(ЄДІ з російської). Яким постає образ рідного дому в ліриці С.А.

При використанні матеріалів цього сайту - та розміщення банера -ОБОВ'ЯЗКОВО!

План уроку літератури у 11 класі

Тема: Все одно залишився я поетом золотої зробленої з колод хати. (Тема Будинку у ліриці С. Єсеніна).

Цілі: Показати у розвитку художній образБудинки у творчості С. Єсеніна, його філософську глибину, ємність. Вчити аналізувати ліричний твір. моральні ідеали.Пробудити у дітях естетичні переживання, пов'язані зі сприйняттям поезії, музики, живопису.

Обладнання: акварельний малюнок-колаж на тему уроку; фотографії будинку Єсеніна в Костянтинові та матері Єсеніна, Тетяни Федорівни; тексти віршів кожного учня; запис музичної композиціїоркестру народних інструментів; репродукція з картини К.Петрова-Водкіна "Мати".

Хід уроку.

1.Вступ.

Ви закінчуєте вивчення шкільного курсулітератури, і дуже скоро вам належить писати екзаменаційний твір. З дев'яти тем, запропонованих цього року, одна (по ХХ століттю) буде так звана «наскрізна», тобто. традиційна. Мова йдепро духовні, моральні категорії: людина у пошуках сенсу життя, теми батьківщини, природи, любові, милосердя, честі та обов'язку тощо. Сьогодні я пропоную поміркувати над темою Будинку, яка особливо тривожно звучить у кожного письменника та поета ХХ століття. Ми розглянемо, як розвивається образ Будинку, сімейного вогнища у ліриці С. Єсеніна та яким ідейним змістомвін наповнюється. Я навмисно обрала Єсеніна, найвідоміші його вірші. Нещодавно мені довелося спілкуватися з вашою ровесницею, чебоксарською школяркою. Дівчинка розумна, любить літературу, збирається на філфак. І ось у розмові вона запитала, хто в мене улюблений поет. - ... Важко назвати одного ... - А я обожнюю Маяковського! - У Маяковського багато чудових віршів. Але, погодься, він особливий поет, дуже гучний. А як тобі Єсенін? - Єсенін ... - розчаровано простягла вона. - Це ж такий примітив. Ось такий суворий вирок. Примітивний – це поверховий, неглибокий, миттєвий. Можливо, не примітивний, а простий? А це різні речі. Пушкін великий у своїй вишуканій простоті. Та й кожен добрий поет у зрілості пише простіше. Так давайте розберемося, що ховається за простотою Єсеніна, примітив чи мудрість. Під час обговорення проблеми ми звернемося до аналізу віршів, а це вам теж необхідно, оскільки дві теми на іспиті будуть пов'язані з інтерпретацією ліричних творів. Але якщо ви не тільки зрозумієте тему уроку, але й зазнаєте хвилин особливого хвилювання, якщо вірші зачеплять вас за живе, а хтось, можливо, знову відкриє для себе Єсеніна - значить, наш урок відбувся.

2.Аналіз вірша «Гой ти, Русь, моя рідна!» (1914р.)

Мова музики допоможе нам у сприйнятті поезії. На тлі музики (оркестр народних інструментів) читаю напам'ять вірш. Після читання розмовляємо: - Яким настроєм перейнятий вірш? Воно іскриться щастям, радістю, любов'ю до рідного краю. - Яким розміром написано вірш? Цей розмір, а також активне вживання дієслів (втечу, продзвенить, гуде) підкреслюють святковий настрій вірша.

Ким почувається ліричний герой?

Захожим прочанцем.

Але мандрівники-богомольці ходили святими місцями, монастирями, молилися чудотворним іконам. А чому поклоняється ліричний герой? Полям, тополі, хатам. - У першій строфі народжується дивовижний образ селянської хати – «хати – в ризах образу». Що таке образ? (Ікони) А риза? (золочені обрамлення, оклад ікон).

З яким кольоровим чином є метафора «хати – образу»?

«Тільки синь смокче очі». Давайте вслухаємось у рядок. (читаю, виділяючи приголосні звуки). Що ви помітили у звучанні рядка? Звукопис, алітерацію на свистящі приголосні використовує поет. А для чого? Яке відчуття народжується? Сліпучою, що роз'їдає очі синій. Вам знайоме відчуття пронизливої ​​сині просторів, коли мимоволі жмуришся? - Але квітопис у Єсеніна символічний. Що означає синій, блакитний у ранній ліриці? Це небесний, гірський, піднесений. «Синє щось» Єсенін чув навіть у слові «Росія». Виходить, що ошатна селянська хата не просто оселя, це щось святе, прояв божественного на землі. Будинок – це справді втілення кохання.

Поспостерігаємо, якими звуками наповнено художній простір

вірші?

Дівочий сміх, танець на лузі.

Звуки мажорні.

І хоча у вірші немає людей, але вони незримо присутні у звуках народного гуляння. Поет не один, він почувається частиною свого народу. - Які запахи передає поет? З яким православним святомвони пов'язані? Запах яблук і меду пов'язані зі Спасом. - А чому в церквах на Спас пахне не ладаном, а яблуками та медом? Наші предки тонко відчували свій зв'язок із природою; не господарями, не підкорювачами, а дітьми природи відчували вони себе і «лагідно» дякували Творцеві за щедрість – можливо, тому Єсенін Спас назвав «лагідним». Поет поважав народні звичаї, і коли радянська влада безжально знищуватиме церкви, духовність, Єсенін це болісно переживатиме. давньоруське слово«Русь» замість «Росія» стверджують нерозривний зв'язок часів, єдність людини та природи. Така глибина у 20 рядках юнацького вірша! Дослідники кажуть, що Єсенін практично не мав учнівського періоду – він відразу заявив про себе як про великого самобутнього поета.

Підіб'ємо підсумки аналізу. Я почну фразу, а ви закінчите.

Образ селянської хати у ранній ліриці Єсеніна – це уособлення… (Батьківщини, природи, історичних традицій народу).

3. Слово вчителя зі зверненням до малюнка-колажу.

Образ хати нарівні з берізкою та місяцем кочує з одного вірша до іншого.

Хата-стара щелепою порога

Жує пахучий м'якуш тиші.

Де ти, де ти, батьковий дім,

Грев спину під пагорбом?..

Я покинув рідний будинок,

Блакитну залишив Русь.

Чуєте, як вкрадаються у вірші нотки смутку? А в двадцяті роки різко зміниться настрій віршів і на зміну романтичному образухати прийде моторошний образ «скелетів будинків». Все наполегливіше у 20-ті роки звучить мотив повернення до рідного дому. («Русь Радянська», «Русь, що йде»). У вірші «Повернення на батьківщину» Єсенін не впізнає рідного дому, в якому на стіні замість ікони – «календарний Ленін», «точнісінько як у місті». Місто насувається на село, душить його «кам'яними руками шосе». І місто у Єсеніна не лише втілення технічної цивілізації, це нова ідеологія, жорстока система гноблення. Єсенін раніше за всіх відчув загибель села. І хоча ікону замінив «календарний Ленін», а замість Біблії у хаті «Капітал» Маркса, Єсенін зізнається:

Але чомусь таки з поклоном

Сідаю на дерев'яну лаву.

На іншому вірші «Спит ковила, рівнина дорога…» поет бунтує проти нового життя:

Все одно я залишився поетом

Золота колода.

… Єсенін дуже сумував за домом, по матері, часто відвідував Костянтинове. У 1925 році (А що це за дата в житті Єсеніна?), останній рікжиття Єсенін був удома п'ять разів. У цей час він пише вірші-послання дідові, сестрі, три вірші присвячує поет матері, Тетяні Федорівні.

4. Читаю вірш «Лист матері». Музика вступає разом із темою будинку.

Такий простий вірш, і щоразу, коли його чуєш, стискається серце. Від чого?

Воно стосується кожного з нас. Всі ми відчуваємо провину перед мамою. Ми ображаємо, хвилюємо матерів, а вони всі прощають, чекають на «повернення блудного сина» незалежно, чи відомий він чи скромний, бідний чи багатий, здоровий чи хворий. Щемливо-ніжні слова знайшов поет для матері. До речі, жодної з численних коханих він не присвятив віршів такої ліричної сили.

Спробуємо розгадати секрет емоційного впливу вірша.

Слова якого стилю переважають у вірші?

Розмовного, просторічного (дуже, гіркий пропийця, саданет). Низький стиль передає вульгарність, бруд повсякденного життя. Чим огидніше сцени цього життя (п'яна бійка), тим більшим змістом наповнюється художній образ, яким поет починає і закінчує вірш.

Двічі вдається Єсенін до високого стилю. Ви вже знайшли цей вислів? Звичайно, це образ «вечірнього невимовного світла». - Що означає «несказаний»? Невимовний, який неможливо висловити словами.

А вечірнє світло – яким ви його візуально уявляєте? Синій, зоряний, місячний – що виходить від неба небесних світил. Займенник "той" також вказує на вище походження цього світла. (Не від світу цього). Подібно до німби, струмує сяйво над хатинкою (бо це не просто хатинка, а отчий будинок), над простою жінкою в «старомодному старенькому шушуні» (бо вона Мати, ангел-охоронець). - Мені здалося, що вірш і картина К.Петрова-Водкіна, сучасника Єсеніна, дуже співзвучні. Чи не правда? Знайдіть схожість. І поет, і художник оспівують материнську любов. Обидві жінки пов'язані з хатою. Ті ж зроблені з колод стіни, дощатий стіл, глечик з молоком. Але в простоті таїться поезія життя.

Зверніть увагу на кіот – місце для ікон. Кіот розорений. І в Єсеніна:

І молитися не вчи, не треба…

Але богородиця не покинула хату; у художника, як і в поета, вона набула вигляду жінки-матері, різниця тільки в тому, що на картині – молода мати. Те саме, що й у вірші, синє світло струмує через вікно в світлицю. Вікно займає важливе місце в композиції картини, воно ніби пов'язує маленький затишний світ вдома. величезним світом. Наче художник хоче сказати, що тільки мати своєю всепрощаючою любов'ю врятує світ, що поринув у нескінченних війнах, ворожнечі. - Повернімося ж до вірша. Закінчіть фразу: Будинок у Єсеніна у його пізніх віршах – це втілення… (святої материнської любові).

5.Вірш «Відмовив гай золотий»

І останній віршсьогодні прозвучить на уроці, що також стало піснею, - «Відмовив гай золотий». Але пісню ми не слухатимемо, хоча Г. Пономоренко гарну мелодію написав. Постараємося почути самі вірші і, можливо, зрозуміємо їх інакше. (Читаю напам'ять вірш). - Багато разів ви чули ці рядки. А про що вірш? Не пейзажна замальовка, а філософське осмислення швидкоплинності життя.

Подивіться на дату створення вірша.

Поетові скоро 30, та до того ж, як і всі поети, Єсенін пророчо передбачав швидку загибель. І ось він підбиває підсумки – прощальний вірш. - Ким почувається поет? Мандрівцем, який зупинився на дорозі життя. А ще осіннім гаєм. Поет і гай – двійники, що ніби проростають один в одного. Олюднювати навколишній світвміють усі поети, цей прийом називається уособленням. А Єсенін відчував себе деревом, травою, місяцем. Це унікальне явище у поезії, дослідники цей новаторський прийом назвали «уособлення навпаки». Тільки Єсенін міг сказати:

Облітає моя голова,

Кущ волосся золотого в'яне.

Єсенін навіть жартував над своїм прізвищем: «У мені живуть осінь та ясен». І ось коли ми зрозуміли головний образвірша, стає зрозумілим, чому «відмовив гай золотий і березовим, веселим мовою». Відкривається зміст останніх рядків:

…Як дерево роняє тихо листя,

Так я кидаю сумні слова.

І якщо час, вітром розмітаючи,

Змете їх все в одну непотрібну грудку,

(Що змете? Вірші, звичайно. Адже були десятиліття, коли Єсеніна забороняли, вважали упадницьким поетом).

Скажіть так, що гай золотий

Відмовила милим мовою.

Якщо в першій строфі логічний наголос падало на «відмовила», то в останній строфі виділено «милим мовою». - Поет хотів, щоб ми його мову назвали милим. Можете ви його вірші назвати «милими»? Звичайно, вони вчать любові до всього живого. Пушкін за рік до смерті пише у знаменитому «Пам'ятнику»:

І довго буду тим люб'язним я народу,

Що добрі почуття я лірою будив…

А у Єсеніна:

…Скажіть так, що гай золотий

відмовила милим мовою.

Отже, вірш філософський. А яким змістом наповнюється образ

вдома в цьому вірші? Кого шкодувати? Адже кожен у світі мандрівник пройде, зайде і знову залишить будинок... будинок - весь світ, земне життя, вічна природа. «Не обгорять горобинні кисті», і трава зазеленіє, і журавлі повернуться. Природа вселяє оптимізм у поета. Яким розміром написано вірш? (Скандуємо, показую ритмічний малюнок). У прощальному вірші сум світлий, урочистий, і ця інтонація підкреслюється п'ятистопним ямбом. Поет йде, а Будинок залишається. Який же Дім заповідає нам Єсенін? Зробимо узагальнення з усього уроку.

Після відповідей дітей звертаємося до дошки, відкриваємо запис, звіряємо висновки учнів з тією тезою, до якої вони мали прийти.

Запис на дошці:

Будинок у ліриці С. Єсеніна – це уособлення Батьківщини, природи; сімейного вогнища, зігрітого материнською любов'ю; будинок – це історична пам'ять, духовна колиска.

6.Узагальнення вчителя.

Така концепція Будинку у С. Єсеніна, погодьтеся, дуже глибока, ємна. Вона гармонійно вписується у традиційне гуманістичне висвітлення цієї теми у російській літературі.

На наступних уроках можна провести семінар «Тема Дому в прозі ХХ століття», учні самостійно підготують доповіді, які висвітлюють вказану тему в романі Є. Замятіна «Ми», повісті А. Платонова «Котлован», романах М. Булгакова «Біла гвардія», « Майстер і Маргарита», роман М. Шолохова «Тихий Дон».

Урок літератури у старших класах

Сподобалось? Віддячте, будь ласка, нам! Для Вас це безкоштовно, а нам – велика допомога! Додайте наш сайт у свою соціальну мережу:

Дисципліна: російська мова та література

Розділ: поезія початкуXXстоліття

Тема урока: «Тема Будинку в ліриці С. Єсеніна»

Час реалізації уроку : 45 хвилин
Цілі :
- показати у розвитку художній образ Будинку у творчості С. Єсеніна, його філософську ємність, глибину;
- запровадити учнів у ясний і свіжий за своєю образністю, але внутрішньо складний світ поезії З. Єсеніна;
- вчити аналізувати ліричний вірш;
- показати глибоке почуття рідної природита Батьківщини в поезії С. Єсеніна;
- виховувати любов до Батьківщини, моральні ідеали;
- пробудити в учнів естетичні переживання, пов'язані зі сприйняттям поезії, музики, живопису.

Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Вигляд уроку : урок художнього сприйняття тексту творів автора

Обладнання: комп'ютер, творчі листи, оціночні листи

Епіграф:

Все одно я залишився поетом

Золота колода.

Хід уроку

    Організаційний момент

Вчитель. Мені хотілося б почати урок з читання уривка з учнівського твору. Ви уважно послухайте і потім скажіть, чи знайоме вам те почуття, про яке пише автор. Вслухаючись у текст, постарайтеся уявити картини своєї малої Батьківщини, чому вдома, улюбленого куточку природи.

    Підготовка до сприйняття теми уроку

    Новоселицьке – один із куточків Ставропілля. Однак скільки можна розповісти про цей куточок! Я люблю своє село. Я люблю його будь-якої пори року. Вже настала весна. Налаштовуюсь на весняний лад. Скоро земля почне відігріватись під сонцем, пахне в обличчя свіжим вітром, небо обрушиться потоками синяви, зазвучать пташині трелі, стануть радісними та святковими знайомі вулиці. І це бачення хочеться зберегти у своїй душі назавжди, бо знаю, що настане час,коли мріятиму хоч на день – іншийопинитися в рідному селі, там, де залишиться дитинство, перша вчителька таперше шкільне кохання. Найголовніше в нас тільки одне – наша пам'ять та батьки, мала батьківщината витоки.

    Пам'ять, витоки. Які вічні та прості слова. Немає цих понять – отже, немає життя, немає продовження. Є вони – піднімається у душі оновлення та триває життя.

    Найголовніше, в метушні днів не забувати про ранковій зорі, про те, як блищить гладь річок і озер, як палає заходом сонця небо, як грають у перших променях сонця крапельки роси.

    Розмова прочитаного тексту з показом слайдів

    Вчитель. Про яке почуття йдеться у цьому творі?

    Вчитель. Які картини ви змогли уявити, слухаючи ці рядки твору?

    Вчитель. Можливо, ці картини могли бути такими:

    /Демонстрація на екрані видів, пов'язаних з тими картинами, які представили учні/. Вступне слово вчителя

    Вчитель . Думки, спогади, пов'язані з будинком, батьківщиною, викликають у душі людини приплив ніжності, теплоти. Тема Батьківщини,

    природи, любові, милосердя, честі та обов'язку – це традиційна тема у російській літературі. Вона знаходить свій відбиток у багатьох творах великих поетів і письменників. Сьогодні пропоную поміркувати над темою будинку, сімейного вогнища, яке з особливою силою звучить у ліриці всіма улюбленого поета Сергія Єсеніна. Дуже важливо, щоб ви змогли побачити у віршах Єсеніна художній образ Будинку у розвитку, його

    філософську глибину, ємність. Мені хочеться, щоб у вас була можливість ще раз доторкнутися до високого мистецтва, що допомагає випробувати естетичні переживання, що виховує любов до Вітчизни, стверджує моральні ідеали. Для успішної та плідної роботи на уроці я розробила необхідний матеріал: творчі аркуші, оціночні аркуші, тексти віршів, Роздатковий матеріал знаходиться на ваших робочих столах.

    3. Робота над новою темою

    * Робота у творчих аркушах Завдання №1. Слова:хата, околиця, стежка, рай, яблуко, мед, поле, привілля, синь, святість розподілити на дві групи. До першої групи мають увійти слова, що відповідають уявленню про піднесене. До другої групи будуть включені слова, пов'язані з уявленням про прозаїчне, звичайне.

    Вчитель. Спираючись на результати роботи над завданням №1, давайте разом створимо схему«Сонечко» та попрацюємо над цією схемою.

Який висновок можна зробити?
Вчитель. Всі ці слова ви зустрінете під час прослуховування вірша «Гой ти, Русь моя рідна…». Прослухавши вірш, дайте відповідь, чи зберігається звичне сприйняття звичайних слів або вони звучать так само піднесено, як і ті слова, які свідчать про піднесення.
Читання вчителем вірша /на екрані/ Вчитель. Чи зберігається у творі звичне сприйняття слів, пов'язаних з уявленням про повсякденне, прозове?
Вчитель. Як досягає поет такого перетворення «прозаїзмів» у вірші?
Вчитель . Яким настроєм перейнято вірш?
Вчитель. Чому ліричний герой порівнює себе із захожим прочанцем?
Вчитель. Завдяки чому у першій строфі народжується характерний образ селянської хати? Що таке образи та ризи?
Вчитель. З яким колірним чином є метафора «ризи – образу»?
Вчитель. Прислухайтеся уважно до звучання рядка «Тільки синь смокче очі». Тут поет використовує алітерацію.

Повторіть поняття "алітерація".
/на екрані/ Вчитель. Навіщо автор використовує алітерацію? Яка народжується картина?
Вчитель. Коли з'являється таке відчуття?
Вчитель. Але квітопис у Єсеніна символічний. Що означаєсиній, блакитний у ранній ліриці?
Вчитель. «Синє щось…» Єсенін чув навіть у слові «Росія»: «У ньому і роса, і сила, і синє щось…» Виходить, що ошатна селянська хата не просто житло, це щось святе. Будинок – втілення кохання.

Вчитель. Якими звуками сповнений вірш?

Вчитель. Це мажорні звуки. І хоча у вірші немає людей, але вони незримо присутні у звуках народного гуляння. Поет не один, він почувається частиною свого народу.

Вчитель. Які запахи передає поет і з яким святом це пов'язано?

Вчитель. Чудова традиція – нести до храму перший урожай яблук, перший збирання меду. Наші предки тонко відчували свій зв'язок із природою; не господарями, не підкорювачами, а дітьми природи вони відчували себе і «лагідно» дякували Творцеві за щедрість – можливо, тому Єсенін назвав Спас «лагідним».

Отже, всі образи вірша, квітопис і навіть давньоруське «Русь» замість «Росія» стверджують нерозривний зв'язок часів, людини та природи. Така глибина нам відкривається у 20-ти рядках юнацького вірша.
Про те, як сталося так, що Сергій Єсенін не мав практично учнівського періоду, і він відразу заявив про себе як великий самобутній поет, ми почуємо з повідомлення.

Виступ учня

Матеріал повідомлення.

/Звучить романс на вірші З. Єсеніна, демонструються образи російського села 20-х/.

Вчитель. Повернемося до вірша «Гой ти, Русь моя рідна…» і підіб'ємо підсумок нашої розмови образ селянської хати в ліриці Сергія Єсеніна. Я почну фразу, а ви закінчите. Отже, образ селянськоїхати у ранній ліриці поета – це уособлення…

Вчитель. Образ хати, рідного дому зустрічається у багатьох віршах поета. Прочитайте вірш «Край ти мій занедбаний…».
/на екрані/ Вчитель. Які ноти вкрадаються у ці вірші?
Вчитель. Прочитайте вірш «Де ти, де ти, отчий дім…».
/на екрані/ Вчитель. Яким настроєм овіяний цей вірш?

Вчитель. У 20-ті роки різко змінилося настрій єсенінських віршів, і зміну романтичному образу хати прийшов моторошний образ «скелетів будинків».

Все наполегливіше у 20-ті роки звучить мотив повернення до рідного дому. У вірші «Повернення батьківщину» Єсенін не впізнає рідного дому, у якому на стіні замість ікони – «календарний Ленін». Місто насувається на село. Місто у Єсеніна не лише втілення технічної цивілізації, це нова ідея, ворожа людині. Єсенін раніше за інших відчув загибель села. І все-таки, хоча ікону замінив «календарний Ленін», а замість біблії в хаті «Капітал» Маркса, Єсенін зізнається:

Але чомусь таки з поклоном

Сідаю на дерев'яну лаву.

Вчитель. Прочитайте вірш «Спит ковила, рівнина дорога…».
/на екрані/ Вчитель. Який висновок можна зробити з цього твору про подальшу творчість поета?
Вчитель. Сергій Єсенін дуже сумував за домом, по матері, часто відвідував Костянтинове. 1925 року, в останній рік життя, поет був удома п'ять разів. У цей час він пише вірші – послання дідові, сестрі. Три вірші присвячує матері, Тетяні Федорівні. Прочитайте вірш «Лист матері».

/на екрані/ Вчитель. Чому цей вірш близький кожному з нас?
Вчитель. Щемно – ніжні слова поет знайшов для матері. Зверніть увагу на завдання №2 у творчих аркушах. У ньому подано запитання до вірша «Лист матері». Дайте відповідь на ці запитання. Ця робота вам допоможе активніше проявити себе в усній розмові за віршем «Лист матері».

Завдання №2:

1. Слова якого стилю переважають у вірші?

2. Яким ви візуально уявляєте «вечірнє світло»?

3. Знайдіть у тексті вірша вираз, вжите у високому стилі.

4. Який займенник вказує на вище походження «світла», і що це означає?

Бесіда

Вчитель. Чому поет використовує у вірші розмовні слова?
Вчитель. Чи можуть прості слова вживатися у сенсі?
Вчитель. Чому світло «струмить» над хатинкою?
Вчитель. Образ матері у «старомодному старенькому шушуні» - образ ангела – хранителя.

У художника К. Петрова – Водкіна, сучасника З. Єсеніна, є картина «Мати». У чому ви вловлюєте співзвуччя вірша «Лист матері» та картини «Мати»?

/на екрані ілюстрація картини К. Петрова – Водкіна «Мати»/

Вчитель. Богородиця не покинула матерів: ні стару, ні молоду. Любов матері всепрощаюча, що зв'язує світ будинку з величезним світом. Мати завжди захищає своїх дітей. Повернемося до вірша. У творчих аркушах у завданні № 3 закінчіть фразу: Будинок у Єсеніна у його пізніх віршах – це втілення…
Вчитель. Прочитайте, як закінчили фразу.

4.Підсумок уроку

Вчитель. Наш урок добігає кінця. Ще раз зверніть увагу на тему уроку і скажіть, що означає Дім у ліриці Сергія Єсеніна?

Вчитель. Зверніть увагу на завдання №4 у творчих аркушах. Складіть сиквейни про наш урок, про те, що ви дізналися на ньому.

Прослуховування творчих робіт

Вчитель. В оцінних аркушах оцініть зазначені етапи роботи, застосовуючи п'ятибальну систему. Я думаю, що ви об'єктивно зможете оцінити себе.

Вже зараз я зможу деяким із вас поставити оцінки за художнє читаннявіршів, участь у усному аналізі віршів. Обробивши ваші творчі та оціночні листи, я оголошу кожному з вас оцінку за сьогоднішній урок на наступному занятті. Нехай не засмучуються ті хлопці, котрі сьогодні не висловили своїх думок. Все одно душею та серцем вони були з поезією С. Єсеніна. Та інакше й не може бути. Починаючи з дитинства, ця поезія живе в нас. Ми читаємо єсенинські вірші та слухаємо романси. Адже багато відомих російських композиторів писали музику до віршів Сергія Єсеніна. Звучить романс на вірші З. Єсеніна.

/на екрані демонстрація фотографій С. Єсеніна/

Урок-роздум з лірики Сергія Єсеніна.

Тема «Тема Будинку в ліриці С. Єсеніна»

Цілі уроку: 1) показати у розвитку художній образ Будинку у творчості С.Єсеніна, його філософську глибину, ємність.

2) вивчати аналізувати ліричний твір.

3) виховувати любов до Батьківщини, моральні ідеали; пробудити у дітях естетичні переживання, пов'язані зі сприйняттям поезії, музики, живопису.

Обладнання: фотографії матері Єсеніна. Тетяни Федорівни, та будинки у Костянтинові: тексти віршів у кожного учня; запис музичної композиції у виконанні оркестру народних інструментів; репродукція картини К.Петрова-Водкіна "Мати".

ХІД УРОКУ

Вступ. Незабаром вам доведеться писати екзаменаційний твір. Одна з тем, що пропонуються на іспиті, так звана «наскрізна», тобто традиційна для російської літератури. Йдеться про духовні, моральні категорії: людина у пошуках сизела життя, тема Батьківщини, природи, любові, милосердя, честі та обов'язку тощо. Сьогодні пропоную поміркувати над темою будинку, яка особливо тривожно звучить у XX віці. Розглянемо, як розвивається образ Будинку, сімейного вогнища у ліриці Єсеніна.

"Гой ти, Русь моя рідна ..." (1914). На тлі музики (оркестр народних інструментів) читаю напам'ять вірш.

- Яким настроєм перейнято вірш? Воно іскриться щастям, радістю, пронизане любов'ю до рідного краю.

- Чому ліричний герой порівнює себе із захожим прочанцем?

Мандрівники-богомольці ходили святими місцями, монастирями, молилися чудотворним іконам. А ліричний герой поклоняється полям, тополі, хатам.

- Завдяки чому у першій строфі народжується характерний образ селянської хати? (Завдяки тому, що виділено головне: «хати – у ризах образу».) Що таке образу? (Ікони.) А риза? (Золочене обрамлення, оклад ікон.)

- З яким кольором сусідить метафора «хати - образу»? «Тільки синь смокче очі». Давайте вслухаємось у рядок. (Читаю, виділяючи приголосні звуки.) Що ви помітили у звучанні рядка? Звукопис, алітерацію на свистящі приголосні використовує поет. А для чого? Яка картина народжується? Сліпучою, що роз'їдає очі сині. Вам знайоме відчуття пронизливої ​​синяви просторів, коли мимоволі жмуришся?

- Але квітопис у Єсеніна символічний. Що означає синій,блакитний у ранній ліриці? Це небесний, гірський, піднесений. "Синє щось" Єсенін чув навіть у слові "Росія": "У ньому і роса, і сила, і синє щось..." Виходить, що ошатна селянська хата не просто житло, це щось святе. Будинок – це втілення кохання.

- Поспостерігаємо, якими звуками сповнений вірш.

Дівочий сміх, танець на лузі - мажорні звуки. І хоча у вірші немає людей, але вони незримо присутні у звуках народного гуляння. Поет не один, він почувається частиною свого народу.

- Які запахи передає поет? З яким православним святом вони пов'язані? Запах яблук та меду пов'язаний зі Спасом.

Чудова традиція – нести до храму перший урожай яблук, перший збирання меду. Наші предки тонко відчували свій зв'язок із природою; не господарями, не підкорювачами, а дітьми природи відчували вони себе і «лагідно» дякували Творцеві за щедрість – можливо, тому Єсенін Спас назвав «лагідним».

Отже, всі образи вірша, квітопис і навіть давньоруське слово «Русь» замість «Росія» стверджують нерозривний зв'язок часів, людини та природи. Така глибина відкривається нам у 20 рядках юнацького вірша!.. Дослідники кажуть, що Єсенін практично не мав учнівського періоду - він відразу заявив про себе як великий самобутній поет.

- Підведемо підсумки. Я почну фразу, а ви закінчите. Образ селянської хати ранньої лірики Єсеніна - це уособлення... (Батьківщини, природи, рідного вогнища, наступності поколінь, історичних традицій народу).

Образ хати, рідного дому зустрічається у багатьох віршах поета.

Хата-стара щелепою порога

Жує пахучий м'якуш тиші.

Де ти. де ти, батьковий дім.

Грев спину під пагорбом?..

Я покинув рідний будинок.

Блакитну залишив Русь...

Чуєте, які ноти вкрадаються в ці вірші?.. У 20-ті роки різко змінився настрій віршів, і на зміну романтичному образу хати прийшов моторошний образ «скелетів будинків». Все наполегливіше у 20-ті роки звучить мотив повернення до рідного дому («Русь Радянська», «Русь, що йде»). У вірші «Повернення на батьківщину» Єсенін не впізнає рідного дому, в якому на стіні замість ікони – «календарний Ленін», «точнісінько як у місті». Місто насувається на село, душить його «кам'яними руками шосе». І місто у Єсеніна не лише втілення технічної цивілізації, це нова ідеологія, ворожа людині. Єсенін раніше за інших відчув загибель села. І все-таки, хоча ікону замінив «календарний Ленін», а замість Біблії в хаті «Капітал» Маркса, Єсенін зізнається:

Але чомусь таки з поклоном
Сідаю на дерев'яну лаву.

- Чому, як ви думаєте?

На іншому вірші «Спит ковила, рівнина дорога...» поет зізнається:

Все одно я залишився поетом
Золота колода.

Єсенін дуже сумував за домом, по матері, часто відвідував Костянтинове. У 1925 році, в останній рік життя, Єсенін був удома п'ять разів. У цей час він пише вірші-послання дідові, сестрі. Три вірші присвячує поет матері, Тетяні Федорівні.

Слухаємо вірш «Лист матері» (музика вступає разом із темою вдома).

- Такий простий вірш про себе, про свою любов до матері. А здається, що це стосується кожного з нас. Чому так відбувається? Всі ми відчуваємо провину перед мамою. Ми ображаємо, хвилюємо матерів, а вони прощають, бо люблять, бо шкодують. Щемно-ніжні слова знайшов поет для матері. Які?

- Спробуємо розгадати секрет емоційного впливу вірша. Слова якого стилю тут переважають? Розмовного, просторічного(дуже, гіркий пропийця, саданет]. Це рідна мовазрозумілий їй. Але в простих словахможе бути виражений і високий глузд. Двічі вдається Єсенін до високого стилю. Ви вже знайшли цей вислів? Звичайно, це образ "вечірнього невимовного світла". Що означає «несказаний»? (Невимовний, який неможливо висловити словами.)

Вечірнє світло - яким ви його візуально уявляєте?

Синій, зоряний, місячний – вихідний від небесних світил. Займенник «той» також вказує на вище походження цього світла (не від цього світу). Подібно до німбу сяйво над хатинкою (бо це не просто хатинка, а отчий будинок), над простою жінкою в «старомодному старенькому шушуні» (бо вона Мати, ангел-охоронець).

Мені здалося, що вірш та картина К.Петрова-Водкіна, сучасника Єсеніна, дуже співзвучні. А як ви думаєте?

І поет, і художник оспівують материнське кохання. Обох жінок ми бачимо в хаті. Ті ж зроблені з колод стіни, дощатий стіл, глечик з молоком. Але в простоті таїться поезія життя.

Кіот - божниця, місце для ікон - розорений. І в Єсеніна: «І молитися не вчи, не треба...» Але Богородиця не покинула матерів: ні стару, ні молоду. Вона завжди захищає і їхніх дітей... Те саме, що й у вірші, синє світло струмує через вікно до світлиці. Вікно займає важливе місце у композиції картини, воно пов'язує світ будинку з величезним світом. Наче художник хоче сказати, що тільки мати своєю всепрощаючою любов'ю врятує світ. погрязший у нескінченних війнах, ворожнечі.

- Повернемося до вірша. Закінчіть фразу: Будинок у Єсеніна в його пізніх віршах - це втілення... (тепла, затишку, святої материнської любові).

Після відповідей дітей звертаємося до дошки, відкриваємо запис, звіряємо висновки учнів з тією тезою, до якої вони мали прийти.

Запис на дошці: Дім у ліриці Єсеніна - це уособлення Батьківщини; сімейного вогнища, зігрітого материнською любов'ю; Будинок – це історична пам'ять, духовна колиска.

Такою є концепція Будинку у Єсеніна.

На наступних уроках можна провести семінар «Тема Будинку у прозі XX століття», учні самостійно підготують доповіді за романом Є.Замятіна «Ми», повісті А.Платонова «Котлован», романам М.Булгакова «Біла гвардія». *Майстер і Маргарита», М.Шолохова «Тихий Дон».


Тема батьківщини та любові до неї є невід'ємною рисою лірики Сергія Єсеніна. Цей поет дуже трепетно ​​ставиться до місць, де він виріс і де залишилися його батьки. У своїх віршах він оспівує природу Росії та простих людей, що живуть у цій країні. Образ рідного дому та батьківщини присутній у таких творах як: "Я покинув рідний дім…", "Спит ковила. Рівнина дорога…" та "Повернення на батьківщину".

Вірш "Спит ковила. Рівнина дорога ..." складається з декількох пейзажних замальовок демонструють природу Росії, яка так подобається поетові: "Світло місяця, таємниче і довге, Плачуть верби, шепочуть тополі". на її недоліки, наприклад на важкі умови життя: "радіючи лютуючи і мучачись" - живуть люди на Русі, проте, на думку ліричного героя, "ніхто під окрик журавлиний не розлюбить вітчі поля".

Наші експерти можуть перевірити Ваш твір за критеріям ЄДІ

Експерти сайту Критика24.ру
Вчителі провідних шкіл та діючі експерти Міністерства освіти Російської Федерації.


Закінчує вірш поет такими рядками: "дайте мені на батьківщині коханої, все люблячи, спокійно померти" - це говорить про те, що рідні місця для Сергія Олександровича це як місце де він ріс і виховувався так і останній притулок, та іншого шляху для себе він не бачить.

У творі "Повернення на батьківщину" поет від імені ліричного героя розповідає про своє повернення в рідні краї і про зміни, що там відбулися. "Батьківський дім не зміг я розпізнати" - каже ліричний герой - це показує читачеві, що про минулі часи у Єсеніна залишилися лише спогади. Символічно те, що пізнаваним залишився лише цвинтар біля гори - начебто на ньому і поховано все те, чого Сергій Олександрович не зміг знайти в селі. Автор не забуває висловити свою позицію щодо комунізму і подій, що відбулися в країні, в цілому: "Ти комуніст? Ні! ... Така гидота! Просто вдавись!" - він вважає, що ідеологія, що розповсюджується владою шкодить народу і молоде покоління перестає поважати старше: "Чим мати і дід сумніша і безнадійніша, тим веселіше сестри сміється рот". І мені смішно, як спритне дівчисько мене у всьому за комір бере..."

Ліричний твір "Я покинув рідний дім..." оповідає про ностальгію по дому та рідних. Немов яблучний колір, сивина у батька пролилася в бороді». Порівнюючи себе зі старим кленом поет показує, що частинка його душі все ще живе в рідних краях, як і це дерево: "Є радість у ньому тим, хто листя цілує дощ, тому що старий клен головою на мене схожий".

Образ будинку в ліриці Сергія Єсеніна є красивими сільськими пейзажами, портретами постарілих батьків і ностальгією за дитячими часами, коли багато чого було інакше: "Ах, милий край! Не той ти став, не той".

Оновлено: 2018-04-26

Увага!
Якщо Ви помітили помилку або друкарську помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter.
Тим самим надасте неоціненну користь проекту та іншим читачам.

Дякую за увагу.


Образу рідного дому відведено значну роль у ліриці С.А. Єсеніна. Будучи родом із села, поет мав особливу любов до свого будинку, селянської хати, в якій він народився. У своїх віршах поет часто ностальгує за своїм чому дому, зображуючи його як ідеальний куточок. Часто зустрічаються казкові та міфологічні мотиви, а також релігійні.

Наші експерти можуть перевірити Ваш твір за критеріями ЄДІ

Експерти сайту Критика24.ру
Вчителі провідних шкіл та діючі експерти Міністерства освіти Російської Федерації.


Так, у вірші "Лист

матері" поет протиставляє тихе, спокійне життя в рідному домі свого хуліганського життя в місті. Рідний будинок постає в образі якогось "райського куточка", де можна сховатися від "суми бунтівної". Це почуття посилює опис "несказаного світла" над хатинкою. Використання автором зменшувально-пестливих слів підтверджує щиру його любов до своєї скромної рідної хатинки.

Любов до рідного селянського села відбито й у вірші " Гой ти, Русь моя рідна " , у якому поет зіштовхує два світу - селянський побутовий і релігійний, надаючи особливу образність сільським хатам: " Хати -- у ризах образу " . Рідний будинок здатний замінити поетові рай: "Я скажу: "Не треба раю, // Дайте батьківщину мою". Поет створює унікальний образ рідного дому, що поєднує в собі побутові та релігійні мотиви.

Центральне місце у ліриці А.С. Єсеніна про рідний будинок займає вірш "Низький будинок із блакитними віконницями". Як і в попередніх віршах будинок тут постає в образі ідилічного світу, який неможливо не полюбити: "Як би я і хотів любити // Все одно не можу навчитися". Поет знову говорить про те, що рідна хата дорога йому спогадами про щасливе дитинство, які назавжди врізалися йому в пам'ять.

Отже, бачимо, що рідний дім у ліриці С.А. Єсеніна зображується як спокійне, тихе місце, надзвичайно дороге серцю автору, що зберігає спогад про найщасливіший час його життя.

Оновлено: 2018-03-22

Увага!
Якщо Ви помітили помилку або друкарську помилку, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter.
Тим самим надасте неоціненну користь проекту та іншим читачам.

Дякую за увагу.