На його виховання великий вплив зробили бабуся поета М.А.Ганнібал і няня Аріна Родіонівна, яка майстерно розповідала казки, знала народні повір'я, прислів'я і приказки. За своє коротке життя А. С. Пушкін написав багато дивовижних творів. Не дарма його називають перлиною російської поезії.

3. Виявлення читацького досвіду за творами А.С. Пушкіна -Давайте згадаємо, які твори О.С.Пушкіна ви знаєте?

А наскільки ви добре пам'ятаєте, зараз дізнаємося з вікторини. Назви творів розподіліть по групах

(Відповіді вивішуються на дошці: 1 група-вірш, 2 група-казка, 3 група-поема- закрита)

Робота учнів в групах.

Завдання для 1 групи

"Лягав на поля туман,
Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася
Досить нудна пора: "
"Вже в небі осінь дихало" (уривок з вірша)

"Три дівиці під вікном
Пряли пізно ввечері
"Якби я була цариця:"

У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хльостають;
Хмара по небу йде,
("Казка про царя Салтана")

Завдання для 2 групи

"Я ль, скажи мені всіх миліше,
Всіх рум'яний та понад? "
Що ж дзеркальце у відповідь? "

Але наречена молода,
До зорі в лісі блукаючи,
Тим часом все йшла та йшла
"Казка про мертву царівну і про сім богатирів"

"Гнані весняними променями,
з навколишніх гір вже снігу
втекли каламутними струмками
на потоплённие луки. "
"Гнані весняними променями:" (уривок з вірша)

Завдання для 3 групи

"Здивувався старий, злякався:
Він рибалив тридцять років і три роки
І не чув, щоб риба говорила ".
"Казка про рибака та рибку"

"Жив був поп
Толоконний лоб.
Пішов поп по базару: "

Буду служити тобі славно,
Усередині і дуже справно,
У рік за три щілинка тобі по лобі,
"Казка про попа і про працівника його Балду"

(Будемо вивчати твір)

Завдання для 4 групи

1. "Кірі-ку-ку. Царюй, лежачи на боці:"

"Казка брехня, та в ній натяк!
Добрим молодцям урок "
"Казка про золотого півника"

(Будемо вивчати твір)

"Лисиця бачить сир, - Лисицю сир полонив.
Шахрайка до дерева навшпиньках підходить;
Крутить хвостом, з Ворони очей вона не зводить ".
(Байка І. А. Крилова) - Пастка

Діти дізнаються твори, а також дізналися пастку.

учитель:

Як розподілили твори по групах?

учні:

1 група-вірші, 2 група-казки. А що за закритим віконцем ???

висновок: Молодці, хлопці! Добре ви знаєте і пам'ятаєте вивчені твори великого російського поета.

4. Узагальнення читацького досвіду за жанрами творів О.С.Пушкіна

учитель:

Хлопці, а які за жанром твори у О.С.Пушкіна

діти:

Вірш, казка.

ЖАНРИ творів О.С.Пушкіна: ВІРШІ КАЗКИ ПОЕМА

5. Робота над новим матеріалом

учитель:

Діти, як ви думаєте, яка у нас тема уроку?

діти:

Будемо вивчати новий твір О.С.Пушкіна.

учитель:

Казкова подорож триває. Сьогодні ми познайомимося з новим твором, яке написано красивою літературною мовою "У лукомор'я дуб зелений:"

Хто з вас вже читав? І що ви знаєте про цей твір?

(Висловлювання дітей, які прочитали самостійно)

учитель:

Як ви думаєте, до якого жанру можна віднести цей твір?

(Діти сумніваються, що це казка чи вірш?)

учитель:

Це вступ до поеми "Руслан і Людмила". А що таке поема? Хто з вас знає?

(Відповіді дітей)

учитель:

Більш повно і точно значення слова прочитає учень з тлумачного словника Ожегова.

учень:

ПОЕМА - велике віршований твір на історичну, героїчну або піднесену ліричну тему.

учитель:

Хлопці, поема це для вас новий вид жанру творів О.С.Пушкіна

(Учитель відкриває третю групу слів на дошці - ПОЕМА)

учитель:

А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає?

(Відповіді дітей)

Знову звертаємося до словника Ожегова, прочитає учень:

учень:

Лукомор'я (поет. Устар.), Морська лука - морська затока, бухта, вигин морського берега.

6. Робота над твором

Первинне сприйняття тексту.

учитель:

Казкова подорож триває.

Дайте ми відправимося в Вс.

Сідайте зручніше, уважно вслухайтеся в рядки великого Пушкіна. Подумайте, яким зображує поет лукомор'я?

Читання підготовленими учнями (читання супроводжується записом шуму моря)

Бесіда з первинного сприйняття:

учитель:

Яким зобразив поет лукомор'я?

учні:

Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.

учитель:

Які чудеса і казкові герої вас здивували? Чим? Що особливо сподобалося і чому?

(Висловлювання дітей)

учитель:

Які вам зустрілися важкі незрозумілі слова?

(Діти називають слова)

учитель:

Це застарілі слова, в нашій мові не вживаються. Використовуючи слова "дол", "видінь", "брег", "чредой", "витязь" та інші, автор огортає слухача "сивий" старовиною, казковістю, чарами.

7. Словникова робота

Підручник стор. 86-87, 169,170

Лукомор'я

Невідомі (доріжки)

Небачені (звірі)

: Й долини:

брег піщаний

мимохідь

Над златом чахне

: І мед я пив

повідати

8. Фізкультхвилинка

Руки вгору підняти пора,
Дружно ловимо комара.
Вдих глибокий, видих повний.
Розгулялися в море хвилі.
У синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хльостають.
Хмара по небу йде,
Бочка по морю пливе.

9. Робота над структурою і емоційним ладом тексту

учитель:

Хлопці, зверніть увагу, скільки частин в цьому творі?

учні:

Складається з двох частин. Перша - складається з шести рядків.

учитель:

Що зобразив поет в цій частині? Про що пише О. С. Пушкін?

учні:

Описав (час і місце), де і коли відбуваються події казкового світу.

учитель:

Чи подобається самому Пушкіну ця поетична замальовка? Як ви думаєте?

учні:

Поет милується цією картиною, впевнений, що і читачеві теж подобається цей опис.

учитель:

Що ви можете сказати про другу частину?

учні:

Більш об'ємна. Багато казкових персонажів, героїв, з якими відбуваються чудеса. (Висловлювання дітей)

читання твору

10. Робота з ілюстрацією в підручнику

учитель:

Що ви можете розповісти про ілюстрації? (В підручнику і на дошці)

учні:

Ми бачимо Бабу Ягу чаклуна і богатиря

учитель:

Знайдіть рядки, до яких зроблені ілюстрації

11. Зарядка для очей

учитель:

Хлопці, подорожуючи по казковому Лукомор'я, влаштуємо відпочинок нашим очках.

Діти виконують вправи "По хвилях" (руху зліва направо і навпаки), "Морські гойдалки" (руху вгору, вниз).

12. Робота в зошитах по літературному читання

Робота в парах

заповнення таблиці

(Діти записують синоніми і антоніми)

Взаимопроверка зошитів.

Заповнена таблиця з одним з варіантів

Робота з лексичним значенням слів (пряме, переносне)

Мікроітог

Через свій твір О. С. Пушкін висловив величезну любов до російських народних казок, які передаються з вуст в уста, з покоління в покоління й улюблені дорослими і дітьми.

13. Підсумок уроку

учитель:

З яким новим видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?

учні:

учитель:

Що особливо вам сподобалося?

учні:

Лукомор'я, казкові герої, чудеса, які там відбуваються.

14. Перегляд кліпу

Щоб допомогти вам ще глибше відчути цей твір, подивіться і послухайте кліп.

15. Рефлексія квітка "Настрій"

учитель:

Хлопці, наша подорож в казку, підійшло до кінця. На партах у вас лежать пелюстки казкових квітів (жовтий, помаранчевий, зелений, синій).

Виберіть для себе пелюстка, колір якого найбільш підходить до кольору вашого настрою і підійміть.

  • Жовтий колір - радісне, світле, гарний настрій.
  • Помаранчевий колір - радісне, захоплене настрій.
  • Зелений колір - спокійний, врівноважений.
  • Синій колір - сумне, сумне, тужливий.

(Діти піднімають і показують свої пелюстки, вчитель збирає все пелюстки в один загальний квітка. Настрій у дітей радісне, світле, добре, захоплене)

16. Домашнє завдання

Стор.86 - 87, напам'ять, в зошиті завдання № 4, стор.23

Технологічна карта уроку літературного читання у 2 класі.Тема урока. О. С. Пушкін «У Лукомор'я дуб зелений ...»

Тип уроку. Урок - подорож

цілі: допомогти учням стати читачем-дослідником, познайомити з новим видом жанру - поемою, показати красу пушкінської поезії, пушкінського слова; допомогти дітям виявити зв'язок пушкінської казки і російської народної; вчити виразного читання.

завдання:1)освітні: перевірити знання дітьми казок поета, формувати вміння виразно читати, аналізувати текст, орієнтуватися в тексті, розширювати словниковий запас;

2) розвиваючі:розвивати уявлення про виразності російської мови; розвивати пам'ять, увагу;

3)виховні: виховувати любов до російської поезії, до читання, формувати комунікативні навички роботи в парі, групі, позитивну самооцінку.

УУД: учні познайомляться з новим жанром - поемою, виразно читати, знаходити потрібну інформацію в підручнику, міркувати, робити висновки, працювати в парі і групі, оцінювати свою роботу.

устаткування: Підручник «Літературне читання», комп'ютер для перегляду презентації та мультфільму «У Лукомор'я ..», на дошці малюнки: дуб з ланцюгом і котом,

картки із завданнями.

Використані сучасні технології:

    Технології проблемного навчання;

    Технології дослідницької діяльності;

    Технології рівневої диференціації;

    Інформаційно-комп'ютерні технології;

    Ігрові технології.

Хід уроку

діяльність учителя

діяльність учнів

Універсальні навчальні дії

1 Самовизначення до діяльності. Організаційний Момент. (1-2 хв)

Включення в діловий ритм. Привітання:

Настрій у нас відмінне,

А посмішки - справа звична.

Побажаємо один одному добра,

Адже урок починати нам пора!

І нехай гарний настрій збережеться у вас до кінця уроку. Я бажаю вам успіхів! Давайте згадаємо правила уроку. Молодці!

Підготовка класу до роботи.

Особистісні: самовизначення; регулятивні: цілепокладання; комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем і однолітками

2. Перевірка д / з

Актуалізація знань і фіксації труднощів в діяльності. (4-5 хв)

Хлопці, а зараз пограємо. Гра називається «Жива виставка».

Удома ви виконували творче завдання. Яке?

Малюнки до казок Пушкіна з озвучуванням напам'ять (1 група); малюнки героїв казок Пушкіна (за вибором).

Подання малюнків ( «Жива виставка»).

Що об'єднує всі ці малюнки? (Вони всі до казок Пушкіна)

2. Хлопці, а що таке казка? Назвіть ознаки казки. Які види казок ви знаєте? Молодці!

Виконують завдання, яке тренує окремі здібності, до навчальної діяльності, розумові операції і навчальні навички.

комунікативні:

планування навчального співробітництва з учителем і однолітками; пізнавальні: логічні - аналіз, об'єктів з метою виділення ознак

3. Постановки навчального завдання. (4-5 хв)

Активізує знання учнів. Створює проблемну ситуацію.

Казка - це не просто вигадана історія. У ній є багато тай. А ви знаєте ці таємниці? А хочете дізнатися?

Тоді - увага на екран! (Звучить уривок пісні «Приходьте в гості до нас»).

проблемна ситуація

Як ви думаєте. А куди ми зараз вирушимо?

- А хто ж поведе нас у світ казки?

Хто нам допоможе дізнатися ще один секрет казки? (Вчений кіт і А. С. Пушкін) -вивешівается картинка на дошку Пушкіна і кота. Давайте визначимо тему уроку! Що б ви хотіли дізнатися і чого навчитися? Назвіть цілі та завдання уроку. Сьогодні ми спробуємо розкрити таємниці казки.

Для цього ми будемо досліджувати твір О.С.Пушкіна «У Лукомор'я ...» Хлопці, а що ви знаєте про Пушкіна? (Повідомлення).

Слайд 1 Слайд 2

Народився О.С.Пушкін в Москві, в дворянській сім'ї. У будинку була велика прекрасна бібліотека. Хлопчик рано полюбив читання. Його вихованням займалися бабуся і няня Аріна Родіонівна. Вона дуже цікаво розповідала казки, знала прислів'я і приказки.

слайд 3

Ставлять цілі, формулюють (уточнюють) тему уроку.

- А.С, Пушкін.

Регулятивні: цілепокладання; комунікативні:

постановка питань; пізнавальні: загальнонавчальних- самостійне виділення -формулірованіе пізнавальної мети; логічні - формулювання проблеми

4. Відкриття нового знання (побудова проекту виходу зі скрути)

Робота над твором

Читання і аналіз твору

первинне читання

Організовує учнів з дослідження проблемної ситуації.

- Ставши дорослим, О. Пушкін під час своїх поїздок по Росії збирав і записував казки. Які казки Пушкіна ви знаєте?

Гра «Відповідність». слайд 4

Розгляньте ілюстрації до казок Пушкіна.

Розкажіть, яка ілюстрація, якій казці відповідає

Перевіримо на моніторі.

Всього казок у А.С. Пушкіна п'ять: «Казка про рибака і рибку», «Казка про попа і робітника його Балду», «Казка про мертву царівну і сім богатирів», «Казка про царя Салтана ...», «Казка про золотого півника».

Ще казкою вважають і казкову поему «Руслан і Людмила».

ПОЕМА- велике віршований твір на історичну, героїчну або піднесену ліричну тему (Тлумачний словник Ожегова)

Хто чув про цей твір? Про що поема?

Цю поему Пушкін написав в 1820 році, коли йому було 20 років, а вступ до неї в 1824 році.

слайди 5-6

А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає? Лукомор'я - морська затока (Тлумачний словник Ожегова)

На дошці: дуб, ланцюг, кіт.

Покажіть, а якою буде берег.

Хлопці, наше казкове дослідження триває, і тепер ми відправимося в Вс.

Відкрили підручник на стор. 112-113

Читання казки вчителем

Виразне читання вчителем.

Складають план досягнення мети і визначають засоби (алгоритм, модель і т.д.).

Діти називають номер і назва казки.

Про те, як злий чарівник забрав з весілля наречену Руслана Людмилу. Про те, як він і ще три нареченого Людмили вирушили її шукати, про їхні пригоди і щасливому кінці.

відповіді дітей

Вибирають один з берегів

Діти відзначають про себе в тексті важкі і незрозумілі слова.

Регулятивні: планування, прогнозування; пізнавальні:

моделювання, логічні -рішення проблеми, побудова логічної ланцюга міркувань, доказ, висунення гіпотез і їх обгрунтування; комунікативні - ініціативне співробітництво в пошуку та виборі інформації

5. Первинне закріплення. (4-5 хв)

повторне читання

встановлює усвідомленість сприйняття. первинне узагальнення.

Яким же поет зобразив лукомор'я?
-Що вам хочеться сказати про автора?

Техніка читання важких слів. слайд 7

У Лу-ко-Мара-я не-ве-до-мих

Ні-ві-дан-них при-хли-нут

пре-крас-них

мі-мо-хо-дом

Читання твору дітьми (самостійна робота)

Словникової-лексична (робота в парах) слайд 8

Лукомор'я - такий вигин морського берега, коли частина моря вдасться в суходіл. Морська затока.

На невідомих доріжках - на незнайомих доріжках.

дол - долина.

Витязь - за старих часів: воїн, богатир.

чредой - низкою, по черзі.

дядько - за старих часів: слуга-вихователь

при хлопчика в дворянській сім'ї.

мимохідь - по шляху, проходячи повз.

захоплює - бере в полон.

чахнути - сохнути, мучити себе, страждати.

Повторне читання твори дітьми

Згадайте, героями, яких казок є персонажі і дійові особи, згадані А. С. Пушкіним в уривку?

- Які чарівні предмети називає?

- Які слова і вирази говорять про те, що казковий світ таємничий і загадковий?

Чи є зачин і кінцівка традиційні для російських казок? Хлопці, подорожуючи по Лукомор'я, ми влаштуємо відпочинок для наших очко.

Зарядка для очей слайд 9

Вирішують типові завдання з промовляння алгоритму вголос.

Казковим, таємничим, загадковим, чарівним.
Він любив казки, у нього багата фантазія т.д.

Діти вибирають важкі слова для читання.

читання твори дітьми

Вони пояснюють значення слів, як розуміють самі. Потім дивляться на монітор, де дається пояснення

Діти виразно читають пролог по частинах.

Ступа, хатинка на курячих ніжках і ін.

Чудеса, невідомі доріжки, небачені звірі і т. Д.

Да.Окончаніе прологу схоже на кінець народної казки.

Регулятивні: контроль, оцінка, корекція; пізнавальні:

загальнонавчальних- вміння структурувати знання, вибір найбільш ефективних способів вирішення завдань, вміння усвідомлено і довільно будувати мовне висловлювання, рефлексія способів і умов дії; комунікативні: управління поведінкою партнера - контроль, корекція, оцінка дій партнера

6. Самостійна робота з самопроверкой за зразком. Самоаналіз і самоконтроль

Організовує діяльність із застосуванням нових знань.

- Складання схеми «Чудеса лукомор'я»

- Сьогодні ви відчули таємничість, багатство і красу пушкінського слова.

Самостійна робота. Здійснюють самоперевірку, покроково порівнюючи з еталоном.

колективна робота

Регулятивні: контроль, корекція, виділення і усвідомлення того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння; особистісні: самовизначення

7. Включення нового знання в систему знань і повторення.

Дослідник, в наш казковий скринька необхідно додати важливу інформацію.

слайд 10

1.В чарівному світі часто є водний простір під назвою (...,) слайд 11

2.В чарівному світі росте дерево (...,) Сл.12

3.Важние предмети неодмінно золоті (...) Слайд13

4. Тварини, які є чарівними помічниками (...) Слайд14,15

5. Розгадування шифровки-анаграми:

ЛОМИЦОД-3217645 слайд 16

Робота в групах.

(Море, океан, річка)

(Дуб, яблуня, ялина ...)

(Рибка, яйце, горіхи, перо, ключик, півник ...)

(Рибка, щука, вовк, кіт, корова, Коник -горбунок, Сівка Бурка ...)

(МОЛОДЦІ)

7. Рефлексія діяльності (підсумок уроку). (2-3 хв)

підсумок уроку

Домашнє завдання

Організовує рефлексію.

слайд 17

Хлопці, сьогодні ми тільки почали наше дослідження, на наступному уроці продовжимо розкривати таємниці і загадки пушкінських творів.

З яким новим видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?

- Що особливо вам сподобалося? «Листок настрою»: підніміть листочок дуба, колір якого висловлює ваш настрій
а я прикріплений їх до дуб, у і ми дізнаємося загальний настрій класу.

Слайд 18 (диференційоване: учні самі вибирають за ступенем складності)

Стор 112-113Виразітельное читання

Вивчити перші 12 рядків напам'ять - Намалювати вподобане диво.

Перегляд відеоролика до пісні з кінофільму «Там, на невідомих доріжках ...»

Здійснюють самооцінку власної навчальної діяльності, співвідносять мета і результати, ступінь їх відповідності

Лукомор'я, казкові герої, чудеса, які там відбуваються

Комунікативні: вміння з достатньою повнотою і. точністю виражати свої думки; пізнавальні: рефлексія; особистісні: смислообразованіе

Урок літературного читання.

Тема: А. С. Пушкін «У лукомор'я дуб зелений ...»

Місце і роль уроку в темі, що вивчається: перший урок по темі.

Основні завдання:

- познайомити зі вступом до поеми «Руслан і Людмила» А.С. Пушкіна

Дати початкове уявлення про казкову поемі;

Познайомитися з фактами біографії А. Пушкіна, казками;

Особистісні універсальні навчальні дії

- емоційне ставлення до змісту прочитаного (усне висловлювання з приводу героїв і обговорюваних проблем);

- мотивації до самовираження в виразному читанні, малюванням та ігрової діяльності;

- прагнення до успішності у навчальній діяльності.

Регулятивні універсальні навчальні дії:

- міняти позиції слухача, читача, глядача в залежності від навчального завдання;

- приймати алгоритм виконання навчального завдання і працювати відповідно до нього,

Планувати і контролювати етапи своєї роботи;

Пізнавальні універсальні навчальні дії

- самостійно орієнтуватися у змісті, працювати з підручником, словниками

- узагальнювати і класифікувати навчальний матеріал; формулювати нескладні висновки.

- усвідомлювати сенс незнайомих слів з контексту в процесі читання та обговорення;

Комунікативні універсальні навчальні дії

- емоційно сприймати зміст висловлювань співрозмовника;

- поважати думку співрозмовників;

- висловлювати оціночні судження, міркувати, доводити свою позицію;

устаткування:

    Підручник «Літературне читання»

    Картки з жанрами для роботи в групах.

    Картки зі словниковими словами

    презентація

    Запис шуму моря

    Мультиплікаційний фільм: «У Лукомор'я дуб зелений»

Хід уроку.

    Організаційний етап.
    - Давайте привітаємося з гостями.
    - Тихо сідають дівчинки, а тепер хлопчики.

II. Актуалізація знань.
учитель: Хлопці, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами вирушимо в казкову подорож. І нехай гарний настрій збережеться у вас до кінця уроку.
учитель: - Прочитайте назви книг і подумайте, що об'єднує всі ці твори?

(слайди)

Казка про рибака та рибку
Казка про царя Салтана

Казка про мертву царівну і сім богатирів
Казка про золотого півника

Казка про попа і його працівника Балду.

Д. Це твори А. С. Пушкіна.

У. Так, дійсно, всі ці твори написав А.С. Пушкін . (СЛАЙД)

1. Постановка навчальної задачі. Самовизначення до діяльності.

У. Про кого будемо вести мову на уроці? (Ми будемо говорити про Пушкіна і читати його твір)

У. Правильно, ми будемо говорити про сонце російської поезії - так називають Пушкіна

і потравимось в світ казок, будемо літературними дослідниками і відправимося в Вс.

2. Цілепокладання і повідомлення теми.

У. Що б ви хотіли дізнатися і чого навчитися на уроці?

Д. Навчитися виразно читати вірш; знаходити в ньому гарні слова; дізнатися, чому Пушкін написав цей твір.

У. Для чого вам це потрібно?
Д. Нам це потрібно для того, щоб вміти красиво і правильно говорити самим і щоб нас було приємно слухати іншим.

3.Виявленіе читацького досвіду за творами А. С. Пушкіна. Робота в групі

учитель. - Зараз ми дізнаємося, які твори ви знаєте, і до яких жанрів вони відносяться. Об'єднаєтеся в групи.

Визначте жанр уривків з творів, які вам дано на картках.

- Робота учнів в групах.

Завдання для 1 групи
«Лягав на поля туман,
Гусей крикливих караван
Тягнувся на південь: наближалася
Досить нудна пора; »
«Вже небо восени дихало» (уривок з вірша)

Завдання для 2 групи

Похмура час! Очей зачарування!
Приємна мені твоя прощальна краса -
Люблю я пишне в'янення,
У багрець і в золото одягнені лісу. (Уривок з вірша.)

Завдання для 3 групи

"Здрастуй, дзеркальце! скажи,
Так всю правду доповів:
Я ль на світі всіх миліше,
Всіх рум'яний та понад? "
І їй дзеркальце у відповідь:
"Ти прекрасна, спору нет;
Але живе без всякої слави,
Серед зелёния діброви,
У семи богатирів
Та, що все ж тебе миліше ".

«Казка про мертву царівну і про сім богатирів»

"Казка про царя Салтана "

Висновок: Молодці, хлопці! Ви правильно визначили жанри запропонованих творів великого російського поета.

III. Робота з текстом.

Узагальнення читацького досвіду за жанрами творів А. С. Пушкіна

У. Отже, які за жанром твори у А. С. Пушкіна ми знаємо?
Д. Вірш, казка Запис на дошці (відкриває вчитель).

ЖАНРИ творів А. С. Пушкіна: ВІРШІ КАЗКИ ПОЕМА (ще закрита)

У. Чи знаєте ви, скільки казок написав Пушкін?

Д. Всього 5 казок.

1.Работа над новим матеріалом. Первинне сприйняття тексту.

У. Сьогодні на уроці ми дізнаємося новий жанр творів А.С. Пушкіна і тому наше казкову подорож триває. Ми познайомимося з новим твором, яке написано красивою літературною мовою: «У лукомор'я дуб зелений ...» (СЛАЙД) (дошка 2 частина теми)

У. Хто з вас вже читав цей твір? І що ви знаєте про цей твір?
(Висловлювання дітей, які прочитали самостійно)

У. Пропоную подивитися і послухати цей твір. (Мультиплікаційний фільм)

2. Бесіда з первинного сприйняття:
У. Чи сподобалося казка?

У. Що сподобалось?
У. Яким же поет зобразив лукомор'я?
Д. Казковий, таємничим, загадковим, чарівним.
У. Які чудеса і казкові герої вас здивували? Чим?
У. Як ви думаєте до якого жанру можна віднести цей твір?
(Діти сумніваються, що це казка чи вірш?)

У. Діти, зараз ми з вами познайомилися з новим для нас жанром: це поема."У Лукомор'я дуб зелений…"являетсяотривком з великою поеми: «Руслан і Людмила». Повністю з поемою ви познайомитеся в старших класах.
У. А що таке поема? Хто з вас знає?

У. Більш повно і точно значення слова поема дізнаємося з тлумачного словника Ожегова. (СЛАЙД)

Д. ПОЕМА - велике віршований твір на історичну, героїчну або піднесену ліричну тему.

У. Хлопці, поема це новий вид жанру творів А. С. Пушкіна (Учитель відкриває третю групу слів на дошці (поема)

У. А що таке лукомор'я, хлопці, хто з вас знає? (Відповіді дітей)
Тепер звертаємося до словника в кінці нашого підручника на стор. 214, прочитає учень ...

Д. Лукомор'я - морська затока. (Слайд)

У. Уявіть собі лук і стріли. Коли тятива лука натягнута, то цибулю згинається. Так само зігнутий і берег моря Лукомор'я. Виходить затоку.

У. Хлопці, а тепер ми відправимося в Вс.

Фізмінутка- релакс «У моря»

Пропоную відправитися в дивовижне місце, для цього закрийте очі і уважно послухайте звуки природи (включаю шум моря)

Розкажіть, що ви чули? (Крик чайок, шум моря) Як ви думаєте, де опинилися?

І раптом, на березі моря ми бачимо ...... Хто дізнався це дерево, назвіть? (На дошці з'являється малюнок величезного дуба)

3.Работа над твором. Первинне читання.

У. Тепер прочитаємо текст самі на стор. 86 (сильні учні). Всі стежать за текстом і роблять олівцем позначки над словами, які вам будуть незрозумілими.

У. Які вам зустрілися важкі незрозумілі слова? (Діти називають слова, учитель виставляє картку на дошку).
У. Це застарілі слова, в нашій мові не вживаються. використовуючи слова «Дол», «видінь», «брег», «чредой», «витязь» та інші, автор огортає слухача «сивий» старовиною, казковістю, чарами.

4.Словарная робота: (СЛАЙД)

У. Давайте спробуємо пояснити, що означають ці слова

    ДОТ-Долина

    ПЛЕНЯЕТ- бере в полон

    Злата -Золота

    Брега - берег

    ПІСНЯ - пісня

    Вервечці - по черзі

    Невідоме - невідомий

    тужить -скучает

    Чахне - в'яне, стає чахлим

    МИМОХІДЬ - проходячи повз

    Повідав - розповісти

5.Фізкультмінутка.

А зараз ми відпочинемо,

За тропіночкі підемо.

Між сосен і берізок,

У Лукомор'я потрапимо.

Ми очима мить-мить;

Ми плечима чик-чик;

Ми руками хлоп-хлоп;

Ми ногами топ-топ;

Раз - туди, два - сюди,

А потім - навколо себе

Треба низько вклонитися,

Щоб в казці опинитися

IV. Закріплення вивченого матеріалу. Перевірка засвоєння тексту.

У.З якими чудесами в казці ви познайомилися?

У. Я покажу вам ілюстрації чудес, які відбуваються в казці, а ви оберете з тексту рядки, які до них підходять. (Учитель демонструє ілюстрації, діти знаходять відповідні рядки).

Слайд Зелений дуб, кіт учений, Лісовик, Русалка, 30 витязів, Колдун, Царівна, Кащей.

Висновок: Через свій твір А. С. Пушкін висловив величезну любов до російських народних казок, до Батьківщини, які передаються з вуст в уста, з покоління в покоління

Підсумок уроку.
У.С яким новим видом жанру познайомилися сьогодні на уроці?
Д. Поема.
У. Що особливо вам сподобалося?
Д. Лукомор'я, казкові герої, чудеса, які там відбуваються.

6. Знаходження в тексті уривки. (Додатково)

Прочитаємо ще раз поему по ланцюжку по 1 рядку. Починає ...

V. Рефлексія навчальної діяльності.

Наш урок добігає кінця.

Згадайте, які цілі ми перед собою ставили на початку уроку.

Виберіть для себе скріпку, колір якої найбільш підходить до кольору вашого настрою і підійміть. А тепер скріпіть їх. (СЛАЙД)

Жовтий колір - радісне, світле, гарний настрій.

Синій колір - сумне, сумне, тужливий.

У нас вийшла золота ланцюг. Це символ Сонця, яке ходить навколо земної кулі. Те, що кіт ходить по колу, по золотому ланцюгу це означає зміну дня і ночі, правди і вимислу. Це нескінченно, як любов до творів А. С. Пушкіна.Чітайте Пушкіна.

VI. Диференційовані завдання для самостійної роботи вдома (за вибором) (запис на дошці).

2 варіант: вивчіть напам'ять половину уривка з поеми; намалюйте вподобане диво.