Яковлєва "Лицар Вася". Урок позакласного читання з розповіді Ю.Яковлєва "Лицар Вася" У його грудях билося благородне серце лицаря

Цілі уроку:

  1. освітня: познайомити з оповіданням Ю. Яковлєва «Лицар Вася»; йдучи за автором, перечитуючи найяскравіші сторінки розповіді, допомогти учням зрозуміти позицію автора у питанні сенс життя на землі, його погляд те що, кого можна назвати духовно багатою особистістю, лицарем нашого часу; дати поняття «героя» та «антигерою», запровадити елементи порівняльного аналізу;
  2. виховна: на конкретному прикладівиховувати духовно багату особистість; "лицаря" нашого часу;
  3. розвиваюча: розвивати вміння правильно, красиво та логічно викладати свої думки

Обладнання уроку:Виставка книг Ю. Яковлєва, портрет письменника, картинка із зображенням лицаря, ілюстрація до оповідання «Лицар Вася», висловлювання відомих філософів та письменників.

Оформлення дошки:

1. Чи не зовнішність треба прикрашати, але бути красивим у духовних починаннях.
Фалес

2. У всіх випадках краще сподіватися, ніж зневірятися.
І. Гете

3. Намагаючись щастя інших, ми бачимо своє власне.
Платон


Юрій Якович Яковлєв (1922-1996)

«Лицар Вася»

А в його грудях билося благородне серце лицаря.
Ю. Яковлєв
4. При красі тіла мимоволі віриш у красу душі. За краси душі не помічаєш фізичної недосконалості.
І. Шевельов

5. Добро, краса, любов…вінчають шлях кожного з нас, якщо ми йшли правильно.
М. Пришвін

6. А в його грудях билося благородне серце лицаря.
Ю. Яковлєв

Хід уроку

I. Вступ.

Вчитель читає вірш

Колись у середні віки
Всюди жили лицарі.
І життя було їх нелегке
У залізній амуніції.
Пишалися лицарі собою,
Мечами та обладунками.
Грали лицарі з долею
І на турніри їхали.
Але ось півтисячі років тому
Не стало їх у світі.
Але так тільки кажуть –
Я не згоден з цим.

– Такі поняття, як «лицар», «лицарський вчинок», зникли в наші дні. повсякденному житті. Тому часто від наших дам на адресу чоловіків ми чуємо закид: «Де ж ваше лицарство?» Зрозуміло, що ті, хто задає це питання, все ще перебувають під враженням прочитаних у дитинстві романів «Дон Кіхот» Сервантеса, «Айвенго» В. Скотта, «Три мушкетери» Дюма.

- Хто з вас знає, кого в минулому називали лицарями? (можна використовувати метод мозкового штурму: ваші асоціації, пов'язані зі словом "лицар")

(Записується на дошці, або відкривається на заздалегідь написаних табличках, або видається кожній групі)

– Вам видано картки зі словами, що стосуються слова «лицар». Ваше завдання, використовуючи дані слова, скласти розповідь про лицаря.

– У середні віки лицарями називали відважних, сміливих воїнів, які носили важкі обладунки, були озброєні списом та мечем. Щоб стати лицарем, потрібно було пройти спеціальну підготовку. У сім років хлопчиків віддавали вчитися до досвідчених воїнів. Вони навчали їх скакати верхи, стріляти з лука, метати спис, володіти мечем. Окрім військових наук, хлопчиків привчали тримати дане слово, бути ввічливим, рятувати друга з біди, заступатися за слабкого і скривдженого, благородно і піднесено ставитись до жінки.

Хто ж такий лицар? Зачитаємо довідку зі словника. (читає учень)

Лицар – це німецьке слово, Ritter, тобто. вершник, самовіддана, шляхетна людина, у середні віки – феодал, важкоозброєний кінний воїн. Він отримував особливе лицарське виховання, брав участь у турнірах. (Звертаємо увагу на картинку із зображенням лицаря)

– Яку ж людину ми називаємо лицарем у наші дні? (У наші дні лицарем називають людину, готову на подвиг в ім'я іншої людини, яка вміє тримати це слово, бути ввічливою, доброзичливою, заступатися за молодшого, слабкого. Лицар готовий будь-якої миті кинутися на допомогу іншим, і в його грудях б'ється благородне серце. )

ІІ. Знайомство з оповіданням Ю. Яковлєва «Лицар Вася».

Юрій Яковлєв, портрет його на дошці, має розповідь, яка називається «Лицар Вася».

– Вас нічого не здивувало у назві оповідання, нічого не видалося незвичайним, дивним? (ім'я лицаря)

– А які імена носили лицарі? (Річард, Айвенго, Роланд та ін.)

– Чи можна вже за назвою оповідання визначити, про який час йтиметься? Чи побачимо ми лицарські турніри, під час яких влаштовувалися змагання у військовій майстерності?

- Послухайте, будь ласка, розповідь. (читання оповідання вчителем)

ІІІ. Розмова із розповіді.

"А в його грудях билося благородне серце лицаря".

Давайте визначимо, що лицарське ховається у Васі. Для цього ми проведемо дослідження, під час якого, я думаю, знайдемо відповідь на запитання.

– Цитатами доведемо, чи Вася був лицарем? І якщо був, то відповімо, в чому полягало його лицарство. У вас на столах є листочки з цитатами, ви повинні вибрати потрібні та зачитати.

- Як виглядав Вася?

  1. «… куртка в обтяжку, штани щільно облягали ноги… всі вважали, що причина його повноти – ненажерливість… замість прекрасного лицаря знову виникав мішкуватий хлопчик із круглим товстим обличчям, на якому червоніли три горбки.»

– Що ще можна сказати про нього?

    «Приятелі називали його матрацом. За його повільність, неповороткість і незручність. Якщо у класі писали контрольну роботу, то йому завжди не вистачало часу - він розгойдувався тільки до кінця уроку. Якщо він пив чай, то на столі довкола його блюдця утворювалася велика чайна калюжа. Він ходив перевалку і обов'язково зачіпав за край столу або збивав стілець. І нові черевики за тиждень стаптував так, ніби разом із Суворовим робив перехід через Альпи. Вигляд у нього був сонний, ніби він щойно прокинувся чи збирався заснути. У нього все валилося з рук, все не ладналося. Одним словом, матрац.»

    «Він мріяв про подвиги, яке життя проходило одноманітно і буденно.»

    «Він плювався до дошки, зачіпаючи ногою парти, і довго стискав у пальцях крейду, наче хотів із нього щось вичавити. Вирішуючи завдання, він сопів так, ніби в руці він мав не дріб'язок, а важкий камінь, який без кінця опускав і піднімав. Він думав… повільно і тяжко…»

    «На уроках фізкультури він був предметом загальних глузувань. Коли йому пропонували пройти бумом, хлопці вже заздалегідь починали хихикати. Він робив кілька важких кроків, потім раптом втрачав рівновагу, безпорадно хапався руками за повітря і нарешті з гуркотом стрибав на підлогу. Через коня йому теж не вдавалося перестрибнути. Він застряг на чорній шкіряній спині і деякий час сидів, як вершник у сідлі. Хлопці сміялися, а він незграбно сповзав на животі на підлогу і йшов до ладу.

    "Йому не щастило буквально у всьому."

    «Він звик до долі невдахи. Зазвичай невдахи гніваються на інших, а він сердився на самого себе. Він давав собі слово змінитись і почати нове життя. Намагався швидше рухатись, говорити майже криком і ні в чому не відставати від хлопців. Але з цього нічого доброго не виходило. Вдома зі столу летіли чашки, в класі проливалося чорнило, а від різких рухів його куртка лопалася десь під пахвою.

– Портрет лицаря перед нами постає? (немає чому?

– Де і коли Вася почував себе добре? (у музеї, у мріях)

– Чого чекав на Вася від оточуючих? (підтримки)

– А на свою адресу чув:

  1. “Мама кричала: “Обережно! Слон у фарфоровій лавці!»
  2. «Почувши про обладунки, приятель покривився і сказав: «На такого товстого ніякі обладунки не налізуть».
  3. «Хлопці сміялися…»
  4. «… в учительки лопався терпець, і вона відправляла його на місце»
  5. «На уроках фізкультури він був предметом загальних глузувань. Коли йому пропонували пройти бумом, хлопці вже заздалегідь починали хихикати ... »
  6. «Зал засміявся…»

– Як мали вчинити оточуючі?

– Зовні Вася зовсім не схожий на лицаря. А який вчинок дозволяє нам судити про нього як лицаря? (порятунок малюка)

- Давайте словами з тексту підтвердимо самовідданість, сміливість Васі.

  1. «Інший би відразу запитав самого Дімку Ковальова: «Що ж ти не допоможеш йому?» Але він був матрац і не здогадався цього зробити. Він подивився на замерзлу річку і помітив маленького першокласника, який був до пояса у воді і тільки руками чіплявся за край льоду.
    Тюфяк був товщий і важчий за Дімку, але він ступив на лід. Лід злегка прогнувся, але не тріснув. Ймовірно, біля берега він був міцнішим.
    «А матрац крокував льодом. Він не чув крику. Він бачив лише на смерть переляканого малюка, який не міг вимовити й слова.
    Біля ополонки на льоду утворилася калюжа. Він дійшов краю і, не роздумуючи, виставив одну ногу вперед. Черевик одразу зачерпнув воду. Десь у глибині душі він розумів, що зараз лід може тріснути і він опиниться у воді разом із синім пацаном. Але це не зупинило його. Він переставив другу ногу і опинився по щиколотку у воді.
    Тюфяк схопив малюка за руку ... нарешті першокласник опинився на льоду. Він ішов, вчепившись у свого рятівника. Зуби його стукали. А по обличчю текли сльози.

– У цьому оповіданні є герой та антигерой. Як ви вважаєте, кого можна назвати героєм, а кого антигероєм? Поясніть свою точку зору.

- Зробіть висновок, хто такий антигерой?

- «Несподівано він подумав, що якби на ньому були важкі лицарські обладунки, то лід відразу б проломився і він не зумів би врятувати пацана»

- Як ви вважаєте, ці слова Васі вносять сумнів у його мрію стати лицарем?

– А які слова підтверджують, що Вася продовжує жити своєю мрією? («Він важко протиснувся за парту – зрушив її з місця, – а коли почався урок, взяв у короткі пухкі пальці тоненьку ручку і в зошиті з арифметики став малювати лицаря.»)

IV. Висновок. Робота у групах.

Прочитайте афоризми (записані на дошці або на листочках), поясніть кожне з висловлювань (робота в групах) і подумайте, чи всі думки, висловлені в них, відбилися в сьогоднішньому уроці?

  1. Чи не зовнішність треба прикрашати, але бути красивим у духовних починаннях. Фалес
  2. При красі тіла мимоволі віриш у красу душі. За краси душі не помічаєш фізичної недосконалості. І. Шевельов
  3. Намагаючись про щастя інших, ми бачимо своє власне. Платон
  4. У всіх випадках краще сподіватися, ніж зневірятися. І. Гете
  5. Добро, любов, краса… вінчають шлях кожного з нас, якщо ми йшли правильно. М. Пришвін
  6. А в його грудях билося благородне серце лицаря. Ю. Яковлєв

V. Проблемні ситуації. Ритуал посвячення у лицарі.

Зараз я вам пропоную попрацювати у групах. Вам потрібно буде знайти вихід із критичної ситуації.

  1. На вулиці незнайома жінка непритомніє. Ваші події.
  2. Ви навчаєте уроки, а сусід за стіною голосно увімкнув магнітофон. Ваші події.
  3. На пляжі ви чуєте крик: "Допоможіть, тону!". Ваші події.

- Я думаю, що ви теж гідні бути лицарями. Отже, приступимо до ритуалу. Обов'язковий лицарський ритуал:

Клянемося лицарями бути!
Завжди дякую говорити,
Доброго дня, до побачення,
Немає у світі вище за лицарське звання!
Клянемося лицарями бути!
І ліньки, і грубість забути,
Вчитися етикету
Науку пам'ятати цю.
Клянемося лицарями бути!
У боротьбі зі злом добро здобути.
Невіка розбивати мечем чарівним
І суворим словом, і цілющим.
Клянемося лицарями бути!

Було написано в нього на обличчі, вгадувалося в його повільних рухах. І ніхто не здогадувався, що ховається під цією негарною товстою зовнішністю.

А в його грудях билося благородне серце лицаря. У мріях він бачив себе сміливим лицарем на білому коні, який їздив світом і робив безліч подвигів, захищаючи слабких і скривджених. У лицарів зазвичай були гарні іноземні імена – Річард чи Родріго, чи Айвенго. Його ж звали просто Вася.

У мріях з товстого він перетворювався на стрункий, а в рухах з'являлася спритність.

У вільний часВася ходив до музею. Він повільно переходив від чорного лицаря до золотого, від золотого до срібного. Йому здавалося, що лицарі стежать за ним, і ніхто з них не сміється і не називає його матрацом.

Вася мріяв про подвиги, а життя його проходило одноманітно. У класі Вася з'являвся після другого дзвінка. Він сідав, і парта миттєво перетворювалася на бойового коня, а пальці самі починали малювати лицарів.

Він давав собі слово змінитись і почати нове життя. Намагався швидше рухатись і ні в чому не відставати від хлопців. Але з цього нічого не виходило.

… Важко провести кордон між восени та взимку. Буває так, що ще не опало листя, а на землю лягає слабке світло. А іноді вночі підморозить, і річка на ранок покриється льодом. І тоді радіо попереджає хлопців, що ходити кригою небезпечно.

Одного з таких днів Вася йшов берегом річки. Раптом він побачив Дімку Ковальова, який кричав:


  • Тоне! Тоне!

  • Хто тоне? - Поспішаючи запитав Вася.

  • Чи не бачиш, чи що? Хлопчик тоне. Під лід провалився. Що стоїш?
Інший би відразу запитав самого Дімку: "Що ж ти не допоможеш йому?" Але Вася не здогадався цього вдіяти. Він глянув на замерзлу річку і побачив у воді маленького хлопчика.
Вася був товщий і важчий за Дімку, але він зробив крок на лід.

Димка знову почав кричати:


  • Обережно! А то втопишся.
Він кричав, а Вася йшов льодом. Він не чув крику. Він бачив тільки на смерть переляканого хлопчика, який не міг сказати жодного слова. Десь у глибині душі Вася розумів, що зараз лід може зламатися, і він також опиниться у воді. Але це не зупинило його. Дімка вже не кричав, він чекав, що буде далі. Він бачив, як матрац схопив хлопця за руку, як став ламатися лід. Нарешті, Васі вдалося витягнути малюка. Коли вони вийшли на берег, Дімка сказав Васі:

  • У тебе ноги мокрі, біжи додому, я сам його відведу.
Вася подивився на врятованого хлопчика, потім на мокрі черевики і сказав:

  • Давай! - І пішов додому.
Другого дня, коли він увійшов до класу, там нікого не було. Усі пішли до зали. Вася увійшов до зали і став у задньому ряду. В цей час заговорив директор школи. Він сказав, що вчора на річці учень Діма Ковальов врятував першокласника, який провалився під лід. Вася стояв біля стіни і слухав, як хвалять Дімку. В якусь хвилину йому хотілося сказати, що Дімка бреше - нікого він не рятував, а просто махав руками і кричав. Але від однієї думки привернути увагу йому стало соромно.

Зрештою він і сам повірив, що Дімка герой: адже він перший помітив потопаючого. І коли всі заплескали Дімку, матрац заплескав теж.
Коли закінчився урок, Вася взяв у товсті пальці тоненьку ручку і в зошиті з математики почав малювати лицаря.

Друкується зі скороченнями

Приятелі називали його матрацом. За його повільність, неповороткість і незручність. Якщо у класі писали контрольну роботу, то завжди не вистачало часу — він розгойдувався лише до кінця уроку. Якщо пив чай, то на столі довкола його блюдця утворювалася велика чайна калюжа. Він ходив перевалку і обов'язково зачіпав за край столу або збивав стілець. І нові черевики за тиждень стаптував так, ніби разом із Суворовим робив у них перехід через Альпи. Вигляд у нього був сонний, ніби він щойно прокинувся, чи збирався заснути. У нього все валилося з рук, все не ладналося. Одним словом, матрац.

Але ніхто не здогадувався, що ховається під цією негарною товстою оболонкою. А в його грудях билося благородне серце лицаря. У заповітних мріях він бачив себе закутим у блискучі сталеві обладунки, у пернатом шоломі з опущеним забралом, на білому коні. У такому вигляді він мчав світом і робив безліч подвигів, захищаючи слабких і скривджених. Він був безіменним лицарем. Тому що у лицарів зазвичай були гучні іноземні імена - Річард, або Родріго, або Айвенго. Його ж звали просто Вася, і це ім'я не пасувало лицареві.

У мріях з товстого і клишоногого він перетворювався на стрункого і гнучкого, а в рухах з'являлися спритність і спритність. Всі його недоліки миттєво зникали під блискучими обладунками.

Але варто йому підійти до дзеркала, як усе поверталося на місце. І перед ним замість прекрасного лицаря знову виникав мішкуватий хлопчик із круглим товстим обличчям.

На такого товстого ніякі обладунки не налізуть.

Друг і не підозрював, що поранив Васю в саме серце. У вільний час він бігав у музей. Тут у просторих залах висіли великі картини у важких золотих рамах, а по кутках стояли статуї з пожовклого мармуру. Вася йшов у зал, де на стінах висіли мечі та списи, на підлозі стояли лицарі, закуті в лати.

Чому природа переплутала і вклала горде серце Дон Кіхота в товсту, незграбну оболонку Санчо Панси?

Вася мріяв про подвиги, а життя його проходило одноманітно та буденно.

На уроках він не говорив, що не заважало вчителям постійно робити йому зауваження:

Рибаков, про що ти мрієш?

Рибаков, повтори, що я сказала.

Рибаков, вийди до дошки та поясни розв'язання задачі. Він плівся до дошки. Вирішуючи завдання, він так сопів, ніби в руці у нього не крейда, а важкий камінь, який він без кінця опускав і піднімав. Він думав так повільно й важко, що вчителька лопала терпець, і вона відправляла його на місце.

Він сідав, і парта миттєво перетворювалася на бойового коня, а пальці самі починали малювати мечі та обладунки.

Важко провести кордон між восени та взимку. Буває так, що ще опало листя, а на землю лягає перший слабкий сніг. А іноді вночі підморозить, і річка на ранок покриється льодом. Цей лід, дзеркальний і тонкий, манить до себе, але ходити по льоду небезпечно.

І ось на льоду з'являються перші сміливці. Лід прогинається і застережливо тріщить, але вони вірять, що народилися під щасливою зіркою. А щаслива зірка інколи підводить. Увагу матраца привернули крики, які долітали з річки. Він прискорив крок і, захекавшись, вийшов на берег.

Там він побачив Дімку Ковальова, який розмахував руками і кричав:

Тоне! Тоне!

Хто тоне? — неквапливо запитав матрац.

Чи не бачиш, чи що? — огризнувся Дімко.— Пацан тоне. Під кригу провалився. Що стоїш?

Інший би відразу запитав самого Дімку Ковальова: «Що ж ти не допоможеш йому?» Але він був матрац і не здогадався цього зробити. Він подивився на замерзлу річку і помітив маленького першокласника, який був до пояса у воді і тільки руками чіплявся за край льоду. Тюфяк був товщий і важчий за Дімку, але він ступив на лід. Лід трохи прогнувся, але не тріснув. Мабуть, біля берега він був міцніший. Дімка Ковальов пожвавішав. Він знову почав махати руками і кричати:

— Заходь праворуч!.. Обережно!.. Не тупай ножицями, бо сам... Він кричав, щоб заглушити свій страх.

А матрац крокував льодом. Він не чув крику. Він бачив тільки на смерть переляканого малюка, який не міг вимовити й слова.

Біля ополонки на льоду утворилася калюжа. Він дійшов до краю і, не роздумуючи, виставив одну ногу вперед. Черевик одразу зачерпнув воду. Десь у глибині душі він розумів, що зараз лід може тріснути, і він опиниться у воді разом із синім пацаном.

Але це не зупинило його. Він переставив другу ногу і опинився по щиколотку у воді.

Тепер Ковальов уже не кричав і не розмахував руками, а напружено чекав, що буде далі. Він бачив, кат тюфяк схопив малюка за руку, як став обламуватись лід.

Нарешті першокласник опинився на льоду. Він ішов, вчепившись окоченілими руками у свого рятівника. Зуби його стукали. А по обличчю текли сльози. Коли вони вийшли на берег, Ковальов пожвавішав.

Ти ноги промочив,— сказав він,— біжи додому, а пацана я сам доведу.

Тюфяк подивився на врятованого хлопця, перевів погляд на мокрі черевики і сказав:

Ковальов схопив за руку мокрого, переляканого хлопця і кудись потяг його.

Тюфяк поплентався додому. Його переживання швидко притупила втома. І тепер залишалися тільки промоклі ноги та легке озноб. Вдома він ледве стягнув з себе черевики. З них полилася вода.

Що це? — спитала мама, невдоволено дивлячись на забруднений паркет.

Промочив ноги,— розтягуючи слова, відповів хлопчик.

Він хотів розповісти мамі, як було діло, але його почало хилити до сну і долала позіхання, і навіть у теплій кімнаті не проходив озноб. Він нічого не пояснював, ліг на диван і заплющив очі. Несподівано він подумав, що якби на ньому були важкі лицарські обладунки, то лід одразу проломився б і він не зумів би врятувати пацана. Він швидко заснув.

Другого дня, коли після другого дзвінка він увійшов до класу, там нікого не було. Виявляється, всі пішли нагору, до актової зали, на загальну лінійку.

Він кинув портфель на парту і поплентався на четвертий поверх.

Коли він увійшов до зали, всі вже вишикувалися великою літерою"П". Він протиснувся між хлопцями і став у задньому ряду.

В цей час заговорив директор школи. Він сказав, що вчора на річці учень Діма Ковальов врятував першокласника, що провалився під лід, і що він, директор, захоплюється сміливим вчинком учня.

Потім виступала старша вожата. Вона говорила про піонерський обов'язок про честь червоної краватки і нарешті зачитала лист матері пацана, що провалився, в якому Дімка називався рятівником її сина.

Стиснутий з усіх боків хлопцями, матрац стояв біля стіни і слухав, як усі хвалять Дімку Ковальова. Якоїсь хвилини йому хотілося сказати, що Дімка бреше - нікого він не рятував, а просто махав руками і кричав. Але від однієї думки привернути увагу йому стало соромно.

Лінійка скінчилася. Хлопцям наказали розходитися класами. І матрац, підштовхуваний товаришами, поплентався назад на другий поверх. Він ледве протиснувся за парту - зрушив її з місця, - а коли почався урок, узяв у короткі пухкі пальці тоненьку ручку і в зошиті з математики почав малювати лицаря. Цей лицар був фіолетового кольору, як шкільне чорнило.

Юрій Яковлєв

ЛИЦАР ВАСЯ

(1)Приятелі називали його матрацом. (2)3а його повільність, неповороткість і незручність. (3) У нього все валилося з рук, все не ладналося. (4) Те, що він матрац, було написано у нього на обличчі, вгадувалося в його повільних, млявих рухах, звучало в глухому голосі. (5) Але ніхто не здогадувався, що ховається під цією негарною товстою оболонкою. (6) А в його грудях билося благородне серце лицаря. (7) Його ж звали просто Вася, і це ім'я не підходило для лицаря.

(8) У мріях з товстого і клишоногого він перетворювався на стрункого і гнучкого, а в рухах з'являлися спритність і спритність.

(9) Але варто йому підійти до дзеркала, як все поверталося на місце. (10) ... Важко провести кордон між восени та взимку. (11) Буває так, що ще не опало листя, а на землю лягає перший слабкий сніг. (12) А іноді вночі підморозить, і річка на ранок покриється льодом. (13) Цей лід, дзеркальний і тонкий, манить до себе, і тоді радіо попереджає хлопців, що ходити по льоду небезпечно. (14) Але не всі хлопці слухаються радіо...

(15) Увагу матраца привернули крики, які долітали з річки. (16) Він прискорив крок і, засихавшись, вийшов на берег.

(17) Там він побачив Дімку Ковальова, який розмахував руками і кричав:

(18) - Тоне, тоне!

(19) - Хто тоне? - неквапливо запитав матрац.

(20) - Не бачиш, чи що? - Огризнувся Дімка. (21) - Пацан тоне, під лід провалився. (22) Що стоїш?!

(23) Він подивився на замерзлу річку і помітив маленького першокласника, який був до пояса у воді і тільки руками чіплявся за край льоду.

(24) Тюфяк був товстішим і важчим за Дімку, але він ступив на лід.

(25) Лід злегка прогнувся, але не тріснув. (26) Мабуть, біля берега він був міцнішим.

(27) Тюфяк крокував льодом і не чув криків. (28)Він бачив тільки на смерть переляканого малюка, який не міг вимовити і слова. (29) Десь у глибині душі він розумів, що зараз лід може тріснути і він опиниться у воді разом з посинілим пацаном. (30) Але це не зупинило його. (31) Він переставив другу ногу і опинився по щиколотку у воді.

(32) Нарешті матрац схопив малюка за руку, і першокласник опинився на льоду. (ЗЗ) Він ішов, вчепившись задубілими руками в свого рятівника. (34) Уби його стукали, а по обличчю текли сльози.

(35) Коли вони вийшли на берег, Ковальов пожвавішав.

(36) - Ти ноги промочив, - сказав він товаришу, - біжи додому, а пацана я сам доведу.

(37) ...На другий день, коли після другого дзвінка матрац увійшов до класу, там нікого не було. (38) Виявляється, всі пішли вгору, в актовий зал, на загальну лінійку. (39) Він протиснувся між хлопцями і став у задньому ряду.

(40) Директор школи сказав, що вчора на річці учень Діма Ковальов врятував першокласника, що провалився під лід, і що він, директор, захоплюється сміливим вчинком учня.

(41) Стиснутий з усіх боків хлопцями, матрац стояв біля стіни і слухав, як усі хвалять Дімку Ковальова. (42) В якусь хвилину йому хотілося сказати, що Дімка бреше, - нікого він не рятував, а просто махав руками і кричав, але від однієї думки привернути до себе увагу йому стало соромно.

(За Ю. Яковлєвом)

Юрій Якович Яковлєв (1922-1996) – російський прозаїк, сценарист, журналіст, автор книг для підлітків, член мистецької ради студії «Союзмультфільм». Брав участь у Великій Вітчизняній війні. Основні теми прози Юрія Яковлєва - шкільний побут, Велика Вітчизняна війна, сценічне мистецтво, дружба між людиною та твариною. Розповіді та повісті: «Сьорьжкін син», «Був справжнім трубачом», «У людини повинен бути собака», «Воробйов скло не вибивав», «Кепка-невидимка» та ін.