Лексикална тема: Ден на победата в старшата група. Фронтален логопедичен урок в подготвителна училищна група

1. Разширяване речников запасдеца:война, враг, фашисти, победа, победител, мир, герой, защитници, войници, офицери, ветерани, армия, медал, родина, граница, военни, граничар, пилот, моряк; бомбардиран, унищожен, защитаван, воювал, умрял, спечелил; Велик, Патриотичен, жесток, ужасен.

2. Родителите се съветват: Говорете с детето си какъв празник се празнува у нас на 9 май и защо се нарича „Ден на победата“. Разкажете ни за героите от Великата отечествена война, разгледайте илюстрациите в книгите. Припомнете си кои от най-близките ви роднини са участвали във Великата Отечествена война, разгледайте илюстрации в книги, снимки на роднини. Заедно с детето си отидете на площад Жуков до вечния огън и мемориала в чест на защитниците на Тихорецк.

3. Упражнение „Едно - много“

войник - войници - много войници

ветеран – ветерани - много ветерани

танкер -

награда -

4. Упражнение „Брой до пет“Един смел войник, двама смели войници……. петима смели войници

един златен медал- Един красив обелиск -

5. Упражнение „Кажи обратното“военен – миренвода – земя

млад -

силен -

6. Упражнение „Вмъкнете липсващия предлог“Военни летци защитаваха Родината ни... в небето. Моряците се биеха... срещу врага... морето.

Танкистите се биеха...в танк.

Граничари пазеха Родината ни... границата.

Артилеристите стрелят с оръдия по... фашистките танкове.

Публикации по темата:

Домашната работа на логопеда „Ден на победата“Тема: Ден на победата! 1. Довършете изреченията: 9 май –___ Всички поздравяват ветераните.

Домашна работа по лексикалната тема „Домашни животни и техните малки. Звук [и]"Тема: Домашните животни и техните малки. Звук I 1. Запознаване с буквата и звука I Препишете буквата I в тетрадка 2. Учите: Буква I по диагонал.

Фронтална логопедична сесия с деца с ODD (старша група) Тема: „Пътуване из града на професиите“Интеграция образователни области: развитие на речта, комуникативен личностно развитие, когнитивно развитие. Цел: изясняване и консолидиране.

Логопедична домашна работа за деца 5–6 години със специални потребности „Сезони“ 1. Разширяване на речника на децата: Есен: септември, октомври, ноември, падане на листата, времето, вятър, дъжд, облак; пада, шумоли, ръми,.

Логопедичен подгрупов урок за формиране на лексикални и граматични категории. Тема: „Как момчетата търсиха чиниите“Тема: „Как момчетата търсиха ястия“ Цели: Корекционни и образователни: изясняване и активиране на речника по темата; изясни и разшири.

МАЦЕТО ТЪРСИ МАЙКА СИ. Цели: формиране на обща концепция „Птици”; уточняване, обогатяване, активизиране на речника по лексикална тема.

ECD за запознаване с външния свят в средната група Тема „Дивите и домашните животни“Цел: Затвърдете знанията на децата за дивите и домашните животни. Задачи:1. Когнитивна. Затвърдете знанията на децата за дивите и домашните животни.

ПЛАН - РЕЗЮМЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ С ДЕЦА НА 3-4 ГОДИНИ Тема: „Домашни любимци” (o.o. “ Когнитивно развитие") Задачи: о. О.

цел:

  • Затвърдяване на знанията за военните професии и военния транспорт.
  • Развийте способността да конструирате своите изявления граматически правилно,
  • Развийте координацията на речта с движенията, визуалното възприятие, слухово внимание, памет, мислене.
  • Възпитавайте патриотични чувства.

материал:

  • Объркване на схемата"
  • Предметни снимки (работник, производител на стомана, ковач, дърводелец, тракторист, строител)
  • Схеми на обекти, изложени от пръчици за броене

  • Пръчки за броене.
  • Ръчно “Изрязване на снимки” (фойерверки).

Възраст на децата:старша група (5-6 години).

Прогрес на урока.

орг. момент:

Деца: Ден на победата.

Логопед. Точно така, днес нашият урок ще бъде посветен на това значима дата. Преди да дойде Денят на победата, имаше дълга, кървава война. Нашите деди и прадядовци са защитавали и защитавали нашата Родина от нашественици. Да си припомним кои са били нашите прадядовци по време на войната, да назовем военни професии.

Логопед: Кой е служил в артилерията?

Деца артилеристи.

Логопед: В пехотата?

Деца на пехотата.

Логопед: В танковите сили

Танкови деца.

Логопед: Служиха на морето

Деца моряци

Логопед: Те защитиха Родината във въздуха

Деца пилоти

Логопед: На границата

Деца граничари

Логопед: В ракетните войски

Ракетни деца

Логопед: Кой е? военна техника? Разгледайте внимателно снимката и намерете всичко, което е нарисувано тук.

Деца Самолет, ракета, танк, кораб.

Логопед: Коригирайте грешките в играта „Кой какво язди, плува, лети?“

Логопед: Танкер лети в самолет

Деца Пилот лети на самолет

Логопед: Моряците летят на ракета

Деца астронавти летят на ракета

Логопед: Танкерите плават на кораба

Деца Моряци плават на кораба

Логопед: Астронавтите се возят на танкове

Деца Танкисти се возят на танкове.

Логопед: Сега слушайте внимателно гатанките. Ще изложим отговорите от пръчици.

Не маха с крила, а лети.

Не е птица, но изпреварва всички.

Детски самолет.

Логопед: Градският гигант отива на работа в океана.

Детски кораб.

Логопед: Тя разпери алената си опашка,

Отлетя в ято от звезди.

Нашите хора го построиха

Междупланетен...

Детска ракета

Логопед: Костенурка пълзи - стоманена риза.

Врагът е в дерето, а тя е там, където е врагът.

Не познава нито мъка, нито страх.

Що за костенурка е това?

Детски танк.

Урок по физическо възпитание „Самолет“.

Ръцете встрани - децата тичат на пръсти в кръг, докато летят,

Изпраща самолета. ръцете отстрани

Дясното крило напред, обърнете над дясното рамо,

Лявото крило напред, обърнете се над лявото рамо,

Нашият самолет излетя

Логопед: Момчета, знаете ли поговорки за войниците и войната?

Деца Ние знаем.

Логопед: Тогава ми помогнете. Аз ще започна поговорката, а ти я довърши.

Къде е смелостта?

Деца Има победа.

Логопед: Трудно е да се научи,

Децата са лесни в битка.

Логопед: Сам в полето -

Деца: Не е войн.

Логопед: Един за всички,

Деца И всички за един.

Логопед: След войната беше необходимо да възстановим нашите градове и села, разрушени от войната. Повишете индустрията селско стопанство. Работниците в какви професии започнаха да лекуват раните от войната?

Денем и нощем е до машината.

Той може всичко...

Детски работник.

Логопед: Фурната бръмчи като самовар,

Вари стомана...

Децата на стоманопроизводителя.

Логопед: Пламъкът гори с топлина,

Пот се лее от лицето ти.

Удря силно в стоманата

Децата на ковача.

Логопед: Преди работа той е ловец,

Ден след ден със самолет,

Деца дърводелец.

Логопед: Под свирката на пролетната птица

Оре земята...

Деца тракторист.

Логопед: Той е обитател на скеле

Строи къщи за нас...

Детски конструктор.

Логопед: А сега имате следващата задача. Направете изречение по тези снимки. (Приложение 2).

например,

Тракторист работи на трактор.

Деца Тракторист оре земята.

Строителят строи здрава къща.

Логопед: Какво мислите, че прави празника 9 май - Ден на победата - празничен и запомнящ се?

Детски поздрав.

Логопед: Точно така, нека съберем снимки на фойерверки.

Обобщение на урока.

На какъв празник беше посветен нашият урок? За кого говорехме? Какви военни професии си спомняте? Какво се случи в урока? Върху какво можете да работите?

Изучаваме темата: "Ден на победата"

Децата трябва да знаят:

· кои роднини са участвали във Великата отечествена война;

· че в Деня на победата е обичайно да се полагат цветя на Вечния огън, да се организира парад и фойерверки.

Речник

Речникът на детето трябва да включва:

съществителни имена:мир, победа, поздрав, награди, орден, медал, ветерани, враг, герой, войници, оръжия, смелост, защитник, битка, битка, атака, поражение, картечница, оръдие, картечница и др.

Прилагателни:смел, смел, героичен, храбър, военен, мирен, войнишки, ранен, щастлив, радостен, дългоочакван, труден, победоносен, велик, майски, танков...

глаголи:печелят, бият се, стрелят, бият се, поздравяват, помнят, поздравяват, помнят, търсят, възнаграждават, повишават и т.н.

Граматическа структура на речта

1. Игра „Формирайте нова дума“(за упражняване на децата в словообразуване)

Сила - силен; смелост - смел; смелост - смел;

Скорост - бързо; сръчност - сръчен; находчивост - находчив;

Ум - умен; смел - смел; дързост - дързост; умел - квалифициран;

Бързо - бързо; смел - смело; смел - смело;

Смел - смело; лесно - лесно

2. Игра "Кажи обратното"(практика в подбора на антоними)

Смел – страхлив;

Победителят е губещият;

Приятел – враг;

Защитник - завоевател;

Война – мир;

Добро – зло;

Героят е страхливец;

Победа - поражение.

3. Игра упражнение"Кажи друго"(упражнявайте се в подбора на синоними)войник -боец, воин, редник, военен.....

смел- смел, смел, смел, решителен...

4. Игрово упражнение „Кой? кое?"

Войници стрелят - войници стрелят;

Настъпва армия - настъпваща армия;

Воин се бие - боен воин;

Боец защитава – защитаващ боец;

Ветераните помнят - ветераните помнят;

Enemies retreating – отстъпващи врагове;

Страната празнува - страната празнува.

Свързана реч

1. Преразказ на приказката(формиране на съгласувана монологична реч)

Кажете на детето си, че по време на войната войниците са имали верни помощници - добре обучени кучета за линейка, които са търсили ранени войници на бойното поле и са ги спасявали.

"Кучешка сестра"

Войникът е ранен в ръката и крака. Изгубил е много кръв и е останал в безсъзнание. Когато се събудил, чул пръхтене на куче наблизо. Беше медицинско куче. На гърба си имаше чанта с червен кръст. Имаше превръзки и лекарства. Раненият превързва раните си. Кучето избягало и скоро довело санитарите. Парамедиците са откарали ранения в болницата. Там войникът бил излекуван. Ето как кучето санитар спаси ранения мъж.

Къде беше ранен войникът? (Войникът е ранен в ръката и крака).

Какво се случи с войника, след като беше ранен? (Той загуби много кръв и лежеше в безсъзнание).

Какво чу войникът, когато се събуди? (Внезапно чува пръхтене на куче).

Какъв вид куче беше? (Беше медицинско куче).

Какво имаше на гърба на кучето? (Имаше чанта с червен кръст на гърба).

Какво имаше в чантата с червения кръст? (Имаше превръзки и лекарства)

Как е спасен раненият? (Раненият превърза раните си. Кучето избяга и скоро доведе санитарите)

Развитие на вниманието, паметта, мисленето

1. Научи стихотворение

Имаме нужда от мир

Всеки има нужда от мир и приятелство,

Мирът е по-важен от всичко на света,

На земя, където няма война,

Децата спят спокойно през нощта.

Където оръжията не гърмят,

Слънцето грее ярко в небето.

Имаме нужда от мир за всички момчета.

Имаме нужда от мир на цялата планета!